هانری چهارم فرانسه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هانری چهارم
پادشاه فرانسه و ناوار
Henry IV of france by pourbous younger.jpg
دوران۲ اوت ۱۵۸۹ - ۱۴ مه ۱۶۱۰
تاجگذاری۲۷ فوریه ۱۵۹۴
زادروز۱۳ دسامبر ۱۵۵۳
زادگاهپو, پادشاهی ناوار
درگذشت۱۴ مهٔ ۱۶۱۰ (۵۶ سال)
محل درگذشتپاریس، پادشاهی فرانسه
آرامگاهکلیسای سن-دنی
پیش ازلوئی سیزدهم
پس ازهانری سوم
همسرانمارگارت دو فرانس
ماری مدیچی
دودماندودمان بوربون
پدرآنتوان، پادشاه ناوار
مادرجین سوم
فرزندانلوئی سیزدهم
الیزابت (فرانسه)
کریستین، دوشس ساووی
نیکولا آنری، دوک اورلئان
گاستون، دوک اورلئان
هنریتا ماریای فرانسه، شهبانوی انگلستان

هانری چهارم[۱] یا آنری چهارم[۲] (به فرانسوی: Henri IV de France) (۱۳ دسامبر ۱۵۵۳ – ۱۴ مه ۱۶۱۰)، و نیز آنری سومِ ناوار، آنریِ بوربُن، نخستین پادشاه از دودمان بوربون بود که از ۱۵۸۹ تا هنگام مرگ بر فرانسه فرمان راند. او به هانری بزرگ معروف بود.

هانری چهارم پسر آنتوان دو بوربون و ژان دالبره، ملکه ناوار، بود. پس از مرگ هانری سوم، او با توجه به اینکه هانری سوم دارای فرزند و ولیعهدی نبود و بر طبق قانون سالیک (از آنجا که نسبش به خاندان کاپتی می‌رسید) به تاج و تخت فرانسه دست یافت.

وی ابتدا طبق سنت خاندان ناوار و بوربون بر کیش پروتستان بود. سپس به خاطر این که بتواند به تاج و تخت فرانسه دست پیدا کند به مذهب کاتولیک گروید. البته وی یک بار دیگر هم پس از قتل‌عام سن بارتلمی کاتولیک شد ولی پس از بازگشت به ناوار به آیین قبلی بازگشت.

وی ابتدا با مارگریت دو والوا فرزند هانری دوم شاه فرانسه، که خواهر ۳ شاه دیگر به نام‌های فرانسوای دوم، شارل نهم و هانری سوم بود ازدواج کرد اما پس از رسیدن به سلطنت با اجازه پاپ ازدواج خود را باطل کرد و با ماری مدیچی اهل ایتالیا ازدواج کرد. در زمان وی قرارداد نانت دربارهٔ آزادی مذاهب در فرانسه بسته شد که در سده بعد موجبات پیشرفت فرانسه شد. این قرارداد در قرن ۱۷ توسط لوئی چهاردهم باطل شد که موجب مهاجرت صدها هزار پروتستان از فرانسه گشت.[۳] وی سرانجام در کالسکه اش توسط راهبی دیوانه به نام فرانسوا راوایاک به ضرب خنجر به قتل رسید. وی از ماری مدیچی ۲ فرزند پسر با نام‌های لوئی دو بوربون و گاستون دو بوربون داشت. لویی بعد از وی با نام لوئی سیزدهم به سلطنت رسیدو ۳۹ سال حکومت کرد. وی چندین فرزند نامشروع نیز داشت که معروف‌ترین آن‌ها دوک دو وندوم بود که مؤسس خاندان معروف واندوم بود. وی به هانری کبیر معروف بود

منابع[ویرایش]

  1. فرهنگ معین، جلد ششم، اعلام، ص ۲۲۵۴
  2. فرهنگ نام‌های خاص
  3. horrible histories:france نوشته تری دیری

پانویس[ویرایش]