ویلیام همیلتون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ویلیام همیلتون
زادهٔ۴ اوت ۱۸۰۵
دوبلین، ایرلند
درگذشت۲ سپتامبر ۱۸۶۵ (۶۰ سال)
دوبلین، ایرلند
ملیتایرلندی
محل تحصیلکالج ترینیتی
شناخته‌شده برایاصل همیلتون
مکانیک همیلتونی
هامیلتونین (مکانیک کوانتومی)
معادله همیلتون-ژاکوبی
چهارگان
مسیر همیلتونی
تنسور
جبر جهانی
قضیه کیلی-همیلتون
جایزه(ها)مدال پادشاهی (۱۸۳۵)
پیشینه علمی
شاخه(ها)ریاضیات، اخترشناسی و فیزیک
محل کارکالج ترینیتی
راهنمایان دانشگاهیجان برینکلی
تأثیر گذار برپیتر تیت

سر ویلیام روآن همیلتون (به انگلیسی: Sir William Rowan Hamilton) ‏(۴ اوت ۱۸۰۵ در دوبلین۲ سپتامبر ۱۸۶۵ در نزدیکی دانسینک)، ریاضیدان و فیزیک‌دان ایرلندی بود.

زندگی علمی[ویرایش]

همیلتون در دوبلین ریاضی تحصیل کرد و سال ۱۸۲۷ (یعنی در ۲۲ سالگی)، استاد ستاره‌شناسی و ستاره‌شناس سلطنتی (Royal Astronomer) ایرلند شد. در ابتدا به فیزیک نور و خواص هندسی‌اش پرداخت. در هجده سالگی همیلتون موفق به کشف قاعده همیلتون در مکانیک شد، که بر طبق آن کنش ثابت باقی می‌ماند:

با استفاده از حسابان تغییر می‌توان به وسیله این قاعده، در ریاضی معادله اویلر-لاگرانژ را، که در مکانیک لاگرانژی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اثبات کرد.

همیلتون بعدها به چهارگان‌ها پرداخت، که امروزه از جمله در گرافیک کامپیوتری و نظریه نسبیت کاربرد دارد.

از لحاظ زبانشناسی نیز همیلتون در هفت سالگی به‌طور باور نکردنی زبان عبری بلد بود و تا قبل از تولد سیزده سالگیش هم او در مجموع ۱۲ زبان از جمله زبانهای کلاسیک و مدرن اروپایی، فارسی، عربی، هندو، سانسکریت، و مالایایی را آموخته بود. او همچنین تا آخر عمرش همیشه خود را برای تفریح و سرگرمی با متنهای فارسی و عربی مشغول می‌کرد.

زندگی‌نامه[ویرایش]

همیلتون از نوابغ ایرلندی بود که در پنج سالگی متون لاتینی و یونانی و عبری را می‌خواند و ایتالیایی و فرانسوی را در ۸ سالگی و عربی و سانسکریت را در ۱۰ سالگی آموخت و در ۱۴ سالگی برای سفیر ایران خطابه خوشامدی به زبان فارسی تهیه کرد. این استعداد بی مانند به زودی متوجه علوم گردید به طوری که در ۱۷ سالگی هامیلتون تمام حساب انتگرال را به خوبی می‌دانست و خسوف و کسوف را به خوبی پیش‌بینی می‌کرد و در ۲۲ سالگی استاد نجوم گردید. کارهای او به‌خصوص مربوط به مبحث نور، دستگاه‌های اشعه و مبحث دینامیک است. وی ملاحظات گائوس را در فضای سه بعدی تعمیم داد و در سال ۱۸۴۳ اولین اکتشافات خود را دربارهٔ کوآترنیون‌ها یعنی جبر فضایی که تعمیم جبر گائوس و کوشی می‌باشد به آکادمی سلطنتی ایرلند تقدیم کرد. تقریباً در همین اوقات، ریاضی‌دان آلمانی هرمان گراسمان همین فکر را نه تنها در مورد فضای سه بعدی بلکه به فضای n بعدی تعمیم داد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]