نمایشنامه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از نمایش‌نامه)


پوستر چاپ سنگی از تئاتر نوشت «مزرعه ۱۰» در ژانر وسترن به‌حوالی ۱۸۸۲ میلادی.

نمایشنامه،[۱] پی‌یِس (به فرانسوی: pièce de théâtre) یا تئاترنوشت به متن قابل نمایشی گفته می‌شود که در تئاتر یا صحنه‌ای نمایش‌محور اجرا می‌شود.[۲] نمایشنامه‌ها با این که شامل حرکات و جزئیات صحنه هستند. اما در قالب گفتگو بین شخصیت‌ها نیز نوشته می‌شوند. به نویسندهٔ نمایش‌نامه «نمایشنامه‌نویس» می‌گویند. واژه نمایشنامه گاه به صورت نمایش‌نامه نیز نوشته می‌شود.

مکان و زمان رخ دادن حوادث و نیز توضیح دربارهٔ صحنه قبل از نوشتن متن نمایش اهمیّت دارند. در نمایشنامه حالات چهره بازیگر نیز ذکر می‌شود. هر پرده از نمایش شامل بخش‌های مختلفی است که ساختار نمایشنامه را تشکیل می‌دهند.

کتاب‌شناسی نمایشنامه‌نویسی به زبان فارسی[ویرایش]

در جدول زیر کتاب‌هایی که دربارهٔ نمایشنامه‌نویسی به زبان فارسی منتشر شده‌اند فهرست شده‌است:

تاریخ چاپ عنوان کتاب‌ها نویسنده مترجم ناشر توضیح
۱۳۸۶ راهنمای عملی نمایشنامه‌نویسی نوئل گریگ مصطفی امینی نشر افراز کتاب آموزشی نمایش‌نامه‌نویسی با ۱۲۹ تمرین کاربری
۱۳۹۲ نگاهی به مبانی نمایشنامه نویسی و تحلیل نمایش بابک دهقانی - مولف کتابی در ۱۳۰ صفحه با تمرین برای نمایشنامه نویسی
۱۳۹۷ تئاترنویسی سپید، درآمدی بر تئاترنویسی پست‌مدرنیستی سعیدرضا خوش‌شانس - یکشنبه کتابی دربارهٔ پست‌مدرنیسم و تئاترنویسی (نمایشنامه‌نویسی) پست‌مدرنیستی
۱۳۶۶ شناخت عوامل نمایشی ابراهیم مکی - سروش کتابی دربارهٔ چیستی عوامل نمایشی و مؤثر در شکل‌گیری درام
۱۳۸۰ آناتومی ساختار درام نصرالله قادری نیستان کتابی دربارهٔ ساختار درام (نمایشنامه)

نمونه نمایشنامه‌های فارسی[ویرایش]

  • نمایشنامه تراژدی مرگ اردشیر شاه :که موضوعش تجاوز برادر به خواهر و کینه و کشتار خانوادگی در پیامد آن است. (نوشته:رضا طاهری بشار)
  • نمایشنامه تراژدی بردیا: که موضوعش همزیستی انگلی ربا خوار و ربا گیرنده است که به مرگ و جنایت منجر می‌شود. (نوشته:رضا طاهری بشار)
  • نمایشنامه تراژدی مرگ ایرن: که موضوعش کینه و نفرت درون یک خانواده اشرافی و جنگ و کشتار در پیامد آن است. (نوشته:رضا طاهری بشار)
  • نمایشنامه تراژدی مرگ آنتیوخوس: که موضوعش ورود ملکه ای شکست خورده و زیبا به یک خاندان سلطنتی سلوکی و جنگ و کشتار فرزندان و ملکه پیشین در پیامد آن است. (نوشته:رضا طاهری بشار)

منابع[ویرایش]

  1. «نمایشنامه» [هنرهای نمایشی] هم‌ارزِ «play, drama, theatre»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر سوم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۶۴-۷۵۳۱-۵۰-۸ (ذیل سرواژهٔ نمایشنامه)
  2. مهرداد جیرانی کمالی (۱۴۰۰). «آموزش نوشتن نمایشنامه». تیم نویسندگی.

جستارهای وابسته[ویرایش]