پادشاهی کوش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پادشاهی کوش (کوش باستانی)

Kaš
Kush
۱۰۷۰ پیش از میلاد–۳۵۰ پس از میلاد
Africa in 400 BC.jpg
پایتختکرما; ناپاتا; بعدها مروی
زبان(های) رایجMeroitic, نوبیایی
دین(ها)
دین مصر باستان
حکومتپادشاهی
شاه 
تاریخ 
• بنیان‌گذاری
۱۰۷۰ پیش از میلاد
• پایتخت به ناپاتا منتقل شد.
۷۸۰ قبل از میلاد
• پایتخت به مروی منتقل شد.
۵۹۱ قبل از میلاد
• فروپاشی
۳۵۰ پس از میلاد
جمعیت
• Egyptian phase[۱]
100000
• Meroite phase[۱]
1,150,000
پیشین
پسین
پادشاهی نوین مصر
نوباتیا
ماکوریا
پادشاهی آکسوم
پادشاهی علوه

پادشاهی کوش دولتی باستانی در آفریقا بود که در نقطه تلاقی رودخانه‌های نیل آبی ، نیل سفید و آتبارا (در سودان کنونی) قرار داشت.

این پادشاهی پس از پایان عصر برنز و سقوط پادشاهی نوین مصر تشکیل شد. مرکز این پادشاهی در ابتدا در ناپاتا قرار داشت. پس از آنکه شاه کاشتا در قرن ۸ قبل از میلاد به مصر هجوم برد، شاهان کوش به مدت یک قرن به عنوان فراعنه دودمان بیست و پنجم مصر حکومت کردند تا این که پسامتیک یکم در ۶۵۶ قبل از میلاد آنان را از مصر بیرون راند.

طی دوران باستان ، پایتخت این پادشاهی در مروی قرار داشت. جغرافیدانان یونانی این ناحیه را اتیوپی نامیده‌اند. پادشاهی کوش تا قرن ۴ قبل از میلاد پابرجا ماند تا این که بر اثر شورش‌های مداوم به شدت ضعیف گشت و پایتخت آن بدست پادشاهی آکسوم فتح شد. پس از سقوط پادشاهی کوش ، چندین دولت محلی جای آن را گرفتند که در میان آنها ، دولت نوبیا قرار داشت.

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Stearns, Peter N., ed. (2001). "(II.B.4.) East Africa, c. 2000–332 B.C.E.". The Encyclopedia of World History: Ancient, Medieval, and Modern, Chronologically Arranged (6th ed.). Boston: Houghton Mifflin Harcourt. p. 32. ISBN 978-0-395-65237-4.

منابع[ویرایش]