شبکه چهار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شبکه چهارم سیما
IRIB TV4 logo.svg
راه‌اندازی‌شده ۲۴ فروردین ۱۳۷۵
متعلق به IRIB
شعار شبکه دانایی
کشور  ایران
زبان فارسی
گسترهٔ پخش آسیا
دفترهای مرکزی تهران
وب‌گاه www.tv4.ir
در دسترس‌بودن
زمینی
فرستنده جماران Ch37 Digital
ماهواره‌ای
عرب ست 11880 27500 5/6 DVB-S2
عرب ست 11900 27500 3/4 DVB-S
رسانه جریان
پخش آنلاین شبکه ۴ سیما

شبکه ۴ سیمای جمهوری اسلامی ایران که در تداول عامه با نام شبکهٔ چهارم و یا کانال چهار شناخته می‌شود، در ۲۴ فروردین ۱۳۷۵ تأسیس شد و یکی از شبکه‌های تلویزیونی دولتی کشور ایران است که در مجموعه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مدیریت می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

طرح تأسیس شبکه چهار سیما در سال ۱۳۷۴ به تصویب رسید.

شبکه چهار سیما، جمعه ۲۴ فروردین ۱۳۷۵ (۱۲ آوریل ۱۹۹۶) با هدف جذب مخاطبان خاص و با شعار شبکه فرهیختگان افتتاح شد.

از روز ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵، آقای دکتر حسن ملکی به عنوان مدیریت شبکه چهار سیما منصوب شد.[۱]

گسترهٔ پخش[ویرایش]

برنامه‌های این شبکه در اکثر مناطق ایران از طریق فرستنده‌های آنالوگ و دیجیتال زمینی روی باند UHF قابل دریافت است. همچنین برنامه‌های این شبکه از طریق ماهواره اینتل‌ست ۹۰۲ و آسیاست ۳اس در ایران و برخی مناطق آسیا پخش می‌شود.[۲] تماشای زنده شبکه چهار از طریق پایگاه اینترنتی سازمان صدا و سیما نیز میسر است. همچنین می‌توان نسخه متنی برخی از برنامه‌های این شبکه را از پایگاه اینترنتی آن دریافت کرد.[۳] دریافت این شبکه مانند سایر شبکه‌های تلویزیونی وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران رایگان است.

پخش برنامه‌های شبکه چهار از سال ۱۳۹۳ شمسی، ۲۴ ساعته شد.

شبکه چهار سیما در ۲۴ فروردین ۱۳۹۵، بیست ساله شد.[۴]

گروه‌های برنامه‌ساز[ویرایش]

شبکه چهار از هفت گروه برنامه‌ساز تشکیل شده است. این گروه‌ها عبارتند از گروه دانش، گروه مستند، گروه فرهنگی و اجتماعی، گروه اندیشه و معارف دینی، گروه سیاسی، گروه پیام‌نما و گروه فیلم و نمایش. این شبکه دارای یک واحد تأمین برنامه نیز می‌باشد که تهیه برنامه‌هایی نظیر چهارسوی علم که به پخش مستندهای خارجی می‌پردازد و سریال‌های خارجی چون دوران کهن را بر عهده دارد.[۵] همچنین هر روز سه بخش خبری تهیه شده در واحد مرکزی خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از شبکه چهار پخش می‌شود. اخبار علمی، فرهنگی در ساعت ۱۸ و به مدت پانزده دقیقه، اخبار ساعت بیست و گفتگوی پس از آن در ساعت ۲۰ و به مدت سی دقیقه و اخبار انگلیسی در ساعت ۲۳ و به مدت پانزده دقیقه، این بخش‌های خبری را تشکیل می‌دهند.

گروه فیلم و نمایش[ویرایش]

گروه فیلم و نمایش به تهیه برنامه‌های تخصصی در حوزه سینما و تئاتر می‌پردازد. تهیه تله‌تئاتر بر اساس نمایش‌نامه‌های مشهور ایران و جهان از دیگر تولیدات گروه فیلم و نمایش است. برنامه‌هایی چون مجله تئاتر از محصولات این گروه به شمار می‌روند.

