شبکه چهار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شبکه چهارم سیما
IRIB TV4 logo.svg
راه‌اندازی‌شده۲۴ فروردین ۱۳۷۵ (۲۴ سال پیش)
متعلق بهسازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
قالب تصویر۱۶:۹ (۵۷۶آی، SDTV)
شعارشبکه دانایی ، شبکه فرهیختگان
کشور ایران
زبانفارسی
گسترهٔ پخشآسیا
دفترهای مرکزیتهران
وبگاهwww.tv4.ir
در دسترس‌بودن
زمینی
فرستنده جمارانCh37 Digital
ماهواره‌ای
بدر ۵۱۱۸۸۱ افقی ۲۷۵۰۰
اینتل‌ست ۳۹۱۱۵۵۵ عمودی ۳۰۰۰۰
اکسپرس ای‌ام ۷۱۱۶۷۷ / عمودی / ۳۰۰۰۰ / ۳/۴
رسانه جاری
پخش آنلاین شبکه ۴ سیما

شبکه چهار در ۲۴ فروردین ۱۳۷۵ تأسیس شد و یکی از شبکه‌ها تلویزیونی دولتی کشور ایران است که در مجموعه صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران مدیریت می‌شود. جمله تبلیغاتی این شبکه، «شبکه چهار، شبکه دانایی» است.[۱]

پیشینه[ویرایش]

شبکه چهار سیما، جمعه ۲۴ فروردین ۱۳۷۵ (۱۲ آوریل ۱۹۹۶) با هدف جذب مخاطبان خاص و با شعار شبکه فرهیختگان افتتاح شد.

طرح تأسیس شبکه چهار سیما جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۷۴ شمسی با هدف جذب مخاطبان خاص و با شعار شبکه فرهیختگان و نخبگان به تصویب رسید. تولید و پخش برنامه‌های تلویزیونی در حوزه‌های علمی، فرهنگی، هنری و دینی با پشتوانه تحلیلی غنی تر از اهداف اصلی تأسیس این شبکه است و اینکه شبکه بتواند بستری برای مشارکت نخبگان، فرهیختگان و اندیشمندان جامعه در برنامه‌های کلان و خرد نظام جمهوری اسلامی ایران، بیان نظرات و آرا و نقد سازی مسائلی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و تعاملی افکار و اندیشه‌های گوناگون در جهت ارتقاء سطح اندیشه ورزی باشد. شبکه چهار سیما با مدیریت دکتر معینی پور، در پنج گروه تخصصی برنامه سازی ادب و هنر، فرهنگ و اندیشه، دانش، اجتماعی و سیاسی در زمینه‌های علمی، فرهنگی، هنری، سیاسی و اجتماعی فعالیت می‌کند.

گستره پخش[ویرایش]

برنامه‌های این شبکه در بیشتر مناطق ایران از طریق فرستنده‌ها آنالوگ و دیجیتال زمینی روی باند UHF قابل دریافت است. همچنین برنامه‌ها این شبکه از طریق ماهواره اینتل‌ست ۳۹ و بدر ۵ در ایران و برخی مناطق آسیا پخش می‌شود.[۲] تماشای زنده شبکه چهار از طریق پایگاه اینترنتی سازمان صدا و سیما نیز میسر است. همچنین می‌توان نسخه متنی برخی از برنامه‌های این شبکه را از پایگاه اینترنتی آن دریافت کرد. دریافت این شبکه مانند سایر شبکه‌های تلویزیونی وابسته به صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران رایگان است.

پخش برنامه‌ها شبکه چهار از سال ۱۳۹۳خ، ۲۴ ساعته شد.

شبکه چهار سیما در ۲۴ فروردین ۱۳۹۵، بیست ساله شد.

