مافیا (بازی گروهی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مافیا (بازی گروهی)
Playing mafia game.jpg
بازیکنان در بازی مافیا یکدیگر را متهم می‌کنند.
تعداد بازیکن‌هاحداقل ۶ نفر برای بازی کلاسیک
زمان لازم برای شروع بازیدقیقه
مدت‌زمان بازی۱۵ تا ۶۰ دقیقه
مهارت‌های لازمراهبرد، تیم، مهارت‌های اجتماعی، بازی نقش، استدلال

مافیا (به انگلیسی: Mafia) که به عنوان گرگینه (به انگلیسی: werewolf) نیز شناخته می‌شود، یک بازی گروهی و استدلالی است که نبرد بین یک اقلیت آگاه و یک اکثریت ناآگاه را شبیه‌سازی می‌کند.

به‌طور کلی در این بازی قدرت تکلم، حفظ خونسردی و آوردن استدلال‌های منطقی نقش بسزایی در پیروزی دارد. بازیکنان به‌طور مخفیانه نقش شان مشخص می‌شود؛ مافیاها همدیگر را می‌شناسند و شهروند که تنها از تعداد افراد مافیا آگاه هستند و عده معدودی از آن‌ها از برخی نقش‌ها اطلاع دارند. در فاز شب بازی، افراد مافیا به صورت مخفیانه یک شهروند را به قتل می‌رسانند. پزشک سعی می‌کند فردی که مافیا او را می‌خواهند به قتل برسانند را نجات دهد. کارآگاه نیز در پی شناختن مافیا است و اگر مافیا را شناسایی کند باید با استدلال به بقیه شهروندان ثابت کند او مافیا است. مافیا، پزشک، شهروند و کارآگاه شخصیت‌های اصلی بازی هستند و ممکن است در بازی‌های دیگر شخصیت‌های دیگری مانند تک تیرانداز هم به بازی اضافه شود. در طول فاز روز، تمام بازیکنان بازمانده در مورد هویت‌های مافیایی بحث می‌کنند و برای حذف یک مظنون رای‌گیری می‌کنند.

بازی ادامه می‌یابد تا زمانی که همهٔ مافیاها از بازی بیرون بروند (برد شهروندان) یا تعداد مافیاها و شهروندان برابر شود (برد مافیا) یا یکی از شخصیت‌های مستقل که هر کدام شرایط برد متفاوتی دارد، برنده بازی شود. در یک بازی معمولاً نقش‌ها باید به گونه‌ای چیده شود که برای هر شخصیت، شخصیت‌های مقابل و مکمل قرار گیرد.

مجموعه نمایش خانگی شب‌های مافیا و فیلم‌های گرگ‌بازی، گرگینه، آدمکش و همچنین بازی میان ما و اپیک از روی این بازی ساخته شده‌اند. همچنین مسابقه‌ای با عنوان شهروند و مافیا از شبکهٔ سلامت ایران به نمایش درآمد.

تاریخچه[ویرایش]

دیمیتری دیویدف (به روسی: Дми́трий Давы́довv) به عنوان سازنده این بازی معرفی شده‌است.[۱] به گفتهٔ وی، اولین بار مافیا در بهار ۱۹۸۶ در بخش روانشناسی دانشگاه دولتی مسکو بازی شده‌است و سپس در کلاس‌های درس، خوابگاه‌ها و اردوگاه‌های تابستانی دانشگاه مسکو پخش شده‌است. شبکه خبری وایرد (Wired) هم ساخت این بازی را به دیویدف نسبت می‌دهد اما تاریخ اولین بازی را سال ۱۹۸۷ می‌داند. این بازی به سرعت در سایر مدارس و دانشگاه‌های شوروی محبوبیت پیدا کرد. در دهه ۱۹۹۰، این بازی به اروپا و پس از آن به ایالات متحده آمریکا راه یافت.

شیوه بازی[ویرایش]

کارت‌های نسخه گرگینه از مافیا در ابتدای بازی توسط پدرخوانده یا راوی نگهداری می‌شود.

