ملکه سوندوک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ملکه سوندوک بزرگ
نام‌های دیگرملکه بزرگ سوندوک
ژانرتاریخی
عاشقانه
اکشن
نویسندهکیم یونگ-هیون
پارک سان-یئون
کارگردانکیم گئون-هونگ
پارک هونگ-کیون
بازیگرانلی یو وون
گو هیون-جونگ
پارک یه-جین
اوم ته وونگ
کیم نام گیل
کشور سازندهکره جنوبی
زبان اصلیکره‌ای
شمار قسمت‌ها۶۲
تولید
تهیه‌کنندهٔ اجراییلی چانگ-سو (اِم‌بی‌سی)
تهیه‌کنندهیو هیون-جونگ
دوربینچند دوربین
تولیدکنندهTime Box Production
توزیع‌کنندهبنگاه پخش مونهوا
پخش
شبکهٔ اصلیاِم‌بی‌سی
انتشار اولیه۲۵ مه ۲۰۰۹ (۲۰۰۹-05-۲۵) –
۲۲ دسامبر ۲۰۰۹ (۲۰۰۹-12-۲۲)
پیوندهای بیرونی
وبگاه
نام کره‌ای
هانگول
هانجا
لاتین‌نویسی اصلاح‌شدهSeondeok Yeowang
مک‌کیون–ریشاورSŏndŏk Yŏwang

ملکه سوندوک (کره‌ای선덕여왕; هانجا善德女王) یک درام تاریخی ساخته شده توسط کشور کره جنوبی در سال ۲۰۰۹ است، که توسط اِم‌بی‌سی و تایم باکس پروداکشن برای چهل و هشتمین سالگرد تأسیس شبکه تهیه شده‌است. در این مجموعه لی یو وون، گو هیون-جونگ، پارک یه-جین، اوم ته وونگ و کیم نام گیل نقش‌آفرینی کرده‌اند. این سریال داستان زندگی ملکه سوندوک از شیلا را شرح می‌دهد.[۱] این مجموعه از ۲۵ مه تا ۲۲ دسامبر ۲۰۰۹ روزهای دوشنبه‌ و سه‌شنبه‌ هرهفته، ساعت ۲۱:۵۵ (کی‌اس‌تی) برای ۶۲ قسمت از اِم‌بی‌سی پخش شد.این سریال هنوز از شبکه های جمهوری اسلامی پخش نشده و قرار است در آینده برای اولین بار از شبکه دو سیما پخش شود[۲]

میزان تماشاگران این برنامه تقریباً هر هفته در طول پخش آن در صدر جدول های تلویزیونی قرار داشت و به ۴۳٫۶ درصد رسید.[۳] که باعث شد این مجموعه جوایز درامای ام‌بی‌سی ۲۰۰۹ را بگیرد؛ اجرای بازیگر گو هیون-جونگ و برنده شدن جایزهٔ بعدی آن، با استقبال جهانی روبرو شد.[۴]

خلاصهٔ داستان[ویرایش]

این سریال در پایان سلطنت پادشاه جین هئونگ شروع می‌شود و تا پایان سلطنت ملکه سئوندوک ادامه می‌یابد. دوکمان به عنوان یکی از دو دختر دوقلوی پادشاه جینپیونگ و ملکه مایا متولد شد، اما به دلیل پیشگویی، پادشاه جینپیونگ مجبور شد دخترش را با کمک خادم وفادارش سئوهوا از قصر دور کند تا بتواند ملکه مایا را نجات دهد زیرا برکناری ملکه مایا آرزوی میشیل برای ملکه شدن بود. سئوهوا دوکمان را مثل دختر خودش بزرگ کرد، اما وقوع حوادثی سرانجام باعث شد تا دوکمان به هویت واقعی خود پی ببرد اما خانواده او یکبار دیگر او را رها کردند تا تاج‌ وتخت را از دست میشیل نجات دهند؛ به جزء خواهر دوقلوی دوکمان، شاهزاده خانم چئونمیونگ که او را رها نکرد و در تلاش برای کمک به فرار دوکمان جان خود را از دست داد.

