مافیا (بازی گروهی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بازی مافیا یک بازی گروهی است که نبرد بین یک اقلیت آگاه و یک اکثریت ناآگاه را شبیه‌سازی می‌کند. بازیکنان به‌طور مخفیانه تعیین نقش می‌شوند: یا مافیا، که همدیگر را می‌شناسند؛ یا شهروند، که تنها از تعداد افراد مافیا آگاه هستند و عده معدودی از آن‌ها از برخی نقش‌ها اطلاع دارند. در فاز شب بازی، افراد مافیا به صورت مخفیانه یک شهروند را می‌کشند. در طول فاز روز، تمام بازیکنان بازمانده در مورد هویت‌های مافیایی بحث می‌کنند و برای حذف یک مظنون رای می‌دهند.

بازی ادامه می‌یابد تا زمانی که همهٔ مافیاها حذف شوند (برد شهروندان) یا تعداد مافیاها و شهروندان برابر شود (برد مافیا). یا یکی از شخصیت‌های مستقل که هر کدام شرایط برد متفاوتی دارد برنده بازی شود. در یک بازی معمولاً نقش‌ها باید به گونه‌ای چیده شود که برای هر شخصیت، شخصیت‌های مقابل و مکمل قرار گیرد در ادامه شخصیت‌های مسخره و بد شکل بیان خواهد شد.[۱]

فیلم‌های گرگینه، آدمکش، هشت نفرت‌انگیز و همچنین بازی اپیک از روی این بازی ساخته شده‌اند.

تاریخچه[ویرایش]

دیمیتری دیویدف (به روسی: Дми́трий Давы́довv) به عنوان سازنده این بازی معرفی شده‌است. به گفتهٔ وی، اولین بار مافیا در بهار ۱۹۸۶ در بخش روانشناسی دانشگاه دولتی مسکو بازی شده‌است و سپس در کلاس‌های درس، خوابگاه‌ها و اردوگاه‌های تابستانی دانشگاه مسکو پخش شده‌است. شبکه خبری وایرد (Wired) هم ساخت این بازی را به دیویدف نسبت می‌دهد اما تاریخ اولین بازی را سال ۱۹۸۷ می‌داند. این بازی به سرعت در سایر مدارس و دانشگاه‌های شوروی محبوبیت پیدا کرد. در دهه ۱۹۹۰ این بازی به اروپا و پس از آن به ایالات متحده آمریکا راه یافت. مافیا در اوایل دههٔ ۸۰ شمسی وارد ایران شد. وب سایت about.com بازی مافیا را به عنوان یکی از «۵۰ بازی برتر تاریخی و فرهنگی» ایجاد شده از سال ۱۸۰۰ تا به حال، معرفی کرده‌است. روش‌های گوناگونی برای این بازی وجود دارد لذا سعی شده یک بازی بی نقص و کامل ارائه گردد.

مزیت‌های بازی[ویرایش]

مافیا به عنوان یکی از بازی‌های شناخته شدهٔ گروهی (دورهمی- جمعی) است که اگر چه ساخت کشور شوروی است در دانشگاه‌های کشورهای توسعه یافته اروپایی و آمریکایی به عنوان یکی از پرورش دهندگان مهارت‌های اجتماعی افراد به آن پرداخته می‌شود

در این بازی بی‌گناهان متهم، مورد بازخواست و حتی کشته می‌شوند (از بازی بیرون انداخته می‌شوند). در حالی که مافیای اصلی (گروه آگاه) تلاش می‌کنند تا دیگران (اکثریت ناآگاه) را متقاعد کنند که خودشان شخصیت منفی (سیاه) نیستند، شهروندان در تلاشند با سر نخ‌هایی که در طول بازی به دست می‌آورند گروه مافیا را متلاشی سازند. در این بازی ارائه استدلال‌های منطقی (راست یا دروغ) و متقاعد ساختن افراد با فنون سخنوری و روانشناسی تقویت می‌گردد.

برخی استدلال می‌کنند که بازی مافیا، شبیه ساختن آن چیزی است که در دنیای واقعی در اجتماع و سیاست رخ می‌دهد. آنان مافیا را شبیه سیاست‌ورزی و سیاست‌مداری می‌دانند به گونه‌ای که بازیگران این عرصه باید در فریب نخوردن و در فریب دادن توانایی بالایی داشته باشند. در این بازی همچون دنیای سیاست هر فردی باید به شدت مراقب رفتار، گفتار و عکس العمل‌های خود باشد متهم نمودن دیگران، رای دادن، حمایت نمودن هرکدام عواقبی دارد که فرد باید از قبل به آن بیندیشد. تا اکثریت بازیگران سوء برداشتی از او نداشته باشند.

این بازی به نوعی شبیه‌سازی فرایند دادرسی در دادگاه نیز هست که هر کسی در جایگاه وکیل خود باید در برابر یک قاضی بی‌طرف از خود دفاع کرده و شواهد و سرنخ‌های اتهام دیگران را رو کند و با استدلال دیگران را متقاعد کند که خود متهم نیست و کسی دیگری متهم است و در نهایت این هیئت منصفه (متشکل از خود بازیگران) است که رای می‌دهد که آیا توضیحات و استدلال‌های آن فرد پذیرفته شده‌است یا خیر.

از طرفی یکی از مزیت‌های این بازی را در پرورش توانایی و هنر حرف زدن و صحبت کردن در جمع بیان داشته‌اند.

روش بازی[ویرایش]

این بازی نیاز به یک بازیگردان («حاکم») دارد که خود نقش بازی نمی‌کند و فقط مدیریت بازی را بر عهده دارد. وی ناظر بر اعمال تمام بازیکنان است. در ابتدا، بازیگردان («حاکم») نقش هر یک از افراد را به‌طور مخفیانه مثلاً با پخش کارت تعیین می‌کند. در هنگام بازی اگر تخلفی رخ دهد بازی‌گردان («حاکم») می‌تواند فرد متخلف را از بازی اخراج می‌نماید. بازیکنان بایستی تمام صحبت‌ها و حرکات‌شان را پس از کسب اجازه از بازی‌گردان («حاکم») انجام دهند. بدون اجازهٔ «حاکم» کسی حق صحبت کردن را ندارد و برای سخنرانی کردن باید از «حاکم» اجازه گرفته شود.

بازی‌گردان در صورتی که متوجه تقلبی از یکی از بازی‌کنان شود بایستی دخالت کرده و بازی را متوقف کند.

بازیکنی که حذف می‌شوند باید از محوطهٔ بازی خارج شود.

وظیفهٔ اصلی «گاد» مبارزه با ترول‌ها (خرابکارها و متقلبان) و اجرای روند درست بازی می‌باشد.

نقشها[ویرایش]

این بازی چند گروه دارد مافیاها، شخصیت‌های سیاه مستقل، شهروندان، قاتل، گرگ نما، جوکر، تیم الهه عشق هر کدام از این گروه‌ها نقش‌های مختلفی دارند.

 • پدرخوانده-گادفادر (don): رئیس مافیا محسوب می‌شود که در فاز شب با مافیاهای خود بیدار می‌شود ولی می‌تواند خود را مافیای ساده نشان دهد. (یعنی زمانی که «گاد» در شب اول اعلام می‌کند «پدرخوانده اگر مایل است، خودش را اشاره کند» می‌تواند عکس العملی نداشته باشد) ضمناً پدرخوانده در فاز شب پس از مافیا جداگانه نیز بیدار می‌شود و می‌تواند نظر قبلی خود را نیز تغییر دهد، به هر حال انتخاب آخر با اوست. استعلام گادفا برای یک بار منفی است و برای بار دوم مثبت می‌شود و تیر اسنایپر (sniper) در او اثر ندارد تسخیر نخواهد شد. در صورتی که به وسیلهٔ ساقی مست گردد تیرش اثر ندارد مگر آنکه مستقیماً خود ساقی را بزند. شخصیتش در فاز شب برای هیج کس فاش نخواهد شد.
 • [شخصیت مقابل مستقیم ندارد چون هیچ شخصیتی قدرت مقابله تنهایی با گادفادر را ندارد.
 • نقش‌های تیم مافیا (gang mafia): شامل پدرخوانده (don)، مافیای ساده، مافیای دو رأی. کاراگاه خصوصی و … که شب همراه گادفادر بیدار می‌شوند. از شخصیت یکدیگر آگاه نیستند ولی گادفادر در صورت تمایل می‌تواند خود را به آن‌ها بشناساند. تیم مافیا در شب به همراه گادفادر بیدار می‌شود ولی مافیاهای مستقل در فاز شب به تنهایی بیدار خواهند شد.
 • مافیای ساده: در فاز شب به همراه پدرخوانده بیدار می‌شود. در صورتی که گاد فادر از بازی حذف شده باشد مسئولیت شلیک تیر به مافیا ی شماره ۱ سپس شماره ۲ و … ادامه پیدا خواهد کرد.

[شخصیت مقابل: کاراگاه. اسنایپر. بمب. نانوا]

 • کاراگاه خصوصی (private investigator) : یکی از شخصیت‌های مافیا است که پس از بیدار شدن با گادفادر به صورت جداگانه نیز بیدار می‌گردد وظیفه کارآگاه خصوصی پیدا کردن دیگر شخصیت‌های سیاه مستقل است. همچنین او تنها کسی است که می‌تواند هویت کیلر را شناسایی کند. استعلام کاراگاه خصوصی توسط کاراگاه مثبت است.

