مافیا (بازی گروهی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مافیا (بازی گروهی)
Playing mafia game.jpg
بازیکنان در بازیمافیا یکدیگر را متهم می‌کنند.
مخترع بازیدمیتری دیویدف
تعداد بازیکن‌هاحداقل ۶ نفر برای بازی کلاسیک
زمان لازم برای شروع بازیدقیقه
مدت‌زمان بازی۱۵–۶۰ دقیقه
مهارت‌های لازمراهبرد، تیم، مهارت‌های اجتماعی، بازی نقش

مافیا یک بازی گروهی است که نبرد بین یک اقلیت آگاه و یک اکثریت ناآگاه را شبیه‌سازی می‌کند. بازیکنان به‌طور مخفیانه تعیین نقش می‌شوند: مافیا که همدیگر را می‌شناسند یا شهروند که تنها از تعداد افراد مافیا آگاه هستند و عده معدودی از آن‌ها از برخی نقش‌ها اطلاع دارند. در فاز شب بازی، افراد مافیا به صورت مخفیانه یک شهروند را به قتل می‌رسانند. در طول فاز روز، تمام بازیکنان بازمانده در مورد هویت‌های مافیایی بحث می‌کنند و برای حذف یک مظنون رای‌گیری می‌کنند.

بازی ادامه می‌یابد تا زمانی که همهٔ مافیاها حذف شوند (برد شهروندان) یا تعداد مافیاها و شهروندان برابر شود (برد مافیا) یا یکی از شخصیت‌های مستقل که هر کدام شرایط برد متفاوتی دارد، برنده بازی شود. در یک بازی معمولاً نقش‌ها باید به گونه‌ای چیده شود که برای هر شخصیت، شخصیت‌های مقابل و مکمل قرار گیرد.

فیلم‌های گرگ‌بازی، گرگینه، آدمکش و همچنین بازی اپیک از روی این بازی ساخته شده‌اند.

تاریخچه

دیمیتری دیویدف (به روسی: Дми́трий Давы́довv) به عنوان سازنده این بازی معرفی شده‌است. به گفتهٔ وی، اولین بار مافیا در بهار ۱۹۸۶ در بخش روانشناسی دانشگاه دولتی مسکو بازی شده‌است و سپس در کلاس‌های درس، خوابگاه‌ها و اردوگاه‌های تابستانی دانشگاه مسکو پخش شده‌است. شبکه خبری وایرد (Wired) هم ساخت این بازی را به دیویدف نسبت می‌دهد اما تاریخ اولین بازی را سال ۱۹۸۷ می‌داند. این بازی به سرعت در سایر مدارس و دانشگاه‌های شوروی محبوبیت پیدا کرد. در دهه ۱۹۹۰، این بازی به اروپا و پس از آن به ایالات متحده آمریکا راه یافت. مافیا در اوایل دههٔ ۸۰ شمسی وارد ایران شد. وب سایت about.com بازی مافیا را به عنوان یکی از «۵۰ بازی برتر تاریخی و فرهنگی» ایجاد شده از سال ۱۸۰۰ تا به حال معرفی کرده‌است. روش‌های گوناگونی برای این بازی وجود دارد؛ لذا، سعی شده یک بازی بی‌نقص و کامل ارائه گردد.

روش بازی

این بازی نیاز به یک بازیگردان دارد که خود نقش بازی نمی‌کند و فقط مدیریت بازی را بر عهده دارد. وی ناظر بر اعمال تمام بازیکنان است. در ابتدا، بازیگردان نقش هر یک از افراد را به‌طور مخفیانه مثلاً با پخش کارت تعیین می‌کند. در هنگام بازی اگر تخلفی رخ دهد، بازی‌گردان می‌تواند فرد متخلف را از بازی اخراج می‌نماید. بازیکنان بایستی تمام صحبت‌ها و حرکاتشان را پس از کسب اجازه از بازیگردان انجام دهند. بدون اجازهٔ بازیگردان کسی حق صحبت کردن را ندارد و برای سخنرانی کردن باید از بازیگردان اجازه گرفته شود.

