مافیا (بازی گروهی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یک بازی مافیا: براساس توضیحات عکاس، عکس در فاز شب توسط یک شهروند گرفته شده، که احتمالاً در تصویر خدای بازی دیده‌می‌شود و مافیاها در حال تصمیم‌گیری برای حذف یک شهروند هستند. همان‌طور که از تصویر پیداست عکاس در مرحلهٔ روز بعدی متوجه می‌شود که از بازی حذف شده‌است. عکس بازی مافیا در حاشیهٔ مراسم کنوانسیون منبع باز اورالی-س در سال ۲۰۰۶

بازی مافیا (که فیلم های گرگینه و آدمکش از روی این بازی ساخته شده اند) یک بازی گروهی است که نبرد بین یک اقلیت آگاه و یک اکثریت ناآگاه را شبیه‌سازی می‌کند. بازیکنان به طور مخفیانه تعیین نقش می‌شوند: یا مافیا، که همدیگر را می‌شناسند؛ یا شهروند، که تنها از تعداد افراد مافیا آگاه هستند. در فاز شب بازی، افراد مافیا به صورت مخفیانه یک شهروند را می‌کشند. در طول فاز روز، تمام بازیکنان بازمانده در مورد هویت‌های مافیایی بحث می‌کنند و برای حذف یک مظنون رای می‌دهند.

بازی ادامه می‌یابد تا زمانی که همهٔ مافیاها حذف شوند (برد شهروندان) یا تعداد مافیاها و شهروندان برابر شود (برد مافیا). یک بازی معمولی با ۷ شهروند (دکتر،کارآگاه،شهروند ساده، و غیره.) و ۲ مافیا شروع می‌شود. این بازی به صورت آنلاین نیز قابل اجراست.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

دیمیتری دیویدف (به روسی: Дми́трий Давы́довv) به عنوان سازنده این بازی معرفی شده‌است. به گفتهٔ وی، اولین بار مافیا در بهار ۱۹۸۶ در بخش روانشناسی دانشگاه دولتی مسکو بازی شده‌است و سپس در کلاس‌های درس، خوابگاه‌ها و اردوگاه‌های تابستانی دانشگاه مسکو پخش شده‌است. شبکه خبری وایرد (Wired) هم ساخت این بازی را به دیویدف نسبت می‌دهد اما تاریخ اولین بازی را سال ۱۹۸۷ می‌داند. این بازی به سرعت در سایر مدارس و دانشگاه‌های شوروی محبوبیت پیدا کرد. در دهه ۱۹۹۰ این بازی به اروپا و پس از آن به ایالات متحده آمریکا راه یافت. مافیا در اوایل دههٔ ۸۰ شمسی وارد ایران شد. وب سایت about.com بازی مافیا را به عنوان یکی از «50» بازی برتر تاریخی و فرهنگی» ایجاد شده از سال ۱۸۰۰ تا به حال، معرفی کرده‌است.

روند کلی بازی[ویرایش]

در این بازی بی‌گناهان متهم و حتی کشته می‌شوند (از بازی بیرون انداخته می‌شوند) در حالی که مافیای اصلی (گروه آگاه) تلاش می‌کنند تا دیگران (اکثریت ناآگاه) را متقاعد کنند که خودشان قاتل نیستند. مجرمان واقعی در این بازی ممکن است به دروغ خود را راستگو معرفی کنند و پلیس راستگو باید در مقابل بتواند دست مافیا را رو کند و شهروندان را متقاعد کند تا علیه مافیا دست به کار شوند.

برخی استدلال می‌کنند که بازی مافیا، شبیه ساختن آن چیزی است که در دنیای واقعی در اجتماع و سیاست رخ می‌دهد. آنان مافیا را شبیه سیاست‌ورزی و سیاست‌مداری می‌دانند به گونه‌ای که بازیگران این عرصه باید در فریب نخوردن و فریب دادن توانایی بالایی داشته باشند. در این بازی همچون دنیای سیاست هر فردی باید به شدت مراقب رفتار، گفتار خود و متهم نمودن دیگران باشد تا اکثریت بازیگران سوء برداشتی از او نداشته باشند.

این بازی به نوعی شبیه‌سازی فرایند دادرسی در دادگاه نیز هست که هر کسی در جایگاه وکیل خود باید در برابر یک قاضی بی‌طرف از خود دفاع کرده و شواهد و سرنخ‌های اتهام دیگران را رو کند و با استدلال دیگران را متقاعد کند که خود متهم نیست و کسی دیگری متهم است و در نهایت این هیئت منصفه (متشکل از خود بازیگران) است که رای می‌دهد که آیا توضیحات و استدلال‌های آن فرد پذیرفته شده‌است یا خیر.

روش بازی[ویرایش]

این بازی نیاز به یک بازیگردان («گاد») دارد که خود بازی نمی‌کند و فقط مدیریت بازی را بر عهده دارد. وی ناظر بر اعمال تمام بازیکنان است. در ابتدا، بازیگردان («گاد») نقش هر یک از افراد را به طور مخفیانه مثلاً با پخش کارت تعیین می‌کند. در هنگام بازی اگر تخلفی رخ دهد بازی‌گردان («گاد») می‌تواند فرد متخلف را از بازی اخراج می‌نماید. بازیکنان بایستی تمام صحبت‌ها و حرکات‌شان را پس کسب اجازه از بازی‌گردان («گاد») انجام دهند. بدون اجازهٔ خدا کسی حق صحبت کردن را ندارد و برای سخنرانی کردن باید از «گاد»اجازه گرفته شود.