[شخصیت‌های مقابل در فاز شب: کاراگاه. ساقی]

 • فاحشه (hooker): یکی از نقش‌های تیم مافیا است که هر شب اسم یک نفر را به «گاد» می‌دهد شخص مورد نظر اگر از شخصیت‌های سفید بازی باشد عملکرد آن در شب از بین می‌رود. سه بار می‌تواند از قدرت خود استفاده کند.

اگر اسم دکتر بازی را بدهد سیو دکتر عمل نمی‌کند

اسم کارآگاه را بدهد «گاد» در جواب استعلام کارآگاه جواب مثبت نمی‌دهد.

اگر اسم اسنایپر(sniper)بازی را بدهد و اسنایپر تیر زده باشد از سمت اسنایپر شلیکی صورت نمی‌گیرد

می‌توان گفت این نقش عملکردی مشابه نقش ساقی دارد اما با گروه مافیاست و اعضای مافیا او را نمی‌شناسند.

[شخصیت مقابل: کاراگاه. اسنایپر .ساقی. نانوا. بی گناه]

 • مافیای دو_رأی (Double voter): یکی از اعضای مافیا که با گادفادر و تیم مافیا بیدار می‌شود ولی آن‌ها او را نمی‌شناسند. در فاز شب با ندای «گاد» بیدار می‌شود و اسم یک شخص را به «گاد» می‌دهد فرد مورد نظر در فاز روز دارای دو رأی از پیش تعیین شده از طرف دو_رأی خواهد بود. در فاز روز می‌تواند با تشخیص خود به شخص رأی دهد یا ندهد که در هر صورت همان دو رأی که برای شخص از پیش تعیین شده‌است حساب خواهد شد و رأی دادن یا ندادن در فاز روز به شخص مذکور صرفاً جهت گمراهی شهروندان خواهد بود

[شخصیت مقابل در فاز شب: کاراگاه. ساقی. اسنایپر. بمب.]

 • فارمر (farmer) : یکی از نقش‌های مافیاست که یک اسم به «گاد» بازی می‌دهد.

استعلام فرد موردنظر اگر توسط کاراگاه در همان شب گرفته شود برعکس به کاراگاه اعلام می‌گردد. اگر خود کاراگاه را انتخاب کند کاراگاه نمی‌تواند استعلام بگیرد. در این صورت «گاد» پس از بیدار کردن کاراگاه به او اشاره می‌کند که حق استعلام ندارد.

[شخصیت مقابل در فاز شب: کاراگاه. ساقی. اسنایپر. بمب.]

 • تروریست (terrorist): یکی از افراد تیم مافیا است که اگر در فاز شب از بازی خارج شود. اسم یک نفر را به گاد می‌دهد تا نیز به همراه تروریست از بازی خارج شود مگر آنکه جلیقه دار همان اسم را به گاد دهد تا او را نجات دهد. اگر در فاز روز از بازی خارج شود کاری انجام نمی‌دهد.
 • [شخصیت مقابل در فاز شب: کاراگاه. اسنایپر. بمب.]
 • کمین گر (Stalker) : یکی از نقش دارهای گروه مافیاست که در شب دوم می‌تواند دو اسم به «گاد» بدهد اسم اول شخصی است که می‌خواهد به او تیر بزند و استعلام سفید یا سیاه بودنش می‌خواهد بداند. اسم دوم شخصی است که می‌خواهد نقش او را بداند. گاد استعلام اسم اول و نقش شخص دوم را در شب دوم به استالکر می‌گوید. استالکر یک تیر دارد که در شب سوم می‌تواند بزند بهترین گزینه برای او ردگیر است .معمولاً در بازی‌هایی که استالکر وجود دارد ردگیر هم وجود دارد تا استالکر را پیدا کند و شهروندان را از خطر استالکر نجات دهد.
 • جواب استعلام استاکر از سوی کارآگاه Yes می‌آید.

ساقی اگر استالکر را مست کند کارش فقط در آن شب بی‌اثر می‌شود ولی شب بعدی اگر استالکر در بازی مانده باشد اعمال خواهد شد.

[شخصیت مقابل در فاز شب: کاراگاه. ساقی. اسنایپر. بمب.]

 • شرور (Supervillain): یکی از شخصیت‌های گروه مافیا است که پس از بیدار شدن به عنوان عضوی از تیم مافیا به صورت جداگانه با صدای «گاد» بیدار می‌شود و یک اسم و یک شخصیت از شهروندان را به «گاد» اعلام می‌کند یا روی کارت نوشته به «گاد» می‌دهد در صورتی که حدس او درست باشد شخص از بازی خارج نمی‌شود ولی در فاز شب هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد و کارهای او بی‌اثر خواهد بود. در طول بازی سه بار حدس می‌زند. نمی‌تواند حدس قبلی خود را تصحیح کند (به این معنی که هر بار یک اسم جدید و شخصیت جدید را باید به «گاد» بدهد، نباید تکراری باشد.)

[شخصیت مقابل در فاز شب: کاراگاه. ساقی. اسنایپر. بمب.]

* * *

نقش‌های مستقل سیاه (independent black roles): شخصیت‌هایی از تیم مافیا هستند که با گادفادر بیدار نمی‌شوند ولی جزو تیم سیاه هستند به صورت مستقل به گادفادر و تیم مافیا کمک می‌کنند. به دلیل مخفی بودن شخصیت آن‌ها برای هم، با یکدیگر نیز درگیری خواهند داشت.

معشوقه( mistres): یکی از شخصیت‌های مستقل مافیا است که شب با گاد فادر بیدار نمی‌شود عملکردی شبیه ناتاشا دارد. پس از بیرون رفتن معشوقه توسط رآی‌گیری در شب بعدی گادفادر حق زدن دو تیر را دارد . همچنین در بازی‌هایی که معشوقه وجود دارد گاد فادر حق یک استعلام برای پیدا کردن معشوقه دارد اگر استعلامش درست باشد در آن شب معشوقه با تیم مافیا بیدار خواهد شد. معشوقه با ندای گرداننده بازی در فاز شب بیدار می‌شود یکی از افراد را تهدید به سکوت می‌کند در فاز روز «گاد»به فرد اعلام می‌کند که مورد تهدید قرار گرفته‌است فرد مورد نظر می‌تواند سکوت کند و با اشاره دست یک نفر را انتخاب کند اگر آن فرد معشوقه باشد و چنانچه در رآی‌گیری از بازی خارج شد حق زدن دو تیر از گاد فادر صلب می‌شود ؛ و یا فرد مورد تهدید می‌تواند با وجود تهدید در فاز روز صحبت کند که در این صورت در شب بعدی معشوقه می‌تواند او را بکشد که این عمل تنها بر روی شخصیت‌های غیرقابل کشته شدن در فاز شب مانند گادفادر رویین تن و کیلر بی‌اثر است. همچنین شات ساقی اثر کشتن و تهدید را خنثی می‌کند.

[شخصیت مقابل: کاراگاه. اسنایپر. ساقی. نانوا]

 • افعی قرمز (red python) :یکی از شخصیت‌های مستقل مافیا است که کار او زهر زدن و مسموم کردن شخصیت‌های غیرقابل کشته شدن در فاز شب بجز گادفادر است. در فاز شب با ندای «گاد» بیدار شده و یک نفر را انتخاب می‌کند اگر فرد مورد نظر یکی از شخصیت‌های سفید غیرقابل کشتن مثل روئین‌تن. جلیقه دار. شهر دار، سامورائی و .. را انتخاب کند آن شخص پس از رای‌گیری درمرحله روز از بازی خارج خواهد شد. اگر آن شخص قاتل باشد از بازی خارج نخواهد شد ولی تیر گاد فادر و مافیا مستقل از آن پس می‌تواند او را بکشد. استعلامش برای کاراگاه و کاراگاه خصوصی منفی است. اگر بتواند یکی از شخصیت‌های سفید غیرقابل کشته شدن را مسموم کند شب بعد با تیر بیرون نمی‌رود.

اگر ساقی او را مست کند یا نانوا شخصیت او را شناسایی کند یا کشیش پس از بیرون رفتن کارت او را رو نماید قدرت خود را از دست خواهد داد ولی هنوز جزو تیم مافیا است.

[شخصیت مقابل در فاز شب:ساقی کشیش. نانوا . کاراگاه خصوصی]

 • جاسوس(spy): جاسوس یکی از شخصیت‌های مافیا است که مافیا و دان را نمی‌شناسد. بسته به تعداد شهروندان استعلام و تیر به او داده می‌شود. مثلاً یا ۲ استعلام و ۲ تیر. یا ۴ استعلام دارد که هر شب می‌تواند یا استعلام بگیرد یا تیر بزند. استعلام گادفادر برای جاسوس منفی است. اگر هر دو شب استعلام بگیرد تبدیل به مافیا ساده می‌شود و شب بعد با مافیا بیدار می‌شود. استعلام کاراگاه و کاراگاه خصوصی برایش مثبت می‌شود. برای نانوا شخصیتش به عنوان ضعیف یک شخصیت سفید اعلام می‌شود (هر شخصیتی به تشخیص «گاد»)
 • [شخصیت مقابل در فاز شب: کاراگاه خصوصی. ساقی. اسنایپر. سامورائی. نانوا]
 • وکیل(the Lawyer) : شخصیتی سیاه است که می‌تواند کمک‌های زیادی به تیم سیاه رساند و پیدا کردن گاد فادر را برای شهروندان دشوارتر کند

از جمله کارهای وکیل: در مرحله شب اول گاد فادر به او معرفی می‌شود ولی گادفادر او را نمی‌شناسد. می‌تواند در مرحله شب وکالت کسی را به عهده بگیرد اعم از گادفادر و بقیه شخصیت‌ها در مرحله روز کسی نمی‌تواند به شخصی که وکیل وکالتش را گرفته شده‌است رای دهد (شخص صحبت می‌کند ولی در رای‌گیری کسی نمی‌تواند به او رای بدهد. مگر با اشاره قاضی به گاد که شخص در رای‌گیری شرکت دهد.