گروه‌های برنامه‌ساز[ویرایش]

شبکه چهار از پنج گروه برنامه‌ساز تشکیل شده‌است. این گروه‌ها عبارتند از گروه دانش، گروه اجتماعی، گروه فرهنگ و اندیشه، گروه سیاسی و گروه ادب و هنر. این شبکه دارای یک واحد تأمین برنامه نیز می‌باشد که تهیه برنامه‌هایی نظیر چهارسوی علم که به پخش مستندهای خارجی می‌پردازد و سریال‌های خارجی چون دوران کهن را بر عهده دارد. همچنین هر روز یک بخش خبری تهیه شده در خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از شبکه چهار پخش می‌شود. اخبار علمی، فرهنگی در ساعت ۲۰ و به مدت سی دقیقه از این شبکه پخش می‌شود.

گروه ادب و هنر[ویرایش]

گروه فیلم و نمایش به تهیه برنامه‌های تخصصی در حوزه سینما و تئاتر می‌پردازد. تهیه تله‌تئاتر بر اساس نمایش‌نامه‌های مشهور ایران و جهان از دیگر تولیدات گروه فیلم و نمایش است. برنامه‌هایی چون مجله تئاتر از محصولات این گروه به‌شمار می‌روند.

گروه دانش[ویرایش]

تهیه برنامه با موضوعات دانش محور به این گروه واگذار شده‌است. مدار بسته، آسمان شب، طلوع، پنگان، چرخ و پایان ناباروری از جمله این برنامه‌ها هستند.

گروه سیاسی[ویرایش]

تهیه برنامه در حوزه مسائل سیاسی ایران و جهان و همچنین علوم سیاسی به این گروه محول شده‌است. سپهر سیاست و عصر اندیشه از جمله این برنامه‌ها است.

گروه اجتماعی[ویرایش]

این گروه با هدف تولید برنامه با رویکرد تحلیل مسائل روز فرهنگی و اجتماعی در سال ۱۳۸۳ تأسیس شد. برنامه‌هایی مثل اردی بهشت، انسان نمای بسته، دلنوازان، تا خوشبختی راهی نیست و زندگی روی پرده از جمله تولیدات گروه فرهنگی و اجتماعی می‌باشند. این گروه در ارتباط نزدیک با کارشناسان متعدد مسائل اجتماعی را مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

گروه فرهنگ و اندیشه[ویرایش]

تولید برنامه‌های دینی با رویکرد تحلیلی در دستور کار این گروه قرار دارد. برنامه گفتگو محور حکمت الهی در حوزه فلسفه اسلامی از جمله این برنامه‌هاست که استاد دینانی مهمان این برنامه است. این برنامه هر جمعه ساعت ۷ بعدازظهر است. هزار و یک شب هم از برنامه‌های زنده این گروه است. از سایر برنامه‌های این گروه می‌توان به برنامه کتاب نامه اشاره کرد. تنها برنامه معرفی کتاب و اخبار این حوزه که هر روز در چهار نوبت از این شبکه پخش می‌شود.

پیام‌نما[ویرایش]

پخش پیام‌نما (تله‌تکست) شبکه چهار از سال ۱۳۸۶ و پس از مدتی وقفه مجدداً از سال ۱۳۹۱ آغاز شد. این گروه محتوای پیام‌نمای شبکه را تولید می‌کرد و با رویکردی جدید از طریق باشگاه هم اندیشان با مخاطبان خود در ارتباط بود. پخش پیام نما پس از ۳ سال در اواسط سال ۱۳۹۴ متوقف شد.

واحد تأمین برنامه[ویرایش]

تأمین برنامه شبکه از جمله گروه‌های چند بعدی می‌باشد و وظایف ترسیم شده در این مجموعه شامل بخش‌های متعدد و متنوعی است که هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر بفردی می‌باشد که می‌توان به تأمین برنامه‌های خارجی به زبان اصلی مانند چهار سوی علم اشاره کرد. سینما سینما و سینما چهار نیز از تولیدات دیگر این واحداست.

برنامه‌ها[ویرایش]

مجریان[ویرایش]

مدیران[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "سایت شبکه 4". tv4.ir. Retrieved 9 October 2017.
  2. Intelsat 902 (62 E)