شبکه اترک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شبکه استانی اترک
Bojnourd ATRAK TV.svg
راه‌اندازی‌شده۱۳۸۹ (خورشیدی)
متعلق بهصدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران(IRIB)
قالب تصویرSDTV
کشور ایران
زبانفارسی، ترکی خراسانی[۱] و کردی کرمانجی
گسترهٔ پخشآسیا
دفترهای مرکزیبجنورد
وبگاهhttp://bojnourd.irib.ir
در دسترس‌بودن
ماهواره‌ای
بدر ۵۱۲۳۰۳ افقی ۳۲۰۰۰
اینتل ست ۳۹۱۱۰۳۰ عمودی ۳۵۰۰

شبکه استانی سیمای اترک، در ۲۸ مرداد ۱۳۸۹ با حضور محمود احمدی‌نژاد (رئیس جمهوری وقت) رسماً افتتاح شد.

رادیو[ویرایش]

و تلویزیون[ویرایش]

در سال ۱۳۵۹ فرستنده رادیویی در شهرستان بجنورد جهت تقویت برنامه‌های صدای استان خراسان (خراسان بزرگ) در مساحتی به میزان ۵ هکتار احداث و با قدرت kw10 و فرکانس ۱۱۳۴ کیلوهرتز و طول آنتن ۷۸ متر جهت پوشش بجنورد و شیروان راه‌اندازی شد. پس از آن در سال ۱۳۷۸ قدرت فرستنده ارتقا داده شد تا پوشش شهرهای اسفراین و مانه و سملقان نیز به خوبی انجام شود. سرانجام پس از تقسیم استان خراسان به سه استان شمالی، رضوی و جنوبی در سال ۱۳۸۳ صدا و سیمای خراسان شمالی که در ابتدا به صورت خبرگزاری و زیر نظر صدا و سیمای واحد خراسان رضوی اداره می‌شد به دست مسئولان سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۴ به اداره کل ارتقا یافت.

و شبکه استانی صدا نیز در بهمن ماه ۱۳۸۶ افتتاح گردید تا در کنار سایر اهداف مهم بستری برای معرفی منابع و امتیازات خدادادی استان باشد.

اهمیت این موضوع زمانی بیشتر روشن می‌شود که بدانیم بیشتر ساکنان نقاط هم‌مرز با کشور ترکمنستان که در شمال این استان قرار گرفته‌اند، ترکمن بوده و به راحتی قادر به دریافت دو شبکه تلویزیونی این کشور هستند.

بدین منظور توجه جدی مدیران مرکز برای مقابله با این تهاجم فرهنگی، تحت پوشش قرار دادن کل استان و استفاده همه قومیتهای استان از برنامه‌های شبکه صدای و سیمای محلی استان می‌باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

http://bojnourd.irib.ir/component/content/article/446-1390-06-31-07-00-43/8064-1390-06-31-11-05-40