شبکه سبلان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شبکه سبلان
Ardabil SABALAN.png
کشورایران
گستره پخشخاورمیانه
شبکهسبلان
شعار تبلیغاتیشبکه امید و اخلاق
ستاداردبیل
برنامه‌سازی
زبان(ها)ترکی آذربایجانی، فارسی
فرمت تصویر576آی-۱۶:۹(Sd)
مالکیت
شبکه‌های خواهرسهند، آذربایجان غربی، اشراق
تاریخچه
راه‌اندازی‌شده۱۳۷۹ خورشیدی
پیوندها
وبگاهوب‌گاه شبکهٔ سبلان
دسترسی
ماهواره‌ای
عربست۱۲۳۰۳/H/۳۲۰۰۰ H/۳۰۰۰۰/۱۲۲۶۵
اینتل ست ۹۰۲10987/V/۵۳۰۰
رادیوی ماهواره‌ای
IRIB ARDABIL

شبکهٔ سبلان یکی ازشبکه های استانی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران است که به مردم استان اردبیل اختصاص دارد، همه‌روزه برنامه‌های متعددی را به دو زبان ترکی آذربایجانی[۱][۲] و فارسی پخش می‌نماید.

ساختمان اصلی این مرکز در انتهای بلوار جام جم که نقطه پایان شهر اردبیل و شروع بزرگراه اردبیل-آستارا محسوب می‌شود واقع شده‌است. این ساختمان در همسایگی اداره کل منابع طبیعی و تیپ یکم حضرت عباس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفته‌است.

شبکهٔ استانی سیمای مرکز اردبیل، روزانه ۳ بار در ساعت‌های۱۷:۰۰، ۱۹:۱۵ و ۲۳:۰۰ خبر پخش می‌کند که اخبار ساعت ۲۳روزبعدساعت۹:۳۰صبح،بازپخش می شود.

برنامهٔ شبانگاهی یا در اصطلاح ترکی آذربایجانی «گئجه‌لر»از پرمخاطب‌ترین برنامه‌های این مرکز است که تاکنون با آیتم‌های مختلفی تولید و به صورت زنده پخش شده‌است و معمولاً از ساعت ۲۲ الی۲۲:۵۰ادامه دارد.

تولید و پخش نماهنگ‌هایی به زبان‌های فارسی و ترکی و با محتوای فرهنگ محلی و سیاسی و اجتماعی روز، یکی از نقاط قوت صداوسیمای مرکز اردبیل محسوب می‌شود و باعث استقبال مردم از این نماهنگ‌ها و همچنین جذب عناوین برتر در جشنواره‌های استانی و ملی می‌گردد.

مدیران این مرکز پس از انقلاب اسلامی به ترتیب آقایان پری‌وند، علی‌اکبری، جعفری‌نیا، غفاری آذر، نواداد، قدیمی،صادقی جهانی و مددی بوده است. علی ملااحمدی هم‌اکنون مدیر کل صدا و سیمای مرکز اردبیل است.

هویت بصری شبکه تاکنون تغییری نیافته است .

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]