شبکه اصفهان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شبکه اصفهان
نشان شبکه تلویزیونی اصفهان
کشورایران
گستره پخشآسیا
شبکهاصفهان
شعار تبلیغاتیشبکه امید
ستاداصفهان
برنامه‌سازی
زبان(ها)فارسی
فرمت تصویر۱۶:۹ (۵۷۶آی، SDTV)
۱۶:۹ (۱۰۸۰پی، HDTV)
مالکیت
مالکصدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران(IRIB)
تاریخچه
راه‌اندازی‌شده۲۹ مرداد ۱۳۷۵ (۲۷ سال پیش)
نام‌های پیشینشبکه خواجو
پیوندها
وبگاه
دسترسی
زمینی
فرستنده مارشینانCH45 UHF دیجیتال (SD)
CH27 UHF دیجیتال (HD HEVC)
فرستنده کوه پنجهCH49 UHF دیجیتال (SD)
CH37 UHF دیجیتال (HD HEVC)
فرستنده صفهCH29 UHF دیجیتال (SD)
CH41 UHF دیجیتال (HD HEVC)
ماهواره‌ای
بدر ۸۱۲۳۰۳ افقی ۳۲۰۰۰ (SD)
۱۲۳۲۲ عمودی ۳۰۰۰۰ (HD HEVC)
اینتل‌ست ۳۹۱۰۹۹۷ عمودی ۱۵۲۰ (SD)

شبکه اصفهان شبکه تلویزیونی استانی متعلق به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که ویژه مردم استان اصفهان برنامه پخش می‌کند. شبکه تلویزیونی مرکز اصفهان در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۷۵ با حضور ریاست جمهوری وقت اکبر هاشمی رفسنجانی افتتاح شد.[۱] این شبکه در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ شبانه‌روزی شده‌است. پخش برنامه‌های شبکه اصفهان با کیفیت HD و فرمت HEVC از طریق فرستنده‌های زمینی و ماهواره‌ای نیز از ۲۱ دی ۱۴۰۲ آغاز شد.[نیازمند منبع]

تاریخچهٔ سیما[ویرایش]

در ساعت ۱۷ روز چهارم آبان‌ماه ۱۳۵۰ تلویزیون مرکز اصفهان در محل پخش فعلی در کرانهٔ جنوبی زاینده رود ابتدای بوستان سعدیِ فعلی آغاز به‌کار کرد و صدا و تصویر اصفهان به خانه‌های مردم این شهر راه یافت. پیش از این مردم اصفهان، از طریق یک دستگاه گیرنده و یک خط مایکروویو اختصاصی و یک فرستنده ۵۰ وات از طریق ارتفاعات کرکس از برنامه‌های شبکه استفاده می‌کردند. از سال ۱۳۵۰ نیز با نصب یک رله در ارتفاعات کوه پنجه، واقع در جنوب غربی اصفهان، صنعت ذوب آهن و پولاد شهر و شهرهای اطراف آن منطقه زیر پوشش امواج تلویزیونی قرار گرفت.

با گشایش محل ساختمان مرکز اصفهان در کنار پل فلزی و بهره‌گیری از یک خط ماکروویو اختصاصی برنامه شبکه به طریق مطلوب تری تقویت شد و با امکانات مختصری که در این مرکز وجود داشت، برنامه‌هایی شامل اخبار، رویدادهای استان و تعدادی برنامه‌های گوناگون هنری، فرهنگی، علمی، موسیقی محلی تولید و پخش گردید. به موازات این امر کار گسترش شبکه نیز در استان آغاز شد.

در سال ۱۳۵۲ برنامه دوم تلویزیونی ملی ایران، یکسال زودتر از برنامه پیش‌بینی شده از طریق ارتفاعات کرکس (همان تجهیزات قبلی شبکه اول) به اصفهان رسید و از سال ۱۳۵۳این شبکه از طریق خط مایکروویو شرکت ملی نفت ایران تقویت شد که کیفیت مطلوبتری داشت.

در سال ۱۳۵۵ مجموعاً مرکز اصفهان ۱۸۷ ساعت تولید محلی داشته‌است. در همین سال، فرستنده‌های پرقدرت تلویزیونی که در ارتفاعات صعب العبور مارشینان واقع در شمال شرقی اصفهان نصب شده بود آماده بهره‌برداری گردید. فرستنده‌های مذکور هر یک به قدرت دو کیلووات و چهارصد کیلووات کارخود را آغاز کردند و روی کانالها ۱۱و ۵به تقویت برنامه‌های شبکه اول ودوم پرداختند. شبکه تلویزیونی مرکز اصفهان در تاریخ ۲۹/۵/۱۳۷۵ با حضور ریاست جمهوری وقت هاشمی رفسنجانی و ریاست وقت سازمان و جمعی از مسئولین و مقامات کشوری و استانی افتتاح شد.

برنامه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «تاریخچه ای از صدا و سیمای استان اصفهان». وبگاه صدا و سیمای اصفهان. ۱۴ مرداد ۱۳۹۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۳ ژوئن ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱ ژوئیه ۲۰۱۲.