اگر در فاز شب وکیل وکالت یکی از اعضای مافیا را گرفته باشد در آن شب استعلام آن مافیا برای کاراگاه NO می‌آید.

[شخصیت مقابل: قاضی کاراگاه. اسنایپر. ساقی. نانوا]

 • ناتاشا (natasha): یکی از مافیاهای مستقل بوده که می‌تواند یکی از شهروندان یا مافیاها را را در شب انتخاب کند و ان فرد در روز بعد لال است روز بعد لال است (حق صحبت کردن ندارد و مثل اینکه آنجا نیست و اگه حرکت کنه خدای بازی میکشتش با اعلام نقش). پس از بیرون رفتن کشیش یک شب در طول بازی می‌تواند خودش را لال کند.

[شخصیت مقابل: کشیش. کاراگاه. اسنایپر . ساقی. نانوا]

 • دزد (Thief): در فاز شب بیدار شده و شخصیت یکی از افراد را ربوده و کاری که او می‌تواند انجام دهد را روی کسی دیگر اجرا می‌کند. در صورتی که دو شب متوالی از شخصیت‌هایی که در آن شب عملی انجام نمی‌دهند (مانند روئین‌تن. کیلر قبل از بیرون رفتن گادفادر، مافیای ساده) شخصیت سرقت کند (که عملاً کاری روی نفر دوم انجام نمی‌شود) هویتش برای همه رو شده (Thief card is discarded) و از بازی حذف می‌گردد.

[شخصیت مقابل: کاراگاه. اسنایپر . ساقی. نانوا]

 • پارتیزان (vigilante): یکی از نقش‌های سیاه بازی است است که می‌تواند در فاز شب یک نفر را انتخاب کند که در صورتی که گادفادر (don) به آن شخص تیر زده باشد و آن شخص از شهروندان باشد در هر صورت (روئین‌تن باشد، دکتر save کرده باشد، ساقی گاد فادر را مست نموده باشد و …) از بازی خارج می‌شود.
 • فاحشه (hooker): یکی از نقش‌های مستقل مافیا است که هر شب اسم یک نفر را به «گاد» می‌دهد شخص مورد نظر اگر از شخصیت‌های سفید بازی باشد عملکرد آن در شب از بین می‌رود. همچنین فقط در شب دوم می‌تواند از تمام قدرتش را برای یک نفر استفاده نموده و یک نفر را در طول بازی خنثی کند در این صورت خودش نیز قدرتش را از دست خواهد داد.

اگر اسم دکتر بازی را بدهد سیو دکتر عمل نمی‌کند

اسم کارآگاه را بدهد «گاد» در جواب استعلام کارآگاه جواب مثبت نمی‌دهد.

اگر اسم اسنایپر(sniper) بازی را بدهد و اسنایپر تیر زده باشد از سمت اسنایپر شلیکی صورت نمی‌گیرد

می‌توان گفت این نقش عملکردی مشابه نقش ساقی دارد اما با گروه مافیاست و اعضای مافیا او را نمی‌شناسند.

[شخصیت مقابل: کاراگاه. اسنایپر .ساقی. نانوا. بی گناه]

 • یاکوزا (yakuza): شخصیتی سیاه به عنوان فدایی و بدل گادفادر است که در شب دوم «گاد» او را بیدار کرده یاکوزا می‌تواند با فدا کردن جان خود یکی از شخصیت‌های سفید را به مافیا ساده تبدیل نماید به این صورت که در صورت تمایل به فداکاری برای گاد فادر، «گاد» دان و شخصیت‌های سیاه غیر مستقل را به او نشان می‌دهد سپس یاکوزا و با فدا کردن جان خود (disscard) یکی از افراد را به گروه مافیا تبدیل کرده ولی آن شخص از شب بعد با گاد بیدار نمی‌شود و به عنوان مافیای ساده به بازی ادامه خواهد داد تا این که داروساز او را درمان نماید و شخصیت قبلی را به او برگرداند. در این صورت «گاد» در ابتدای روز بعد اعلام می‌کند فداکاری مافیایی صورت گرفته و متهم از بازی خارج شده‌است. کار یاکوزا بر روی شخصیت‌های خاکستری و دارو ساز و سامورائی بی‌اثر است.

همچنین اگر قاضی او را انتخاب کند «گاد» یاکوزا به عنوان گادفادر به قاضی اعلام می‌کند.

در صورتی که مست باشد در صورت فداکاری اقدام به خودکشی می‌نماید.

شخصیت مقابل: کاراگاه. اسنایپر. ساقی. نانوا]

 • گرگهای آلفا (Alpha Wolfs): در بازی ۲ گرگ آلفا می‌توانیم داشته باشیم. در نبود گرگ نما یکی از شخصیت‌های سیاه است که در فاز شب بیدار شده فردی را انتخاب می‌کند و می‌خوابد. اگر آن فرد یکی از شخصیت‌های مافیا باشد «گاد» او را بیدار می‌کند و به او اجازه شلیک یک گلوله می‌دهد مثل تفنگ دار برای تیم سفید. گلوله ساخته شده توسط گرگ آلفا به گرگ آلفای دیگری نمی‌خورد. در صورتی که به وسیلهٔ گرگ نما تسخیر شود به تیم گرگ نما می‌پیوندد و با گرگ نما بیدار شده و قدرت خود را در اختیار گرگ نما خواهد گذاشت. در صورت درمان به وسیله داروساز با او بیدار خواهد شد.

[شخصیت مقابل:کاراگاه. اسنایپر . ساقی. نانوا .داروساز]

 • دکتر جکیل و مستر هاید (Dr Jekyll and Mr Hyde) : یکی از شخصیت‌های بازی است که در فاز شب به همراه تیم مافیا بیدار می‌شود ولی جزو تیم مافیا نیست این نقش نقش بسیار جالبی است او شخصیت دوگانه‌ای دارد او می‌تواند هم شهروند باشد هم مافیا بدین صورت که او هر شب با اعلام «گاد» که مافیا چشمانشان را باز کند چشم را باز می‌کند و بعد از اینکه مافیا چشمانشان را بستند چشمش را باز می‌کند در طول بازی می‌تواند انتخاب کند که مافیا باشد یا شهروند و به «گاد» اعلام می‌کند. او مافیا را می‌شناسد اما مافیا نمی‌دانند کدام یک دکتر جکیل است پس نمی‌توانند صد در صد به هم اطمینان کنند. او تنها در حالتی نمی‌تواند مافیا شود که اگر نقش مافیا را انتخاب کند روز بعد تعداد مافیا و شهروندان با هم برابر شده و شهروندان می‌بازند. در صورتی که شهروند بودن را انتخاب کند باز هم با مافیا بیدار می‌شود ولی می‌توان در روز بدون افشاء هویتش علیه مافیا بازی کند. استعلام دکتر جکیل تا زمانی که مافیا بودنش را به گاد اعلام نکند منفی است.

در صورتی که با افشاء هویت خود تمام اعضاء مافیا را به شهروندان معرفی کند «گاد» او را از بازی حذف می‌کند و مافیا را برنده بازی اعلام می‌کند.

 • [شخصیت مقابل:کاراگاه. اسنایپر . کاراگاه خصوصی. نانوا . جاسوس]

* * *

نقش‌های شهروندی(سفید) :شامل اسنایپر (sniper) ، کاراگاه (detective)، دکتر، فراماسون، روئین‌تن، کشیش، ساقی (bar-man). پرستار قاضی، داروساز و … به عنوان اکثریت ناآگاه در شب و روز اول بازی می‌کنند و با توجه به شخصیتی که دارند و با ترفندهای شهروندی سعی در پیدا کردن مافیاها و حذف آن‌ها از بازی دارند.

 • کارآگاه: یکی از شخصیت‌های مهم سفید است در فاز شب، با ندای «گاد» بعد از شخصیت‌های سیاه بیدار می‌شود و یک نفر را که حدس می‌زند مافیا باشد را انتخاب می‌کند که از سیاه یا سفید بودنش مطلع شود در صورتی که فرد یکی از اعضای تیم مافیا ساده یا مستقل باشد «گاد» جواب مثبت به استعلام او می‌دهد. گادفادر و اکثر شخصیت‌های خاکستری استعلام منفی دارند. در صورتی که استعلام مافیایی را بگیرد در روز بعد باید به گونه‌ای که شخصیتش افشا نشود مافیا را برای دیگر افراد مشخص کند زیرا این شخصیت نقش‌های مقابل زیادی دارد.

[شخصیت مقابل: کاراگاه خصوصی. تیم مافیا . شرور .فاحشه. جاسوس.وکیل. یاکوزا].

