شبکه کودک و نوجوان سیما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شبکه کودک و نوجوان)
شبکه نهال
Nahal IRIB TV.png
کشورایران
گستره پخشجهان
ستادتهران
برنامه‌سازی
زبان(ها)فارسی
فرمت تصویر۱۶:۹ (۵۷۶آیSDTV۱۶:۹ (۱۰۸۰پی HDTV)
مالکیت
مالکسازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
شبکه‌های برادر/خواهرشبکه پویا، شبکه هدهد
تاریخچه
راه‌اندازی‌شده۲۸ تیر ۱۳۹۱ (پویا)
۱ مهر ۱۳۹۴(نهال)
(۷ سال پیش)
پیوندها
وبگاه
دسترسی
زمینی
ایستگاه جمارانCH43 UHF دیجیتال
ماهواره‌ای
بدر ۵۱۱۸۸۱ افقی ۲۷۵۰۰
اینتل‌ست ۳۹۱۱۵۵۵ عمودی ۳۰۰۰۰
اکسپرس ای‌ام ۷۱۱۶۷۷ / عمودی / ۳۰۰۰۰ / ۳/۴
رسانه جاری
پخش آنلاین

شبکه کودک یکی از شبکه‌های تلویزیونی دولتی کشور ایران است که در سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مدیریت می‌شود. هم‌اکنون کانال پویا و کانال نهال تلویزیون ایران، توسط شبکه کودک مدیریت می‌شوند.

تاریخچه

در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴، با انتصاب محمد سرشار به مدیریت شبکه کودک و نوجوان سیمای جمهوری اسلامی ایران، مجموعه فعالیت‌ها برای راه‌اندازی این شبکه آغاز شد.[۱] از اول مهر ۱۳۹۴، پخش آزمایشی کانال پویا از ساعت ۸ تا ۱۴ ویژه خردسالان و کانال نهال از ساعت ۱۴ تا ۲۲ ویژه کودکان آغاز شد. در ۱۱ بهمن ۱۳۹۴، پخش تصویر شبکه کودک و نوجوان از ابعاد ۴:۳ به ۱۶:۹ ارتقا یافت.[۲]

طی مراسمی با حضور محمد سرافراز رئیس سابق سازمان صدا و سیما، علی‌اصغر پورمحمدی معاون سیما، محمد سرشار مدیر شبکه کودک و نوجوان، تهیه‌کنندگان، مجریان و برنامه‌سازان این شبکه، از هویت بصری کانال‌های پویا و نهال رونمایی شد و پخش اصلی این دو کانال از ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ آغاز شد.[۳]

شبکه پویا؛ ویژه خردسالان

برنامه‌های ویژه خردسالان زیر ۶ سال، در قالب کانال پویا هر روز از ساعت ۰۸:۰۰ صبح آغاز و در ساعت ۱۴:۰۰ به پایان می‌رسد.

براساس سیاست‌های اعلام شده از سوی شبکه کودک، ۸۰ درصد برنامه‌های کانال پویا، انیمیشن و ۲۰ درصد آن، لایواکشن (Live Action) است. همچنین ۵۰ درصد برنامه‌ها، ساخت ایران و نیم دیگر، ساخت کشورهای دیگر می‌باشد.

برنامه‌های این کانال، به‌طور میانگین ۷ دقیقه‌ای هستند. نخستین مجری کانال پویا در دوره جدید، گیتی خامنه بود. او اولین مجری زن برنامه‌های خردسالان از سال ۱۳۵۷ به بعد بود.

شبکه نهال؛ ویژه کودکان

شبکهٔ نهال در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ آغاز به‌کار کرد.[۴] طی مراسمی با حضور محمد سرافراز رئیس وقت سازمان صدا و سیما، علی‌اصغر پورمحمدی معاون سیما، محمد سرشار مدیر شبکه کودک و نوجوان، تهیه‌کنندگان، مجریان و برنامه‌سازان این شبکه، از هویت بصری کانال نهال رونمایی شد و پخش اصلی کانال نهال از سی فروردین ۱۳۹۵ آغاز شد.[۵]

برنامه‌های ویژه کودکان ۶ تا ۱۲ سال، در قالب شبکهٔ نهال هر روز از ساعت ۱۴ آغاز و در ساعت ۲۲ به پایان می‌رسد.[۶] در ۱۱ بهمن ۱۳۹۴، پخش تصویر این کانال از ابعاد ۴:۳ به ۱۶:۹ ارتقا یافت.[۷]

براساس سیاست‌های اعلام شده از سوی شبکه کودک، ۶۰ درصد برنامه‌های کانال نهال، انیمیشن و ۴۰ درصد آن، لایواکشن (Live Action) است. همچنین ۵۰ درصد برنامه‌ها، ساخت ایران و نیمی دیگر از آن ساخت کشورهای دیگر است.[۸]

برنامه‌های این کانال، به‌طور میانگین ۱۲ دقیقه‌ای هستند.[۹]

شبکه امید؛ ویژه نوجوانان

برنامه‌های ویژه نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال، در قالب کانال امید (در یک فضای فرکانسی جداگانه) هر روز از ساعت ۶:۰۰ صبح تا ۲۳:۰۰ پخش می‌شود. براساس اظهارات مدیران شبکه کودک و نوجوان، کمبود بودجه، مانع راه‌اندازی این کانال شده بود.[۱۰]

کانال امید از تاریخ ۳۰ شهریورماه ۱۳۹۵ مصادف با عید غدیر خم پخش آزمایشی برنامه‌های خود را آغاز کرد.

مرتضی میرباقری معاون سیما در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۹۵ طی حکمی مهدی سالم را به‌سِمَت ریاست شبکه نوجوان سیما منصوب کرد.[۱۱] با این رویداد شبکه امید مستقل و از شبکه کودک جدا شد.

مدیریت

علی‌اصغر پورمحمدی معاون سیمای رسانه ملی در تاریخ ۲۰ اردیبهشت سال ۱۳۹۴ طی حکمی محمد سرشار را به سمت ریاست شبکه کودک و نوجوان سیما منصوب کرد.[۱۲] دوره مدیریت او در اسفندماه سال ۱۴۰۰ به پایان رسید.

جستارهای وابسته

منابع

 1. انتصاب محمد سرشار به مدیریت شبکه کودک و نوجوان سیما
 2. «شبکه کودک و نوجوان کیفیت تصاویر خود را بالا برد». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ آوریل ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۰ آوریل ۲۰۱۶.
 3. سرافراز در مراسم افتتاح رسمی شبکه کودک تأکید کرد: لزوم استفاده از روشهای بصری جذاب در شبکه کودک
 4. جم، جدیدترین اخبار ایران و جهان خبرگزاری جام (۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴). «انتصاب مدیران جدید شبکه‌های سلامت و کودک». fa. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۷-۲۵.
 5. سرافراز در مراسم افتتاح رسمی شبکه کودک تأکید کرد: لزوم استفاده از روشهای بصری جذاب در شبکه کودک
 6. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام isna.ir وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 7. «شبکه کودک و نوجوان کیفیت تصاویر خود را بالا برد». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ آوریل ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۰ آوریل ۲۰۱۶.
 8. «چه آینده‌ای در انتظار شبکه کودک است؟». ایسنا. ۲۰۱۶-۰۴-۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۷-۲۵.
 9. چه آینده‌ای در انتظار شبکه کودک و نوجوان است
 10. بی‌پولی نگذاشت امید به تلویزیون برسد
 11. مدیر شبکه امید معرفی شد
 12. [۱][پیوند مرده]

پیوند به بیرون