پرش به محتوا

شرح حال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
صفحه عنوان شرح حال هِنری دیوید ثورو با عنوان والدن، چاپ ۱۸۵۴

شرح حال، مجموعه‌ای از خاطراتی است که نویسنده در مورد لحظات زندگی یا حوادثی که به‌طور عمومی یا خصوصی برایش اتفاق افتاده‌است، می‌نویسد.[۱][۲] اظهارات بیان‌شده در شرح حال واقعی در نظر گرفته می‌شوند. با وجود اینکه از اواخر قرن بیستم شرح حال به عنوان زیر بخشی از زندگی‌نامه یا خودزندگی‌نامه در نظر گرفته می‌شود، این ژانر با تأکیدهای ظریفش از نظر فرم از آن‌ها متفاوت است. یک زندگی‌نامه یا خودزندگی‌نامه داستان «یک زندگی» را می‌گوید، در حالی که شرح حال اغلب «داستانی را از یک زندگی» مثل حوادثی برگزیده یا نکاتی از زندگی نویسنده را می‌گوید. ممکن است نویسندهٔ شرح حال را شرح‌حال‌نویس بنامند.

شرح حال‌های اولیه[ویرایش]

شرح حال‌ها همان‌طور که از شرح حال‌های ژولیوس سزار در مورد جنگ‌های گالی مشخص است از زمان قدیم نوشته می‌شدند. در این شرح حال‌ها قیصر نبردهای نه سال را که او هم در ارتش محلی می‌جنگیده توصیف کرده‌است. دومین کتاب شرح حال او با نام «شرح حالی در مورد جنگ داخلی» شرح حوادث پیش‌آمده در جنگ داخلی بین سال‌های ۴۹ و ۴۸ قبل از میلاد بین پومپه و سنای روم است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "memoir". Merriam-Webster.com. Merriam-Webster. July 5, 2015.
  2. "memoir". Oxford Dictionaries. Oxford University Press. July 5, 2015. Archived from the original on 17 July 2016. Retrieved 15 May 2016.