واحد فرمان موتور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
واحد فرمان موتور خودر شورلت ۱۹۹۶.

واحد فرمان موتور یا ای سی یو (به انگلیسی: Engine control unit (ecu)) که اکنون به آن ماژول کنترل انتقال قدرت (به انگلیسی: powertrain control module) نیز گفته می‌شود که نوعی واحد کنترل الکتریکیست که مجموعه‌ای ازعملگرهای درون موتور را برای اطمینان از بهبود عمکرد موتور درون‌سوز هدایت و رهبری می‌کند.

نحوه عملکرد[ویرایش]

واحد فرمان موتور با خواندن مقادیر مختلف به وسیله حسگرهایی که درون موتور قرار دارد اطلاعات مختلف را جمع‌آوری و پردازش می‌کند و براساس آن دسورات مورد نیاز را صادر می‌کند.

پیشینه[ویرایش]

قبل از استفاده از این سامانه تنظیم مخلوط سوخت و هوا و زمان احتراق و ... به صورت مکانیکی هدایت شده و با ابزارهای مکانیکی و پنوماتیکی هدایت می‌شد. یکی از نخستین تلاشها برای ایجاد یک واحد خودکار برای مدریت عملکرد موتور چندکاره توسط شرکت بی ام دبلیو صورت گرفت که در موتور۸۰۱ ۱۴ سیلندر با موتور ستاره‌ای که در هواپیمای فوک-ولف ۱۹۰ (به انگلیسی: Focke-Wulf Fw 190) استفاده شد. این سامانه تک جایگزین ۶ سامانه کنترلی که شتاب کمی داشت شد.

با این حال این سامانه در ابتدا مشکلاتی نیز هم داشت که می‌توان از ایجاد موج در موتور و شرایط سخت برای پرواز فوک-ولف ۱۹۰ نام برد که می‌توانست شرایط بسیار سختی برای برخاستن و چرخش ایجاد کند.

منابع[ویرایش]

[۱]