فولکس‌واگن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فولکس‌واگن
نوعشرکت تابعه
صنعتخودروسازی
بنا نهاده۴ ژانویه ۱۹۳۷؛ ۸۴ سال پیش (۱۹۳۷-۰۱-0۴)
بنیانگذارانجبهه کارگری آلمانی
دفتر مرکزیوولفسبورگ، آلمان
محدودهٔ فعالیتجهانی
افراد کلیدیهربرت دیس (مدیر عامل اجرایی)
محصولاتخودرو
خروجی تولید ۱۰٫۳۱ میلیون خودرو (۲۰۱۶)
درآمد ۲۴۴٫۹۸۵ میلیارد دلار (۲۰۱۴)
سود ۱۳٫۳۹۳ میلیارد دلار (۲۰۱۶)
مجموع دارایی۴۲۴٫۹۸۲ میلیارد دلار (۲۰۱۶)
تعداد کارکنان۶۲۶٬۷۱۵ (پایان ۲۰۱۶)
مادرگروه فولکس‌واگن
شرکت‌های وابستهوسایل نقلیه تجاری فولکس‌واگن
وبگاه
کارخانه تولید خودروی فولکس‌واگن در وولفسبورگ آلمان

فولْکْس‌ْْواگِن، (به آلمانی: Volkswagen) (به صورت مخفف VW) یک شرکت خودروسازی آلمانی و مهم‌ترین برند گروه فولکس‌واگن است. این گروه هم‌اکنون بزرگترین شرکت خودروسازی جهان محسوب می‌شود.

این کارخانه در سال ۱۹۳۰ به درخواست رهبر وقت آلمان نازی، آدولف هیتلر بنا نهاده شد. او از فردیناند پورشه خواست خودرویی بسازد که عموم مردم آلمان توانایی خرید آن را داشته باشند، لذا این شرکت «فولکس‌واگن» نامیده شد که در زبان آلمانی به معنای خودروی مردم است.

تاریخچه

۱۹۳۷ تا ۱۹۴۵

فولکس‌واگن بقای خود را پس از جنگ جهانی دوم به یک افسر نیروی زمینی بریتانیا با نام ایوان هیرست، مدیون است. پس از جنگ که کارخانه فولکس‌واگن آسیب‌های جدی دیده بود، توسط سربازان آمریکایی اشغال شد و سپس به هیرست تحویل داده شد. نخست، تصمیم بر آن بود که با توجه به آسیب‌های جدی که به کارخانه وارد شده بود آن را انبار وسایل جنگی کنند. اما هیرست مخالف این کار بود و پس از رایزنی‌های بسیار با مقامات، توانست آن‌ها را متقاعد کند که بازسازی کارخانه می‌تواند مفید باشد و در نخستین مرحله توانست ۲۰٬۰۰۰ سفارش از نیروی زمینی بریتانیا برای ساختن خودرو بگیرد.

شرکت فولکس‌واگن در سال ۱۹۳۷ توسط جبهه کارگری آلمانی حزب نازی تأسیس شد.[۱] در آغاز دهه ۱۹۳۰ میلادی خودروهای موجود در کشور آلمان بیشتر خودروهای لوکس و گران‌قیمت بودند و یک فرد متوسط در جامعه آلمان به زحمت می‌توانست برای خود خودرو خریداری کند.

این فضای خالی در بازار خودرو آن زمان آلمان باعث شد که بسیاری از خودروسازان، به صورت مستقل، پروژه «خودروی مردم» را آغاز کنند که از آن جمله می‌توان مرسدس ۱۷۰اچ را نام برد. در سال ۱۹۳۳ در حالی که تمام پروژه‌های مستقل در حال پیگیری بودند و برخی به نتایج خوبی نیز رسیده بودند. آدولف هیتلر رسماً از تأسیس پروژه «خودروی مردم» حمایت شونده توسط حزب نازی پرده برداشت. هدف این پروژه تولید خودرویی بود که توانایی حمل دو فرد بزرگسال و سه کودک را داشته باشد و بیشتر مردم توانایی خرید آن را نیز داشته باشند. در حقیقت هیتلر اعلام کرد که قیمت خودروی مردم ۹۹۰ رایش مارک (معادل ۳۹۶ دلار آمریکا در دهه ۱۹۳۰) خواهد بود که در آن زمان برابر قیمت یک موتورسیکلت بود و بیشتر مردم توانایی خرید آن را داشتند.[۲][۳]

در سال ۱۹۳۶ نمونه‌های اولیه خودرو که از یک موتور چهار سیلندر خطی خنک‌شونده با هوا که در عقب خودرو بود بهره می‌گرفت آماده شده بود. در سال ۱۹۳۷ خودرو مذکور تحت برند فولکس‌واگن با کد شرکت کی‌دی‌اف تولید شد که سپس با نام فولکس قورباغه‌ای (فولکس‌واگن بیتل) شناخته شد.

