فاریاب (کرمان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از فاریاب (شهر))
پرش به: ناوبری، جستجو
فاریاب
کشور  ایران
استان کرمان
شهرستان فاریاب
بخش مرکزی

فاریاب شهری است در استان کرمان در جنوب شرقی ایران. این شهر مرکز شهرستان فاریاب می‌باشد. شهر فاریاب، در جنوب شرقی استان کرمان قرار دارد.


جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۴٫۸۶۹ نفر بوده است در امار جدید جمعیت شهری حدود ۹۰۰۰ نفر و جمعیت کل این شهرستان حدود ۳۰۰۰۰ نفر می‌باشد[۱] این شهر، مرکز شهرستان فاریاب است که ۶۰۲۵ نفر درسال ۱۳۹۰ براساس آخرین سرشماری، جمعیت دارد و رتبه بیست و سومین مرکز شهرستان را در استان به خود اختصاص داده است[نیازمند منبع].

این شهر از شمال به روستای هزاربوته، از جنوب به روستای گلاشکرد، از شرق به روستای دره شور و از غرب روستای شورانی منتهی می‌شود.


طوایف این شهر به شرح زیر هستند: تاجیک، شکوهی، امیری، سالاری، کلمرزی، کلکلی، وزیری، سرحدی، لطفی، بامری[نیازمند منبع].


کشاورزی این شهر شامل محصولات جالیزی: هندوانه، خیار سبز، غلات: گندم و جو، ذرت، نخل خرما، گوجه، پیاز و مرکبات: پرتقال، لیمو، گریپ فروت، نارنج می‌باشد.

قدمت تاریخی برابر با جیرفت دارد و شهر قدیم فاریاب به دلیل سیلابی عظیم در زیر خاک مدفون شده است[نیازمند منبع].


از مناظق گردشگری این شهر می‌توان به جنگل‌های کهور سرسبز مهروییه، روستای زیبای آب بید، همچنین تنگ میش پدام و دشت گلهای بابونه دمیل، تنگه دول دول موردان نارمند و روستای زهمکان اشاره کرد.

منابع[ویرایش]

  1. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.