ربات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آسیمو، یک ربات انسان‌نما، ساختهٔ شرکت هوندا.

رُبات یک دستگاه الکترو-مکانیکی یا یک نرم افزار هوشمند برای جایگزینی با انسان به هدف انجام وظایف گوناگون است.[۱] یک ماشین که می‌تواند برای عمل به دستورهای گوناگون برنامه‌ریزی گردد و یا یک سری کارهای ویژه انجام دهد. به ویژه آن دسته از کارها که فراتر از توانایی‌های طبیعی و سرشتی بشر باشند. این ماشین‌های مکانیکی برای بهتر به انجام رساندن کارهایی چون احساس کردن، دریافت نمودن و جابجایی اشیا یا کارهای تکراری مانند جوشکاری فراوری می‌شوند.

تولید جهانی[ویرایش]

در ۶ ژانویه ۲۰۱۳ چین اعلام کرد که در خصوص تولید و توسعه فناوری ساخت ربات‌های صنعتی پیشرفت چشمگیری داشته است. مقام‌های این کشور نرخ پیشرفت این صنعت را ۱۰% در یک سال گزارش کرده‌اند.[۲]

ساختار ربات[ویرایش]

یک ربات معمولاً یک سیستم الکترومکانیکی می‌باشد که با حرکت یا ظاهرش مفهومی از خود یا از ارباب خود را انتقال می‌دهد. از جایی‌که واژهٔ «ربات» هم به ربات‌های فیزیکی و هم به ربات‌های مجازی اطلاق می‌شود، برای ربات‌های مجازی لفظ «بات» بکار برده می‌شود که معمولاً بصورت نمایندگان نرم‌افزاری[۳] می‌باشند.

ربات های انسان نمای ایرانی[ویرایش]

ایران توانسته ربات های انسان نمایی با نام های سورنا١ و سورنا٢ و سورنا٣ بسازد. سورنا٣ از دو ربات قبلی پیشرفته تر است و ارتقا یافته همان دو ربات قبلی است. از قابلیت ها و توانایی های این ربات می توان به بالا رفتن از پله، حفظ تعادل روی یک پا، بیشتر شدن سرعت نسبت به نمونه های قبلی، شناسایی چهره و... را نام برد. سورنا١ در سال ١٣٨٧ رونمایی شد.

تاریخچه[ویرایش]

سال ۱۹۲۳ میلادی:

کارل چاپک برای اولین بار از کلمه ربات در نمایشنامه خود به عنوان آدم مصنوعی استفاده کرد.[۱]

کلمه ربات گرفته شده از واژه Robota در زبان چک و به معنی برده و کارگر است. (مستنداتی از این کلمه پیدا نشد)

سال۱۹۴۰ میلادی:

شرکت westinghouse سگی به نام اسپارکو ساخت که برای نخستین بار هم از قطعات مکانیکی وهم از قطعات الکتریکی در ساخت آن استفاده شده بود.

دهه ۱۹۵۰ میلادی:

تکنولوژی کامپیوتر پیشرفت کرد و صنعت کنترل متحول شد.یکی از اولین ربات‌ها، ربات‌های Hidden Mafia ساختهٔ جورج دوول و جو انگلبرگر در دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ میلادی بودند. انگلبرگر اولین شرکت رباتیک را با نام «RoboBand» بنیان نهاد و خود وی نیز امروزه پدر علم رباتیک لقب گرفته‌است.[۴]

از انواع ربات می‌توان به

اشاره کرد

در ایران هر سال به افتخار تصویب رشته مهندسی رباتیک روز ۲۹ اردیبهشت ماه روز ملی رباتیک و هفته‌ای که این روز در آن هفته قرار دارد را هفته ملی رباتیک می نامند.