در ساده‌ترین شکل، دو تیم گرگینه بازی می‌کنند: گرگینه‌ها یا مافیا و روستاییان یا شهروند. بازی‌های زنده به ناظری احتیاج دارند که به عنوان بازیکن شرکت نمی‌کند و هویت‌ها با تقسیم کارت‌ها تعیین می‌شود. در ابتدای بازی، به هر گرگینه هویت هم تیمی‌های خود داده می‌شود، در حالی که سایرین فقط تعداد گرگینه‌های بازی را دریافت می‌کنند و نمی‌دانند کدام بازیکنان گرگینه و کدام یک روستایی هستند.

در یک تنظیم باز، تعداد هر نقش قدرت (به عنوان مثال شبه نظامیان) موجود در بازی برای بازیکنان شناخته شده‌است، در حالی که در یک تنظیم بسته، این اطلاعات فاش نمی‌شود، و در یک تنظیم نیمه باز، فقط اطلاعات محدود یا آزمایشی در مورد نقش‌های قدرت آشکار می‌شود بنابراین، در یک تنظیم باز یا نیمه باز، اگر مشخص شود که هیچ شبه نظامی در بازی حضور ندارد، برای گرگینه امکان‌پذیر نیست که به‌طور منطقی ادعا کند که نقش شبه نظامی را دارد.

در بازی دو مرحله وجود دارد: شب و روز. در شب، بازیکنان نقش‌دار مخفیانه اقداماتی را انجام می‌دهند. در طول روز، بازیکنان با بحث و رای‌گیری تصمیم به شناسایی مافیا حذف آن می‌گیرند. این مراحل با یکدیگر متناوب می‌شوند تا زمانی که همه گرگینه‌ها از بین بروند یا به برابری عددی با روستایان برسند.

ممکن است به برخی از بازیکنان نقش‌هایی با توانایی‌های خاص داده شود. نقش‌های ویژه مشترک عبارتند از:

 • غیب گو - یک روستایی که ممکن است هر شب تیم یک بازیکن را یاد بگیرد.
 • محافظ - روستایی که ممکن است هر شب از بازیکنی در مقابل کشته شدن محافظت کند، اما در هر بازی فقط یک بار می‌تواند این کار را انجام دهد.
 • ماسون - بازیکنان همسو با دهکده که می‌توانند یکدیگر را تشخیص دهند.

اندرو پلوتکین توصیه می‌کند که دقیقاً دو مافیا داشته باشید،[۲] در حالی که قوانین اصلی دیویدوف نشان می‌دهد یک سوم بازیکنان (گرد کردن به نزدیکترین تعداد) مافیا هستند. بازی اصلی دیویدوف شامل نقش‌هایی با توانایی‌های خاص نیست.[۳] پلاتکین در قوانین خود برای «گرگینه» پیشنهاد می‌کند که نوبت اول شب باشد و تعداد بازیکنان از جمله مجری برنامه فرد باشد. این ویژگی از تساوی رای برای حذف جلوگیری می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که بازی به طرز چشمگیری با حذف به جای اینکه با تعارف با قتل به عنوان نتیجه‌گیری قبلی از بین برود، به پایان می‌رسد.

شب[ویرایش]

در شب همه بازیکنان چشمانشان را می‌بندند. سپس راوی/مجری به همه گرگ ها/مافیا دستور می‌دهد چشمان خود را باز کرده تا با هم تیمی‌های خود آشنا شوند. گرگ‌ها با نشان دادن هدف خود و نشان دادن اتفاق نظر، «قربانی» را با سکوت انتخاب می‌کنند و دوباره چشمهایشان را می‌بندند.

فرایند مشابهی برای سایر نقشها با اعمال شبانه رخ می‌دهد. راوی ممکن است با استفاده از حرکاتی مانند تکان دادن سر یا دست، نقش‌دار یا ساده بودن هدف را نشان دهد.

