هنری یکم (انگلستان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از هنری یکم انگلستان)
پرش به: ناوبری، جستجو
هنری یکم (انگلستان)
پادشاه انگلستان و دوک نورماندی
Henry1.jpg
دوران از ۳ اوت ۱۱۰۰ تا ۱ دسامبر ۱۱۳۵
دوک نورماندی
۱۱۰۶ - ۱ دسامبر ۱۱۳۵
زادروز ۱۰۶۸
زادگاه سلبی، یورکشایر، انگلستان
مرگ ۱ دسامبر ۱۱۳۵ (۶۶-۶۷ سال)
محل مرگ سن-دنی-آن-لیون، نورماندی
آرامگاه کلیسای ریدینگ، برکشر، انگلستان
پیش از استفان انگلستان
پس از ویلیام دوم انگلستان
همسران ماتیلدای اسکاتلندی (درگذشت ۱۱۱۸)
آدلیزای لوونی
دودمان نورماندی
پدر ویلیام اول فاتح
مادر ماتیلدا فلاندرز
فرزندان شهبانو ماتیلدا
ویلیام آدلین

هنری اول (به انگلیسی: Henry I) (زادهٔ ۱۰۶۸ یا ۱۰۶۹ - درگذشتهٔ ۱ دسامبر ۱۱۳۵) چهارمین فرزند ویلیام فاتح و پادشاه انگلستان بین سال‌های ۱۱۰۰ تا ۱۱۳۵ و دوک نورماندی از ۱۱۰۶ تا ۱۱۳۵ بود.

زندگینامه[ویرایش]

هنری اول در سال ۱۰۶۸ یا ۱۰۶۹ میلادی در سلبی واقع در یورکشایر زاده شد. او جوانترین پسر ویلیام اول فاتح بود که پس از مرگ برادرش ویلیام دوم روفوس در ۱۱۰۰ بر تخت پادشاهی انگلستان نشست. او همچنین در ۱۱۰۶ با شکست برادر دیگر خود رابرت کردوز در نبرد تینشه‌برای، نورماندی را فتح نمود و خود دوک نورماندی شد.

امپراتوری نورمن‌ها در دوران پادشاهی هنری یکم به اوج قدرت خود رسید. او موقعیت خود در اروپا را استحکام بخشید و با به‌رخ‌کشیدن قدرت خود در برابر پادشاه اسکاتلند، شاهزدادگان ولزی، دوک بریتانی و کنت‌های فلاندر، بولون و پونتیو آنها را تحت نفوذ خود قرار داد. او همچنین تمرکز خود را بر افزایش قدرت نظامی، اتحاد و حفظ یگانگی هر دو کشور انگلستان و نورماندی به عنوان یک کشور واحد قرار داده بود.

ویلیام آدلین، تنها پسر و وارث قانونی هنری یکم در ۱۱۲۰ غرق شد و هنری در ۱۱۲۷ دخترش ملکه ماتیلدا، بیوهٔ امپراتور هاینریش پنجم آلمان را به عنوان جانشین تاج و تخت خود در انگلستان و نورماندی معرفی نمود. با این وجود ماتیلدا و همسر دومش جفری از خاندان آنژو که دشمن نورمن‌ها بودند مورد قبول درباریان بانفوذ پادشاه قرار نگرفتند و پس از مرگ هنری یکم بر اثر مسمومیت غذایی در تاریخ ۱ دسامبر ۱۱۳۵ در لیون-لا-فوره کنونی در نزدیکی روان در نورماندی، خواهرزاده‌اش استفان به جای او بر تخت نشست.

جسد هنری پس از انتقال به انگلستان در صومعهٔ ریدینگ که به فرمان خود او ساخته شده بود به خاک سپرده شد. این صومعه در دوران تجددطلبی پروتستان‌ها تخریب شد و هیچ نشانی از آرامگاه هنری یکم باقی نماند.

منابع[ویرایش]

  • David Crystal. The Cambridge Biographical Encyclopedia. Second edition ed. Cambridge University Press, 1995. ISBN 0-521-43421-1. 
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Henry I of England»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۰).