بازی‌گردان («گاد») در صورتی که متوجه تقلبی از یکی از بازی‌کنان شود بایستی دخالت کرده و بازی را متوقف کند.

بازیکنی که حذف می‌شوند باید از محوطهٔ بازی خارج شود.

وظیفهٔ اصلی «گاد»مبارزه با ترول‌ها (خرابکارها و متقلبان) می‌باشد.

نقشها[ویرایش]

این بازی دو گروه اصلی دارد مافیاها و شهروندان. هر کدام از این گروه‌ها نقش‌های مختلفی دارند:

 • نقش‌های مافیایی (سیاه) شامل پدرخوانده (don)، ناتاشا (بدکاره)، مافیای ساده 1 . 2 . 3 و ...
 • نقش‌های شهروندی  ( سفید ) :شامل تک‌تیرانداز (هیت من. اسنایپر )، کاراگاه (detective )، دکتر، فراماسون، روئین‌تن، کشیش، ساقی (bar-man). پرستار و شهروند ساده و ...
 • قاتل ( کیلر- killer) :(تعداد بازیکنان بالا ) می‌توان این نقش رو اضافه کرد؛ به این صورت که قاتل نه شهروند است نه مافیا و به صورت جداگانه برای خودش بازی می‌کند و پس از اینکه دان از بازی خارج شد می‌تواند هرشب یک نفر رو به قتل برساند. تیر کیلر در هر صورت میکشد و به اصطلاح save ندارد.
 • پدرخوانده (دان، گادفادر): رئیس مافیا محسوب می‌شود که در فاز شب با مافیاهای ساده بیدار می‌شود ولی می‌تواند خود را مافیای ساده نشان دهد. (یعنی زمانی که خدا در شب اول اعلام می‌کند «پدرخوانده اگر مایل است، خودش را اشاره کند» می‌تواند عکس العملی نداشته باشد) ضمناً پدرخوانده در فاز شب پس از مافیا جداگانه نیز بیدار می‌شود و می‌تواند نظر قبلی خود را نیز تغییر دهد، به هر حال انتخاب آخر با اوست. استعلام گادفادر منفی است و تیر اسنایپر در او اثر ندارد.
 • مافیای ساده: در فاز شب به همراه پدرخوانده بیدار می‌شود. در صورتی که گاد فادر از بازی حذف شده باشد مسئولیت شلیک تیر به مافیا ی شماره 1 سپس شماره 2 و ... ادامه پیدا خواهد کرد.
 • دکتر و پرستار : در فاز شب، با ندای «گاد»(پس از پدرخوانده) بیدار می‌شود و یک نفر را انتخاب می‌کند که از خطر کشته شدن توسط مافیا نجات یابد به اصطلاح save میکند. به تعداد تیر های زده شده توسط تیم مافیا در هر شب میتواند save انجام دهد. در بازی های تعداد بالا غیر از دکتر پرستار نیز میتواند وجود داشته باشد به این صورت که تا وقتی دکتر در بازی است به عنوان شهروند عادی هیچ مسئولیتی ندارد و پس از حذف دکتر «گاد»به عنوان پرستار او را بیدار میکند. تفاوت دکتر و پرستار: دکتر میتواند خودش را هم save کند ولی پرستار فقط بقیه را مداوا می کند.
 • ناتاشا (بدکاره) : یکی از اعضای مافیا بوده که می‌تواند یکی از شهروندان یا مافیاها را را در شب انتخاب کند و ان فرد در روز بعد لال است روز بعد لال است ( حق صحبت کردن ندارد و کسی نمیتواند به او رای دهد مثل اینکه آنجا نیست )
 • کشیش (پدر روحانی): در فاز شب با ندای خدا، پس از ناتاشا بیدار می‌شود و یک نفر را که حدس می‌زند لال شده باشد را انتخاب می‌کند که لال نباشد. در صورتی که از بازی خارج شود از یکی از افراد اعتراف گرفته و کارت او را برای همه نمایان می کند.
 • کارآگاه: در فاز شب، با ندای خدا بعد از کشیش بیدار می‌شود و یک نفر را که حدس می‌زند مافیا باشد را انتخاب می‌کند که از سیاه یا سفید بودنش مطلع شود (اگر فرد مورد نظر، پدرخوانده یا ناتاشا باشد خدا به کاراگاه جواب منفی می‌دهد، به عبارتی بهتر «گاد» فقط مافیاهای ساده را استعلام مثبت میدهد)
 • جاسوس : (تعداد بالا) جاسوس یکی از شخصیت های مافیا است که مافیا و دان را نمی شناسد. بسته به تعداد شهروندان استعلام و تیر به او داده می شود . مثلا یا 2 استعلام و 2 تیر . یا 4 استعلام دارد که شب می تواند یا استعلام بگیرد یا تیر بزند . استعلام گادفادر برای جاسوس منفی است . اگر هر دو شب استعلام بگیرد تبدیل به مافیا ساده می شود و شب بعد با مافیا بیدار می شود . استعلام کاراگاه برایش مثبت می شود.
 • تک‌تیرانداز (اسنایپر) : در فاز شب، با ندای «گاد»بیدار می‌شود و یک نفر را که حدس می‌زند مافیا باشد را انتخاب می‌کند که کشته شود. به تعداد شخصیت های سیاه بجز گادفادر میتواند تیر اندازی کند . هر شب 1 الی 2 تیر میتواند شلیک کند . تیر اسنایپر به روئین تن ، گاد فادر ، کیلر ( قاتل ) و .. نمی خورد .
 • رویین‌تن: شهروندی است که در فاز شب قابل کشته شدن نیست. و فقط در روز می توان او را از جریان بازی خارج کرد. مگر اینکه ساقی رویش شات بریزد و اسنایپر یا گادفادر تیر بزند و یا کیلر او را بزند . 
 • فراماسون: از شخصیت‌های شهروندی است که در فاز شب با ندای خدا بیدار می‌شود و می‌تواند یکی از بازیکنان که احتمال می‌دهد شهروند باشد را انتخاب کند و با او لینک کند. خدا به بازیکن انتخاب شده توسط فراماسون به گونه‌ای که کسی متوجه نشود دست می‌زند، آن بازیکن چشم را باز می‌کند و ۲ نفر یکدیگر را شناسایی می‌کنند. (منظور از این حرکت شناسایی شهروندان به صورت مخفیانه می‌باشد) در شب‌های بعد به همین ترتیب ۲ نفر می‌توانند چشم‌ها را باز کنند و با نفر سوم لینک کنند و ۳ نفر یکدیگر را بشناسند. سه نکته دارای اهمیت است:

1- در هنگام لینک کردن در فاز شب افراد تنها می توانند یکدیگر را به عنوان عضوی از شهروندان شناسایی کنند و حق فاش کردن هویت اصلی خود را ندارند.

2- در صورتی که فراماسون یا فراماسون ها اشتباها با یک مافیا لینک کنند همه فراماسون ها کشته می شوند در حالی که آن مافیا زنده می ماند ، در این صورت «گاد» تعداد تمام حذف شدگان از بازی را نام برده و فقط اعلام میکند قتل عام فراماسونی یا مرگ فراماسونی صورت گرفته است.

3- اگر فراماسون اصلی به هر نحوی از بازی حذف شود در شب های بعد سایر فراماسون های لینک شده به عنوان فراماسون بیدار نمش شوند و یا قدرت لینک کردن ندارند.

ساقی(barman ) : یکی از شخصیت های مهم و تاثیر گذار سفید است که می تواند تاثیرات زیادی بر بازی بگذارد.

در ابتدای فاز شب «گاد» ساقی را بیدار کرده و ساقی بر روی یکی از افراد شات ( پیک) می ریزد و تاثیر کار آن فرد را در شب خنثی یا معکوس می نماید . اگر روی گاد فادر بریزد تیر گاد فادر به کسی نمی خورد مگر آنکه گاد فادر متقابلا ساقی را بزند ( تیر گادفادر از شات ساقی قوی تر است)

اثر شات ساقی بر روی دیگر شخصیت ها :

1 - دکتر کسی را نمیتواند save کند .

2- استعلام کاراگاه برعکس به او گفته می شود .

3- ناتاشا نمیتواند کسی را لال کند و خودش لال می شود.

4- روئین تن اگر تیر بخورد می میرد .

5- تشخیص فراماسون برعکس شده و مافیا به آنها لینک می شود ( از نکات جالب بازی:) )

6- تیر اسنایپر به خودش می خورد .

7- کشیش نمیتواند کسی را از لال بودن در آورد.

8 - بر روی کیلر اثر ندارد.

9- استعلام جاسوس بلعکس به او اعلام می گردد و اگر تیر بزند به خودش اصابت میکند.

10 وکیل - شب اول قبل از ساقی بیدار می شود . شب های بعدی در صورت شات ساقی نمیتواند وکالت بگیرد.

11- قاضی: قبل از ساقی بیدار می شود.

دو رأی (Double voter) : شخصیتی است که رای او دوتا شمرده می شود نه سفید است نه سیاه. میتواند در جریان بازی با هر تیمی که می خواهد بازی کند و به آنها کمک کند

نسخه بردار ( duplicate ) ( داروغه) : در ابتدای مرحله2 (شب اول) پیش از همه افراد بیدار شده و بنا به تشخیص خود با فردی لینک می شود . «گاد» آن فرد را بیدار و شخصیت او را به داروغه می گوید و در ادامه از آن شخصیت دو نفر در بازی وجود خواهد داشت ولی کار آن شخصیت دوبرابر نمی شود فقط به هم لینک می شوند . به عبارتی با هر فردی لینک شود دو نسخه از آن فرد خواهیم داشت که در صورت حذف یکی از آنها دیگری کار آن را ادامه خواهد داد . اگر داروغه با افراد مافیا لینک شود شب با مافیا بیدار خواهد شد و بقیه مافیا ها را خواهد شناخت . اگر با شخصیتی که تیر نمیخورد مانند روئین تن ، گاد فادر ، کیلر و ... لینک شود او نیز با تیر خوردن حذف نمی شود

وکیل( the Lawyer ) : شخصیتی سیاه است که می تواند کمک های زیادی به تیم سیاه برساند و پیدا کردن گاد فادر را برای شهروندان دشوارتر کند

از جمله کارهای وکیل: در مرحله شب اول گاد فادر به او معرفی می شود ولی گادفادر او را نمی شناسد. می تواند در مرحله شب وکالت کسی را به عهده بگیرد اعم از گادفادر و بقیه شخصیت ها در مرحله روز کسی نمی تواند به شخصی که وکیل وکالتش را گرفته شده است رای دهد ( شخص صحبت می کند ولی در رای گیری کسی نمیتواند به او رای بدهد .مگر با اشاره قاضی به گاد که شخص در رای گیری شرکت دهد.