 • کشیش (priest): در فاز شب با ندای خدا، پس از ناتاشا بیدار می‌شود و یک نفر را که حدس می‌زند لال شده باشد را انتخاب می‌کند که لال نباشد. در صورتی که از بازی خارج شود از یکی از افراد اعتراف گرفته و کارت او را برای همه نمایان می‌کند.
 • [شخصیت مقابل: ناتاشا. کاراگاه خصوصی. فاحشه .جاسوس]
 • اسنایپر (sniper) : در فاز شب، با ندای «گاد» بیدار می‌شود و یک نفر را که حدس می‌زند مافیا باشد را انتخاب می‌کند که کشته شود. به تعداد شخصیت‌های سیاه بجز گادفادر می‌تواند تیراندازی کند. هر شب ۱ الی ۲ تیر می‌تواند شلیک کند. تیر اسنایپر به روئین‌تن، گاد فادر، کیلر (قاتل) و .. نمی‌خورد.
 • [شخصیت مقابل: کاراگاه خصوصی. فاحشه .جاسوس]
 • رویین‌تن (hero): شهروندی است که در فاز شب قابل کشته شدن نیست؛ و فقط در روز می‌توان او را از جریان بازی خارج کرد. مگر اینکه ساقی رویش شات بریزد و اسنایپر یا گادفادر تیر بزند یا کیلر او را بزند. همچنین می‌تواند یک شب در طول بازی یک نفر را انتخاب کند و قدرتش برای آن شب به او بدهد اگر آن شخص تیر بخورد از بازی خارج نمی‌شود ولی رویین‌تن از شب بعد قابل کشته شدن است.
 • [شخصیت مقابل: افعی قرمز. کاراگاه خصوصی. فاحشه .پارتیزان]
 • فراماسون (mason): از شخصیت‌های شهروندی است که در فاز شب با ندای خدا بیدار می‌شود و می‌تواند یکی از بازیکنان که احتمال می‌دهد شهروند باشد را انتخاب کند و با او لینک کند. خدا به بازیکن انتخاب شده توسط فراماسون به گونه‌ای که کسی متوجه نشود دست می‌زند، آن بازیکن چشم را باز می‌کند و ۲ نفر یکدیگر را شناسایی می‌کنند. (منظور از این حرکت شناسایی شهروندان به صورت مخفیانه می‌باشد) در شب‌های بعد به همین ترتیب ۲ نفر می‌توانند چشم‌ها را باز کنند و با نفر سوم لینک کنند و ۳ نفر یکدیگر را بشناسند. سه نکته دارای اهمیت است:
 1. در هنگام لینک کردن در فاز شب افراد تنها می‌توانند یکدیگر را به عنوان عضوی از شهروندان شناسایی کنند و حق فاش کردن هویت اصلی خود را ندارند.
 2. در صورتی که فراماسون یا فراماسون‌ها اشتباهاً با یک مافیا لینک کنند همه فراماسون‌ها کشته می‌شوند در حالی که آن مافیا زنده می‌ماند، در این صورت «گاد» تعداد تمام حذف شدگان از بازی را نام برده و فقط اعلام می‌کند قتل‌عام فراماسونی یا مرگ فراماسونی صورت گرفته‌است.
 3. اگر فراماسون اصلی به هر نحوی از بازی حذف شود در شب‌های بعد سایر فراماسون‌های لینک شده به عنوان فراماسون بیدار نمش شوند یا قدرت لینک کردن ندارند
 • [شخصیت مقابل: تمامی شخصیت‌های سیاه]
 • ساقی(barman): یکی از شخصیت‌های مهم و تأثیرگذار سفید است که می‌تواند تأثیرات زیادی بر بازی بگذارد. در ابتدای فاز شب «گاد» ساقی را بیدار کرده و ساقی بر روی یکی از افراد شات (پیک) می‌ریزد و تأثیر کار آن فرد را در شب خنثی یا معکوس می‌نماید. اگر روی گاد فادر بریزد تیر گاد فادر به کسی نمی‌خورد مگر آنکه گاد فادر متقابلاً ساقی را بزند (تیر گادفادر از شات ساقی قوی تر است)

اثر شات ساقی بر روی دیگر شخصیت‌ها:

 1. دکتر کسی را نمی‌تواند save کند.
 2. استعلام کاراگاه برعکس به او گفته می‌شود.
 3. ناتاشا نمی‌تواند کسی را لال کند و خودش لال می‌شود.
 4. روئین‌تن اگر تیر بخورد می‌میرد.

[شخصیت مقابل: کاراگاه خصوصی. فاحشه .جاسوس. دزد]

 • دکتر و پرستار : در فاز شب، با ندای «گاد» (پس از پدرخوانده) بیدار می‌شود و یک نفر را انتخاب می‌کند که از خطر کشته شدن توسط مافیا نجات یابد به اصطلاح save می‌کند. به تعداد تیرهای زده شده توسط تیم مافیا در هر شب می‌تواند save انجام دهد. در بازی‌های تعداد بالا غیر از دکتر پرستار نیز می‌تواند وجود داشته باشد به این صورت که تا وقتی دکتر در بازی است به عنوان شهروند عادی هیچ مسئولیتی ندارد و پس از حذف دکتر «گاد» به عنوان پرستار او را بیدار می‌کند. تفاوت دکتر و پرستار: دکتر می‌تواند خودش را هم save کند ولی پرستار فقط بقیه را مداوا می‌کند.

[شخصیت مقابل: پارتیزان. گرگ آلفا. کاراگاه خصوصی. فاحشه .جاسوس. دزد]

 • قاضی (the Judge): از شخصیت‌های مهم سفید است که مقابل وکیل قرار می‌گیرد و کمک‌های زیادی به شهروندان می‌کند

در مرحله شب بیدار شده یک نفر را که حدس می‌زند گاد فادر است انتخاب می‌کند و اگر جوابش مثبت بود در مرحله روز در صورت تمایل می‌تواند بدون رای‌گیری گاد فادر را از بازی حذف کند و خودش نیز حذف می‌شود.

دیگر کار قاضی در فاز شب یک علامت مخفی بین خودش و «گاد» قرار می‌دهد تا در صورت تمایل فردی که وکالتش گرفته شده‌است در رای‌گیری شرکت داده شود. در طول روز با اشاره به گاد او را از این امر مطلع می‌نماید و گاد در ابتدای رای‌گیری ابطال وکالت وکیل را اعلام می‌کند و فرد در رای‌گیری شرکت داده می‌شود.

[شخصیت مقابل: کاراگاه خصوصی. فاحشه .جاسوس . یاکوزا]

 • دارو ساز (Cure maker): شخصیتی سفید است که در دو شب اول سعی در پیدا کردن و خنثی کردن یاکوزا دارد پس از فداکاری یاکوزا(disscard) به دنبال فردی که به وسیلهٔ یاکوزا به مافیا تبدیل شده‌است می‌باشد و در صورت پیدا کردن یاکوزا او را به شهروند ساده تبدیل می‌کند و در صورت پیدا کردن فرد تبدیل یافته شخصیت قبلی او را برمی‌گرداند. اگر گرگ آلفا را قبل از گرگینه شدن بیابد می‌تواند او را به عنوان دستیار و مشاور به خدمت بگیرد. در صورت یافتن گرگینه او را درمان می‌کند.

[شخصیت مقابل: کاراگاه خصوصی. فاحشه .جاسوس . یاکوزا]

 • زندانبان (Jailer): شخصیتی سفید است وظیفه حمایت از شخصیت‌های سفید را دارد به این صورت که شب با ندای «گاد» بیدار می‌شود فردی را زندانی می‌کند آن فرد در مرحله روز حق صحبت کردن و رای دادن ندارد ولی می‌توانند به او رای بدهند، درصورت رای آوردن در دفاعیه می‌تواند صحبت کند. اگر این فرد در مرحله شب هم تیر خورده باشد و هم زندانی باشد از بازی حذف نمی‌شود اگر شهروند باشد فقط یک روز زندانی است؛ ولی اگر مافیا هم تیر بخورد و هم زندانی شود دو روز زندانی خواهد بود.

اگر ساقی شهروندی را مست نماید و شهروند در فاز شب هم تیر بخورد و هم زندانی شود مانند مافیا دو شب زندانی خواهد بود.

 • [شخصیت مقابل: کاراگاه خصوصی. فاحشه .جاسوس]
 • شهردار (mayor) : یکی از شخصیت‌های سفید است که تیر گادفادر را نمی‌خورد در فاز شب بیدار شده و یکی از شخصیت‌های سفید را حدس می‌زند اگر درست حدس زد کار او را برای آن شب می‌تواند انجام دهد. کار هر شخصیت را فقط یک بار می‌تواند انجام دهد.

[شخصیت مقابل: کاراگاه خصوصی. فاحشه . یاکوزا .پارتیزان. افعی قرمز. دزد].

 • نانوا (Baker): از شخصیت‌های شهروند است که در فاز شب به یکی از افراد یک قرص نان می‌دهد. در شب بعد «گاد» شخصیت آن فرد را برای نانوا فاش می‌سازد. به تعداد مافیا مستقل قرص نان در اختیار دارد.

