سرسیلندر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سرسیلندر هوندا D15A3

در یک موتور درون‌سوز، سر سیلندر (به انگلیسی: Cylinder head) به قطعه‌ای گفته می‌شود که بر فراز بخش بالایی سیلندرها قرار دارد.

بخش فوقانی بلوک سیلندر باز است و پیستون‌ها در درون سیلندرها قابل دیدن هستند. در ضمن سوراخ‌هایی در بدنه موتور وجود دارد (بدنه موتورهای بلوک سیلندر است) که انتهای آن‌ها باز است. برای تکمیل شدن ساختار بلوک سیلندر به سرسیلندر نیاز است. (خودرو) جنس بیشتر سرسیلندرها از آلیاژهای آهن (چدن دانه‌ریز) یا آلیاژهای آلومینیوم به دو صورت ریختگی یا تزریقی در درون قالب‌های ویژه ساخته می‌شود.

اتاقک درون‌سوزی[ویرایش]

که عمل تراکم مخلوط هوا و سوخت و نیز عمل انفجار این مخلوط در آنجا صورت می‌گیرد، نیز در بدنه سرسیلندر تعبیه شده‌است که از لحاظ شکل و ابعاد دارای گونه‌های فراوانی است. همچنین سرسیلندر در زیر یک درپوش محفوظ است.

طرز کار[ویرایش]

قطعات عمده سرسیلندر که تحرک دارند همان سوپاپ‌های سرسیلندر است که می‌بایست به صورت بسیار دقیق و متناسب با حرکات پیستون باز و بسته شوند. عمل باز و بسته شدن این سوپاپ‌ها و نیز زمان‌بندی آن (تعیین مدت زمان بسته بودن یا بازبودن سوپاپ‌ها) به‌وسیله میل بادامک انجام می‌پذیرد. بخش‌های دیگر سرسیلندر که فاقد تحرک هستند کافیست که در برابر حرارت‌های بالای ایجاد شده در اثر احتراق و نیز در برابر شوک‌های به‌وجود آمده در اثر انفجار سوخت پایداری داشته باشند؛ و البته بازبودن مجاری عبور آب و روغن نیز ضروری است.

کاربرد[ویرایش]

سرسیلندرها تنها در موتورهای درون‌سوز چهارزمانه وجود دارند و علت به‌کارگیری آن‌ها این است که اگر به علت خرابی نیاز باشد که سیلندرها یا پیستون‌ها دستکاری شوند، یا برداشته شوند، با باز کردن سرسیلندر دسترسی به آن‌ها بسیار ساده‌تر خواهد بود.

گالری[ویرایش]

یک سر سیلندر قاچ‌شده در نیم که سوپاپ های تنفس و اگزوز، درگاه‌های ورودی و خروجی، گذرگاه‌های خنکنده، بادامک‌ها، تاپت‌ها و فنرهای سوپاپ را نشان می دهد.
یک سر سیلندر 302/5.0L Ford Windsor V8

جستارهای وابسته[ویرایش]

  • اسبک موتور
  • بدنه موتور
  • پیستون
  • سوپاپ

منابع[ویرایش]