گرگها در حال بحث درمورد اینکه چه کسی را در طول شب بکشند

شب ممکن است برای پوشاندن صداها با اشاره همراه باشد.[۴]

روز[ویرایش]

در مرحله «روز»، بازیکنان رای می‌دهند که چه کسی را حذف کند

مجری به بازیکنان دستور می‌دهد چشمان خود را باز کنند و اعلام می‌کند که چه کسی شب گذشته کشته شده‌است. بحث در میان بازیکنان زنده آغاز می‌شود. در هر لحظه ممکن است یک بازیکن کسی را به گرگ بودن متهم کند و دیگران را به رأی دادن برای از بین بردن آنها دعوت کند. اگر بیش از نیمی از بازیکنان این کار را انجام دهند، فرد متهم حذف شده و شب شروع می‌شود. در غیر این صورت، مرحله تا زمان حذف در شب ادامه می‌یابد.[۲]

طبق برخی قوانین، نقش بازیکنان مرده آشکار می‌شود. به گفته برخی دیگر اینگونه نیست.[۵][۴] در هر دو مورد، بازیکنان مرده مجاز به تلاش برای تحت تأثیر قرار دادن باقی مانده از بازی نیستند. از آنجا که بازیکنان آزادی عمل عمدی بیشتری دارند، روزها بیشتر از شب طولانی می‌شوند.

نظریه بازی[ویرایش]

مطالعه ریاضی[ویرایش]

مافیا یک مدل پیچیده برای مدل‌سازی است، بنابراین بیشتر تجزیه و تحلیل‌های بازی بهینه هر دو را فرض کرده‌اند:

 • فقط مردم شهر و مافیا وجود دارد.
 • مردم شهر هرگز احتمال شناسایی مافیایی را به صورت تصادفی ندارند.

تلقی اولیه بازی متمرکز بر شبیه‌سازی روش مونت‌کارلو بود،[۶] در حالی که مطالعات جدیدتر سعی کرده‌است راه حل‌های تعادل فرم بسته را برای بازی کامل بدست آورد.

نتایج در بازی زنده[ویرایش]

در بازی زنده (یا کنفرانس ویدیویی[۷]) در زمان واقعی، شهروندان معمولاً بیشتر از آنچه تئوری بازی پیشنهاد می‌دهد، برنده می‌شوند. چندین دلیل برای این امر مطرح شده‌است:

 • استرس فیزیولوژیکی دروغ پایدار توانایی اولیه مافیوسو در فریب بی گناهان را پایین می‌آورد، خیلی بیشتر از آنچه یک مدل بازی کامل پیش‌بینی کند، به خصوص اگر بی گناهان بتوانند شهر را از نظر احساسی درگیر نتیجه بازی کنند

نقش‌های اختیاری[ویرایش]

نقش‌های اضافی در بسیاری از نسخه‌های مافیا، به دلیل صحنه بازی یا دلایل مختلف، متفاوت نامگذاری شده‌اند. همچنین، همین نام نقش می‌تواند عملکردهای مختلفی در نسخه‌های مختلف بازی داشته باشد. آنچه در زیر می‌آید، فهرستی کلی از انواع نقش‌ها است که در انواع بازی مافیا یافت می‌شود. از آنجا که نام‌های خاص با توجه به محیط متفاوت است، جامعیت ندارد.

نقش‌های تحقیقی[ویرایش]

بازیکنانی که این نقش‌ها را دارند از نوبت شبانه خود برای کشف چیزی دربارهٔ سایر بازیکنان استفاده می‌کنند. اگرچه بازی استاندارد اکنون به صورت پایه شامل کارآگاه است، این نقش‌ها اختیاری است و بازی‌ها می‌توانند آنها را کاملاً کنار بگذارند.

