ویلیام هرشل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سر ویلیام هرشل
William Herschel01.jpg
ویلیام هرشل
متولد ۱۷ نوامبر، ۱۷۳۸
هانوفر، آلمان
مرگ ۲۵ اوت ۱۸۲۲ میلادی (۸۳ سال)
اسلاو، انگلستان
ملیت بریتانیایی-آلمانی
رشته فعالیت نجوم و موسیقی
دلیل شهرت کشف سیاره اورانوس
کاشف امواج فروسرخ
جوایز مدال کاپلی
امضا
امضای ویلیام هرشل
پرترهٔ ویلیام هرشل اثر جیمز شارپل

فردریک ویلیام هرشل (۱۵ نوامبر ۱۷۳۸ در هانوور آلمان - ۲۵ اوت ۱۸۲۲ در اسلاو، انگلستان) آهنگ‌ساز و ستاره‌شناس بریتانیایی-آلمانی است که به خاطر کشف سیاره اورانوس مشهور شد. او همچنین کاشف تابش فروسرخ نیز می‌باشد و دارای تعدادی کشفیات دیگر در زمینه ستاره‌شناسی است.

او ساخت تلسکوپ انعکاسی را با کمک خواهرش، کارولینه هرشل، آغاز کرد. با تلسکوپ بازتابی کوچک ۱۸ سانتیمتری ساخت خودش سیاره اورانوس را در سال ۱۷۸۱ کشف کرد. وی با گذراندن نور خورشید از منشور به وجود تابش فروسرخ پی برد.

همچنین از هرشل ۲۴ سمفونی بر جای مانده است. او در سال ۱۸۱۶ لقب سر دریافت کرد.[۱] کشف دو ماه سیاره زحل و دو ماه اورانوس (تیتانیا و اوبرون) نیز از کارهای فردریک ویلیام هرشل است اما او هیچ‌یک از آنها را نام گذاری نکرد. پس از مرگ وی، این قمرها توسط پسرش جان هرشل، نامگذاری شدند.

کشف تابش فروسرخ[ویرایش]

هرشل با گذراندن نور خورشید از منشور تابش فروسرخ را کشف کرد. به این شکل که دماسنج را زیر قسمت قرمز رنگ منشور که تاریک بود گذاشت و دید که دمای دماسنج به سرعت بالا می‌رود. او این چنین نتیجه گرفت که نوعی اشعه در این بخش وجود دارد که دیده نمی‌شود و نوعی اشعه گرمایی است. پس از آن مشخص شد که بیش از ۵۰٪ انرژی منتشر شده از خورشید، به‌وسیله امواج نامریی مادون قرمز به کرهٔ زمین می‌رسد. از سوی دیگر انسان نیز بخش قابل توجهی از گرمای بدن خویش را از طریق تابش مادون قرمز با محیط اطراف مبادله می‌کند؛ در واقع شناخت تابش مادون قرمز بود که بعدها مبنای ساخت اولین سامانه‌های گرمایش تابشی مدرن را فراهم نمود.[نیازمند منبع]

منابع[ویرایش]

  1. کتاب میکروموج‌ها نوشته ایزاک آسیموف صفحهٔ ۱۵
  • اطلاعات جدول از کتاب میکروموج‌ها نوشته ایزاک آسیموف صفحه ۱۵ برداشته شده‌است.