ریزش موی آندروژنیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ریزش موی آندروژنیک
Alopecia.jpg
Male androgenic alopecia
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص درماتولوژی
آی‌سی‌دی-۱۰ L64
دادگان بیماری‌ها 7773
مدلاین پلاس 001177
ئی‌مدیسین derm/۲۱
سمپ D000505

طاسی با الگوی مردانه (Androgenic alopecia) که آلوپسی آندروژنیک، آلوپسی آندروژنتیک، و آلوپسی آندروژنتیکا نیز نامیده می‌شود و در فارسی می‌توان آن را به طاسی وابسته به هورمون مردانه نیز ترجمه کرد.

بیماریزایی[ویرایش]

آلوپسی آندروژنیک مردانه یا طاسی مردانه ریزش مو تیپ مردانه را نمی‌توان یک بیماری محسوب نمود. این وضعیت به‌طور معمول در مردانی که از نظر ژنتیکی مستعد این وضعیت هستند اتفاق می‌افتد و در واقع نوعی پاسخ فیزیولوژیک بدن آنها به آندروژن‌ها یا همان هورمون‌های مردانه می‌باشد.

موهای ناحیه سر در انسان با وجودیکه رشد غیر وابسته به هورمون جنسی مردانه (آندروژن) دارند، امّا دارای گیرندهٔ خاص هورمونهای جنسی می‌باشند و به همین دلیل این هورمونها می‌توانند بر ریزش مو مؤثر باشند. در مردان بخش‌های فرونتوتمپورال یعنی نواحی جلو و اطراف و مرکز سر دارای گیرنده هورمونی هستند امّا در زنان تمام موهای ناحیه سر دارای گیرنده آندروژنی می‌باشند. به همین دلیل در مردان اول ناحیه جلوی سر کاهش مو داریم و بعد ناحیه مرکزی و سپس این دو ناحیه بهم می‌رسند.

تظاهرات بالینی[ویرایش]

در مردان بخش‌های فرونتوتمپورال یعنی نواحی جلو و اطراف و مرکز سر دارای گیرنده هورمونی هستند امّا در زنان تمام موهای ناحیه سر دارای گیرنده آندروژنی می‌باشند. به همین دلیل در مردان اول ناحیه جلوی سر کاهش مو داریم و بعد ناحیه مرکزی و سپس این دو ناحیه بهم می‌رسند. پوست سر هیچ گونه خارش، اسکار یا تغییری ندارد.

درمان[ویرایش]

برای درمان الوپسی مردانه از آنتی آندروژن (مانند فیناسترایدماینوکسیدیل موضعی، لیزر کم توان و روشهای جراحی کاشت مو می‌توان سود برد. بهترین کاندیداهای درمان با مینوکسیدیل مردان با سن کمتر از ۳۰ سال هستند که کمتر از ۵ سال است دچار ریزش مو شده‌اند ولی باید همیشه استفاده شود همچنین می‌توان ریزش موی مردانه را با روشهایی مانند شانه کردن سایر موها به سمت نواحی طاس، استفاده از کلاه گیس، اسپری‌های حجم دهنده و بر سر گذاشتن کلاه پنهان نمود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

آلوپسی

منابع[ویرایش]