مافیا (بازی گروهی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مافیا
بازیکنان در بازی مافیا یکدیگر را متهم می‌کنند.
نام‌های دیگرگرگینه
طراحدیمیتری دیویدوف
بازیکنانحداقل ۶ نفر[۱]
در بازی کلاسیک ۱۰ نفر
زمان راه‌اندازیدقیقه
زمان بازی۱۵-۹۰ دقیقه
مهارت‌هاتیم، مهارت‌های اجتماعی، بازی نقش، استدلال، استراتژی، اشارات بدن، هم‌افزایی، هوش کلامی، رابطه گفتمانی

مافیا (به انگلیسی: Mafia) یک بازی روسی گروهی و استدلالی است که توسط دیمیتری دیویدوف در سال 1986 ساخته شد.[۲] این بازی تضاد بین دو گروه را مدل می‌کند: یک اقلیت آگاه (مافیاها یا گرگینه‌ها) و یک اکثریت ناآگاه (شهروندان). در شروع بازی، به هر بازیکن مخفیانه نقشی وابسته به یکی از این تیم‌ها اختصاص می‌یابد. بازی دارای دو مرحله متناوب است: اول، یک فاز شب، که در طی آن کسانی که دارای قدرت کشتار در شب هستند ممکن است به طور مخفیانه سایر بازیکنان را بکشند، و دوم، مرحله روز، که در آن همه بازیکنان بازمانده بحث می‌کنند و برای حذف یک مظنون رای می‌دهند. بازی تا زمانی ادامه می‌یابد که یک جناح بازی را ببرد. برای شهروندان، این معمولاً به معنای حذف اقلیت منفی است، در حالی که برای اقلیت، معمولاً به معنای برابری عددی با شهروندان و حذف هر گروه منفی رقیب است.

مجموعه نمایش خانگی شب‌های مافیا، پدرخوانده، فیلم‌های گرگ‌بازی، گرگینه، آدمکش، بازی ویدیویی امانگ آس و مسابقه تلویزیونی شهروند و مافیا از روی این بازی ساخته شده‌اند.

تاریخچه[ویرایش]

دیمیتری دیویدف (به روسی: Дми́трий Давы́довv) به عنوان سازنده این بازی معرفی شده‌است.[۳] به گفتهٔ وی، اولین بار مافیا در بهار ۱۹۸۶ در بخش روان‌شناسی دانشگاه دولتی مسکو بازی شده‌است [۴] و سپس در کلاس‌های درس، خوابگاه‌ها و اردوگاه‌های تابستانی دانشگاه مسکو پخش شده‌است. شبکه خبری وایرد (Wired) هم ساخت این بازی را به دیویدف نسبت می‌دهد اما تاریخ اولین بازی را سال ۱۹۸۷ می‌داند.[۵] او این بازی را برای ترکیب تحقیقات روانشناسی با وظایف خود در آموزش دانش آموزان دبیرستان توسعه داد.[۵] این بازی به سرعت در سایر کالج‌ها و مدارس شوروی محبوب شد و اغلب با سریال‌های تلویزیونی بسیار محبوب « لا پیوورا (La Piovra)» همراه بود، که برای اولین بار در سال ۱۹۸۶ پخش شد. در دهه ۱۹۹۰ پخش آن در سایر نقاط اروپا و سپس ایالات متحده آغاز شد. در اواسط دهه ۱۹۹۰، نسخه‌ای از این بازی به یک سریال تلویزیونی در لتونی با فضای پارلمانی تبدیل شد و توسط افراد مشهور لتونی بازی می‌شد.[۶] اندرو پلاتکین در سال ۱۹۹۷ مدل بازی ای را تحت عنوان گرگینه تشریح داد.[۷]این سبک بازی با این استدلال که مافیا طنین فرهنگی کمتری دارد و مفهوم گرگینه با ایده‌ی دشمن پنهانی که در طول روز عادی به نظر می‌رسد، تناسب دارد.[۵] این سبک بازی در رویدادهای فناوری مهم، از جمله کنفرانس توسعه دهندگان بازی، ETech، Foo Camps و جنوب از جنوب غربی به طور گسترده منتشر شد. این بازی امروزه در اکثر کشورها توسط علاقه مندانش بازی می‌شود با گذشت زمان، مافیا به یک بازی محبوب و پرطرفدار تبدیل شد و نسخه‌های مختلف آن با قوانین و تغییرات متنوعی در سراسر جهان ایجاد شد. این بازی به عنوان یک فعالیت سرگرم‌کننده و تیم‌سازی شناخته شده و مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. امروزه، مافیا به عنوان یک بازی استراتژیک و جذاب شناخته می‌شود که قدرت تفکر و همکاری تیمی را تقویت می‌کند و باعث سرگرمی و شادی افراد می‌شود.

