درگاه:خودروها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از درگاه:خودرو)

درگاه خودروها

401 Gridlock.jpg

خودرو یا اتوموبیل (به فرانسوی: Automobile) به وسیله نقلیه چرخ‌دار گفته می‌شود که با موتور و بدون ارتباط با وسیله دیگر، خودش را حمل می‌کند.اصولاً برای تمام وسایلی که دارای منبع قدرت باشند و به خودی خود بتوانند حرکت کنند، می‌توان واژهٔ خودرو را بکار برد. اما کاربرد این واژه در زبان فارسی دارای تعریف مشخص است و به وسایل متحرکی گفته می‌شود که همگی دارای حرکت بوده و با زمین در تماس هستند. با این نگاه خودرو گونه‌ای ماشین چرخ‌دار موتوری است، که نخستین سازندگان آن را با هدف حمل‌ونقل سرنشینان در جاده‌ها طراحی نمودند.

ادامه…

نگارهٔ برگزیده

خوب و برگزیده

انجام‌دادنی‌ها

مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید: با افزودن الگوی {{ویکی‌پروژه خودروها}} به صفحهٔ بحث صفحه‌های مختلف آن‌ها را درجه‌بندی کنید.


نوشتار برگزیده

HONDA S660 JW5 01.jpg

هوندا اس۶۶۰ (به انگلیسی: Honda S660) یک خودروی اسپورت دو نفره است که توسط شرکت خودروسازی ژاپنی هوندا تولید می‌شود و با توجه به اندازه، در ردهٔ خودروهای کی قرار می‌گیرد. این خودرو، که جایگزینی برای مدل بیت است، با جعبه‌دندهٔ دستی ۸۳۰ کیلوگرم و با جعبه‌دندهٔ خودکار سی‌وی‌تی ۸۵۰ کیلوگرم وزن دارد. نمونهٔ اولیهٔ اس۶۶۰ در نوامبر ۲۰۱۳، در نمایشگاه خودروی توکیو، که بزرگترین نمایشگاه خودرو در ژاپن است، به نمایش درآمد.

ادامه…

زندگی‌نامهٔ برگزیده

Berthabenzportrait.jpg

برتا بنز (متولد برتا رینگر، ۳ مارس ۱۸۴۹ – ۵ ماه مه ۱۹۴۴) او پیشتاز در عرصه خودرو، شریک کسب و کار و همسر کارل بنز (مخترع خودرو) بود. در سال ۱۸۸۸ او اولین کسی بود که حاضر به رانندگی اولین خودروی جهان در یک فاصله طولانی شد.این کار او موجب ثبت اختراع موتور واگن بنز و همچنین جلب توجه‌ها در سرتاسر جهان به سمت بنز و اولین فروش شرکت بنز شد.

ادامه…

آیا می‌دانید که…

  • برای اولین بار در شهر دیترویت ایالت میشیگان در سال ۱۹۱۹ میلادی، چراغ‌های راهنمایی ۳ رنگ نصب شد. دو سال بعد آن‌ها آزمایش چراغ‌های موازی را شروع کردند.

گفتاورد برگزیده

مسابقه زندگی است.همه اتفاقات قبل و بعد منتظر شماست.

استیو مک‌کوئین

رده‌های مرتبط

Category puzzle
برروی [►] کلیک کنید تا زیر رده‌ها را ببینید

در دیگر پروژه‌های ویکی‌مدیا

حافظهٔ نهان سرور را پاکسازی کنید