شبکه سبز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شبکه گلستان
کشورایران
گستره پخشاستان گلستان
شبکهگلستان
شعار تبلیغاتیگلستان نگارستان ایران
ستادگرگان
برنامه‌سازی
زبان(ها)فارسی، ترکمنی، مازندرانی
مالکیت
مالکصدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران(IRIB)
تاریخچه
راه‌اندازی‌شده۱۳۸۳
نام‌های پیشینشبکه سبز
پیوندها
وبگاه
دسترسی
زمینی
فرستنده درازنوCH33 آنالوگ
فرستنده درازنوCH21 دیجیتال
فرستنده گرگانCH21 دیجیتال
ماهواره‌ای
اینتل‌ست ۳۹۱۱۰۰۶ عمودی ۲۳۰۰
بدر ۵۱۲۳۰۳ افقی ۳۲۰۰۰
رادیوی ماهواره‌ای
RADIO GOLESTAN

شبکه سبز (گلستان) یکی از شبکه‌های استانی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که در استان گلستان فعالیت دارد. این شبکه روزانه ۲۰ ساعت[۱] برنامه به زبان‌های فارسی، ترکمنی و مازندرانی برای مردم استان گلستان پخش می‌کند.

تاریخچهٔ سیما[ویرایش]

برنامه‌سازی تلویزیونی در این مرکز از آبان ۱۳۶۹ ه‍.ش آغاز شد. آثار تولیدی محلی و برخی برنامه‌ها که به زبان ترکمنی و مازندرانی تولید می‌شد، از مرکز مازندران پخش می‌گردید. در نیمهٔ اول سال ۱۳۷۸ سیمای مرکز به‌طور مستقل فعالیت خود را با هفته‌ای ۳٬۶۰۰ دقیقه برنامه‌سازی آغاز کرد. این شبکه در ۲۷ اسفند سال ۱۳۸۳ به عنوان بیست و پنجمین شبکهٔ استانی کشور به بهره‌برداری رسید. هم‌اکنون شبکهٔ استانی سیما بیش از ۹۴ درصد جمعیت استان گلستان را تحت پوشش قرار می‌دهد. ضمن اینکه این شبکه در مناطق شرقی و مرکزی استان مازندران و حتی در غرب مازندران تنکابن در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوا قابل دریافت است.

انتقادها[ویرایش]

یکی از انتقاداتی که به این شبکه وارد شده‌است، کم بودن برنامه و موسیقی اقوام بومی استان از جمله به زبان ترکمنی و مازندرانی است. بیش از نیمی از جمعیت استان گلستان را قوم ترکمن و طبری تشکیل می‌دهند. انتقاد دیگری که به این شبکه وارد شده، مرکز گرایی شبکه و تمرکز بیشتر برنامه‌ها بر روی صرفاً مرکز استان و حداکثر حوالی آن داشته‌است.[۲] همچنین پایین بودن سطح کیفی برنامه‌ها یکی دیگر از انتقادهای وارده به این شبکه است. تولیدات این شبکه به جهت جذب مخاطب، گردشگر و سرمایه‌گذار با استفاده از زبان‌های گوناگون و بین‌المللی مانند زبان‌های چینی، روسی، ترکی، عربی، آلمانی، فرانسوی و انگلیسی بسیار ضعیف است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «مدت پخش برنامه‌های شبکه سبز گلستان ۲۰ ساعت می‌شود». خبرگزاری مهر. ۱۹ مرداد ۱۳۹۰. دریافت‌شده در 13آذر ۱۳۹۱. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)[پیوند مرده]
  2. «حضور کمرنگ سیمای سبز گلستان در بین ترکمنها». پایگاه اطلاع‌رسانی دانش آموختگان ترکمن. ۱۶ آبان ۱۳۸۴. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ ژوئن ۲۰۱۲. دریافت‌شده در 13آذر ۱۳۹۱. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)