مرد یخی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مرد یخی
Iceman (Bobby Drake).png
ناشر مارول کمیکس
اولین حضور مردان ایکس شمارهٔ ۱ (سپتامبر ۱۹۶۳)
ساخته شده توسط استن لی
جک کربی
نام کامل رابرت لوئیس «بابی» دریک
گونه جهش‌یافته
وابستگی به تیم مردان ایکس
ایکس-فکتور
هم‌دستان جین گری،تک چشم،جانور،فرشته
نام(های) مستعار یخی، بابی
توانایی‌ها انجماد بخار آب موجود در هوا، انتقال حرارت سرما، ایجاد سپر یخی، تبدیل بدن خود به یخ که به او مقاومت فیزیکی زیادی در برابر گرما و نیروهای دیگر می‌دهد. (وقتی که مرد یخی بدنش را تبدیل به یخ نکرده است، قدرت‌های یخی‌اش را دارد اما بدنش انسانی است و لازم است برای استفاده از تمام قدرتش بدنش را منجمد کند تا کاملاً یخی بشود.)

مرد یخی (به انگلیسی: Iceman) با نام اصلی رابرت لوئیس «بابی» دریک یک شخصیت ابر قهرمان خیالی در کتاب‌های کامیک منتشر شده توسط مارول کامیکس است، که به عنوان یکی از مؤسسین گروه مردان ایکس به شمار می‌رود. شخصیت آیس‌من توسط استن لی نویسنده و جک کربی طراح خلق شده است و برای اولین بار، در شماره یک مردان ایکس در سپتامبر ۱۹۶۳ معرفی شد.

آیس‌من عضو یکی از زیرشاخه‌های بشریت با نام جهش‌یافته‌ها به شمار می‌رود که با توانایی‌های ابرانسانی به دنیا آمده است. او توانایی کنترل سرما و یخ بوسیلهٔ انجماد بخار آب در اطرافش را دارد. این قابلیت به او اجازه بی‌حرکت نمودن اجسام و همچنین تبدیل بدن خود به یخ را می‌دهد.

مرد یخی تا به حال در چهار فیلم مردان ایکس حضور داشته است. شان اشمور نقش او را ایفا کرده است. وی همچنین حضوری فعال در کمیک‌ها، بازی‌های ویدئویی و انیمیشن‌ها داشته است.

منابع[ویرایش]