بازی‌گردان در صورتی که متوجه تقلبی از یکی از بازی‌کنان شود، بایستی دخالت کرده و بازی را متوقف کند.

بازیکنی که حذف می‌شوند، باید از محوطهٔ بازی خارج شوندو نقش ایشان اعلام می‌شود.

وظیفهٔ اصلی بازیگردان مبارزه با ترول‌ها (خرابکارها و متقلبان) و اجرای روند درست بازی است.

روند بازی از ۲ مرحله تشکیل شده‌است که مرحله اول فاز روز نام دارد و مرحله دوم فاز شب؛ و این مراحل تا به پایان رسیدن بازی همچنان تکرار می‌شود.

فاز روز :

در این مرحله بازی، بازیکنان وارد مباحثه، مناظره، هم فکری با هم می‌پردازند، شهروندان سعی می‌کنند به دنبال اعضای مافیا و تفکیک آنها از اعضای شهروند باشند و اعضای مافیا سعی می‌کنند به بهترین نحو شبیه شهروندان رفتار کنند و خود را در بین آنها پنهان نگاه دارند.

اگر بخواهیم به‌طور واضح تر چگونگی و هدف بازی را برای هر کدام از اعضای شهروندان و مافیا بیان کنیم به این صورت می‌باشد:

چون در مسیر بازی همه بازیکنان ادعای شهروند بودن را دارند، بنابرین حتماً تعدادی از بازیکنان که نقش مافیا را دارند حقیقت نقششان را نمی‌گویند و به دروغ خودشان را شهروند معرفی می‌کنند،

شما اگر در این بازی جزو گروه شهروندان هستید باید آن دروغ گوها رو شناسایی کنید و اگر جزو اعضای مافیا هستید باید نقش شهروند بودنتان را به خوبی بازی کنید.

بازیکنان می‌توانند با طرح سؤال، عنوان پلن بازی یا عنوان گزینه شک و تارگت‌ها بازی را شروع کنند.

دقت کنید که این قسمت بازی مهمترین بخش بازی می‌باشد، شما باید رو صحبت‌های اطرافیانتان با دقت تمرکز کنید، سوالات خود را طرح کنید و جملاتتان را برای بیان آماده کنید تا بتوانید در بازی حضور فعال داشته باشید و بتوانید نقش خود را بدرستی ایفا کنید.

دقت کنید که اگر در گروه شهروندان هستید باید موشکافانه به دنبال کسانی باشید که بدنبال پنهان کردن حقیقت خود هستند و اگر جزو اعضای مافیا هستید باید با مهارت، خودتان را در قالب یک شهروند به نمایش بگزارید. دقیقاً در این قسمت بازی هست که شما باید با استفاده از انواع علوم و مهارت‌ها سعی در جلوبردن بازی به نفع خود و تیمتان باشید.

بعد از انجام تمامی صحبت‌های فاز روز، بازیکنان آماده رأی‌گیری می‌شوند و با اعلام (بازیگردان)، بازیکنان شخصی را که مشکوک به مافیا هست را انتخاب کرده و با اشاره دست نشان می‌دهند. رأی شماری از طرف (بازیگردان) انجام می‌شود.

اگر شخصی از بین بازیکنان بیشتر از ۵۰٪ آرا را به دست آورده بود مستقیماً از جریان بازی حذف می‌شود و به اصطلاح آن شخص تک رأی شده‌است و نقش ایشان توسط (بازیگردان) برای همه بازیکنان اعلام می‌شود.[۱]

و بازی وارد فاز شب می‌شود.

اگر در بین بازیکنان چند نفر ۲ رأی یا بیشتر آوردند، آنگاه آن افراد وارد رأی‌گیری دوم می‌شوند و می‌توانند قبل از رأی‌گیری دوم، از خود یک دفاعیه داشته باشند و رأی‌ها از طرف همه بازیکنان در رأی‌گیری دوم فقط و فقط بین این افراد باید داده شود و نهایتاً شخصی که بیشترین آرا را در بین این افراد کسب کرده باشد از جریان بازی حذف و نقش آن شخص توسط (بازیگردان) اعلام می‌شود.