۱۹۴۸ تا ۱۹۶۱

این شرکت در ماه ژانویه سال ۱۹۴۸ به آلمان پس داده شد و هاینریش نوردهوف به عنوان رئیس آن انتخاب شد. او که پسر یک بانکدار بود در گذشته برای شرکت‌های اوپل و ب ام و کار می‌کرد و در زمینه خودروهای آمریکایی و روش تولید انبوه آن‌ها نیز اطلاعات خوبی داشت و کاملاً با علم صادرات خودرو آشنا بود. در نتیجه در سال ۱۹۴۸ یک چهارم تولیدات این شرکت را به خارج از آلمان صادر کرد. او همچنین با صادر کردن دو مدل به ایالات متحده آمریکا چندین میلیون دلار سود برای شرکت به دست آورد.

فردیناند پورشه در آن زمان به‌عنوان مهندس مشاور شرکت فعالیت داشت و توسط شهرتی که در این شرکت کسب کرد توانست سپس کارخانه بزرگ تولیدکننده خودروهای اسپورت خود بنام پورشه را تأسیس کند.

در دهه ۱۹۵۰ این شرکت به تقویت بازارهای خود در آمریکا پرداخت و توانست نیمی از محصولات خود را به آن صادر نماید. این شرکت در سال ۱۹۷۹ شماری معادل ۳۳۰ دستگاه خودرو تولید کرد.

در سال ۱۹۵۴ با تولید موتوری به حجم ۱۱۹۲ سی‌سی خودرو بیتل را هم از لحاظ تجاری و هم از نظر مکانیکی، بهبود بخشید. از مدل‌های دیگر می‌توان به مدل فولکس‌واگن کارمان اشاره کرد که خودروی کوپه و اسپورت بود.

۱۹۶۱ تا ۱۹۷۳

در سال ۱۹۶۱ تعداد ۱۵۰۰ دستگاه از مدل بیتل با حجم موتور ۱۴۹۳ سی‌سی تولید شد. در ماه دسامبر سال ۱۹۶۱ تولیدات این شرکت به پنج میلیون رسید و پس از آن دیگر تولیدات این شرکت به کمتر از یک میلیون دستگاه خودرو کاهش پیدا نکرد.

در طی دهه ۱۹۶۰ مدل‌های دیگر مانند فولکس‌واگن تی‌آی و نیز مدل فولکس‌واگن سالن ۴۱۱ به بازار عرضه شدند. از سال ۱۹۶۵ مدل‌هایی از تولیدات شرکت آئودی نیز ارائه می‌شد.

هنریش نوردهوف در ماه آوریل سال ۱۹۶۹ پس از بازنشستگی، در گذشت و با تغییر مدیریت، این شرکت دچار مشکلات شدید شد که البته به مرور و با گذشت زمان، موفق به حل آن‌ها شد.

در سال ۱۹۷۱ مدل فولکس‌واگن کی۷۰ ساخته شد و در سال ۱۹۷۲ این خودرو بهبود یافته و به مدل قویتر کی۷۰ال تبدیل شد. تا این زمان شرکت توانسته بود حدود ۱۵ میلیون دستگاه خودرو تولید کند که پیروزی بزرگی محسوب می‌شد. البته در ماه مه سال ۱۹۸۱ تولید ۲۰ میلیون‌اُمین فولکس قورباغه‌ای در کشور مکزیک اعلام شد.

۱۹۷۳ تا ۱۹۹۰

نسل بعدی خودروهای فولکس‌واگن خودروهای دیفرانسیل جلوی فولکس‌واگن پاسات الهام گرفته از مدل آئودی ۸۰ و محصول سال ۱۹۷۳ بودند.