شیوه بازی[ویرایش]

کارت های بازی در ابتدای بازی توسط پدرخوانده یا راوی نگهداری می‌شود. در ساده‌ترین شکل، دو تیم در بازی مافیا حضور دارند:مافیا و شهروند. بازی‌های زنده به ناظری احتیاج دارند که به عنوان بازیکن شرکت نمی‌کند و هویت‌ها با تقسیم کارت‌ها تعیین می‌شود. در ابتدای بازی، به هرشخص هویت هم تیمی‌های خود داده می‌شود، در حالی که سایرین فقط تعداد مافیا بازی را دریافت می‌کنند و نمی‌دانند کدام بازیکنان مافیا و کدام یک شهروند هستند.

در یک تنظیم باز، تعداد هر نقش قدرت (به عنوان مثال شبه نظامیان) موجود در بازی برای بازیکنان شناخته شده‌است، در حالی که در یک تنظیم بسته، این اطلاعات فاش نمی‌شود، و در یک تنظیم نیمه باز، فقط اطلاعات محدود یا آزمایشی در مورد نقش‌های قدرت آشکار می‌شود بنابراین، در یک تنظیم باز یا نیمه باز، اگر مشخص شود که هیچ شبه نظامی در بازی حضور ندارد، برای گرگینه امکان‌پذیر نیست که به‌طور منطقی ادعا کند که نقش شبه نظامی را دارد.

در بازی دو مرحله وجود دارد: شب و روز. در شب، بازیکنان نقش‌دار مخفیانه اقداماتی را انجام می‌دهند. در طول روز، بازیکنان با بحث و رای‌گیری تصمیم به شناسایی مافیا حذف آن می‌گیرند. این مراحل با یکدیگر متناوب می‌شوند تا زمانی که همه گرگینه‌ها از بین بروند یا به برابری عددی با روستایان برسند.

ممکن است به برخی از بازیکنان نقش‌هایی با توانایی‌های خاص داده شود. نقش‌های ویژه مشترک عبارتند از:

 • غیب گو - یک روستایی که ممکن است هر شب تیم یک بازیکن را یاد بگیرد.
 • محافظ - روستایی که ممکن است هر شب از بازیکنی در مقابل کشته شدن محافظت کند، اما در هر بازی فقط یک بار می‌تواند این کار را انجام دهد.
 • ماسون - بازیکنان همسو با دهکده که می‌توانند یکدیگر را تشخیص دهند.

اندرو پلوتکین توصیه می‌کند که دقیقاً دو مافیا داشته باشید،[۴] در حالی که قوانین اصلی دیویدوف نشان می‌دهد یک سوم بازیکنان (گرد کردن به نزدیکترین تعداد) مافیا هستند. بازی اصلی دیویدوف شامل نقش‌هایی با توانایی‌های خاص نیست.[۱] پلاتکین در قوانین خود برای «گرگینه» پیشنهاد می‌کند که نوبت اول شب باشد و تعداد بازیکنان از جمله مجری برنامه فرد باشد. این ویژگی از تساوی رای برای حذف جلوگیری می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که بازی به طرز چشمگیری با حذف به جای اینکه با تعارف با قتل به عنوان نتیجه‌گیری قبلی از بین برود، به پایان می‌رسد.

شب[ویرایش]

در شب اوّل همه بازیکنان چشمانشان را می‌بندند. سپس راوی/مجری به همه گرگ ها/مافیا دستور می‌دهد چشمان خود را باز کرده تا با هم تیمی‌های خود آشنا شوند. گرگ‌ها با نشان دادن هدف خود و نشان دادن اتفاق نظر،هر شب «قربانی» را با سکوت انتخاب می‌کنند و دوباره چشمهایشان را می‌بندند.