ربات جنگجو یا آدمکش[ویرایش]

ربات کشنده یک اسلحه کاملاً خودکار است که بدون دخالت انسان می‌تواند هدف را برگزیده و با آن وارد نبرد شود. آنها ابزارهای کشنده خودکار هستند. یک چنین ماشین‌هایی در حال حاضر وجود ندارند ولی به خاطر پیشرفت‌های سریع در رشته رباتیک ساخت آنها به واقعیت نزدیک تر شده است.[۵] روش‌های فراوانی وجود دارد که این امکان را به ربات‌ها می‌دهد تا قوی‌تر، مؤثرتر و مستقل‌تر رفتار کنند، مانند ربات‌هایی که در صورت آسیب دیدن باز هم کار می‌کنند (مانند ربات شش پایی که پس از آسیب با استفاده از روش "آزمون و خطای هوشمندانه"، می‌تواند در کمتر از ۲ دقیقه بیاموزد که چگونه دوباره راه برود و سپس با استفاده از این روش بهترین راه را برای ادامه گام برداشتن می‌یابد). یا ربات‌هایی که در محیط‌های نامطمئن و بی‌برنامه، بتوانند تطبیق پیدا کنند و در شرایط دشوار و متفاوت همچنان به حرکت خود ادامه داده و جابه‌جا شوند (مانند ربات سگ بزرگ (Big Dog)).[۶] در حال حاضر مهندسان روی ربات‌های خودآموز متمرکزند، دیگران در حال ساخت ربات‌ها و موادی هستند که می‌توانند در صورت خرابی "خوددرمانگر" باشند.[۷][۸][۹][۱۰][۱۱]

نخستین گفتگوی مستقل ربات با انسان[ویرایش]

روز آدینه، ٢٩ آذر ۱۳۹۲ (٢٠ دسامبر ۲۰۱۳)، سازندگان یک ربات فضانورد ژاپنی (به نام کایروبو) متن گفتگوی از پیش برنامه‌ریزی نشده این دستگاه با یک فضانورد ژاپنی (کوئیچی واکاتا) را منتشر کردند که نخستین مورد ثبت شده از گفتگوی ارادی، ابتکاری و مستقل یک ماشین ساخت انسان است. این روبات در ماه اوت با یک سفینه حامل تدارکات برای ایستگاه بین‌المللی فضایی به فضا پرتاب شد و روز ١٠ اوت به این ایستگاه رسید. کایروبو و واکاتا در مورد هدیه کریسمس و بی‌وزنی گفتگو کردند.[۱۲]

کایروبو تقریباً به اندازه یک گربه کوچک است و از سیستم عامل آندروید در مغز آن استفاده شده است. مغز این روبات به شکلی طراحی و ساخته شده است که بتواند پرسش‌هایی را که از آن می‌شود پردازش کند و با استفاده از مجموعه واژگانی که در اختیار دارد، پاسخی مناسب را برای این پرسش‌ها بیابد. توموتاکا تاکاهاشی، طراح این ربات است.

پرسش و پاسخ
  • فرمانده ژاپنی از روبات می‌پرسد: "کایروبو، تو از بابا نوئل چه هدیه‌ای خواهی خواست" و روبات پاسخ می‌دهد "بیایید از بابا نوئل یک سفینه اسباب بازی بخواهیم."
  • روبات در پاسخ به این پرسش که سفر در سفینه به سوی ایستگاه فضایی چه طور بود، می‌گوید: "مهیج بود!"
  • کایروبو در پاسخ به این پرسش که در مورد وضعیت بی‌وزنی چه فکر می‌کند هم گفت: "بهش عادت کرده‌ام، اصلاً مشکلی ندارم."

گفتگوی کایروبو با فضانورد ژاپنی در درون ایستگاه فضایی بین‌المللی چند دقیقه به طول می‌انجامد و در طول آن، این روبات به ابراز "نظر کلی" در مورد موضوعات گوناگون می‌پردازد. (نیاز به مستند سازی و ارجا)

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابعی برای مطالعهٔ بیشتر[ویرایش]

  • Branwyn, G. , Absolute Beginner's Guide to Building Robots, Que Publishing, ۲۰۰۴.
  • BERGREN, C.M. , ANATOMY OF A ROBOT, The McGraw-Hill Companies, Inc. , ۲۰۰۳.
  • Sandier, B.Z. , Designing the Mechanisms for Automated Machinery, ۲nd Edition, ACADEMIC PRESS, ۱۹۹۹.
  • Sandin, P.E. , Robot Mechanisms and Mechanical Devices Illustrated, The McGraw-Hill Companies, Inc. , ۲۰۰۳.
  • مرجع رباتیک