در سال ۱۹۷۴ نیز فولکس‌واگن سیتی گلف به بازار عرضه شد. در مدل‌های اولیه این خودرو از موتورهایی به حجم ۱۰۹۳سی‌سی استفاده می‌شد و این مدل بسیار سریع به عنوان یکی از مدل‌های هاچ‌بک معروف جهان تولید شد. بر روی گلف‌های تولید شده در آمریکا نام ربیت گذاشته شد.

در سال ۱۹۷۵ مدل هاچ‌بک فولکس‌واگن پولو با انتقال قدرت ۳ دنده و در سال ۱۹۷۹ مدل فولکس‌واگن جتا تولید شدند. تولید فولکس‌واگن گلف در آمریکا در نیو استانتون در شهرستان وستمورلند، پنسیلوانیا دنبال می‌شد. همچنین این شرکت با استفاده از موتورهای دیزلی در خودروهای فولکس‌واگن گلف و فولکس‌واگن پاسات، توانست قدرت آن‌ها را به ۱۱۰ اسب بخار برساند.

در ماه ژوئن سال ۱۹۷۹ با تولید یک خودرو گلف، تولید کل شرکت فولکس‌واگن به ۳۵ میلیون‌اُمین خودرو رسید و این شرکت آنرا جشن گرفت. سپس شرکت امتیاز ساخت مدل‌های فولکس‌واگن پاسات و پولو را به شرکت سیات در اسپانیا واگذار نمود. همچنین در سال ۱۹۸۲ قرار دادی با دولت چین امضا کرد تا مدلی از فولکس‌واگن پاسات به نام فولکس‌واگن سانتانا در کشور چین تولید شود. مدل فولکس‌واگن سانتانا توسط شرکت نیسان نیز تولید شد.

اگر چه تولید خودروی اسپورت برای این شرکت سوددهی نداشت، اما این شرکت برای رقابت با دیگر کارخانه‌ها، مجبور به تولید آن‌ها بود. از این مدل‌ها می‌توان به خودرو ۱۶ سوپاپ فولکس‌واگن سانتانا سیریکو با حداکثر سرعت ۲۰۹ کیلومتر در ساعت اشاره کرد.

از سال ۱۹۸۵ موتورهای ۱۶ سوپاپ در خودرو جی‌تی‌آی نیز مشاهده شد. همچنین مدل گلف سینکرو محصول سال ۱۹۸۸ خودروی دو دیفرانسیله بود. در سال ۱۹۸۹ فولکس‌واگن مجهز به موتور چهار سیلندر ۱۶ سوپاپ به حجم ۱۸۰۰ سی‌سی جایگزین فولکس‌واگن سیروکو شد.

۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰

در سال ۱۹۹۱ شرکت فولکس‌واگن نسل سوم از خودروی گلف خود را با نام فولکس‌واگن گلف ام‌کا۳ تولید و عرضه نمود که در همان سال، به‌عنوان خودروی سال اروپا شناخته شد. در پایان سال ۱۹۹۷ نیز فولکس‌واگن گلف ام‌کا۴ تولید شد.

این مدل پایه طراحی و ساخت مدل‌هایی چون: فولکس‌واگن بیتل جدید، سیات تولدو، سیات لئون، آئودی ای۳، آئودی تی‌تی و اشکودا اکتاویا بود. مدل فولکس‌واگن کورادو نیز طرح کوپه خودروی گلف است.

۲۰۰۰ تاکنون

سال ۲۰۰۲ مدل فولکس‌واگن تورگ درکارخانه‌های فولکس‌واگن مستقر در براتیسلاوا، اسلواکی و روسیه تولید و به بازار عرضه شد. در سال ۲۰۰۷ کارخانه مستقر در پرتغال فولکس‌واگن مدل فولکس‌واگن ای‌اواس را طراحی و تولید کرد. نسل ششم از گلف نیز در سال ۲۰۰۸ تحت نام تجاری فولکس‌واگن گلف ام‌کا۶ عرضه شد. در میانه سال ۲۰۰۸ خودروی اس‌یووی فولکس‌واگن تیگوان و خودروی کوپه فولکس‌واگن پاسات سی‌سی رونمایی شدند.

در سال ۲۰۰۸ فولکس‌واگن روتان در کلاس مینی‌ون عرضه شد که تولید آن همچنان ادامه دارد. در پایان سال ۲۰۱۰ شمار محدودی از خودرو یک لیتری فولکس‌واگن تولید شدند.