معمولاً نانوا ضد مافیاهای مستقل است ولی در ابتدای بازی با توجه به تعداد بازیکنان اگر تعداد مافیای مستقل کمتر از سه نفر باشد. «گاد» شخصیت هر مافیایی غیر از گادفادر را برای او مشخص می‌کند.

[شخصیت مقابل: کاراگاه خصوصی. فاحشه . یاکوزا . دزد]

 • احضارکننده روح (The Conjuring) : یکی از شخصیت‌های تیم سفید است. در طول بازی یک شب می‌تواند یکی از افرادی که در فاز شب از بازی خارج شده‌است با به بازی برگرداند. آن شخص در طول روز با رسیدن نوبتش باید شخصیتش را به همه بگوید و کاری که در شب انجام داده‌است را بیان کند و در یایان روز پس از شرکت کردن در رأی‌گیری از بازی خارج می‌شود. در صورتی که جزو تیم مافیا یا مافیای مستقل باشد هویت اعضای مافیا را نمی‌تواند افشا کند.

[شخصیت مقابل: کاراگاه خصوصی. فاحشه . دزد]

 • فرماندار (Governor) : یکی از نقش‌های مهم سفید است که در ابتدای بازی دکتر به او معرفی می‌گردد.

فرماندار فقط یک بار در طول بازی می‌تواند (با علامت اشاره به «گاد») رای‌گیری فاز روز را لغو کند و شخصی که قرار بود توسط رای‌گیری خارج شود را نجات دهد در این صورت «گاد» اعلام می‌کند فرماندار رای‌گیری را لغو کرده‌است و شب می‌شود.

[شخصیت مقابل: کاراگاه خصوصی .جاسوس .]

 • بمب (بمب‌گذار،bomb) : یکی از نقش‌های گروه شهروندان است که در شب اول با ندای «گاد» بیدار شده و در صورت تمایل یکی از افراد را انتخاب می‌کند. بمب اگر در فاز شب بازی کشته شود قاتل او نیز با او منفجر می‌شود و از بین اعضای مافیا آن نفر که اولین رای را برای کشتن او داده‌است می‌میرد ولی اگر بمب‌گذار کسی را انتخاب کرده باشد به جای آن فرد مافیا شخصی که بمب‌گذار انتخاب کرده (حتی گادفادر، روئین‌تن و کیلر) و کسی که بمب را زده (بمب و دو نفر دیگر) از بازی خارج می‌شوند.

اگر در فاز روز بازی به او شلیک شود فقط بمب و کسی که به او شلیک کرده‌است نیز همراه با بمب می‌میرد.

اگر در فاز روز توسط رای‌گیری خارج شود منفجر نمی‌شود.

اگر کسی از هویت او آگاه شود می‌تواند به گاد بازی اعلام کند در صورت تشخیص درست بمب خنثی می‌شود و در صورت تشخیص نادرست خود آن فرد از بازی حذف می‌گردد.

[شخصیت مقابل: کاراگاه خصوصی. فاحشه .جاسوس . دزد]

 • پیشوای دینی (Cult Leader) : شخصیتی سفید است که در شب با ندای «گاد» بیدار شده و دو نفر را انتخاب می‌کند. در صورتی که هر دو سفید باشند گاد پس از خوابیدن پیشوا هر دو را بیدار نموده و به عنوان شخصیت شهروند به هم معرفی می‌گردند (از شخصیت هم مطلع نمی‌شوند). پیشوای دینی هر شب باید دو نفر جدید را انتخاب کند و حق انتخاب فرد تکراری ندارد. در شب بعد ابتدا استعلام درست بودن حدسش را از «گاد» می‌پرسد، «گاد» در صورتی که دو نفر به هم معرفی گردیده باشند با او جواب استعلام مثبت می‌دهد. اگر ساقی پیشوای دینی را مست کند دو نفر انتخاب شده اگر هردو یا یکی از آن‌ها مافیا باشد بیدار شده و و به هم معرفی می‌گردند.
 • اگر فاحشه او را انتخاب کرده باشد دو نفر به هم معرفی نمی‌گردند.

[شخصیت مقابل: کاراگاه خصوصی. فاحشه .جاسوس . ساقی .]

 • سنگ قبر ساز (tombstone): یکی از شخصیت‌های سفید است که در صورت خارج شدن از بازی در فاز شب شخصیت تمامی افرادی که از بازی خارج شده‌اند با شخص دارنده آن را نمایان خواهد کرد یا در صورت تمایل می‌تواند یک شب در طول بازی از «گاد» بخواهد همه شخصیت‌های خارج شده از بازی را فقط اعلام کند ولی اسم فرد را نیاورد.
 • در صورتی که مست باشد و از بازی خارج شود هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

[شخصیت مقابل: کاراگاه خصوصی. فاحشه .جاسوس . یاکوزا]

 • سامورائی (Samurai) : یکی از نقش‌های گروه شهروندان است که اگر کسی سعی کند او را بکشد نمی‌میرد و «گاد» به او آن فرد را اعلام کرده و سامورائی می‌تواند آن فرد را بکشد. حداکثر توانایی کشتن ۱ نفر را دارد؛ و اگر کسی را نکشد ۲ بار نمی‌میرد. (دو بار در طول بازی می‌تواند از قدرتش استفاده کند)

توسط yakuza نمی‌تواند تبدیل شود؛ و مست نمی‌گردد.

[شخصیت مقابل: کاراگاه خصوصی. فاحشه .جاسوس. پارتیزان]

 • شهروند نادان (stupid citizen): یکی از شهروندان است که اگر به وسیله رأی‌گیری [قبل از روز چهارم] از بازی خارج شود در شب بعد رئیس مافیا دو تیر شلیک می‌کند.

اگر بتواند سه روز در بازی بماند و با سه رای‌گیری اول از بازی بیرون نرود به شهروند عادی تبدیل می‌شود و «گاد» در مرحله شب او را بیدار کرده و دکتر را به او نشان خواهد داد.

[شخصیت مقابل: کاراگاه خصوصی. دو رای]

 • شاهد(witness): از شب دوم به بعد دو شب و هر شب یک بار می‌تواند به همراه هر نقشی که بخواهد بیدار شود و از هویت آن نقش مطلع شود در صورتی که هویت آن‌ها را افشا کند از بازی خارج خواهد شد. اگر با دو نقش سفید بیدار شود در صورتی که آن دو شخص در رای‌گیری از بازی خارج شوند او نیز از بازی خارج خواهد شد.

همچنین می‌تواند یک بار با تیم مافیا بیدار شود و در صورت تمایل به مافیا تبدیل شود برای این کار دو شب فرصت دارد به «گاد» اعلام کند که به مافیا ملحق می‌شود و گاد نیز به گادفادر به صورت مخفی اطلاع می‌دهد که او مافیا شده‌است و از شب بعد با مافیا بیدار می‌شود.. در صورتی که دو شب بگذرد و مافیا شدن را انتخاب نکند یا به «گاد» اعلام نکند، شهروند است و گادفادر می‌تواند در آخر فاز شب بیدار شده و او را بکشد.

اگر با مافیا بیدار شود از آن شب استعلامش برا کاراگاه مثبت است

[شخصیت مقابل: کاراگاه خصوصی. کاراگاه جاسوس. کمین گر]

 • جلیقه دار، محافظ (Bulletproof): یکی از نقش‌های گروه شهروندان است که یک جلیقه دارد و می‌تواند یک بار او را در برابر یک تیر نجات دهد.

اگر در یک شب دو تیر بخورد می‌میرد. اگر تروریست او را انتخاب کند از بازی حذف می‌شود.

اگر توسط yakuza به مافیا تبدیل شود جلیقهٔ خود را حفظ می‌کند.

در صورت تمایل در فاز شب به فردی دیگر می‌تواند جلیقه بدهد و خود به شهروند ساده تبدیل می‌شود.

[شخصیت مقابل: [افعی قرمز .پارتیزان. فاحشه . تروریست]

 • بی گناه (innocent): یکی از نقش‌های گروه شهروندان است که اگر توسط رای‌گیری از جریان بازی خارج شود آن شب کسی نمی‌تواند کشته شود ولی قبل از خارج شدن از بازی اسم دو افرا را به گاد اعلام می‌کند اگر قاتل در آن‌ها باشد «گاد» درستی حدس او را تأیید می‌کند.

اگر فاحشه اسم بی گناه را بدهد بی گناه یک شهروند ساده می‌شود. اگر ناتاشا او را لال کند از بازی خارج می‌شود

[شخصیت مقابل: فاحشه. ناتاشا. یاکوزا. بمب]

 • ردگیر(Tracker): یکی از نقش‌های شهروندی است که در فاز شب یک نفر را انتخاب کرده، «گاد» به او می‌گوید که شخص موردنظر در فاز شب کسی را ملاقات کرده‌است یا خیر (کاری روی کسی انجام داده یا خیر) اگر اسم دان بازی را بدهد «گاد» در پاسخ شخصی که مورد شلیک تیر دان قرار گرفته را به ردگیر می‌دهد.

اگر اسم کارآگاه بدهد «گاد» شخصی را که کارآگاه استعلام گرفته‌است به او نشان می‌دهد.

اگر آن شخص دزد باشد «گاد» فقط نفر دوم را به Tracker می‌دهد.

اگر اسمی که می‌دهد در فاز شب کسی را ملاقات نکرده باشد مدیر بازی در جواب او اسمی نمی‌دهد.

