آگوستین لویی کوشی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اُگوستَن لویی کوشی
Augustin-Louis Cauchy 1901.jpg
زادهٔ۲۱ اوت ۱۷۸۹
پاریس، پادشاهی فرانسه
درگذشت۲۳ مهٔ ۱۸۵۷ (۶۷ سال)
سو (او-دو-سن)، امپراتوری دوم فرانسه
ملیتفرانسوی
محل تحصیلاکوول د پونس و چاوزس
شناخته‌شده برایمشاهده لیست
از پایه‌گذاران آنالیز ریاضی
همسر(ها)آلوئز دو بور
فرزندانماری فرانسوا آلیشیا، ماری ماتیلد
پیشینه علمی
شاخه(ها)ریاضیات، فیزیک
محل کاراکول سنترل دو پانتئون
اکوول د پونس و چاوزس
مدرسه پلی‌تکنیک

آگوستین لویی کوشی (به فرانسوی: Augustin Louis Cauchy) (تولد ۲۱ اوت ۱۷۸۹ - درگذشت ۲۳ مه ۱۸۵۷) ریاضی‌دان فرانسوی و از پایه‌گذاران آنالیز ریاضی بود. او همچنین در زمینه نظریه امواج در نور و قطبش نور تحقیقاتی انجام داد. در علم مکانیک محیط‌های پیوسته نیز کوشی، تانسور تنش کوشی را پیشنهاد داد.[۱] شکل نامعلوم اولین بار توسط یکی از دانشجویان لویی کوشی در مقالات ریاضی معرفی شد.

زندگی‌نامه[ویرایش]

کوشی فرزند لوئیس فرانسوا کوشی (۱۷۶۰–۱۸۴۸) و ماری مادلین Desestre بود. کوچی دو برادر داشت: الکساندر لوران کوچی (۱۸۵–۱۷۹۲) که در سال ۱۸۴۷ به عنوان رئیس تقسیم دادگاه تجدیدنظر و قاضی دادگاه تجاری در سال ۱۸۴۹، و یوجین فرانسوا کوچی (۱۸۰۲–۱۸۷۷) شد. تبلیغاتی که چندین اثر ریاضی نیز نوشت. کوشی در سال ۱۸۱۸ با آلوئز دو بور ازدواج کرد. وی از نزدیکان ناشر بود که بیشتر آثار کوشی را منتشر کرد.

در آخرین سال از عمرش

آنها دو دختر داشتند، ماری فرانسوا آلیشیا (۱۸۱۹) و ماری ماتیلد (۱۸۲۳). پدر کوچی (لوئی فرانسوا کوچی) یک مقام بلندپایه در پاریسی پلیس آنچی رژیم بود، اما این مقام را به علت انقلاب فرانسه (۱۴ ژوئیه ۱۷۸۹) که یک ماه قبل از تولد آگوستین-لوئیس آغاز شد از دست داد. خانواده کوشی با فرار به آکوئیل، جایی که کوشی اولین تحصیلات خود را از پدرش گرفت، از انقلاب و سلطنت ترور (زیر ۱۷۴) جان سالم به در برد. پس از اعدام (ماکسیمیلیان روبسپیر ۱۷۹۴)، بازگشت خانواده به پاریس بی خطر بود. در آنجا، لوئیز-فرانسوا کوشی در سال ۱۸۰۰ شغل جدید بوروکراسی پیدا کرد و به سرعت در صفوف قرار گرفت.

هنگامی که ناپلئون بناپارت به قدرت رسید (۱۷۹۹)، لوئیز-فرانسوا کوشی بیشتر ارتقا یافت، و دبیرکل سنا شد و مستقیماً تحت لاپلاس (که امروزه بخاطر کارش در زمینه فیزیک ریاضی شناخته شده‌است) دبیرکل سنا شد. ریاضیدان معروف لاگرانژ نیز دوست خانواده کوشی بود. به توصیه لاگرانژ، آگوستین لوئیس در پاییز سال ۱۸۰۲ در «اکول سنترل دو پانتئون»، بهترین مدرسه راهنمایی پاریس در آن زمان، ثبت نام کرد. بیشتر برنامه درسی شامل زبان‌های کلاسیک بود.

کوچی جوان و جاه طلب، دانش آموز درخشانی بود، جوایز بسیاری را در لاتین و علوم انسانی به دست آورد. علی‌رغم این موفقیت‌ها، آگوستین لوئیس یک حرفه مهندسی را انتخاب کرد و خود را برای امتحان ورودی به اکل کول پلی تکنیک آماده کرد. وی در سال ۱۸۰۵، از ۲۹۳ متقاضی در این امتحان دوم شد و پذیرفته شد. یکی از اهداف اصلی این مدرسه، دادن مهندسین آینده در امور عمران و نظامی، آموزش علمی و ریاضی سطح بالایی بود.

این مدرسه تحت نظم و انضباط نظامی فعالیت می‌کرد و همین امر باعث شده تا کوچی جوان و پرهیزگار در سازگاری با مشکلات روبرو شود. با این وجود، او پلی تکنیک را در سال ۱۸۰۷ و در سن ۱۸ سالگی به پایان رساند و به اکوول د پونس و چاوزس (مدرسه پلها و راه‌ها) رفت. او فارغ‌التحصیل رشته مهندسی عمران، با بالاترین افتخارات است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Cauchy, De la pression ou tension dans un corps solide, [On the pressure or tension in a solid body], Exercices de Mathématiques, vol. 2, p. 42 (1827)

پیوند به بیرون[ویرایش]