تسمه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک جفت تسمهٔ وی (V-belt). این تسمه‌ها دارای مقطع ذوزنقه‌ای هستند
تسمهٔ تخت
تسمهٔ تخت

تسمه یک حلقه از ماده‌ای انعطاف‌پذیر است که برای ایجاد پیوند مکانیکی و انتقال انرژی بین دو یا چند شفت استفاده می‌شود. تسمه‌ها به دور پولی‌ها پیچیده حلقه می‌زنند. در یک سامانهٔ دارای دو پولی ممکن است هر دو پولی در یک جهت به گردش درآیند یا تسمه به صورت ضربدری باشد تا جهتشان مخالف گردد. به عنوان یک عامل حرکت، تسمه نقاله یکی از کاربردهای تسمه است که در آن از تسمه برای حمل بار بین دو نقطه استفاده می‌شود.

تسمه‌ها را معمولاً با یکاهای میلی‌متر یا اینچ اندازه‌گیری می‌کنند که در تسمه‌های میلی‌متری قطر خارجی و در تسمه‌های اینچی قطر داخلی ملاک اندازه‌گیری است.[۱]

انواع تسمه وی (V) شکل[ویرایش]

معروفترین و پرکاربرد ترین نوع تسمه در صنعت، تسمه‌های وی شکل هستند. سه نوع تسمه وی شکل معروف وجود دارد: تسمه وی شکل کلاسیک ( بر اساس ابعاد خود از A تا E دسته بندی می‌شوند)، سری تسمه‌های وی شکل نازک ( بر اساس ابعاد خود به سه مدل ۳V, 5V, 8V دسته بندی می‌شوند) و تسمه‌های کاربری سبک کسری از نیرو برای کارهای سبک (Light Duty Fractional Horsepower) که بر اساس ابعاد به چهار سری ۲L, 3L, 4L ,5L تقسیم می‌شوند. تسمه‌های دنده‌دار همتای این تسمه‌ها با حرف X نمایش داده می‌شوند. برای مثال تسمه وی شکل دنده‌ای کلاسیک به صورت ۳VX. 5VX نمایش داده می‌شوند[۲].

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. عرب‌پوریان و مؤذنی‌پور، عیب‌یابی و تعمیر ماشین‌های لباس‌شویی و خشک‌کن، ۲۰.
  2. "Industrial V Belts (V-Belt) Construction, Types, by Size, Classification". www.brighthubengineering.com (به انگلیسی). 2010-02-22. Retrieved 2021-04-04.

3.تسمه چی

  • عرب‌پوریان، فریدون؛ مؤذنی‌پور، سعید (۱۳۸۹). عیب‌یابی و تعمیر ماشین‌های لباس‌شویی و خشک‌کن. گویش نو. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۵۰۸۴-۲۷-۶.
  • Wikipedia contributors, "Belt (mechanical)," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Belt_(mechanical)&oldid=541473757 (accessed March 6, 2013).

تسمه استارتک بهترین مشاور شما در زمینه تسمه ، تسمه های صنعتی ، کشاورزی ، ماشینی ، تسمه های خاص و غیره [ ]