فرایند مشابهی برای سایر نقشها با اعمال شبانه رخ می‌دهد. راوی ممکن است با استفاده از حرکاتی مانند تکان دادن سر یا دست، نقش‌دار یا ساده بودن هدف را نشان دهد.

گرگها در حال بحث درمورد اینکه چه کسی را در طول شب بکشند

شب ممکن است برای پوشاندن صداها با اشاره همراه باشد.[۸]

روز[ویرایش]

در مرحله «روز»، بازیکنان رای می‌دهند که چه کسی را حذف کند

مجری که اصطلاحا به او «گاد» می‌گویند؛ به بازیکنان دستور می‌دهد چشمان خود را باز کنند و اعلام می‌کند که چه کسی شب گذشته کشته شده‌است. بحث در میان بازیکنان زنده آغاز می‌شود. در هر لحظه ممکن است یک بازیکن کسی را به مافیا بودن متهم کند و دیگران را به رأی دادن برای از بین بردن آنها دعوت کند. همه در این فاز باید سعی کنند خود را شهروند ساده نشان دهند اگر بیش از نیمی از بازیکنان این کار را انجام دهند، فرد متهم حذف شده و شب شروع می‌شود. در غیر این صورت، مرحله تا زمان حذف در شب ادامه می‌یابد.[۴]

طبق برخی قوانین، نقش بازیکنان مرده آشکار می‌شود. به گفته برخی دیگر اینگونه نیست.[۷][۸] در هر دو مورد، بازیکنان مرده مجاز به تلاش برای تحت تأثیر قرار دادن باقی مانده از بازی نیستند. از آنجا که بازیکنان آزادی عمل عمدی بیشتری دارند، روزها بیشتر از شب طولانی می‌شوند.

سناریو های مختلف بازی مافیا[ویرایش]

سناریو به نحوه اجرا شدن بازی های مافیا میگویند.در کشور ما چند سناریو معروف در حال اجرا هست و این سناریو ها در حال پیشرفت و یا بیشتر شدن هستن.

کلیت بازی مافیا در تمام سناریو ها یکی هست.در تمام سناریو های بازی مافیا، حرف زده میشه، رای گیری میشه و …

کلاسیک[ویرایش]

در این بازی تعداد مافیا یک سوم تعداد کل بازیکنان (مثلاً برای هفت نفر، دو مافیا و برای هشت نفر سه مافیا) است. در نسخه کلاسیک و اصلی بازی تیم مافیا فقط یک نقش پدرخوانده (دُن) دارد که رهبر مافیاست و بقیه‌ی تیم، مافیای ساده هستند. یعنی هیچ قابلیتی ندارند. در تیم شهروندان یک دکتر و یک کارآگاه وجود دارد و بقیه شهروند ساده هستند و قابل خاصی ندارند.

نقش های شهروند توضیحات نقش های مافیا توضیحات
کارآگاه کارآگاه هر شب بیدار می‌شود و استعلام یکی از بازیکنان را می‌گیرد. اگر آن بازیکن جزو تیم مافیا باشد، گرداننده به او علامت تایید نشان خواهد داد و اگر شهروند یا پدرخوانده باشد، عدم تأیید می‌گیرد. پدرخوانده هدف شلیک مافیا در شب را او انتخاب می‌کند و زمانی که حذف شود، بقیه مافیا با مشورت هم به یک نفر شلیک خواهند کرد. اگر کارآگاه استعلام پدرخوانده را بگیرد، به او شهروند معرفی خواهد شد.
دکتر دکتر هر شب بعد از مافیا بیدار می‌شود و یک نفر را انتخاب می‌کند. اگر در همان شب، مافیا به او شلیک کرده باشد، زنده می‌ماند و از بازی حذف نخواهد شد. دکتر می‌تواند خودش و بقیه‌ی بازیکنان را هر چند بار که می‌خواهد نجات بدهد.
شهروند ساده قابلیت خاصی ندارد. مافیای ساده قابلیت خاصی ندارد.

شب های مافیا[ویرایش]

این بازی، محبوب ترین سناریو بین مردم ایران است. تعداد بازیکنان مجاز این بازی 7 تا 12 نفر است و تعداد مافیا یک سوم کل بازیکنان است. در نسخه شب های مافیا معمولا همه بازیکنان نقش دارند.