فقط اگر اسم استالکر را بدهد و استالکر دو نفر را به گاد معرفی کرده باشد «گاد» در جواب او ۲ اسمی را که استالکر در بازی به «گاد» داده‌است را به ردگیر می‌دهد و ردگیر می‌تواند استالکر را پیدا کرده و او را در شب بکشد.

[شخصیت مقابل: کاراگاه خصوصی. فاحشه .جاسوس . استالکر]

 • دندانساز(Dentist) : یکی از شخصیت‌های سفید است که در مرحله شب یکی از افراد را انتخاب می‌کند در مرحله روز بعد «گاد» به آن فرد یک فرصت صحبت دوباره پیش از رای‌گیری خواهد داد.
 • احیاکننده (Reviver) : یکی از شخصیت‌های سفید است که می‌تواند یک یا دو بار فردی که بنا به حدس او سفید است و در فاز شب بدون افشا شدن هویتش از بازی خارج شده‌است را با شخصیت قبلیش به بازی برگرداند؛ و زنده کند. اگر مست باشد یا فاحشه او را انتخاب کرده باشد امکان زنده کردن مافیا را دارد.
 • [شخصیت مقابل: کاراگاه خصوصی. فاحشه .جاسوس . ساقی]
 • تفنگ دار (Gunsmith) : یکی از نقش‌های گروه شهروند است که در فاز شب بازی می‌تواند یک تفنگ به یکی از افراد بازی بدهد

شخصی که تفنگ دریافت می‌کند در فاز روز بازی می‌تواند به یک نفر شلیک کند و تا قبل از زمان دفاعیه مجاز می‌باشد که شلیکش را انجام دهد.

بعد از شلیک، «گاد» بازی بازی را متوقف کرده و اعلام می‌دارد شخص تیر خورده از بازی خارج خواهی شد یا خیر و سپس ادامه بازی صورت می‌گیرد.

کسی که لال باشد و از Gunsmith تفنگ دریافت کرده باشد نمی‌تواند از Gun استفاده کند.

Gunsmith باید سعی کند gun را به شهروندان بدهد اگر اشتباه به اعضای مافیا Gun بدهد مافیا می‌تواند سوء استفاده کند و یک شهروند را در فاز روز بازی بکشد.

تفنگ دار در صورت تمایل می‌تواند به کسی gun ندهد.

بنا به شرایط بازی مدیر «گاد» یک یا دو یا چند تفنگ را در اختیار تفنگ دار می‌گذارد که در فاز شبهای مختلف به شهروندان بدهد که تعداد تفنگ‌ها در شروع بازی اعلام می‌شود.

[شخصیت مقابل: شخصیت‌های تیم مافیا. فاحشه]

 • نسخه بردار (duplicate): در ابتدای بازی جزو هیچ‌یک از تیم‌های بازی نیست و در ابتدای شب اول می‌تواند انتخاب کند با چه کسی باشد.

در ابتدای مرحله۲ (شب اول) پیش از همه افراد بیدار شده و بنا به تشخیص خود با فردی لینک می‌شود. «گاد» آن فرد را بیدار و شخصیت او را به نسخه بردار می‌گوید و در ادامه از آن شخصیت دو نفر در بازی وجود خواهد داشت ولی کار آن شخصیت دوبرابر نمی‌شود فقط به هم لینک می‌شوند. به عبارتی با هر فردی لینک شود دو نسخه از آن فرد خواهیم داشت که در صورت حذف یکی از آن‌ها دیگری کار آن را ادامه خواهد داد. اگر با افراد مافیا لینک شود شب با مافیا بیدار خواهد شد و بقیه مافیاها را خواهد شناخت. اگر با شخصیتی که تیر نمی‌خورد مانند روئین‌تن، گاد فادر، کیلر و … لینک شود او نیز با تیر خوردن حذف نمی‌شود

[شخصیت مقابل: بستگی به شخصیتش در شب دوم دارد]

 • بازیگر (Actor) : در ابتدای بازی هیچ نقشی ندارد و جزو هیچ تیمی نیست در فاز شب فقط یک بار توانایی این را دارد که نقش فردی که از بازی خارج شده را بگیرد و از آن شب به بعد به جای او در بازی خواهد بود. در فاز شب با ندای گاد بیدار شده و می‌تواند نقش فردی که در رأی‌گیری از بازی خارج شده و یا در فاز شب کشته شده را بگیرد را بگیرد و یا منتظر فرصت‌های بهتر در شب‌های بعدی باشد. همچنین می‌تواند در فاز شب یک نفر که هنوز از بازی خارج نشده را انتخاب کند تا پس از بیرون رفتن او از بازی نقش او را بگیرد ولی تنها دو شب فرصت دارد که او را از بازی خارج کند و به شخصیت او تبدیل شود چنانچه پس از گذشت دو شب فرد در بازی باشد بازیگر از بازی خارج می‌شود. اگر نقش تیم مافیا را بگیرد از شب بعد با تیم مافیا بیدار خواهد شد.
 • معتاد (addicted) : هنگام شب با ندای گاد بیدار می‌شود و یک نفر را انتخاب می‌کند و فرد انتخاب شده در طول روز یک تارگت اتخاب شدهٔ تمام افراد بازی است.

* * *

شخصیت‌های مستقل این شخصیت‌ها نه سفید هستند و نه سیاه به صورت مستقل از شهروندان و مافیاها بازی می‌کنند و هر کدام قدرت‌های خاص خود را دارند.

 • جوکر(joker) :شخصیتی نه سفید و نه سیاه است اگر در رای‌گیری از بازی حذف شود برنده بازی جوکر است. اگر در شب حذف شد از بازی خارج می‌شود. (fun mode)
 • قاتل (killer) :می‌توان این نقش را در تعداد ۱۲ نفر به بالا رو اضافه کرد؛ به این صورت که قاتل نه شهروند است نه مافیا و به صورت جداگانه برای خودش بازی می‌کند و پس از اینکه دان از بازی خارج شد می‌تواند هرشب یک نفر رو به قتل برساند. تیر کیلر در هر صورت می‌کشد و به اصطلاح save ندارد. مست نمی‌گردد تسخیر نمی‌شود. تبدیل نمی‌شود. شخصیتش برای هیچ‌کس فاش نخواهد شد بجز کاراگاه خصوصی.

[شخصیت مقابل: افعی قرمز . بی گناه. و به نوعی می‌تواند اسنایپر . تفنگ دار و شخصیت‌هایی که به او شلیک کنند.]

 • الهه عشق (Cupid): از شخصیت‌های جالب بازی است که می‌تواند به جذابیت بازی کمک کند به این صورت که در مرحله شب می‌تواند دو نفر را به گاد معرفی کند که پس از خوابیدن الهه عشق به عنوان LOVERS به هم معرفی می‌شوند این دو نفر خارج از بُعد مافیا و شهروند بودن با حفظ شخصیت قبلی به عنوان LOVERS (عاشق و معشوق) به بازی ادامه می‌دهند که در صورتی که یکی از آن‌ها به هر نحوی از بازی خارج شود دیگری نیز ار بازی حذف می‌گردد. همچنین الهه عشق و دو عاشق در یک تیم هستند و در صورتی که LOVERS در انتهای بازی در بازی باقی‌مانده باشند. تیم الهه عشق (Cupid and LOVERS) برنده بازی است. الهه عشق پس از نشان دادن دو نفر به گاد در شب‌های بعد هر شب یک نفر را انتخاب می‌کند در صورتی که آن شخص در آن شب به یکی از افراد تیم او شلیک کند گلوله او بی‌اثر خواهد بود.
 • هیچ تیری بر خود الهه عشق تأثیر ندارد، مست نمی‌گردد ولی اگر lovers از بازی خارج شوند الهه عشق تنها در بازی خواهد ماند و از آن پس قدرتش را از دست خواهد داد و اگر تیر بخورد می‌میرد. در ادامه روند بازی می‌تواند به نفع هر تیمی در رای‌گیری شرکت کند.

[شخصیت مقابل: به شخصیت دو نفری که انتخاب می‌کند بستگی دارد]

 • پیشگو (oracle) : شخصیتی نه سفید و نه سیاه است که در فاز شب یک پیشگویی انجام می‌دهد که در روز بعد اتفاق خواهد افتاد اگر سه پیشگویی درست انجام دهد برنده بازی است. هر شب یک پیشگویی دارد.

از پیشگویی‌هایی که می‌تواند انجام دهد. بیرون رفتن یک فرد در شب. لال بودن. اتمام بازی در تعداد مشخصی شب. بیرون رفتن فرد به وسیله رای‌گیری. پیدا کردن شخصیت‌های خاکستری دیگر. حدس زدن شخصیت همه افراد تیم مافیا.

نمی‌تواند بدیهیات ( هر چیزی که در بازی برای همه مشخص شده باشد) بازی را به عنوان پیشگویی به «گاد»دهد. هر بار که پیشگویی درست انجام دهد در شب بعد به صورت روح در آمده و به هیچ وجه از بازی بیرون نمی‌رود.