اگر در فاز شب وکیل وکالت یکی از اعضای مافیا را گرفته باشد در آن شب استعلام آن مافیا برای کاراگاه NO می آید.

قاضی (the Judge ): از شخصیت های مهم سفید است که مقابل وکیل قرار می گیرد و کمک های زیادی به شهروندان می کند

در مرحله شب بیدار شده یک نفر را که حدس میزند گاد فادر است انتخاب می کند و اگر جوابش مثبت بود در مرحله روز در صورت تمایل می تواند بدون رای گیری گاد فادر را از بازی حذف کند و خودش نیز حذف می شود.

دیگر کار قاضی در فاز شب یک علامت مخفی بین خودش و «گاد» قرار می دهد تا در صورت تمایل فردی که وکالتش گرفته شده است در رای گیری شرکت داده شود. در طول روز با اشاره به گاد او را از این امر مطلع می نماید و گاد در ابتدای رای گیری ابطال وکالت وکیل را اعلام می کند و فرد در رای گیری شرکت داده می شود.

جوکر( joker ) :شخصیتی نه سفید و نه سیاه است اگر در رای گیری از بازی حذف شود برنده بازی جوکر است . اگر در شب حذف شد از بازی خارج می شود . (fun mode)

زندانبان (Jailer ): شخصیتی سفید است وظیفه حمایت از شخصیت های سفید را دارد به این صورت که شب با ندای «گاد» بیدار می شود فردی را زندانی می کند آن فرد در مرحله روز حق صحبت کردن و رای دادن ندارد ولی می توانند به او رای بدهند ، درصورت رای آوردن در دفاعیه می تواند صحبت کند . اگر این فرد در مرحله شب تیر خورده باشد و سفید باشد از بازی حذف نمی شود و فقط زندانی است ولی اگر مافیا و یا سیاه باشد تیر اثر کرده و فرد از بازی حذف می شود. همچنین زندانبان می تواند کسی را زندانی نکند.

گرگ آلفا ( Alpha Wolf): یکی از شخصیت های سیاه است که در فاز شب بیدار شده فردی را انتخاب می کند و می خوابد. اگر آن فرد یکی از شخصیت های مافیا باشد «گاد» او را بیدار میکند و به او اجازه شلیک یک گلوله می دهد .

دزد ( Thief ): یکی از اعضای مافیا است که در فاز شب بیدار شده و شخصیت یکی از افراد را ربوده و کاری که او می تواند انجام دهد را روی کسی دیگر اجرا می کند. در صورتی که دو شب متوالی از شخصیت هایی که در آن شب عملی انجام نمی دهند ( مانند روئین تن . کیلر قبل از بیرون رفتن گادفادر ، مافیای ساده ) شخصیت سرقت کند ( که عملا کاری روی نفر دوم انجام نمی شود) هویتش برای همه رو شده ( Thief card is discarded ) و از بازی حذف می گردد.

شهردار ( mayor) : یکی از شخصیت های سفید است که تیر گادفادر را نمی خورد در فاز شب بیدار شده و یکی از شخصیتهای سفید را حدس میزند اگر درست حدس زد کار او را برای آن شب می تواند انجام دهد. کار هر شخصیت را فقط یک بار می تواند انجام دهد .

یاکوزا ( yakuza): شخصیتی سیاه است که در شب دوم «گاد» او را بیدار کرده متهم می تواند با فدا کردن جان خود یکی از شخصیت های سفید را به مافیا ساده تبدیل نماید به این صورت که در صورت تمایل به فداکاری برای گاد فادر ، «گاد» افراد سفید بازی را به او نشان می دهد سپس متهم و با فدا کردن جان خود ( disscard) یکی از افراد را به مافیا تبدیل کرده و آن شخص از شب بعد با مافیا بیدار می شود. متهم از بازی خارج شده و در روز بعد «گاد» هویت متهم را برای همه رو می کند.

نانوا ( Baker): از شخصیت های شهروند است که در فاز شب به یکی از افراد یک قرص نان می دهد . در شب بعد «گاد »شخصیت آن فرد را برای نانوا فاش می سازد . به تعداد مافیا قرص نان در اختیار دارد.

فرماندار (Governor) : یکی از نقش های مهم سفید است که در شب اول استعلام دو نفر را می گیرد و یک علامت اشاره مخفی به «گاد» نشان می دهد

فرماندار فقط یک بار در طول بازی می تواند(با علامت اشاره ) رای گیری فاز روز را لغو کند و شخصی که قرار بود توسط رای گیری خارج شود را نجات دهد در این صورت «گاد» اعلام میکند فرماندار رای گیری را لغو کرده است و شب می شود.