نقش های شهروند توضیحات نقش های مافیا توضیحات
دکتر دکتر هر شب بعد از مافیا بیدار می‌شود و یک نفر را انتخاب می‌کند. اگر در همان شب، مافیا به او شلیک کرده باشد، زنده می‌ماند و از بازی حذف نخواهد شد. دکتر می تواند بقیه بازیکنان را هر چند بار که می خواهد، نجات دهد. ولی خودش را فقط یک بار می تواند نجات دهد. پدرخوانده هدف شلیک مافیا در شب را او انتخاب می‌کند و زمانی که حذف شود، بقیه مافیا با مشورت هم به یک نفر شلیک خواهند کرد. اگر کارآگاه استعلام پدرخوانده را بگیرد، به او شهروند معرفی خواهد شد.
کارآگاه کارآگاه هر شب بیدار می‌شود و استعلام یکی از بازیکنان را می‌گیرد. اگر آن بازیکن جزو تیم مافیا باشد، گرداننده به او علامت تایید نشان خواهد داد و اگر شهروند یا پدرخوانده باشد، عدم تأیید می‌گیرد.
حرفه ای حرفه ای هر شب بیدار می شود و به یکی از بازیکنان شلیک می کند. اگر هدف او مافیا بود، او را از بازی حذف می کند. اما اگر به اشتباه به یک شهروند شلیک کند، خودش از بازی حذف می شود. دکتر لکتر دکتر لکتر هر شب به همراه اعضای مافیا بیدار شده و یک نفر از هم گروهی های خود را انتخاب می کند. اگر در همان شب، حرفه ای به او شلیک کرده باشد، زنده خواهد ماند و از بازی حذف نخواهد شد. دکتر لکتر خودش را فقط یک بار می تواند نجات دهد.
روانپزشک روانپزشک هر شب بیدار می شود و یک نفر را انتخاب می کند. هدف او در روز بعد نمی تواند صحبت کند. ولی می تواند رای دهد یا واکنش نشان دهد.
جان سخت او از یک بار شلیک مافیا در امان است.

او هر شب بیدار می شود و اگر از گرداننده بازی درخواست استعلام کند، در روز بعد نقش تمامی قربانیان برای همه بازیکنان مشخص می شود.

شهردار او فقط در خواب نیمروزی بیدار می شود و می تواند رای گیری را ملقی کند، به یک نفر فرمان مستقیم اعدام بدهد و یا هیچ کاری نکند. مافیای ساده قابلیت خاصی ندارد.
شهروند ساده قابلیت خاصی ندارد

نظریه بازی[ویرایش]

مطالعه ریاضی[ویرایش]

مافیا یک مدل پیچیده برای مدل‌سازی است، بنابراین بیشتر تجزیه و تحلیل‌های بازی بهینه هر دو را فرض کرده‌اند:

 • فقط مردم شهر و مافیا وجود دارد.
 • مردم شهر هرگز احتمال شناسایی مافیایی را به صورت تصادفی ندارند.

تلقی اولیه بازی متمرکز بر شبیه‌سازی روش مونت‌کارلو بود،[۹] در حالی که مطالعات جدیدتر سعی کرده‌است راه حل‌های تعادل فرم بسته را برای بازی کامل به‌دست‌آورد.

نتایج در بازی زنده[ویرایش]

در بازی زنده (یا کنفرانس ویدیویی[۱۰]) در زمان واقعی، شهروندان معمولاً بیشتر از آنچه تئوری بازی پیشنهاد می‌دهد، برنده می‌شوند. چندین دلیل برای این امر مطرح شده‌است:

 • استرس فیزیولوژیکی دروغ پایدار توانایی اولیه مافیوسو در فریب بی گناهان را پایین می‌آورد، خیلی بیشتر از آنچه یک مدل بازی کامل پیش‌بینی کند، به خصوص اگر بی گناهان بتوانند شهر را از نظر احساسی درگیر نتیجه بازی کنند

نقش‌های اختیاری[ویرایش]

نقش‌های اضافی در بسیاری از نسخه‌های مافیا، به دلیل صحنه بازی یا دلایل مختلف، متفاوت نامگذاری شده‌اند. همچنین، همین نام نقش می‌تواند عملکردهای مختلفی در نسخه‌های مختلف بازی داشته باشد. آنچه در زیر می‌آید، فهرستی کلی از انواع نقش‌ها است که در انواع بازی مافیا یافت می‌شود. از آنجا که نام‌های خاص با توجه به محیط متفاوت است، جامعیت ندارد.