اگر در بین افرادی که در رأی‌گیری دوم وارد شده‌اند، رأی‌گیری انجام شد و رأی‌گیری همه این افراد مساوی شد، آنگاه بدون حذف شدن شخصی، بازی مستقیماً وارد فاز شب می‌شود.

در هر ۲ گروه مافیا و شهروندان، نقش دارهایی وجود دارند که قابلیت‌هایی در فاز روز و فاز شب بازی دارند که توسط این قابلیت‌ها می‌توانند به هم تیمی‌های خود کمک کنند که شما می‌توانید در قسمت معرفی نقش‌ها با آنها آشنا شوید.

در حقیقت این بازی مانند شطرنج، کاراکترهای مختلف با قابلیت‌های مختلف دارد که عملکرد صحیح نقش دارها می‌تواند در جهت برد تیمشان کمک سرنوشت ساز داشته باشد.

فاز شب :

در فاز شب، (بازیگردان) تک تک نقش دارهای شهر را به نوبت صدا کرده و از آنها عملکردی را که در فاز شب می‌خواهند انجام دهند می‌پرسد و سپس وقایع شب را اعلام می‌کند. یعنی با صدا کردن شخص نقش دار، ایشان چشمانش را باز کرده و عملکرد خود در شب را انجام می‌دهد، مثلاً اگر دارای نقش دکتر هست به گاد می‌گوید که چه کسی را از تیر شب دان نجات می‌دهد، و این کار را می‌تواند با اشاره انجام دهد.

و سپس چشمانش را مجدد می‌بندد و گاد پس از اطلاع از عملکرد ایشان به سراغ نقش دار بعدی می‌رود.

هنگامی که گاد عملکرد همه نقش دارهای شب را پرسید به همه بازیکنان اعلام می‌کند که چشم‌ها روباز کرده و سپس اتفاقاتی که در فاز شب افتاده‌است را بیان می‌کند.

در بیان اتفاقات اینکه چه کسی چه نقشی دارد یا چه کسی چه کاری را انجام داد اعلام نمی‌شود، بلکه فقط و فقط نتیجه وقایع شب اعلام می‌شود.

نقش شخصی که در فاز شب بازی بوسیله عملکرد بازیکنان نقش دار از جریان بازی حذف شود توسط (بازیگردان) اعلام نمی‌شود.

(یکی از روش‌های مطمئن برای جلوگیری از هر گونه لو رفتن نقش، برای نقش دارهای شب این می‌باشد که زمانی که بازی وارد فاز شب شد، همه بازیکنان چشم هارو بسته و هر ۲ دست را در کنار سر خود نگاه دارند، اکنون هر نقش داری می‌تواند بازیکنی را که مورد هدف دارد با شمارش انگشت به گاد بازی نشان دهد، برای مثال شما به عنوان دکتر بازی می‌خواهید اسم نفر سوم از سمت چپتان را به (بازیگردان) بدهید، کافیست با دست چپتان که در کنار سرتان قرار دارد عدد ۳ را نشان دهید)

و سپس بازی در فاز روز بعدی مثل حالت اول که گفت شد ادامه پیدا می‌کند.

این پروسه فاز روز و فاز شب آنقدر ادامه پیدا می‌کند که یا تمام اعضای مافیا شناسایی بشوند و از بازی حذف بشوند که در اینصورت شهروندان بازی را برده‌اند یا آنقدر شهروند از بازی حذف شود که تعداد شهروندان به تعداد مافیاهای باقی مانده در بازی برسد که در این صورت مافیا بازی را برنده شده‌اند.

جستارهای وابسته

منابع

  1. «Game of Mafia - MafiaWiki». wiki.mafiascum.net. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۱-۰۵.

پیوند به‌بیرون