دانشمند( scientist ): شخصیتی سفید است که در دو شب اول سعی در پیدا کردن و درمان متهم دارد پس از فداکاری متهم( disscard)به دنبال فردی که به مافیا تبدیل شده است می باشد و در صورت پیدا کردن متهم او را به شهروند ساده تبدیل می کند و در صورت پیدا کردن فرد تبدیل یافته شخصیت قبلی او را برمی گرداند.

بمب (بمب گذار، !bomb) : یکی از نقش های گروه شهروندان است که در شب اول با ندای «گاد» بیدار شده و در صورت تمایل یکی از افراد را انتخاب می کند. بمب اگر در فاز شب بازی کشته شود قاتل او نیز با اومنفجر می شود و از بین اعضای مافیا آن نفر که اولین رای را برای کشتن او داده است می میرد ولی اگر بمب گذار کسی را انتخاب کرده باشد بجای آن فرد مافیا شخصی که بمب گذار انتخاب کرده (حتی گادفادر ، روئین تن و کیلر ) و کسی که بمب را زده ( بمب و دو نفر دیگر) از بازی خارج می شوند.

اگر در فاز روز بازی به او شلیک شود فقط بمب و کسی که به او شلیک کرده است نیز همراه با بمب می میرد.

اگر در فاز روز توسط رای گیری خارج شود منفجر نمی شود.

اگر کسی از هویت او اگاه شود می تواند به گاد بازی اعلام کند در صورت تشخیص درست بمب خنثی می شود و در صورت تشخیص نادرست خود آن فرد از بازی حذف می گردد.

پیشوای دینی (Cult Leader ) : شخصیتی سفید است که در شب با ندای «گاد» بیدار شده و دو نفر را انتخاب می کند. در صورتی که هر دو سفید باشند گاد پس از خوابیدن پیشوا هر دو را بیدار نموده و به عنوان شخصیت شهروند به هم معرفی می گردند (از شخصیت هم مطلع نمی شوند). پیشوای دینی هر شب باید دو نفر جدید را انتخاب کند و حق انتخاب فرد تکراری ندارد. همچنین پیشوای دینی شخصیتی است که در صورت صلاحدید می تواند در شب سخن بگوید.

افسونگر ، جادوگر (voodoo): یکی از نقش های جانبی بازی می باشد که در فاز شب بازی یک اسم به «گاد» می دهد به همراه یک کلمه. «گاد» در توضیحات روز بعد باید فقط کلمه افسونگر را اعلام کند ولی شخص مورد نظر را مشخص نمی کند.

اگر آن شخص کلمه موردنظر را در فاز روز بازی به کار ببرد از جریان بازی حذف می شود.

با توجه به تعداد افراد افسونگر با حذف دو یا سه نفر به تنهایی برنده بازی خواهد بود

اگر ساقی بازی voodoo را مست کند کلمه voodoo روی خودش اعمال می شود یعنی اگر voodoo کلمه موردنظر را بگوید خودش از جریان بازی حذف می شود.

استعلام voodoo توسط کارآگاه Yes می آید.

الهه عشق (Cupid): از شخصیت های جالب بازی است که می تواند به جذابیت بازی کمک کند به این صورت که در مرحله شب می تواند دو نفر را به گاد معرفی کند که پس از خوابیدن الهه عشغ به عنوان LOVERS به هم معرفی می شوند این دو نفر خارج از بعد مافیا و شهروند بودن با حفظ شخصیت قبلی به عنوان LOVERS (عاشق و معشوق ) به بازی ادامه می دهند که در صورتی که یکی از آنها به هر نحوی از بازی خارج شود دیگری نیز ار بازی حذف می گردد . همچنین الهه عشق و دو عاشق در یک تیم هستند و در صورتی که LOVERS در انتهای بازی در بازی باقی مانده باشند . تیم الهه عشق (Cupid and LOVERS ) برنده بازی است.

سامورائی( Samurai) : یکی از نقش های گروه شهروندان است که اگر کسی سعی کند او را بکشد نمی میرد و «گاد » به او آن فرد را اعلام کرده و سامورائی می تواند آن فرد را بکشد. حداکثر توانایی کشتن 2نفر را دارد. و 2 بار نمی میرد.

توسط yakuza نمی تواند تبدیل شود. و مست نمی گردد .

فارمر ( farmer ) : یکی از نقش های حامی گروه مافیاست که یک اسم به «گاد» بازی مي دهد

استعلام فرد موردنظر اگر توسط کارآگاه گرفته شود Yes می آید

ردگیر(Tracker): یکی از نقش های شهروندی است که در فاز شب یک نفر را انتخاب کرده، «گاد» به او می گوید که شخص موردنظر در فاز شب کسی را ملاقات کرده است یا خیر(کاری روی کسی انجام داده یا خیر) اگر اسم دان بازی را بدهد «گاد» در پاسخ شخصی که مورد شلیک تیر دان قرار گرفته را به ردگیر می دهد.

اگر اسم کارآگاه بدهد «گاد» شخصی را که کارآگاه استعلام گرفته است به او نشان می دهد.

