پادشاهی غنا

مختصات: ۱۵°۴۰′ شمالی ۸°۰۰′ غربی / ۱۵٫۶۶۷°شمالی ۸٫۰۰۰°غربی / 15.667; -8.000
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پادشاهی غنا

Wagadou
پادشاهی غنا
c. 100–c. 1200
امپراتوری غنا در اوج
امپراتوری غنا در اوج
پایتختکومبی صالح
زبان(های) رایجSoninke, Mande
دین(ها)
African traditional religion, اسلام
حکومتMonarchy
Ghana 
• 790s
Majan Dyabe Cisse
• ۱۰۴۰–۱۰۶۹
Ghana Bassi
• ۱۲۰۳–۱۲۳۵
Soumaba Cisse
دوره تاریخیقرون وسطی
• بنیان‌گذاری
circa 100 A.D c. 100
• Conquered by the Sosso /
Submitted to امپراتوری مالی
c. 1200
مساحت
1067 est.۱٬۶۰۰ کیلومتر مربع (۶۲۰ مایل مربع)
پیشین
مردمان سنینکه
امروز بخشی از مالی
 موریتانی

امپراتوری غنا یک امپراتوری آفریقایی در اوایل قرون وسطی بود که با سلسله طولانی سلسله‌ها بر جنوب شرقی موریتانی و مالی غربی و همچنین بخشی از سنگال امروزی از سال ۱۰۰ تا ۱۲۳۸ پس از میلاد حکومت می‌کردند. مرکز حکومت امپراتوری غنا در شهر سابق کامبی صالح قرار داشت. در آغاز، دین آنها، آنیمیسم بومی، خدایی کردن نیاکان و فرمانروایان مشهور بود. این قلمرو بین قرن‌های ۷ و ۱۰ به اوج خود رسید، در همان زمان بین قرن‌های ۸ و ۱۳ به آرامی توسط اسلام روشن شد، اما این خبر از سقوط امپراتوری داد زیرا امپراتوری آلموراوید شمال آفریقا با بسیاری از عشایر فرصت طلب متحد شد. از صحرا حتی در ایالت‌های سیاه رگه‌های جنوبی تحت کنترل غنا، بوی خون به مشام می‌رسید. گفته می‌شود که این افراد به کل امپراتوری غنا حسادت می‌کنند. بسیاری از این مدعیان قدرت با کنترل ظالمانه هزاره غنا بر سیستم مالیاتی، تجارت طلا و نمک، جسورتر شدند. قبل از جذب امپراتوری‌های غنا در امپراتوری اسلامی معروف به مالی، قلمرو مستقیم غنا شکسته شد و در نهایت به دولت شهرها، پادشاهی‌ها، شهرک‌ها و مانند آن تبدیل شد و به پوسته ای از قدرت باستانی تبدیل شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Berthier, Sophie (1997), Recherches archéologiques sur la capitale de l'empire de Ghana: Étude d'un secteur, d'habitat à Koumbi Saleh, Mauritanie: Campagnes II-III-IV-V (1975–1976)-(1980–1981), British Archaeological Reports 680, Cambridge Monographs in African Archaeology 41, Oxford: Archaeopress, ISBN 0-86054-868-6.
  • Delafosse, Maurice (1912), Haut-Sénégal-Niger: Le Pays, les Peuples, les Langues; l'Histoire; les Civilizations. 3 Vols (به فرانسوی), Paris: Émile Larose. Gallica: Volume 1, Le Pays, les Peuples, les Langues; Volume 2, L'Histoire; Volume 3, Les Civilisations.

پیوند به بیرون[ویرایش]