مین‌آباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
میناباد
مین آوا (Min avo)
کشور ایران
استاناردبیل
شهرستاننمین
بخشعنبران
نام(های) دیگرمین آباد، میناوار، میناآباد
نام(های) پیشینمؤمن آباد
مردم
جمعیت۲۵۰۰ تقریبی
جغرافیای طبیعی
مساحت۳۳ هکتار
ارتفاع۱۵۷۵ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه۱۲
روزهای یخبندان سالانه۴ ماه
اطلاعات شهری
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۴۵۳۲۳۶
وبگاهminabad.com

روستای میناباد بزرگترین روستای شهرستان نمین و هم‌مرز با جمهوری آذربایجان می‌باشد.

وجه تسمیه میناباد[ویرایش]

اسم محلی و رسمی‌آن میناباد می‌باشداسم قدیمی‌این روستا مؤمن آباد بوده که در اثر گذشت زمان سالیان اسم این ده به میناباد تغییر یافته بزرگان روستا نظر داشتند که در اثر جنگ و خشکسالی چندین بار این روستا از بین رفته و دوباره آباد شده به همین دلیل به این نام یعنی هزار آباد (در زبان ترکی مین آباد) مشهور شده‌است روستا در جنگل واقع بوده و هم‌اکنون طی زمان‌ها ی طولانی جنگل‌ها از بین رفته‌اند باغها ی کوچکی باقی‌مانده. یکی از جاذبه‌های گردشگری میناباد جنگل شغال دره می‌باشد از زمین‌های میناباد شروع به گردنه حیران ختم می‌شود و اهالی آسیابی را در ان محل به یاد دارند که آسیاب آبی بوده که برا ی آسیاب گندم خود از ان استفاده می‌کردند (به آسیاب دره معروف بوده) در داخل جنگل شغال دره (روباه، خوک، گرگ، شغال) و پرندگانی همچون (شاهین، کبک، عقاب، گنجشک، پرستو و …)یافت می‌شود.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

مرکز دهستان میناباد، بخش عنبران شهرستان نمین، استان اردبیل است و در طول جغرافیاییَ ۳۴°۴۸ و عرض جغرافیایَ ۲۸°۳۸ ارتفاع متوسط ۱۶۰۰متر قرار دارد. سرزمینی پایکوهی و سرد و خشک است و در ۳کیلومتری شمال خاور نمین واقع شده‌است. این روستا از سمت شمال به جمهموری آذربایجان و از سمت جنوب به روستای خشه حیران منتهی و از سمت غرب به روستاهای میرزانق و جید و از طرف جنوب غربی به شهر نمین محدود می‌شود.
رودخانه مین آباد که از کوه‌های هفت دران سرچشمه گرفته و از وسط آبادی گذشته و به نمین می‌ریزد. کوه ارزروم در شمال خاور و کوه تپی در شمال باختر آبادی است.
این روستا بالغ بر ۳۰۶ خانوار سکنا دارد و جمعیت آن ۱۳۱۱ نفر می‌باشد که ۶۷۱نفر آن مرد و۶۴۰ نفر آن زن می‌باشند و ۸۸۷ نفر از تعداد کل جمعیت آن با سواد هستند.

آمار و جمعیت روستا[ویرایش]

