داتسون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
داتسون
نوع صنعت خودروسازی
بنا نهاده ۱۹۳۱
۲۰۱۳
دفتر مرکزی ژاپن توکیو، ژاپن
مدیر عامل کاتسوجی کاواماتا
افراد کلیدی یوشیسوکه آیکاوا (بنیانگذار نیسان)
محصولات خودرو
کامیونت
وانت
مالک نیسان
وبگاه www.Datsun.com
داتسون ۷۲۰

داتسون، (به انگلیسی: Datsun) شرکت خودروسازی ژاپنی است، که به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از شرکت نیسان محسوب می‌شود.

ریشه تأسیس داتسون به ۱۹۱۱ برمیگردد که بعد از شرکت دایهاتسو قدیمی‌ترین خودرو ساز ژاپن می‌باشد بعدها این شرکت با ادغام چند شرکت کوچک در سال ۱۹۳۳ به نیسان تبدیل شد نیسان تا سال ۱۹۸۶ محصولات خود را با دو نام تجاری داتسون و نیسان عرضه میکرد . در فاصله سال‌های ۱۹۵۸ تا ۱۹۸۶ خودروهای تولید شده توسط داتسون، از طریق شبکه فروش و نمایندگی‌های نیسان، صادر یا توزیع می‌گردید.

در سال ۱۹۸۶ مدیریت وقت نیسان، تصمیم گرفت که فعالیت برند داتسون را متوقف کند. سپس در سال ۲۰۱۳ مدیرعامل فعلی نیسان، کارلوس غصن اقدام به سازماندهی مجدد برند داتسون جهت تولید خودروهای کلاس ارزان قیمت برای بازارهای در حال ظهور نمود.

بعدها در سال ۱۹۳۳ یوشیسوکه آیکاوا بنیانگذار شرکت نیسان، داتسون را خریداری کرد. داتسون بیشتر بخاطر مدل‌های داتسون اسپورتس و داتسون ۵۱۰ شناخته شده‌است.

دات در واژه داتسون از سه حرف اول نام‌های دن کنجیرو (田健治郎) فرماندار نظامی تایوان و عضو کابینه دولت، آئویاما روکورو (青山禄朗) سرمایه‌دار، و تاکه‌اوچی می‌تارو (竹内明太郎) سرمایه‌دار و نماینده مجلس سفلی که سه پشتیبان مالی شرکت بودند گرفته شده‌است. ترکیب این سه واژه در زبان ژاپنی به معنی خرگوش گریزپا (脱兎) است و به عنوان فرزند این سه نفر واژه son به معنی پسر به آن اضافه شد. پس از این، واژه son به sun تغییر داده شد تا از هم‌آوایی با کلمه زیان (損) جلوگیری شود و معنی خورشید نیز مد نظر آید.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Datsun». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۸ شهریور ۱۳۸۹.