 • [شخصیت مقابل: شخصیت‌های دارای حق تیر در شب]
 • افسونگر، جادوگر (voodoo): یکی از نقش‌های بازی است که شخص باید درک درستی از روند بازی و افراد شرکت‌کننده در بازی داشته باشد همچنین باید هوشمندانه عمل کند تا بتواند در این بازی برنده شود. افسونگر در فاز شب بازی اسم یکی از افراد را به همراه یک افسون روی کارت نوشته و به «گاد» می‌دهد. اگر آن شخص افسون موردنظر را در فاز روز بازی به کار ببرد از جریان بازی حذف می‌شود. هر بار که افسون او به درستی اجرا شود در شب بعد به صورت روح در آمده و به هیچ وجه از بازی بیرون نمی‌رود.

اگر خود افسونگر آن اصطلاح را به کار ببرد خودش از بازی خارج می‌شود و افسونش از بین خواهد رفت. اگر افسون او عمل کند در و یک نفر را بکشد در شب بعد یک بار تیر نمی‌خورد.

البته افسون نمی‌تواند یک حرف اضافه یا فعل یا اسم شخصیت‌های درون بازی باشد بلکه باید یک جمله یا اصطلاحی غیر از کارهای شخصیت‌ها باشد.

مانند بازی برایم گنگ است. متوجه حرف شما شدم. بازی بسیار مهیج شده‌است. من یکی از شخصیت‌های کلیدی بازی هستم . با بیرون رفتن من شهروندان دیگر شانسی برای پیروزی نخواهند داشت و .....

در صورتی که «گاد» افسون افسونگر را نپذیرد او یک بار حق تصحیح یا تعویض آن را خواهد داشت.

[شخصیت مقابل: شخصیت‌های دارای حق تیر در شب]

 • گرگینه (werewolf): گرگ نما یا یکی از شخصیت‌هایی است که به عنوان تیم سوم به بازی وارد می‌شود و کم‌کم قدرت می‌گیرد. استعلام گرگ نما منفی است. مست نمی‌گردد. تیر نمی‌خورد (فقط تیر کیلر. بمب). بازی گرگ نما دارای سه فاز است. ۱_ تسخیر ۲_ ترقی کردن ۳_ استعلام گرگینه‌ها، به این صورت که گرگ نما شب سوم (شبِ اولِ گرگ نما) با ندای «گاد» بیدار شده و (هر سه شب یک بار) یک نفر را به گرگینه تبدیل می‌کند. فرد تسخیر شده بدون این که بداند یک گرگینه محسوب می‌شود و هر عملی که در فاز شب روی افراد دیگر انجام دهد آن‌ها هم گرگینه می‌شوند. در شب دوم گرگ نما بیدار نمی‌شود ولی تیم او در حال رشد و ترقی است. در شب بعد گرگ نما می‌تواند استعلام گرگهای خود را از «گاد» بگیرد تا بداند چه کسانی گرگینه شده‌اند و چند نفر دارد تا از تسخیر مجدد گرگینه خودداری شود یا بداند انتخاب اول او تسخیر نا پذیر بوده‌است و بتواند در فاز روز از گرگینه‌ها در رای‌گیری حمایت کند. تا پایان بازی این روند برای گرگینه ادامه خواهد داشت. کیلر، گاد فادر و درمانگر توسط گرگ نما تسخیر نمی‌شوند.

اگر گرگ نما شخصاً گرگ آلفا را به گرگینه تبدیل کند «گاد» هر دو را بیدار می‌کند، گرگ آلفا دیگر جزو تیم مافیا نخواهد بود و با گرگ نما بیدار خواهد شد.

گرگ آلفا همچنین می‌تواند قدرت خود را به گرگ نما بدهد تا گرگ نما در شبِ تسخیر (شب اول گرگ نما) به جای یک نفر دو نفر را تسخیر کند بهترین انتخاب برای گرگ نما پیدا کردن گرگ آلفا است. اما اگر گرگ آلفا به وسیلهٔ یکی از گرگینه‌ها تبدیل شود «گاد» گرگ آلفا و گرگ نما را با هم بیدار نمی‌کند و در شب استعلام نیز گرگ آلفا را به گرگ نما اعلام نمی‌دارد تا مبادا شانس تبدیل مستقیم از گرگ نما گرفته شود. گرگ نما در صورتی بازی را می‌برد که تعداد گرگینه‌ها از تعداد نصف افراد شرکت‌کننده یکی بیشتر باشد.

[شخصیت مقابل: قاتل به صورت مستقیم . داروساز غیر مستقیم]

سندیکا: شخصیتی مستقل است که در شب اول با توجه به تعداد بازیکنان و سناریو لیست سیاهی به گاد میدهد. او فقط می تواند این لیست را در مرحله دوم رای گیری اعمال کند. میداند چه کسانی مافیا هستند و همچنین جاسوس و عده ای از شخصیت ها را میشناسد. او در فاز شب کشته نمیشود و تنها کسی که به صورت مستقیم می تواند او را بکشد کیلر است. شرط برد: باید عضو سع نفر آخر بازی که زنده مانده اند باشند( در صورتی که شخصیت مستقل دیگری زنده نباشد)

[شخصیت مقابل: تمامی شخصیت های بازی از جمله کیلر]

مرحلهٔ پیش از بازی (شب)[ویرایش]

در این مرحله ابتدا «گاد» به همه افراد یک کارت شخصیت می‌دهد

تعداد افراد مافیا (تیم مافیا و مافیای مستقل) باید حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد تمام افراد باشد[ویرایش]

پس از این که همه افراد از شخصیت خود مطلع شدند «گاد» شب را اعلام می‌کند و همه چشمها را بسته و به اصطلاح می‌خوابند سپس «گاد» مافیاها و گاد فادر را بیدار می‌کند تا همدیگر را بشناسند، شناخت گاد فادر به اختیار گاد فادر است. سپس مافیا می‌خوابند؛ و سپس شهردار را بیدار کرده و دکتر را به او می نشان می‌دهد. وکیل را بیدار کرده و گادفادر را به او نشان می‌دهد؛ و با اعلام روز بازی را آغاز می‌کند. و میخوابند

مرحلهٔ ۱(روز اول)[ویرایش]

در این مرحله، «گاد» به بازیکنان اعلام می‌کند که چشمان خود را باز کنند. با روش پخش کارت سر صحبت یا به انتخاب گاد یک نفر شروع به صحبت می‌کند. برای روان شدن بازی در مرحله اول همه افراد ۲۰ ثانیه وقت دارند که به ترتیب ساعت‌گرد خود را معرفی نمایند تا همه افراد آن‌ها را بشناسند یا مطالب خوش آمد گویی و پیش از بازی را بیان کنند؛ و سپس افراد به ترتیب قرار گرفتن ۲ نوبت به مدت حداکثر سه دقیقه صحبت کرده و با شک انداختن، تهمت زدن، ظن داشتن، نقش بازی کردن و استراتژی‌های دیگر فردی و گروهی بازی را در فاز روز ادامه می‌دهند. شهروندان در پی پیدا کردن مافیاها و مافیا در پی حذف شهروندان در رأی‌گیری هستند. پس از ۲ دور صحبت کردن رای‌گیری می‌شود به این ترتیب که «گاد» اسامی را به ترتیب شروع بازی می‌خواند و بقیه با بالا بردن دست یا با نوشتن اسم فرد در برگه رای‌گیری که پیش از بازی به هر فرد داده شده‌است به آن شخص رای می‌دهند. افرادی که بیشترین رای را آورده‌اند به دفاعیه یا فرصت مجدد دفاع و صحبت کردن و متقاعد ساختن بقیه می‌پردازند؛ و دوباره مورد قضاوت بقیه قرار می‌گیرند. در صورت نداشتن کارت ابتدا رای‌های قبلی فرد شمرده می‌شود تا تعداد رای‌های قبلی مشخص شود سپس «گاد» می‌گوید چه کسی از رای دادن صرف نظر می‌کند افرادی که قبلاً رای داده‌اند می‌توانند با پایین آوردن دست یا خط زدن اسم فرد از لیست رای‌گیری خود از رای خود صرف نظر کنند و به اصطلاح رای‌های آن فرد ریزش پیدا می‌کند. در صورت تساوی رای‌های دو یا چند نفر به هر کدام۲ الی ۳ مرحله دفاعیه و فرصت مجدد داده می‌شود سپس هر فردی که بیشترین رای را داشت با رو نمودن هویتش از بازی خارج می‌شود. اگر پس از اتمام دفاعیه افراد ۲ یا چند نفر دارای رأی مساوی بودند هیچ‌یک از بازی خارج نمی‌شوند «گاد» به هر کدام یک کارت مظنون می‌دهد یا اسم ان افراد را به عنوان مظنون یادداشت می‌کند.

مرحلهٔ ۲ (شب اول)[ویرایش]

در این مرحله «گاد» به ترتیب شخصیت‌های نسخه بردار وکیل، قاضی، ساقی، مافیا و گاد فادر، فراماسون، جاسوس، دکتر، ناتاشا، کشیش، کاراگاه، اسنایپر، روئین‌تن و ….

بقیه شخصیت‌ها را بیدار نموده و به آن‌ها اجازه می‌دهد با نوشتن بر روی کارت یا اعلام شفاهی به گاد کار خود را در شب انجام دهند.