بازیگران[ویرایش]

اصلی[ویرایش]

 • لی یو وون در نقش پرنسس دوکمان، بعدها ملکه سوندوک[۵][۶]
  • نام جی-هیون در نقش دوکمان جوان
   • یک حاکم کاریزماتیک و در عین حال خودرأی: او به عنوان اولین فرمانروای زن در تاریخ کره شناخته می شد. دوکمان به عنوان خواهر دوقلوی پرنسس چئونمیونگ متولد شد و در کودکی به دلیل تلاش میشیل، برای ترور او که جاه طلبی زیادی برای تصاحب تاج و تخت داشت با خطر مرگ روبه‌رو شد. یک خدمتکار وفادار به نام سئوهوا او را با فرار از شیلا نجات داد. او دوست دارد در کنار مردم باشد ، اما پس از ملکه شدن ، اعتماد به آنها را از دست داد. به عنوان ملکه حاکم او عمیقا تنهاست و پر از احساس ناامیدی است. با این حال او باید احساسات واقعی خود را پنهان کند و به تنهایی بایستد تا به عنوان یک پادشاه واقعی شناخته شود.[۷]
 • گو هیون-جونگ در نقش بانو میشیل[۸][۹][۱۰]
  • کیم یو جین در نقش میشیل جوان
   • دشمن ملکه سوندوک:صیغه سلطنتی که برای رسیدن به رویای خود برای ملکه شدن، از هیچ کاری دریغ نمی‌کند. او در نتیجه روابط خود با حاکمان و مقامات برجسته به قدرت رسید. او صیغه پی در پی سه پادشاه شیلا شد: پادشاه جین هئونگ، پادشاه جینجی و پادشاه جینپیونگ. او همسر لرد سجونگ (نخست وزیر)، عاشق ژنرال سئولون و مادر بیدام بود.
 • پارک یه-جین در نقش پرنسس چئونمیونگ
  • شین سه-کیونگ در نقش چئونمیونگ جوان
  • کیم یو-جونگ در نقش چئونمیونگ ۱۰ ساله
   • خواهر دوقلوی پرنسس دوکمان: شاهزاده چئونمیونگ به عنوان اولین دختر متولد شده، پادشاه جینپیونگ او را برای اقامت در قصر انتخاب کرد با این اعتقاد که او فرزند مقدر است که روزی میشیل را پایین می‌کشد. او در سایهٔ ترس میشیل بزرگ شد و این باعث شد او از سیاست دور شود. او عاشق پسر پادشاه جینجی شد و با کیم یونگسو ازدواج کرد زمانیکه همسرش به عنوان جانشین احتمالی برای تاج و تخت معرفی شد کیم یونگسو خود را شایستهٔ جانشینی تاج و تخت نشان داد که در نهایت باعث مرگش شد. چئونمیونگ با اعتقاد به اینکه میشیل در مرگ کیم یونگسو دست داشته است، به دنبال جمع کردن حامیان و متحدانی برای خود کرد تا روزی میشیل را به زیر بکشد. او اولین فردی بود که از هویت واقعی دوکمان مطلع شد و برای کمک به خواهرش، هرکاری که می‌توانست انجام داد و سرانجام در این راه جان خود را از دست داد.
 • اوم ته وونگ در نقش کیم یوشین[۱۱][۱۲][۱۳]
  • لی هیون-وو در نقش کیم یوشین جوان
   • جنگجوی شکست ناپذیری که برای همیشه در تاریخ به یادگار ماند: با چشم اندازی بزرگ از اتحاد سه پادشاهی تحت حاکمیت شیلا ، او متحد شاهزاده دوکمان میشود که به او اعتماد کامل دارد. او تبدیل به یک جنگجوی شکست ناپذیر شد، مورد تحسین همه مقامات؛ او جایگاهی شایسته در تاریخ کسب می کند، همان چیزی که بیدام آرزو دارد.
 • کیم نام گیل در نقش بیدام[۱۴][۱۵][۱۶]
  • پارک جی-بین در نقش بیدام جوان
   • سقوط غم‌انگیز اما باشکوه یک قهرمان: بیدام در پایان، زندگی میشیل را تجربه می‌کند و داستان آنها به پایان می‌رسد. تراژدی زندگی مادرش به دور خود او می‌پیچد و تبدیل به قهرمان بدبخت همان داستان می‌شود. در نهایت او به چیزی‌هایی که می‌خواهد نمی‌رسد - نه نامی در تاریخ ، نه پادشاهی شیلا و نه به عشق خود دوکمان - و در نهایت توسط تاریخ فراموش می شود، او تنها به عنوان یک شورشی در تاریخ ثبت می‌شود. بیدام در مقطعی قدرت خود را از دست می‌دهد، اما اعتماد مردم را جلب می کند و سپس این اعتماد را بخاطر شورشی که علیه ملکه سوندوک ترتیب داد از دست می‌دهد. او سقوط می‌کند و می‌سوزد، و پایان او غم‌انگیز و باشکوه است.[۷]