نقش‌های تحقیقی[ویرایش]

بازیکنانی که این نقش‌ها را دارند از نوبت شبانه خود برای کشف چیزی دربارهٔ سایر بازیکنان استفاده می‌کنند. اگرچه بازی استاندارد اکنون به صورت پایه شامل کارآگاه است، این نقش‌ها اختیاری است و بازی‌ها می‌توانند آنها را کاملاً کنار نگذارند

نقش‌های تحقیقی (نسخه استاندارد)[ویرایش]

نقش‌های تحقیقی (کمتر معمول)[ویرایش]

نقش‌های دانای کل[ویرایش]

نقش‌های محافظتی[ویرایش]

نقش‌های کشنده[ویرایش]

نقش‌های تراز بندی[ویرایش]

 • - میلر، پدرخوانده، سندیکا، جانی، گرگ آلفا، وحشی

نقش‌های دوگانه[ویرایش]

دست‌اندرکاران نقش[ویرایش]

نقش‌های استخدامی[ویرایش]

نقش‌های انجمنی[ویرایش]

نقش‌های انتخاباتی[ویرایش]

نقش‌های عمومی[ویرایش]

نقش‌های ناتوان[ویرایش]

نقش‌های ناتوان‌کننده[ویرایش]

نقش‌های پس از مرگ[ویرایش]

نقش‌های احیاگر[ویرایش]

نقش‌های ایمن در برابر قانون[ویرایش]

 • - ضد گلوله، زره پوش، اوراکل، پیر

نقش‌های خاص[ویرایش]

تغییرات[ویرایش]

نامگذاری نقش‌ها، جناح‌ها و سایر عناصر مختلف بازی وابسته به موضوع است و تنوع نامحدودی دارد. مضامین متداول، مافیا را به شکل گرگها، فرقه گرایان، آدم‌کش‌ها یا جادوگران تغییر شکل می‌دهد و نقش‌های دیگر به‌طور مناسب تغییر نام می‌یابد.

در طول سال‌ها، بازیکنان انواع مافیا را ایجاد کرده‌اند که شامل قوانین اضافی است. برخی از این موارد در اینجا ذکر شده‌است.

تغییرات در شرایط برد[ویرایش]

اگر در مرحله روز مافیا به تعداد شهروند وجود داشته باشد، پیروزی مافیایی بلافاصله، طبق قوانین اصلی مافیا اعلام می‌شود. سایر گزینه‌های این قانون را به حالت تعلیق درمی‌آورند و فقط پس از حذف هر عضو از یک جناح بازی را اعلام می‌کنند: این توضیح و اجرای بازی را آسان می‌کند.

انواع انتخابات[ویرایش]

نامزدهای حذف ممکن است مجاز به سخنرانی در دفاع از خود باشند. معمولاً هر بازیکن باید رأی دهد و فقط یک بار می‌تواند رأی دهد و نمی‌تواند به خودش رأی دهد. اما برخی از انواع فرایند پیچیده تری در انتخاب بازیکنانی که باید اجرا شوند، دارند. نسخه اصلی مافیا دیویدوف مجاز به اعدام‌های روزانه (در هر روز) بود که هرکدام فقط به یک همبستگی برای اقدام نیاز دارند.[۱۲]

روشهای قتل مافیایی[ویرایش]

برخی از انواع نیاز دارند تا همه اعضای مافیا یک قربانی را به‌طور مستقل برای یک قتل انتخاب کنند تا موفق شود. این را می‌توان به روش‌های زیر به‌دست‌آورد:

خانواده[ویرایش]

چندین گروه مستقل از مافیا یا گرگینه‌ها[۱۳] به‌طور مستقل عمل می‌کنند و پیروز می‌شوند و به بازی سریعتر و امکان اختلاف افکنی بین جناح‌ها می‌پردازند.