نقش‌های تحقیقی (نسخه استاندارد)[ویرایش]

 • - کارآگاه، پیشگو، فرمانده، کلانتر[۸] و پلیس

نقش‌های تحقیقی (کمتر معمول)[ویرایش]

 • - ذهن‌خوان، جادوگر، فالگیر، اوراکل، ردیاب، دیده‌بان

نقش‌های دانای کل[ویرایش]

 • - شاهد، کودک، دختر کوچک

نقش‌های محافظتی[ویرایش]

 • - فرشته نگهبان، دکتر، بادیگارد، قهرمان، زندانبان

نقش‌های کشنده[ویرایش]

 • - هوشیار، سرباز، شکارچی، تک تیرانداز، هیزم شکن

نقش‌های تراز بندی[ویرایش]

 • - میلر، پدرخوانده، آلفا گرگ، کارت وحشی

نقش‌های دوگانه[ویرایش]

 • - خیانتکار، متصرف، پلیس مخفی، پدرخوانده

دست اندر کاران نقش[ویرایش]

 • - مسدود کننده نقش، راننده اتوبوس، دزد، بارمن، جادوگر

نقش‌های استخدامی[ویرایش]

 • - پدرخوانده، روانپزشک، پایپر، رهبر

نقش‌های انجمنی[ویرایش]

 • - فراماسون (ماسون)، خواهر و برادر، عاشقان، پلیس

نقش‌های انتخاباتی[ویرایش]

 • - کشیش، عوام فریب، وکیل

نقش‌های عمومی[ویرایش]

 • - شهردار، قاضی، کلانتر، رئیس‌جمهور

نقش‌های ناتوان[ویرایش]

 • - مست، نادان، مافیا نابالغ، مور

نقش‌های ناتوان‌کننده[ویرایش]

 • - صدا خفه کن، دندانپزشک، فاحشه، مه

نقش‌های پس از مرگ[ویرایش]

 • - زمینه تاریک، کشیش، متوسط، پزشک قانونی

نقش‌های احیاگر[ویرایش]

 • - احیا کننده، فرماندار، شهید، جادوگر

نقش‌های ایمن در برابر قانون[ویرایش]

 • - ضد گلوله، زره‌پوش، اوراکل، پیر

نقش‌های خاص[ویرایش]

 • - نانوا، سرآشپز ، ناآگاه، کفاش

تغییرات[ویرایش]

نامگذاری نقش‌ها، جناح‌ها و سایر عناصر مختلف بازی وابسته به موضوع است و تنوع نامحدودی دارد. مضامین متداول، مافیا را به شکل گرگها، فرقه گرایان، آدم‌کش‌ها یا جادوگران تغییر شکل می‌دهد و نقش‌های دیگر به‌طور مناسب تغییر نام می‌یابد.

در طول سال‌ها، بازیکنان انواع مافیا را ایجاد کرده‌اند که شامل قوانین اضافی است. برخی از این موارد در اینجا ذکر شده‌است.

تغییرات در شرایط برد[ویرایش]

اگر در مرحله روز مافیا به تعداد شهروند وجود داشته باشد، پیروزی مافیایی بلافاصله، طبق قوانین اصلی مافیا اعلام می‌شود. سایر گزینه‌های این قانون را به حالت تعلیق درمی‌آورند و فقط پس از حذف هر عضو از یک جناح بازی را اعلام می‌کنند: این توضیح و اجرای بازی را آسان می‌کند.

انواع انتخابات[ویرایش]

نامزدهای حذف ممکن است مجاز به سخنرانی در دفاع از خود باشند. معمولاً هر بازیکن باید رأی دهد و فقط یک بار می‌تواند رأی دهد و نمی‌تواند به خودش رأی دهد. اما برخی از انواع فرایند پیچیده تری در انتخاب بازیکنانی که باید اجرا شوند، دارند. نسخه اصلی مافیا دیویدوف مجاز به اعدام‌های روزانه (در هر روز) بود که هرکدام فقط به یک همبستگی برای اقدام نیاز دارند.[۹]

روشهای قتل مافیایی[ویرایش]

برخی از انواع نیاز دارند تا همه اعضای مافیا یک قربانی را به‌طور مستقل برای یک قتل انتخاب کنند تا موفق شود. این را می‌توان به روش‌های زیر بدست آورد:

خانواده[ویرایش]

چندین گروه مستقل از مافیا یا گرگینه‌ها[۱۰] به‌طور مستقل عمل می‌کنند و پیروز می‌شوند و به بازی سریعتر و امکان اختلاف افکنی بین جناح‌ها می‌پردازند.