تولید[ویرایش]

این مجموعهٔ در محل پارک یونگین داژانگجوم متعلق به اِم‌بی‌سی دراما در منطقه چئو-گو در شهر یونگین استان گیئونگی فیلمبرداری شده‌است . دیگر مجموعه‌های درام تاریخی مانند دونگ یی، افسانه خورشید و ماه و افسانه جومونگ نیز در آنجا فیلمبرداری شده است.[۱۷] این سریال در پارک هزاره شیلا[۱۸] در گیونگجو نیز فیلمبرداری شد.

منابع[ویرایش]

 1. Han, Sang-hee (9 May 2009). "New Epic Drama to Bring Rivalry, Love to TV". The Korea Times. Retrieved 1 April 2013.
 2. Yoon, Ina (30 December 2009). "REVIEW: Queen Seon-deok - Final episode". 10Asia. Retrieved 18 June 2013.
 3. Kim, Lynn (23 December 2009). "TV series Seon-deok makes proud exit". 10Asia. Retrieved 1 April 2013.
 4. Park, So-yeon (31 December 2009). "Ko Hyun-joung wins grand prize at MBC Acting Awards". 10Asia. Retrieved 1 April 2013.
 5. Lee, Ga-on (8 June 2011). "INTERVIEW: Actress Lee Yo-won - Part 1". 10Asia. Retrieved 1 April 2013.
 6. Lee, Ga-on (8 June 2011). "INTERVIEW: Actress Lee Yo-won - Part 2". 10Asia. Retrieved 1 April 2013.
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ "[Queen Seondeok] Writer Park Sang-yeon says, "Season 3 will focus on the individuals" @ HanCinema :: The Korean Movie and Drama Database".
 8. Han, Sang-hee (3 August 2009). "Supporting Roles Stealing Spotlight". The Korea Times. Archived from the original on 5 October 2012. Retrieved 1 April 2013.
 9. "Ko Hyun-jung Talks About Changes On Screen and Off". The Chosun Ilbo. 6 June 2009. Retrieved 1 April 2013.
 10. Choi, Ji-eun (4 November 2009). "Mi-shil does not raise her voice: A look into Ko Hyun-jung's character from TV series Queen Seon-deok". 10Asia. Retrieved 18 June 2013.
 11. Choi, Ji-eun (4 November 2009). "Kim Yu-shin has zero versatility: A look into Uhm Tae-woong's character in TV series Queen Seon-deok". 10Asia. Retrieved 18 June 2013.
 12. Choi, Ji-eun (11 January 2010). "INTERVIEW: Actor Uhm Tae-woong (Part 1)". 10Asia. Retrieved 1 April 2013.
 13. Choi, Ji-eun (11 January 2010). "INTERVIEW: Actor Uhm Tae-woong (Part 2)". 10Asia. Retrieved 1 April 2013.
 14. Choi Ji-eun, Wee Geun-woo (4 November 2009). "INTERVIEW: Kim Nam-gil from Seon-deok (Part 1)". 10Asia. Retrieved 1 April 2013.
 15. Choi Ji-eun, Wee Geun-woo (4 November 2009). "INTERVIEW: Kim Nam-gil from Seon-deok (Part 2)". 10Asia. Retrieved 1 April 2013.
 16. Choi Ji-eun, Wee Geun-woo (4 November 2009). "INTERVIEW: Kim Nam-gil from Seon-deok (Part 3)". 10Asia. Retrieved 1 April 2013.
 17. Lee, Cin Woo (16 March 2012). "Beyond Seoul: 19 reasons to explore Korea". CNN Go. Archived from the original on 21 April 2012. Retrieved 1 April 2013.
 18. Shilla Millennium Park

پیوند به بیرون[ویرایش]