ویژگی‌های[ویرایش]

در این نوع، به بازیکنان دو کارت داده می‌شود: اولی حاوی نقش آنها است، و دیگری ویژگی. ویژگی‌ها در اصل از نقش‌هایی گرفته شده بودند که می‌توانستند برای همترازی‌های مافیایی و شهروندی مانند ضد گلوله (در شب کشته نشوند)، شهردار (دارای دو رأی در حذف) و دوقلوهای سیامی (که عموماً به آنها خواهر و برادر یا عاشق می‌گویند) اعمال شوند.[۱۴]

گرگ کوانتومی[ویرایش]

قطار مافیا[ویرایش]

مافیای سنتی توسط مجموعه بازی کپنهاگ بازبینی و به اصلاح شد تا در یک مترو بازی شود. در این تنوع، بازیکنانی که حذف می‌شوند از قطار بیرون می‌شوند (در ایستگاه بعدی).[۱۵]

شهر نامرئی: شورشیان در مقابل جاسوس‌ها[ویرایش]

شهر سالم[ویرایش]

Town of Salem یک نسخه آنلاین پیشرفته از مافیا است که در طی محاکمات جادوگری در سیلم اتفاق می‌افتد که شامل چندین نقش مختلف از چندین جناح است.[۱۶] این بازی در ۶ ژوئن ۲۰۱۷ به روز شد تا جناح جدیدی به آن اضافه شود: کاون که عمدتاً از جادوگران تشکیل شده و از نظر عملکرد و هدف به مافیای سنتی شبیه است.[۱۷]

بازی آنلاین[ویرایش]

مافیا همچنین می‌تواند به صورت آنلاین بازی شود. بازی‌ها را می‌توان از طریق کانال‌های IRC انجام داد، جایی که ربات نقش ناظر بازی را بر عهده می‌گیرد و تعامل بازیکنان از طریق ارتباط متنی انجام می‌شود.[۱۸] با توجه به اینکه IRC یک روش گسترده ارتباطی نیست این سبک از بازی‌های مافیا به تعداد محدودی از افراد محدود می‌شود. از سال ۲۰۰۸، بسیاری از سایت‌های بازی مافیا دیگر شکل گرفتند. این سایت‌ها تلاشی برای بازتولید بازی‌های زنده مافیا هستند و مدت زمان و مکانیک بازی‌ها تقریباً مشابه زمانی است که بازی به‌طور سنتی انجام می‌شود.

هوش مصنوعی[ویرایش]

گرگینه به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد مانند اقناع و فریب، موضوع تحقیقات هوش مصنوعی بوده‌است.[۱۹] این بازی به چندین فناوری AI مانند هماهنگی چند عاملی، قرائت عمدی و درک نظریه ذهن نیاز دارد.[۲۰]