ویژگی‌های[ویرایش]

در این نوع، به بازیکنان دو کارت داده می‌شود: اولی حاوی نقش آنها است، و دیگری ویژگی. ویژگی‌ها در اصل از نقش‌هایی گرفته شده بودند که می‌توانستند برای همترازی‌های مافیایی و شهروندی مانند ضد گلوله (در شب کشته نشوند)، شهردار (دارای دو رأی در حذف) و دوقلوهای سیامی (که عموماً به آنها خواهر و برادر یا عاشق می‌گویند) اعمال شوند.[۱۱]

گرگ کوانتومی[ویرایش]

قطار مافیا[ویرایش]

مافیای سنتی توسط مجموعه بازی کپنهاگ بازبینی و به اصلاح شد تا در یک مترو بازی شود. در این تنوع، بازیکنانی که حذف می‌شوند از قطار بیرون می‌شوند (در ایستگاه بعدی).[۱۲]

شهر نامرئی: شورشیان در مقابل جاسوس‌ها[ویرایش]

مافیا نهایی[ویرایش]

شهر سیلم[ویرایش]

Town of Salem یک نسخه آنلاین پیشرفته از مافیا است که در طی محاکمات جادوگری در سیلم اتفاق می‌افتد که شامل چندین نقش مختلف از چندین جناح است.[۱۳] این بازی در ۶ ژوئن ۲۰۱۷ به روز شد تا جناح جدیدی به آن اضافه شود: کاون که عمدتاً از جادوگران تشکیل شده و از نظر عملکرد و هدف به مافیای سنتی شبیه است.[۱۴]

بازی آنلاین[ویرایش]

مافیا همچنین می‌تواند به صورت آنلاین بازی شود. بازی‌ها را می‌توان از طریق کانال‌های IRC انجام داد، جایی که ربات نقش ناظر بازی را بر عهده می‌گیرد و تعامل بازیکنان از طریق ارتباط متنی انجام می‌شود.[۱۵] با توجه به اینکه IRC یک روش گسترده ارتباطی نیست این سبک از بازی‌های مافیا به تعداد محدودی از افراد محدود می‌شود. از سال ۲۰۰۸، بسیاری از سایت‌های بازی مافیا دیگر شکل گرفتند. این سایت‌ها تلاشی برای بازتولید بازی‌های زنده مافیا هستند و مدت زمان و مکانیک بازی‌ها تقریباً مشابه زمانی است که بازی به‌طور سنتی انجام می‌شود.

هوش مصنوعی[ویرایش]

گرگینه به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد مانند اقناع و فریب، موضوع تحقیقات هوش مصنوعی بوده‌است.[۱۶] این بازی به چندین فناوری AI مانند هماهنگی چند عاملی، قرائت عمدی و درک نظریه ذهن نیاز دارد.[۱۷]

