فیلتر سوخت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پالایشگر سوخت موتور دیزل

فیلتر سوخت دستگاهی است که قبل از موتور قرار گرفته و وظیفهٔ پالودن سوخت از آلودگی‌ها و زنگ آهنها (که اغلب دارای مقیاس ماکروسکپیک هستند) را بر عهده دارند. فیلتر سوخت در بیشتر موتورهای درون‌سوز مورد استفاده هستند و درون آن‌ها اغلب از پالایشگر کاغذی استفاده می‌شود.

این سامانه یک بخش حیاتی در سیستم سوخت‌رسانی خودرو است چرا که در صورت عدم استفاده از آن بسیاری از آلودگی‌ها مانند آلودگی های رنگی و زنگ زدگی‌های به دلیل رطوبت در مخزن سوخت توسط پمپ وارد موتور شده و ممکن است باعث اصطکاک و سایش و مسدود شدن پمپ سوخت یا پمپ‌های انژکتور و سوزن‌های انژکتور گردد.

منابع[ویرایش]

نقش اين قطعه تصفيه بنزين خروجی از باک ، قبل از رسيدن به موتورمی باشد . انجام تصفيه به صورت عبور سوخت از يک شبکه توری مانند ممکن می‌شود که در صافی‌های توليدی در شرکت اورند پیشرو ( در ايران ) ، کاغذ صافی عمل اصلی پالايش بنزين را به عهده دارد. در اين کاغذها الياف به ضخامت‌های تعريف شده و با روزنه هايی به اندازه 15 ميکرون ، ذرات بزرگتر از اين مقدار را به خود جذب می‌کنند. محل قرارگيری فيلتر بنزين هميشه در مسير رفت سوخت از باک به سمت موتور و عموماً نزديک به باک می‌باشد. صافی کاغذی فيلتر ، قسمت اصلی يک فيلتر در تصفيه سيال عبوری است که درون قطعه اصلی می‌باشد. در فيلترهای بنزين ساخت شرکت اورند پیشرو ، صافی‌ها از جنس کاغذی می‌باشند که به صورت المنت استوانه‌ای شکل طراحی شده‌است. دوسمت استوانه نيز با صفحات فلزی یا پلاستيکی محدود گرديده است تا هدايت سيال ( بنزين ) مطابق خواسته طراح صورت پذيرد. اين صافی با جذب ذرات موجود در بنزين باعث جلوگيری از انتقال اين ذرات به قسمت‌های اصلی موتور و خصوصاً سوزن‌های انژکتور می‌شود و از کثيف يا مسدود شدن آن‌ها جلوگيری می‌کند.