براساس گزارش مرکزآمار ایران روستای میناآباد در سال ۱۳۴۵ دارای ۱۳۰۲ نفر سکنه بوده که در قالب ۲۲۶ خانوار زندگی می‌کرده‌اند. جمعیت روستا در سال ۱۳۵۵ به ۱۴۹۲ نفر و ۲۲۶ خانوار می‌رسد. در سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۶۵جمعیت روستا ۱۷۸۶ نفر و تعداد خانوار آن ۲۷۰ خانوارگزارش شده‌است. با سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۷۵ جمعیت روستا ۱۵۷۰ نفر و تعداد خانوار در آن ۳۰۸ خانوار اعلام شده‌است. براساس آخرین سرشماری جمعیت آن در سال ۱۳۸۵، ۱۳۱۱ نفر و تعداد خانوارآن ۳۰۶ خانوار بوده که ۶۷۱ نفر آن مرد و۶۴۰ نفر آن زن می‌باشند و ۸۸۷ نفر از تعداد کل جمعیت آن با سواد هستند، که از لحاظ جمعیت در مقایسه با سال ۱۳۷۵ کاهش جمعیتی برابر با ۲۵۹ نفر داشته‌است. نرخ رشد جمعیت روستا در فاصلة سال‌های ۵۵–۱۳۴۵ حدود ۶/۱۴ درصد و سال ۶۵–۱۳۵۵ حدود ۷/۱۹ درصد را نشان می‌دهد که در سال ۷۵–۱۳۶۵ رشد منفی برابر با ۱/۱۲ درصد داشته‌است و از سال ۸۵–۱۳۷۵ باز حدود ۵/۱۶ درصد رشد منفی را نشان می‌دهد؛ بنابراین طی سال‌های ۸۵–۱۳۶۵ رشد جمعیت منفی بوده، برابر با ۶/۲۶ درصد بوده‌است. از جمله علل مهاجرت و کاهش جمعیت در این روستا می‌توان به عدم وجود زمینه‌های لازم برای اشتغال، نبود امکانات رفاهی و پائین بودن میزان تولیدات کشاورزی و… عنوان نمود.

مناطق دیدنی و آثار باستانی[ویرایش]

تپه باباپشته مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان نمین، بخش عنبران، روستای میناباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۶۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
تپه تپراق اوچان مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است و در شهرستان نمین، بخش عنبران، روستای میناباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۵۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
تپه اروج یری مربوط به هزاره۱- دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان نمین، بخش عنبران، روستای میناباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۵۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
گورستان بابا حمزه مربوط به سده‌های میانی دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان نمین، بخش عنبران، روستای میناباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۵۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
شغال دره منطقه‌ای سرسبز و بکر با طبیعت بسیار دیدنی که در مرز جمهوری آذربایجان واقع شده‌است، این منظقه با روستای میناباد حدود ۴ کیلومتر فاصله دارد و مردمان اطراف برای دیدن طبیعت زیبا به این منطقه سفر می‌کنند.

امکانات روستا[ویرایش]

دارای مدرسه ابتدایی و راهنمایی است، ۱۴ باب مغازه، ۲باب حمام، مسجد، شرکت تعاونی روستایی ،۲ باب آسیاب، مخابرات و یک مجموعه سال ورزشی سرپوشیده چندمنظوره‌است. مردم آبادی از مدرسه راهنمایی دخترانه و دبیرستان نمین بهره می‌گیرند.
میناباد: دارای ۴ روستای دارای سکنه: ۱- میناباد ۲- میرزانق ۳- جید ۴- کلش
در میان مردم عنبران و میناباد (و احتمالاً روستاهای اطراف آن) از پیروان و مریدان مشایخ بزرگواری چون زاهد گیلانی و صفی الدّین اردبیلی تعداد زیادی بوده‌اند. افرادی چون بابا خضر و بابا خرم الدّین عنبران و بابا حمزه مینابادی که گویا داماد شیخ صفی الدّین اردبیلی نیز بوده‌است. مغازه تخفیفی اقای سروش جهانگیری میناباد جنب میدان کنار مغازه سیاپور

روستای نمونه شهرستان نمین[ویرایش]

میناباد اولین روستای شهرستان نمین است که دهیاری در آن تأسیس شد. از زمان تأسیس دهیاری در سال ۸۲ پروژه‌های مختلفی در این روستا انجام شده‌است. تجهیز دهیاری به بیل مکانیکی و تراکتور، جمع‌آوری روزانه زباله در سطح روستا، اجرای فاز دوم طرح هادی روستایی با اعتبار ۴۰ میلیون تومان توسط بنیاد مسکن، احداث غسالخانه و ساماندهی قبرستان، اجرای پروژه آبرسانی با پیشرفت ۸۰٪ , تعیین مکان احداث بازارچه مرزی، راه‌سازی بین مزارع و باغات، تأسیس شبکه موبایل روستایی، احداث مسجد به مساحت تقریبی ۳۰۰ متر مربع، پروژه‌های در حال اجرای میناباد است.
مردم میناباد ضمن قدردانی از مسوولان تقاضای گاز رسانی به میناباد و تخصیص اعتبارات در نظر گرفته شده را دادند.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

تارنمای جامع اطلاع‌رسانی حال و احوال دهستان میناباد