مدل‌های کنونی

آپ 2013 Volkswagen Take UP! 1.0.jpg خودرو شهری
پولو 2010 Volkswagen Polo (6R) 77TSI Comfortline 5-door hatchback 01.jpg سوپرمینی
پولو جی‌تی‌آی
VW Polo GTI (V) – Frontansicht, 7. März 2011, Mettmann.jpg
سوپرمینی
گلف 2009 Volkswagen Golf (5K MY09) 118TSI Comfortline 5-door hatchback (2011-03-10) 01.jpg خودرو کامپکت
گلف آر
Volkswagen Golf R front Poznan 2011.jpg
خودرو اسپورت
گلف جی‌تی‌آی
Volkswagen GTI 5-door -- 09-15-2011.jpg
خودرو کامپکت
گلف پلاس VW Golf Plus.jpg کامپکت ام‌پی‌وی
گلف جی‌تی‌دی
VW Golf VI GTD Reflexsilber.JPG
خودرو کامپکت
جتا VW Jetta 1.6 TDI Comfortline (VI) – Frontansicht, 2. Juli 2011, Ratingen.jpg خودرو کامپکت
پاسات VW Passat 2.0 TDI BlueMotion Technology Comfortline (B7) – Frontansicht, 1. Mai 2011, Ratingen.jpg خودرو خانواده
سی‌سی VW Passat CC front-1 20100425.jpg خودرو خانواده
شیراکو VW Scirocco III 2.0 TSI front 20100410.jpg خودرو اسپورت کامپکت
شیراکو آر
Blue VW Scirocco III R fr IAA 2009.JPG
خودرو اسپورت
تیگوان 2009 Volkswagen Tiguan SE -- NHTSA.jpg کامپکت کراس اور
اوس 2012 Volkswagen Eos -- 04-01-2011 2.jpg خودرو اسپورت کامپکت
توران 2018 Volkswagen Touran 1.6.jpg کامپکت ام‌پی‌وی
شاران VW Sharan II 2.0 TDI Reflexsilber.JPG کامپکت ام‌پی‌وی
تورگ 2018 Volkswagen Touareg V6 R-Line TDi Automatic 3.0 Front.jpg کراس اور لوکس
فائتون VW Phaeton 3.0 V6 TDI 4MOTION (2. Facelift) – Frontansicht, 10. August 2011, Düsseldorf.jpg خودرو لوکس

فروش

طی سال‌ها فولکس‌واگن توانسته است به یکی از معتمدترین خودروسازان جهان بدل شود. فولکس قورباغه‌ای همچنان یکی از رکوردداران فروش در سطح جهان است و خودروهایی مانند فولکس‌واگن پاسات و فولکس‌واگن گلف نیز شهرت جهانی دارند. این شرکت همچنین در میان تمامی خودروسازهای جهان، بیشترین میزان سرمایه‌گذاری را در بخش تحقیق و توسعه هزینه می‌کند.[نیازمند منبع]

در سال ۲۰۱۲ شرکت فولکس‌واگن بیش از ۵ میلیون و هفتصد دستگاه خودرو تولید کرده و بیش از ۱۰۳ میلیارد یورو درآمد داشته که سود خالصی معادل ۳٫۶ میلیارد یورو را نصیب این شرکت نموده‌است.[نیازمند منبع]

در ژانویه ۲۰۱۷ شرکت خودروسازی فولکس‌واگن اعلام کرد با سبقت گرفتن از رقیب ژاپنی خود، تویوتا، به پرفروش‌ترین خودروساز جهان تبدیل شده‌است. فولکس‌واگن با انتشار تازه‌ترین آمار فروش خود در سال ۲۰۱۶ میلادی اعلام کرد توانسته حدود ۱۰ میلیون و ۳۱۰ هزار خودرو در این مدت در کشورهای مختلف جهان به فروش برساند.[۴]

نگارخانه

جستارهای وابسته

پانویس

  1. http://www.autocar.co.uk/car-news/new-cars/volkswagen-world’s-largest-car-maker-over-first-half-2016
  2. William Shirer, The Rise and Fall of the Third Reich (Touchstone Edition) (New York: Simon & Schuster, 1990)
  3. Volkswagen Beetle History – 1938 to 2003 (abridged)archived from the original 6 March 2008.
  4. «سود شرکت خودروسازی ولوو حدود ۷۰ درصد افزایش یافت». بی‌بی‌سی فارسی. ۲۰ بهمن ۱۳۹۵.

منابع

پیوند به بیرون