گروه دانش[ویرایش]

تهیه برنامه با موضوعات دانش محور به این گروه واگذار شده است. مدار بسته، آسمان شب، طلوع، پنگان و چرخ از جمله این برنامه‌ها هستند.

گروه سیاسی[ویرایش]

تهیه برنامه در حوزه مسائل سیاسی ایران و جهان و همچنین علوم سیاسی به این گروه محول شده است. سپهر سیاست و عصر اندیشه از جمله این برنامه‌ها است.

گروه فرهنگی و اجتماعی[ویرایش]

این گروه با هدف تولید برنامه با رویکرد تحلیل مسائل روز فرهنگی و اجتماعی در سال ۱۳۸۳ تأسیس شد. برنامه‌هایی مثل اردی بهشت، انسان نمای بسته، دلنوازان، تاخوشبختی راهی نیست و زندگی روی پرده از جمله تولیدات گروه فرهنگی و اجتماعی می‌باشند. این گروه در ارتباط نزدیک با کارشناسان متعدد مسائل اجتماعی را مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

گروه مستند[ویرایش]

این شبکه به تولید انواع گوناگون فیلم‌های مستند پرداخته و برای تولید برنامه‌های مستند دیگر گروه‌ها نیز به همکاری با آنها می‌پردازد. راز، مستند ۴و پارسیان زنگ بار از جمله تولیدات این گروه است.

گروه اندیشه و معارف دینی[ویرایش]

تولید برنامه‌های دینی با رویکرد تحلیلی در دستور کار این گروه قرار دارد. برنامه گفتگومحور حکمت الهی در حوزه فلسفه اسلامی از جمله این برنامه‌هاست که استاد دینانی مهمان این برنامه است. این برنامه هر جمعه ساعت ۷ بعدازظهر است. هزارویک شب هم از برنامه‌های زنده این گروه است. از سایر برنامه‌های این گروه می‌توان به برنامهءکتابنامه اشاره کرد. تنها برنامه معرفی کتاب و اخبار این حوزه که هر روز در چهار نوبت از این شبکه پخش می‌شود.

گروه پیام‌نما[ویرایش]

پخش پیام‌نما (تله‌تکست) شبکه چهار از سال ۱۳۸۶ آغاز شده است. این گروه محتوای پیام‌نمای شبکه را تولید می‌کند و با رویکردی جدید از طریق باشگاه هم اندیشان با مخاطبان خود در ارتباط است.

واحد تأمین برنامه[ویرایش]

تأمین برنامه شبکه از جمله گروه‌های چند بعدی می باشدو وظایف ترسیم شده در این مجموعه شامل بخش‌های متعدد و متنوعی است که هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر بفردی می‌باشد که می‌توان به تأمین برنامه‌های خارجی به زبان اصلی مانند چهار سوی علم اشاره کرد. سینما سینما و سینما چهار نیز از تولیدات دیگر این واحداست.

برنامه‌ها[ویرایش]

مجریان[ویرایش]

مدیران[ویرایش]

  • مجتبی مشیری (۱۳۷۴–۱۳۷۶)
  • محمدرضا جعفری جلوه (۱۳۷۶–۱۳۷۷)
  • رضا پورحسین(۱۳۷۷–۱۳۷۹)
  • سید حمید طالب‌زاده (۱۳۷۹–۱۳۸۲)
  • رضا پورحسین (دوره سه ماه در پایان سال ۱۳۸۲)
  • حسین کرمی (۱۳۸۳–۱۳۸۵)
  • رضا پورحسین (۱۳۸۵–۱۳۸۸)
  • تقی رستم‌وندی (۱۳۸۸–۱۳۹۴)
  • غلامرضا غلامی(۱۳۹۴)
  • حسن ملکی (۱۳۹۵ - تا اکنون)

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]