مرحله ۳ (روز دوم)[ویرایش]

در این مرحله «گاد» اتفاقات شب گذشته را به اطلاع آن‌ها می‌رساند. کسانی که توسط مافیا یا تک تیرانداز یا تیر کیلر به قتل رسیده باشند را به دیگران اطلاع می‌دهد و آن‌ها بدون گفتن وصیت از بازی خارج می‌شوند و شخصیت آن‌ها فاش نمی‌گردد. اگر شخصیت‌های بازگرداننده در بازی باشند افرادی که از بازی خارج شده‌اند در طول شب‌های بعد باید اصول شب را رعایت نمایند. در صورتی که فردی توسط مافیا کشته شود ولی به واسطه دکتر شفا یابد یا رویین‌تن بوده باشد یا شات ساقی مانع تیر خوردن فرد شده باشد «گاد» اعلام می‌کند کسی از بازی خارج نمی‌شود .(رویین‌تن بودن یا شفا داده شدن یا شات ساقی اعلام نمی‌شود). فرد مورد وکالت وکیل اعلام می‌شود و در نهایت اگر کسی توسط ناتاشا لال شده باشد اعلام می‌کند.

سپس، گاد کارت سر صحبت را از نفر قبلی گرفته و به فرد رو به رویش تحویل می‌دهد و اینبار همه افراد به صورت پاد ساعت‌گرد شروع به صحبت کنند (در هر روز فردی جدید برای شروع حرف زدن انتخاب می‌گردد و جهت چرخش هر روز تغییر می‌کند)

سپس افراد و استدلال خود را دربارهٔ هویت اعضای باقی‌مانده (بر اساس شواهد و رفتار گذشتهٔ آنان) در یک نوبت حرف زدن بیان می‌کنند. پس از اتمام صحبت‌ها، «گاد» برای حذف یکی از اعضای مظنون به عضویت در مافیا، رای‌گیری می‌کند و به چند نفر از کسانی که بیشترین رای را دارند اجازه صحبت مجدد برای دفاع از خود داده می‌شود. سپس یک بار دیگر بین این افراد رای‌گیری می‌شود و در نهایت کسی که بیشترین رای مخالف را دارد (تعداد بیشتری از بازیکنان مشکوک به عضویت او در مافیا هستند) از میدان بازی خارج می‌شود. افراد می‌توانند به هر کسی شک دارند رای دهند. در صورت مساوی شدن اگر یکی از افراد جزو افراد مظنون شب گذشته باشد مظنون از بازی خارج خواهد شد. در صورتی که فردی دو بار (غیر متوالی) مظنون شود یک رای برای او ثبت خواهد شد که در رای‌گیری به آراء او اضافه شده و قابلیت بخشش ندارد.

در ابتدای بازی تصمیم گرفته می‌شود:

 1. افرادی که با رای‌گیری از بازی حذف می‌شوند شخصیت خود را اعلام کنند. افرادی که در شب از بازی حذف می‌شوند شخصیت خود را اعلام نمی‌کنند
 2. در بازی وصیت کردن وجود داشته باشد یا خیر.
 3. بنا به تعداد بازیکنان شخصیت‌ها تغییرات می‌توانند داشته باشند.
 4. پس ار تساوی آراء در دفاعیه دوم رای‌گیری کلی بین افراد دارای رای مساوی انجام شود یا «گاد» روز را بدون کشته اعلام کند.
 5. استعلام ناتاشا و وکیل مثبت باشد یا نه
 6. حداکثر تعداد رای هر فرد
 7. و …

پایان بازی[ویرایش]

بازی زمانی پایان می‌یابد که یا تمام مافیاها حذف شوند (برد شهروندان)، و یا تعداد مافیاها و شهروندان مساوی شود ( برد مافیا ).

چینش‌های متفاوت برای بازی[ویرایش]

برای شروع این بازی باید تعداد افرادی که در بازی شرکت می‌کنند مشخص باشد. در هر بازی نیاز به یک «گاد» است که بازی را کنترل کند.

در هر چینش سعی شده برای هر شخصیت حداقل یک شخصیت مقابل و در صورت وجود یک شخصیت گمراه‌کننده قرار گیرد. معمولاً تعداد مافیاها ۳۰ درصد شهروندان است مگر این که فراماسون در بازی حضور داشته باشد که در این صورت لازم است مافیاها بیشتر باشند.

شخصیت‌های مستقل بازی را از یکنواختی و روتین بودن خارج می‌کنند و به جذابیت و مهیج بودن بازی کمک می‌کنند از شخصیت‌هایی که معمولاً زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان از کیلر، الهه عشق و جوکر نام برد.

شخصیت‌های مستقل (خاکستری) محدودیت انتخاب ندارند و می‌تواند در بازی تا به هر تعداد باشد ولی تعادل تعداد مافیا و شهروند به هم نخورد. (شخصیت‌های مستقل به صورت جدا شمرده می‌شوند)

برای مثال نقش‌های روتین زیر را می‌توان در بازی مافیا شهروند قرار داد.

۱۷_۱۵ نفر:

تیم سیاه: ۵ شخصیت از بین:

گادفادر. وکیل. فارمر. فاحشه. کمین گر. پارتیزان. ناتاشا. دو رای. کاراگاه خصوصی. ...

تیم سفید:

دکتر. فرماندار. ساقی. قاضی. روئین‌تن. کاراگاه. ردگیر. بیگناه. فراماسون. تفنگ دار. پرستار. کشیش. اسنایپر. شاهد

۱۴_۱۲نفر

تیم سیاه: ۴ شخصیت از بین

گادفادر. وکیل. فارمر. فاحشه. پارتیزان. ناتاشا. دو رای. ...

دکتر. فرماندار. ساقی. قاضی. روئین‌تن. کاراگاه. بیگناه. فراماسون. تفنگ دار. پرستار. کشیش. اسنایپر.

شخصیت‌هایی مانند دزد.

چینش برای بازی[ویرایش]

برای شروع می‌توان از ساده‌ترین چینش برای بازی مافیا بهره برد، شرایط ساده‌ترین چینش به شرح زیر است:

 1. وصیت کردن مجاز نیست، و شهروندان پس از حذف حق صحبت‌کردن ندارند.
 2. پس از هر حذف هر بازی کن در شب «گاد» در فاز روز بعد تعداد حذف شدگان را اعلام می‌کند.

۳- برای بازی به ۹ بازیکن نیاز است. «گاد». دکتر. تفنگ دار. کاراگاه. محافظ. گادفادر یک مافیا (فارمر. دو رای یا مافیا ساده). کشیش. ناتاشا.

 1. بازی در مرحلهٔ یک شب آغاز می‌شود.
 2. مافیا امکان خودکشی (حذف یکی از یاران مافیایی خود) را ندارد ولی گاد فادر می‌تواند خودش را بکشد.
 3. مافیا می‌تواند برای رد گم کنی و گیج کردن شهروندان هیچ‌کس را در مرحلهٔ شب حذف نکنند.

بازی مافیا بدون شخصیت (تعداد کمتر)[ویرایش]

این بازی چون در مرحله شب کسی کاری انجام نمی‌دهد احتیاج به «گاد» ندارد و همه افراد در بازی شرکت خواهند کرد.

در صورتی که افراد بین ۵ تا ۹ نفر باشند می‌توان این بازی را به صورتی دیگر بازی کرد به صورتی که افراد یا شهروند یا مافیای ساده خواهند بود.

در ۵. نفر یک مافیا

در ۶ نفر ۲ مافیا بدون شب

در ۷ و ۸ نفر ۲ مافیا به صورتی که شب شود و همدیگر را بشناسند.

بازی ۵ نفره: پس از پخش شدن کارت‌ها افراد ابتدا ۳ نوبت صحبت کرده و سپس رای‌گیری خواهد شد؛ و پس از دفاعیه یک نفر از بازی حذف خواهد شد. (در صورت تساوی بین افراد مظنون رای‌گیری کلی خواهد شد و فردی که بیشترین رای را داشت از بازی خارج خواهد شد؛ و در صورت تساوی مجدد بازی به مرحله بعد خواهد رفت)

پس از رای‌گیری مجدداً افراد ۲ نوبت طبق اصول گردش سر صحبت در هر روز صحبت خواهند کردو سپس رای‌گیری می‌شود؛ و در نهایت اگر فرد مافیا در بین دو نفر باقی باند مافیا برنده بازی است.

۶ نفر با وجود ۲مافیا بدون شب : دو کارت مافیا در بازی خواهد بود که از هویت یکدیگر بی‌خبر هستند مانند بازی در ۵ نفر بازی دارای ۳ نوبت حق صحبت کردن. رای‌گیری. ۲ نوبت صحبت. رای‌گیری و … ادامه پیدا خواهد کرد؛ و اگر یکی از افراد مافیا در بین دو نفر آخر باقی بماند مافیا برنده است

در ۷ و ۸ نفر با وجود ۲مافیا : ابتدا شب می‌شود و دو مافیا به هم معرفی می‌گردند و سپس بازی به صورت بازی در تعداد کمتر ادامه خواهد یافت.

اندیشه‌های مافیایی (کاربرد در بازی مافیا)[ویرایش]

برای پیروزی در بازی مافیا روش‌های متفاوتی وجود دارد، خونسردی و دقت به بازی یکی از عوامل مؤثر در این بازی است. مافیا یکی از بازی‌هایی است که به فرد چگونگی شرکت در بحث‌های گروهی، بیان نظر و تفکر خود در جمع، و استراتژی‌های فردی و گروهی را می‌آموزد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به‌بیرون[ویرایش]

<link rel="mw:PageProp/Category" href=". /رده:معرفی‌شده‌های_۱۹۸۶_(میلادی)"/>