کلیسای جامع شارتر

مختصات: ۴۸°۲۶′۵۰″ شمالی ۱°۲۹′۱۶″ شرقی / ۴۸٫۴۴۷۲۲°شمالی ۱٫۴۸۷۷۸°شرقی / 48.44722; 1.48778
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کلیسای جامع شارتر *
Cathedral of Chartres
مکانفرانسه
نوعفرهنگی
معیارi, ii, iv
منابع81
منطقه **فهرست میراث جهانی یونسکو در اروپا
تاریخچه ثبت
ثبت۱۹۷۹ (فصل 3rd )
خطای لوآ در پودمان:Location_map در خط 401: Minutes can only be provided with DMS degrees for longitude.
* آوانویسی نام در وبگاه میراث جهانی
** دسته‌بندی منطقه‌ای توسط یونسکو

کلیسای جامع بانوی قدیس ما شارتر (نتردام) (فرانسوی: Cathédrale Notre-Dame de Chartres‎) یک کلیسای جامع متعلق به فرانسه در قرون وسطی است که واقع در شارتر، حدود ۸۰ کیلومتر (۵۰ مایل) جنوب غربی پاریس است. این کلیسا به عنوان یکی از عالی‌ترین مثال‌های معماری گوتیک فرانسوی به شمار می‌رود. کلیسای جامع کنونی به طور عهده در بین سال‌های ۱۱۹۳ تا ۱۲۵۰ ساخته شده‌است.

نمای غربی

نمای غربی موجود که از وجوه گوناگونی یادآور کلیسای سن دنی است، به واحدهای دو یا سه‌گانه تقسیم شده که نمونه ای از آشکارگی است. با این همه چون کار ساخت آن در چند مرحله بود و هرگز به طور کامل به پایان نرسید، هماهنگی در نتیجه کار تکوینی است نه نظام‌مند. برای نمونه، دو برج غربی آن که شبیه هم هستند، با هم یکی نیستند. افزون بر آن، مناره‌های هرمی آنها، برج‌های نوک تیز با هم تفاوت دارند. یکی از مناره‌های هرمی -سمت چپ در تصویر- مربوط به سده‌ی شانزدهم است درحالی که ۳۰۰ سال از برج دیگر جوانتر است.[۱]

جستارهای وابسته

منابع

  1. تاریخ هنر جنسن، سرمترجم فرزان سجودی، 1388، فصل12، صص388و389و340

Wikipedia contributors, "Chartres Cathedral," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Chartres_Cathedral&oldid=494785128 (accessed June 11, 2012).

پیوند به بیرون