هنری یکم انگلستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از هنری یکم (انگلستان))
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هنری یکم
Henry1.jpg
Miniature from Matthew Paris's
Historia Anglorum
پادشاه انگلستان (more ...)
تصدی ۲ اوت ۱۱۰۰ – ۱ دسامبر ۱۱۳۵
تاج‌گذاری ۵ اوت ۱۱۰۰
پیشین ویلیام دوم
جانشین استیون
دوک نورماندی
تصدی ۱۱۰۶ – ۱ دسامبر ۱۱۳۵
پیشین Robert Curthose
جانشین استیون
همسر ماتیلدا اسکاتلندی
ازدواج ۱۱۰۰; مرگ ۱۱۱۸
آدلیزا لوونی
ازدواج ۱۱۲۱; بیوه ۱۱۳۵

more ...فرزند(ها)
ملکه ماتیلدا
ویلیام آدلین
Robert, 1st Earl of Gloucester
Alice FitzRoy
Gilbert FitzRoy
Matilda FitzRoy, Countess of Perche
Fulk FitzRoy
Sybilla, Queen of Scots
Reginald de Dunstanville, 1st Earl of Cornwall
Robert FitzEdith, Lord Okehampton
Henry FitzRoy (d. 1158)
Matilda FitzRoy, Abbess of Montvilliers
خاندان نورماندی
پدر ویلیام یکم (انگلستان)
مادر ماتیلدا فلاندرز
زادروز ح. ۱۰۶۸
Possibly سلبی، یورک‌شر
مرگ ۱ دسامبر ۱۱۳۵ (۶۶–۶۷ سال)
سن-دنی-آن-لیون، نرماندی
خاک‌سپاری کلیسای ریدینگ، برکشر، انگلستان

هنری اول (به انگلیسی: Henry I) (زادهٔ ۱۰۶۸ یا ۱۰۶۹ - درگذشتهٔ ۱ دسامبر ۱۱۳۵) چهارمین فرزند ویلیام فاتح و پادشاه انگلستان بین سال‌های ۱۱۰۰ تا ۱۱۳۵ و از سال ۱۱۰۶ تا ۱۱۳۵ دوک نورماندی بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

هنری اول در سال ۱۰۶۸ یا ۱۰۶۹ میلادی در سلبی واقع در یورکشایر زاده شد. او جوانترین پسر ویلیام اول فاتح بود که پس از مرگ برادرش ویلیام دوم روفوس در سال ۱۱۰۰ بر تخت پادشاهی انگلستان نشست. او همچنین در سال ۱۱۰۶ با شکست برادر دیگر خود رابرت کردوز در نبرد تینشه‌برای، نورماندی را فتح نمود و خود دوک نورماندی شد.

امپراتوری نورمن‌ها در دوران پادشاهی هنری یکم به اوج قدرت خود رسید. او موقعیت خود در اروپا را استحکام بخشید و با به رخ کشیدن قدرت خود در برابر پادشاه اسکاتلند، شاهزادگان ولزی، دوک بریتانی و کنت‌های فلاندر، بولون و پونتیو آنها را تحت نفوذ خود قرار داد. او همچنین تمرکز خود را بر افزایش قدرت نظامی، اتحاد و حفظ یگانگی هر دو کشور انگلستان و نورماندی به عنوان یک کشور واحد قرار داده بود.

ویلیام آدلین، تنها پسر و وارث قانونی هنری یکم در سال ۱۱۲۰ غرق شد و هنری در سال ۱۱۲۷ دخترش ملکه ماتیلدا، بیوهٔ امپراتور هاینریش پنجم آلمان را به عنوان جانشین تاج و تخت خود در انگلستان و نورماندی معرفی نمود. با این وجود ماتیلدا و همسر دومش جفری از خاندان آنژو که دشمن نورمن‌ها بودند مورد قبول درباریان بانفوذ پادشاه قرار نگرفتند و پس از مرگ هنری یکم بر اثر مسمومیت غذایی در تاریخ ۱ دسامبر ۱۱۳۵ در لیون-لا-فوره کنونی در نزدیکی روان در نورماندی، خواهرزاده‌اش استیون به جای او بر تخت نشست.

جسد هنری پس از انتقال به انگلستان در صومعهٔ ریدینگ که به فرمان خود او ساخته شده بود به خاک سپرده شد. این صومعه در دوران تجددطلبی پروتستان‌ها تخریب شد و هیچ نشانی از آرامگاه هنری یکم باقی نماند.

منابع[ویرایش]