یادگیری عمیق در تلاش برای ایجاد عوامل استفاده شده‌است که می‌توانند بازی را به عنوان مافیا یا به عنوان شهروند برنده شوند.[۲۱] از عبارت باقاعده برای تجزیه سوابق گفته‌ها برای افشاگری (یا «بیرون آمدن» به عنوان نقش) و اطلاعات تصمیم‌گیری استفاده شده‌است، اگرچه یک مشکل این بوده‌است که جمله ای مانند «بازیکن A مافیا است» می‌تواند براساس توانایی بازیکن (مثلاً پیشگو) یا فقط حدس و گمان باشد.[۲۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ https://web.archive.org/web/19990302082118/http://members.theglobe.com/mafia_rules/
 2. François Haffner (22 February 1999). "Questions to Dimitry Davidoff about the creation of Mafia on the French website". Jeuxsoc.fr. Retrieved 2011-04-11.
 3. Haffner, François. "L'Escale à jeux". JeuxSoc (به فرانسوی). Retrieved 2020-11-09.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ "Werewolf page History section". خطای یادکرد: برچسب <ref> نامعتبر؛ نام «zarf» چندین بار با محتوای متفاوت تعریف شده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ ۵٫۲ Robertson, Margaret (4 February 2010). "Werewolf: How a parlour game became a tech phenomenon". Wired UK. Vol. 3, no. 10. Conde Nast Publications. Retrieved 2010-06-06.
 6. Danopoulos, C. P.; Zirker, D., eds. (December 1998). The Military and Society in the Former Eastern Bloc. Boulder: Westview Press. p. 175. ISBN 978-0-8133-3524-7. OCLC 237326581. The objective is to discover who these [Mafia] people are even as they speak on behalf of Latvia's welfare, and before they eliminate people who suspect who they are.
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ "Werewolf A Mind Game". is Plotkin's own description of the original Werewolf version خطای یادکرد: برچسب <ref> نامعتبر؛ نام «zarf2» چندین بار با محتوای متفاوت تعریف شده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ "Are You A Werewolf? Rules of Play". Looney Labs. Retrieved 2010-06-15. Night-Noise: When everyone closes their eyes at night, it is best for people to also start humming, tapping the table, patting a knee, or making some noise. This will cover up any sounds made accidentally by the werewolves, the seer, or the moderator
 9. For example Plotkin, A. "Werewolf Statistics". If we figure that 9 or 11 players is ideal for a two-wolf game, and we assume that these probabilities actually means anything (heh heh), then an ideal game has a human-win chance of 0.23 to 0.29. (Again, for completely stupid humans.)
 10. Batcheller, Archer L.; Hilligoss, Brian; Nam, Kevin; Rader, Emilee; Rey-Babarro, Marta; Zhou, Xiaomu (2007). "Testing the technology: playing games with video conferencing Conference on Human Factors in Computing Systems". Proceedings of the SIGCHI conference on Human factors in computing systems: 849. doi:10.1145/1240624.1240751. ISBN 978-1-59593-593-9.
 11. "Mafia (con)". Archived from the original on 2007-11-18. Retrieved 2007-12-20. Knight Commandant / Sheriff – a townsperson who investigates mafia members
 12. "The Original Mafia Rules". 1999. Archived from the original on 1999-03-02. Retrieved 2010-06-15. Accusations may happen any number of times during the discussion...once in a while, someone should propose to have a Mafia Night. If the majority of the players who are still in the game agrees, the Night begins.
 13. "Mafia and Werewolves". Note – This variant was performed with great success on November 12, 1998 – From the old Princeton variant rules.
 14. 7-0-7, Jon Bennett "Mafia Advanced Rules" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2011-08-10. Additional rules created by Jon Bennett, accepted in local Mafia circles.
 15. "Train Mafia". Copenhagen Game Collective. 2009-09-27. Retrieved 2011-04-11.
 16. "Town of Salem: 5 Best Roles To Play (& 5 Worst)". TheGamer (به انگلیسی). 2019-05-25. Retrieved 2019-09-05.
 17. "Indie Smash Hit Town of Salem Gets New Expansion: The Coven". www.gamasutra.com (به انگلیسی). Retrieved 2019-09-05.
 18. "MAFIA - XKCD Wiki". wiki.xkcd.com. Archived from the original on 26 July 2019. Retrieved 2015-09-19.
 19. Bi X. , Tanaka T. (2016) Human-Side Strategies in the Werewolf Game Against the Stealth Werewolf Strategy. In: Plaat A. , Kosters W. , van den Herik J. (eds) Computers and Games. CG 2016. Lecture Notes in Computer Science, vol 10068. Springer, Cham
 20. Toriumi F. , Osawa H. , Inaba M. , Katagami D. , Shinoda K. , Matsubara H. (2017) AI Wolf Contest — Development of Game AI Using Collective Intelligence —. In: Cazenave T. , Winands M. , Edelkamp S. , Schiffel S. , Thielscher M. , Togelius J. (eds) Computer Games. CGW 2016, GIGA 2016. Communications in Computer and Information Science, vol 705. Springer, Cham
 21. Kondoh M. , Matsumoto K. , Mori N. (2019) Development of Agent Predicting Werewolf with Deep Learning. In: De La Prieta F. , Omatu S. , Fernández-Caballero A. (eds) Distributed Computing and Artificial Intelligence, 15th International Conference. DCAI 2018. Advances in Intelligent Systems and Computing, vol 800. Springer, Cham
 22. Hirata Y. et al. (2016) Werewolf Game Modeling Using Action Probabilities Based on Play Log Analysis. In: Plaat A. , Kosters W. , van den Herik J. (eds) Computers and Games. CG 2016. Lecture Notes in Computer Science, vol 10068. Springer, Cham

پیوند به بیرون[ویرایش]