رادیو خرم‌آباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رادیو خرم‌آباد
(شبکهٔ استانی صدای لرستان)
Lorestan TV Aflak.svg
نوعموج اف ام
ستادخرم‌آباد
برنامه‌سازی
زبان(ها)فارسی و لری و لکی
وابستگیصدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
تاریخ
آغاز به کار۱۳۷۷/۶/۱۰
پیوندها
وبگاه

رادیو خرم‌آباد (شبکهٔ استانی صدای لرستان)[۱][۲][۳][۴] در سال ۱۳۳۷ آغاز به کار کرد. در آن زمان نیروی ارتش و لشکرمستقر در خرم‌آباد به وسیله بی‌سیم، هفته‌ای یک روز به مدت شصت دقیقه برنامه‌های مختلفی پخش می‌کرد. ساعت پخش برنامه‌ها بدین صورت بود که هر لشکر یک روز در هفته بایستی برنامه رادیویی داشته باشد و لشکر لرستان هم در آن زمان مأموریت داشت یکشنبه شبها از ساعت ۸ تا۹ شب به مدت یک ساعت برنامه اجرا کند.[۵]

پیشینه[ویرایش]

در سال ۱۳۵۱ یک فرستنده یک کیلوواتی با پخش روزانه ۹ ساعت برنامه در خرم‌آباد آغاز به کار کرد که از این مدت ۸ ساعت به تقویت شبکه سراسری رادیو و یک ساعت نیز اختصاص به پخش خبر و ترانه داشت. در سال ۱۳۵۲ در یکمین سالگرد تأسیس رادیو مرکز لرستان ساعات کار این مرکز به ۱۰ ساعت رسید که از این ده ساعت دو ساعت تولید محلی و بقیه آن تقویت شبکه بوده‌است. میزان تولید محلی تا پیش از انقلاب ۵۷ به ۶ ساعت رسید ولی تحرک جدی در رادیو محلی خرم‌آباد بعد از انقلاب ۵۷ از سال ۱۳۶۰ آغاز شده‌است. صدای مرکز لرستان در سال ۱۳۷۷ به شبکه صدای لرستان تبدیل شد و امروزه با میانگین روزانه ۱۶ ساعت برنامه و با استفاده از دو فرستنده اصلی و سه فرستنده رزرو فعالیت می‌کند.

توسعه[ویرایش]

این شبکه در سراسر استان لرستان در حال پخش می‌باشد. در موج اف ام در خرم‌آباد ردیف ۹۴ در بروجرد ردیف ۱۰۳٫۲، الشتر و نورآباد ردیف ۹۸٫۹ پخش می‌شود.

رادیو شهری بروجرد نیز بر روی ردیف ۸۹٫۶ در حال پخش می‌باشد. رادیو در مرکز لرستان کاملاً دیجیتال در می‌باشد.

واحدها[ویرایش]

 • روابط عمومی
 • اجرایی و اداری
 • طرح و برنامه
 • نظارت وارزشیابی
 • مالی
 • تولید وپخش
 • تولید
 • پخش

پانویس[ویرایش]

 1. «خلاصه ای از زندگینامه زنده یاد استاد حسین فرجی اسطوره موسیقی لرستان به مناسبت سومین سالروز درگذشت وی». پژواک لرستان. دریافت‌شده در ۳۱ مه ۲۰۲۲.
 2. «افتتاح ایستگاه رادیو خرم‌آباد». دانشنامه لرستان. دریافت‌شده در ۳۱ مه ۲۰۲۲.
 3. «سعید رابعی». صدا و سیمای آبادان. دریافت‌شده در ۳۱ مه ۲۰۲۲.
 4. «اسحاق عیدی درگذشت». برخط نیوز. دریافت‌شده در ۳۱ مه ۲۰۲۲.
 5. صدا و سیمای مرکز لرستان

جستارهای وابسته[ویرایش]