آونگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آوَنگ یا پاندول عبارت است از یک گلولهٔ کوچک به جرم m، که به انتهای نخی به جرم ناچیز آویزان است و سر دیگر نخ به یک تکیه‌گاه متصل است؛ به‌طوری‌که گلوله می‌تواند به راحتی به اطراف تاب بخورد. اگر گلوله را از حالت قائم اندکی منحرف کنیم به‌طوری‌که دامنهٔ نوسان آونگ کوچک باشد، جسم بر روی قوسی از یک دایره، به راست و چپ حرکت می‌کند. حرکت آونگ با یک حرکت دایروی در یک صفحه قائم حول محوری که از نقطه آویز آونگ گذشته و بر صفحه مزبور عمود است، هم ارز می‌باشد.[نیازمند منبع]

مقدار انحراف ماکزیمم از موضع تعادل آونگ، دامنه نوسان نامیده می‌شود. دامنه، ارتباط مستقیمی با میزان زاویه انحراف اولیه که آونگ را به حرکت درمی‌آورد، دارد.[نیازمند منبع]

معادله حرکت آونگ ساده[ویرایش]

مدت زمانی را که لازم است تا یک نوسان‌کننده یک حرکت رفت و برگشت کامل انجام دهد را زمان تناوب آونگ ساده گویند. اگر جسم تحت زاویه بسیار کوچکی شروع به تاب خوردن کند به‌طوری‌که بتوان تقریباً گفت Sinθ≈θ می‌توان فرض کرد جسم یک نوسان ساده موزون را انجام می‌دهد. چنانچه نیروهای موجود را که شامل نیروی کشش نخ آونگ و نیروی وزن جرم متصل به نخ است را تجزیه کنیم معادله حرکت آونگ ساده به صورت زیر بدست می‌آید.

که میزان l طول نخ از نقطه اتکا تا مرکز جسم یا گلوله می‌باشد.

اگر چنانچه θ مقدار کوچکی نباشد، در این صورت زمان تناوب طولانی‌تر خواهد بود. در واقع رابطه دوره تناوب به صورت یک سری توانی خواهد بود که برحسب توانهای بسط داده می‌شود.

نکته : زمان تناوب نوسان گر به جرم جسم بستگی ندارد.

تاب خوردن آونگ بخاطر تأثیر نیروی گرانش بر روی نقطه میانی (پایینی) آن است.

استفاده استعاری در علوم اجتماعی[ویرایش]

شاید بتوان از پاندول برای بسیاری مفاهیم مربوط به علوم اجتماعی نیز به صورت استعاری استفاده کرد. به عنوان مثال تال بن شهار در کلاس درس روانشناسی مثبت خود در دانشگاه هاروارد در سال 2006، هنگامی که بحث‌هایی در رابطه با وجود انبوهی از مقالات و ادبیات پژوهشی در روانشناسی با کلیدواژه‌های منفی (مانند افسردگی و اضطراب) صحبت می‌کند و کمبود پژوهش‌های با کلیدواژه‌های مثبت را متذکر می‌شود. می گوید "من نمی خواهم بگویم پژوهش در حوزه‌هایی مانند افسردگی لازم نیست، اما می خواهم این پاندول را تکان دهم تا به حرکت در آید". عبدخدایی (1392) نیز با همین ایده وبلاگی را در زمینه روانشناسی علمی ایجاد کرده‌است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]