اگر آن شخص دزد باشد «گاد» فقط نفر دوم را به Tracker می دهد.

اگر اسمی که می دهد در فاز شب کسی را ملاقات نکرده باشد مدير بازی در جواب او اسمی نمی دهد.

فقط اگر اسم استالکر را بدهد و استالکر دو نفر را به گاد معرفی کرده باشد «گاد»در جواب او 2 اسمی را که استالکر در بازی به «گاد» داده است را به ردگیر می دهد و ردگیر می تواند استالکر را پیدا کرده و او را در شب بکشد.

کمين گر (Stalker) :

یکی از نقش دارهای گروه مافیاست که دو اسم به «گاد» می دهد اسم اول شخصی است که می خواهد به او تیر بزند ، اسم دوم شخصی است که می خواهد نقش او را بداند. «گاد» نقش اسم دوم را به Stalker می گوید.

معمولا در بازی که استاکر وجود دارد ردگیر(Tracker) هم وجود دارد تا بتواند استاکر را پیدا کند و شهروندان را آگاه کند.

جواب استعلام استاکر بازی از سوی کارآگاه Yes می آید.

ساقی اگر استالکر را مست کند کارش فقط در آن شب بی اثر می شود ولی شب بعدی اگر استالکر در بازی مانده باشد اعمال خواهد شد.

دندانساز( Dentist) : یکی از شخصیت های سفید است که در مرحله شب یکی از افراد را انتخاب می کند در مرحله روز بعد «گاد» به آن فرد یک فرصت صحبت دوباره پیش از رای گیری خواهد داد.

پارتیزان (vigilante  ): یکی از نقش های سیاه بازی است است که می تواند در فاز شب یک نفر را انتخاب کند که در صورتی که گادفادر (don) به آن شخص تیر زده باشد و آن شخص از شهروندان باشد در هر صورت(روئین تن باشد ، دکتر save کرده باشد، ساقی گاد فادر را مست نموده باشد و ... ) از بازی خارج می شود.

اگر ساقی پارتیزان را مست نماید کار او بی تاثیر خواهد بود.

يک تفاوت واضحی که پارتيزان با اسنايپر دارد اين ميباشد که اگر پارتيزان توسط ساقی مست شود و شليکی صورت گيرد ، تير ايشان به سنگ ميخورد.

احیا کننده (Reviver ) : یکی از شخصیت های سفید است که می تواند فردی که بنا به حدس او سفید است و در فاز شب بدون افشا شدن هویتش از بازی خارج شده است را با شخصیت قبلیش به بازی برگرداند.

تفنگ دار ( Gunsmith ) : یکی از نقش های گروه شهروند است که در فاز شب بازی می تواند یک تفنگ به یکی از افراد بازی بدهد

شخصی که تفنگ دریافت می کند در فاز روز بازی می تواند به یک نفر شلیک کند و تا قبل از زمان دفاعيه مجاز مي باشد که شليکش را انجام دهد.

بعد از شليک ،«گاد»بازی بازی را متوقف کرده و اعلام می دارد شخص تیر خورده از بازی خارج خواهئ شد یا خیر و سپس ادامه بازی صورت ميگيرد.

کسی که لال باشد و از Gunsmith تفنگ دریافت کرده باشد نمی تواند از Gun استفاده کند.

Gunsmith باید سعی کند gun را به شهروندان بدهد اگر اشتباه به اعضای مافیا Gun بدهد مافیا می تواند سوء استفاده کند و یک شهروند را در فاز روز بازی بکشد.

تفنگ دار در صورت تمایل مي تواند به کسی gun ندهد.

بنا به شرايط بازی مدير «گاد» يک يا دو يا چند تفنگ را در اختيار تفنگ دار ميگذارد که در فاز شبهای مختلف به شهروندان بدهد که تعداد تفنگ ها در شروع بازی اعلام مي شود.

فاحشه (hooker) : یکی از نقش های گروه مافیاست که هر شب اسم یک نفر را به «گاد » می دهد شخص مورد نظر اگر از شخصیت های سفید بازی باشد عملکرد آن در شب از بین می رود.

اگر اسم دکتر بازی را بدهد سیو دکتر عمل نمی کند

اسم کارآگاه را بدهد «گاد »در جواب استعلام کارآگاه جواب مثبت نمی دهد.

اگر اسم اسنایپر بازی را بدهد و اسنایپر تیر زده باشد از سمت اسنایپر شلیکی صورت نمی گیرد

می توان گفت این نقش عملکردی مشابه نقش ساقی دارد اما با گروه مافیاست و اعضای مافیا او را نمی شناسند.

دختر باکره (virgin): یکی از نقش های گروه شهروندان است که اگر توسط رای گیری از جریان بازی خارج شود آن شب کسی نمی تواند کشته شود

اگر hooker اسم virgin را بدهد virgin یک شهروند ساده می شود.

پیشگو ( oracle) : شخصیتی نه سفید و نه سیاه است که در فاز شب یک پیشگویی انجام می دهد که در روز بعد اتفاق خواهد افتاد (برای مثال : پیشگویی لال بودن فرد ، وکالت وکیل. تیر خوردن در فاز شب . پیشگویی بوسیله رای گیری از بازی خارج شدن . اتمام بازی در تعداد مشخصی روز و ... ) اگر سه پیشگویی درست انجام دهد برنده بازی است. هر شب یک پیشگویی دارد.