یادگیری عمیق در تلاش برای ایجاد عوامل استفاده شده‌است که می‌توانند بازی را به عنوان مافیا یا به عنوان شهروند برنده شوند.[۱۸] از عبارت باقاعده برای تجزیه سوابق گفته‌ها برای افشاگری (یا «بیرون آمدن» به عنوان نقش) و اطلاعات تصمیم‌گیری استفاده شده‌است، اگرچه یک مشکل این بوده‌است که جمله ای مانند «بازیکن A مافیا است» می‌تواند براساس توانایی بازیکن (مثلاً پیشگو) یا فقط حدس و گمان باشد.[۱۹]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Haffner, François. "L'Escale à jeux". JeuxSoc (به فرانسوی). Retrieved 2020-11-09.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ "Werewolf page History section".
 3. https://web.archive.org/web/19990302082118/http://members.theglobe.com/mafia_rules/
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ "Are You A Werewolf? Rules of Play". Looney Labs. Retrieved 2010-06-15. Night-Noise: When everyone closes their eyes at night, it is best for people to also start humming, tapping the table, patting a knee, or making some noise. This will cover up any sounds made accidentally by the werewolves, the seer, or the moderator
 5. "Werewolf A Mind Game". is Plotkin's own description of the original Werewolf version
 6. For example Plotkin, A. "Werewolf Statistics". If we figure that 9 or 11 players is ideal for a two-wolf game, and we assume that these probabilities actually means anything (heh heh), then an ideal game has a human-win chance of 0.23 to 0.29. (Again, for completely stupid humans.)
 7. Batcheller, Archer L.; Hilligoss, Brian; Nam, Kevin; Rader, Emilee; Rey-Babarro, Marta; Zhou, Xiaomu (2007). "Testing the technology: playing games with video conferencing Conference on Human Factors in Computing Systems". Proceedings of the SIGCHI conference on Human factors in computing systems: 849. doi:10.1145/1240624.1240751. ISBN 978-1-59593-593-9.
 8. "Mafia (con)". Archived from the original on 2007-11-18. Retrieved 2007-12-20. Knight Commandant / Sheriff – a townsperson who investigates mafia members
 9. "The Original Mafia Rules". 1999. Archived from the original on 1999-03-02. Retrieved 2010-06-15. Accusations may happen any number of times during the discussion...once in a while, someone should propose to have a Mafia Night. If the majority of the players who are still in the game agrees, the Night begins.
 10. "Mafia and Werewolves". Note – This variant was performed with great success on November 12, 1998 – From the old Princeton variant rules.
 11. 7-0-7, Jon Bennett "Mafia Advanced Rules" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2011-08-10. Additional rules created by Jon Bennett, accepted in local Mafia circles.
 12. "Train Mafia". Copenhagen Game Collective. 2009-09-27. Retrieved 2011-04-11.
 13. "Town of Salem: 5 Best Roles To Play (& 5 Worst)". TheGamer. 2019-05-25. Retrieved 2019-09-05.
 14. "Indie Smash Hit Town of Salem Gets New Expansion: The Coven". www.gamasutra.com. Retrieved 2019-09-05.
 15. "MAFIA - XKCD Wiki". wiki.xkcd.com. Archived from the original on 26 July 2019. Retrieved 2015-09-19.
 16. Bi X. , Tanaka T. (2016) Human-Side Strategies in the Werewolf Game Against the Stealth Werewolf Strategy. In: Plaat A. , Kosters W. , van den Herik J. (eds) Computers and Games. CG 2016. Lecture Notes in Computer Science, vol 10068. Springer, Cham
 17. Toriumi F. , Osawa H. , Inaba M. , Katagami D. , Shinoda K. , Matsubara H. (2017) AI Wolf Contest — Development of Game AI Using Collective Intelligence —. In: Cazenave T. , Winands M. , Edelkamp S. , Schiffel S. , Thielscher M. , Togelius J. (eds) Computer Games. CGW 2016, GIGA 2016. Communications in Computer and Information Science, vol 705. Springer, Cham
 18. Kondoh M. , Matsumoto K. , Mori N. (2019) Development of Agent Predicting Werewolf with Deep Learning. In: De La Prieta F. , Omatu S. , Fernández-Caballero A. (eds) Distributed Computing and Artificial Intelligence, 15th International Conference. DCAI 2018. Advances in Intelligent Systems and Computing, vol 800. Springer, Cham
 19. Hirata Y. et al. (2016) Werewolf Game Modeling Using Action Probabilities Based on Play Log Analysis. In: Plaat A. , Kosters W. , van den Herik J. (eds) Computers and Games. CG 2016. Lecture Notes in Computer Science, vol 10068. Springer, Cham

پیوند به بیرون[ویرایش]