ریچارد یکم، دوک نورماندی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ریشار یکم
Richard I
دوک نورماندی
Richar fearless statue in falaise.jpg
دوران ۹۴۲-۹۶۶
لقب(ها) ریشار بی‌باک
زادروز ۹۳۳
زادگاه فیکان، نورماندی
درگذشت نوامبر ۹۹۶
محل درگذشت فیکان، نورماندی
پیش از ریچارد دوم، دوک نرماندی
پس از گیوم یکم، دوک نورماندی
همسران امای پاریسی
گانور کرپون
پدر گیوم یکم
مادر اسپورتا
فرزندان ریشار دوم، دوک نورماندی
روبر، اسقف روآن و کنت اورو
ماژور، کنت کوربیل
امای نورماندی
روبرتوس دانوس
هاویس نورماندی
ماد نورماندی
جفری دو بریون، کنت او و بریون
گیوم، کنت او
روبر، کنت اورانش

ریشار یکم یا ریچارد یکم، ملقب به ریشار بی‌باک (به فرانسوی: Richard Sans Peur، به انگلیسی: Richard The Fearless) (زادهٔ ۹۳۳ - درگذشتهٔ نوامبر ۹۹۶) دوک نورماندی از ۹۴۲ تا ۹۹۶ بود.

زندگینامه[ویرایش]

ریشار در ۹۳۳ در فیکان واقع در نورماندی (فرانسه) زاده شد. او بزرگترین پسر گیوم (ویلیام) یکم، دوک نورماندی مشهور به گیوم شمشیردراز از همسر بریتونی‌تبارش اسپورتا بود. با قتل گیوم در ۹۴۲، لویی چهارم، پادشاه فرانسه علاوه بر در اختیار گرفتن نورماندی، ریشار خردسال را نیز زندانی خود ساخت. ریشار اما سرانجام موفق به فرار شد. او که اینک با عنوان سومین دوک نورماندی جانشین پدرش شده بود توانست نورماندی را نیز بازپس گیرد.

ریشار در مدت زمان حکومت طولانی‌مدت خود سیستم فئودالی را در نورماندی معرفی نمود و آن را به یک حکومت فئودال بدل ساخت. او در ۹۶۰ با اِمای پاریسی، دختر هوگوی بزرگ ازدواج نمود اما آن دو صاحب فرزندی نشدند. چند سال بعد اِما درگذشت و ریشار پس از او با معشوقه‌اش گانور کرپون ازدواج کرد و آن دو صاحب ۸ فرزند شدند. او همچنین فرزندانی از دیگر معشوقگان خود داشت.

ریشار در دوران حکومتش شاهد تلاش‌های بعدی کارولنژی ها برای تصاحب دوک‌نشین خود بود و در ۹۸۷ نقش مهمی در بر تخت نشاندن برادر زنش هوگو کاپه به عنوان پادشاه جدید فرانسه در همان سال ایفا نمود.

ریشار در ۲۰ یا ۲۱ نوامبر ۹۹۶ در فیکان فرانسه درگذشت.

منابع[ویرایش]