تروریست (terrorist): یکی از افراد تیم مافیا است که اگر در فاز شب از بازی خارج شود یک نفر را انتخاب کرده و او نیز به همراه تروریست از بازی خارج می شود مگر آنکه جلیقه دار به او جلیقه بدهد

جلیقه دار ، محافظ (Bulletproof): یکی از نقش های گروه شهروندان است که یک جلیقه دارد و می تواند یک بار او را در برابر یک تیر نجات دهد.

اگر در یک شب دو تیر بخورد می میرد. اگر تروریست او را انتخاب کند از بازی حذف می شود.

اگر توسط yakuza به مافیا تبدیل شود جلیقه ی خود را حفظ می کند.

 در صورت تمایل در فاز شب به فردی دیگر می تواند جلیقه بدهد و خود به شهروند ساده تبدیل می شود.

مرحلهٔ پیش از بازی ( شب)[ویرایش]

در این مرحله «گاد» شب را اعلام می کند و همه چشمها را بسته و به اصطلاح می خوابند سپس «گاد» مافیا ها و گاد فادر را بیدار میکند تا همدیگر را بشناسند ، شناخت گاد فادر به اختیار گاد فادر است. سپس مافیا میخوابند. و «گاد» در صورتی که دو رأی در بازی باشد او را شناسایی میکند و روز را اعلام می دارد .

مرحلهٔ 1( روز اول)[ویرایش]

در این مرحله، خدا به بازیکنان اعلام می‌کند که چشمان خود را باز کنند در این مرحله همه افراد به ترتیب قرار گرفتن 2 نوبت صحبت کرده و با شک انداختن، تهمت زدن ، ظن داشتن، نقش بازی کردن و استراتژی های دیگر فردی و گروهی بازی را در فاز روز ادامه می دهند .شهروندان در پی پیدا کردن مافیا ها و مافیا در پی حذف شهروندان در رأی گیری هستند. پس از 2 دور صحبت کردن رای گیری می شود به این ترتیب که «گاد» اسامی را به ترتیب شروع بازی می خواند و بقیه با بالا بردن دست به آن شخص رای می دهند . افرادی که بیشترین رای را آورده اند به دفاعیه یا فرصت مجدد دفاع و صحبت کردن و متقاعد ساختن بقیه می پردازند. و دوباره مورد قضاوت بقیه قرار می گیرند . ابتدا رای های قبلی فرد شمرده می شود تا تعداد رای های قبلی مشخص شود سپس «گاد» می گوید چه کسی از رای دادن صرف نظر می کند افرادی که قبلا رای داده اند می توانند با پایین اوردن دست از رای خود صرف نظر کنند و به اصطلاح رای های آن فرد ریزش پیدا می کند. در صورت تساوی رای های دو یا چند نفر به هر کدام 3 مرحله دفاعیه و فرصت مجدد داده می شود سپس هر فردی که بیشترین رای را داشت با رو نمودن هویتش از بازی خارج می شود . اگر پس از اتمام دفاعیه افراد 2 یا چند نفر دارای رای مساوی بودند هیچ یک از بازی خارج نشده و «گاد » شب را اعلام می کند.

مرحلهٔ 2 (شب اول)[ویرایش]

در این مرحله «گاد» به ترتیب شخصیت های داروغه وکیل ، قاضی ، ساقی، مافیا و گاد فادر، فراماسون ،جاسوس، دکتر، ناتاشا، کشیش، کاراگاه، اسنایپر ،روئین تن و .... .

وکیل بیدار شده «گاد»به او دان را معرفی میکند و وکیل می خوابد . قاضی بیدار شده استعلام یک نفر که حدس میزند گادفادر باشد را از «گاد» می پرسد .سپس ساقی شات ریخته و میخوابد . تیم مافیا بیدار شده و گاد فادر تیر میزند . تیم مافیا خوابیده و گادفادر تصمیمش را نهایی میکند ( گاد فادر میتواند تیر نزند). فراماسون بیدار شده و در صورت تمایل یک نفر را انتخاب می کند تا با او درصورتی که شهروند باشد لینک شود. همچنین می تواند لینک نکند. جاسوس بیدار شده و 2 استعلام می گیرد و می خوابد .دکتر بیدار شده به تعداد تیر های شلیک شده مافیا save می کند. ناتاشا بیدار شده و یک نفر را لال می کند ( ناتاشا نمی تواند شب اول خودش را لال کند . اگر ناتاشا بتواند 2 بار متوالی خودش را لال کند یک تیر به ناتاشا داده می شود که می تواند شب بعد یا لال کند یا تیر بزند . کشیش بیدار شده و شب اول به او میگویند چه کسی لال است از شبهای بعد باید حدس بزند چه کسی لال است . اگر ناتاشا کشیش را لال کند چون کشیش خودش را نمیتواند حدس بزند در صورتی که حدس کشیش ناتاشا باشد ناتاشا لال می شود. کاراگاه بیدارشده و هرشب یک استعلام می گیرد به تعداد افراد مافیا و ناتاشا به کاراگاه حق استعلام می دهند . اسناپیر بیدار شده و شلیک میکند. هر شب به اسنایپر یک تیر داده می شود. می تواند یک شب تیر نزده و شب بعد 2 تیر بزند. ولی از 2 تیر بیشتر نمی تواند در یک شب شلیک کند. به تعداد افراد مافیا و ناتاشا و جاسوس به اسنایپر حق شلیک تیر داده می شود.

مرحله 3 (روز دوم)[ویرایش]

در این مرحله «گاد» اتفاقات شب گذشته را به اطلاع آنها می‌رساند. کسانی که توسط مافیا یا تک تیرانداز یا تیر کیلر به قتل رسیده باشند را به دیگران اطلاع می‌دهد و آنها بدون گفتن وصیت از محل میدان بازی خارج می‌شوند و شخصیت انها فاش نمی گردد . در صورتی که فردی توسط مافیا کشته شود ولی به واسطه دکتر شفا یابد یا رویین‌تن بوده باشد یا شات ساقی مانع تیر خوردن فرد شده باشد «گاد» اعلام میکند کسی از بازی خارج نمی شود .(رویین‌تن بودن یا شفا داده شدن یا شات ساقی اعلام نمی‌ شود ). فرد مورد وکالت وکیل اعلام می شود و در نهایت اگر کسی توسط ناتاشا سایلنت شده باشد اعلام می‌کند. سپس، بازیکنان می‌توانند با گرفتن نوبت از خدا شروع به صحبت کنند و استدلال خود را دربارهٔ هویت اعضای باقی‌مانده (بر اساس شواهد و رفتار گذشتهٔ آنان) بیان کنند. پس از اتمام صحبت‌ها، «گاد» برای حذف یکی از اعضای مظنون به عضویت در مافیا، رای‌گیری می‌کند و به چند نفر از کسانی که بیشترین رای را دارند اجازه صحبت مجدد برای دفاع از خود داده می‌شود. سپس یک بار دیگر بین این افراد رای‌گیری می‌شود و در نهایت کسی که بیشترین رای مخالف را دارد (تعداد بیشتری از بازیکنان مشکوک به عضویت او در مافیا هستند) از میدان بازی خارج می‌شود.افراد می توانند به هر کسی شک دارند رای دهند. در صورت مساوی شدن آرای دو نفر پس از دادن دو فرصت برای دفاعیه روز بدون کشته تمام می‌شود.

در ابتدای بازی تصمیم گرفته می‌شود:

۱- افرادی که با رای گیری از بازی حذف می شوند شخصیت خود را اعلام کنند. افرادی که در شب از بازی حذف می شوند شخصیت خود را اعلام نمی کنند

۲- در بازی وصیت کردن وجود داشته باشد یا خیر.

3- بنا به تعداد بازیکنان شخصیت ها تغییرات میتوانند داشته باشند.

4- پس ار تساوی آراء در دفاعیه دوم رای گیری کلی بین افراد دارای رای مساوی انجام شود یا «گاد» روز را بدون کشته اعلام کند.

5- استعلام ناتاشا و وکیل مثبت باشد یا نه

6- حداکثر تعداد رای هر فرد

پایان بازی[ویرایش]

بازی زمانی پایان می‌یابد که یا تمام مافیاها حذف شوند (برد شهروندان)، و یا تعداد مافیاها و شهروندان مساوی شود (یعنی برد مافیا). یا کیلر و دو نفر دیگر در بازی مانده باشند (یعنی برد کیلر)

اگر شخصیت جوکر با رای گیری از بازی حذف شود فقط جوکر برنده بازی است .

ساده‌ترین چینش برای بازی[ویرایش]

برای شروع می‌توان از ساده‌ترین چینش برای بازی مافیا بهره برد، شرایط ساده‌ترین چینش به شرح زیر است:

۱- وصیت کردن مجاز نیست، و شهروندان پس از حذف حق صحبت‌کردن ندارند.

۲- پس از هر حذف هر بازی کن در شب «گاد»در فاز روز بعد تعداد حذف شدگان را اعلام می کند.

۳- برای بازی به ۸ بازیکن نیاز است. (۱ «گاد»۱ دکتر ۱ کارآگاه ۳ شهروند عادی و ۲ مافیا)

۴- بازی در مرحلهٔ یک شب آغاز می‌شود.

۵- مافیا امکان خودکشی (حذف یکی از یاران مافیایی خود) را نداردولی گاد فادر می تواند خودش را بکشد .

۶- مافیا می‌تواند برای رد گم کنی و گیج کردن شهروندان هیچ‌کس را در مرحلهٔ شب حذف نکنند.

لازم بذکر می‌باشد این سبک بازی مربوط به بازیکنان مجموعه "Elahiye Department Player's" می‌باشد.

اندیشه‌های مافیایی (کاربرد در بازی مافیا)[ویرایش]

برای پیروزی در بازی مافیا روش‌های متفاوتی وجود دارد، خونسردی و دقت به بازی یکی از عوامل موثر در این بازی است. مافیا یکی از بازی هایی است که به فرد چگونگی شرکت در بحث های گروهی، بیان نظر و تفکر خود در جمع ، و استراتژی های فردی و گروهی را می آموزد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به‌بیرون[ویرایش]

<link rel="mw:PageProp/Category" href="./رده:معرفی‌شده‌های_۱۹۸۶_(میلادی)" />