عقربک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
عقربک
Paronychia
آی‌سی‌دی-۹ 681.02, 681.11
دادگان بیماری‌ها 9663
مدلاین پلاس 001444
ای‌مدیسین derm/798
سمپ D010304

عقربک، کژدمه[۱] یا پارونیشیا (Paronychia) یک عارضه ناخن است که گاه با چرک کردگی گوشه ناخن اشتباه گرفته می‌شود. این عرضه در ناخن‌های دست یا پا در گوشه ناخن و جایی که به پوست می‌چسبد رخ می‌دهد و دلیل آن آلودگی قارچی یا باکتریایی است. عقربک باکتریایی معمولاً با درد همراه است، در حالی که عقربک قارچی بدودن درد است.[۲]

انواع[ویرایش]

  • عقربک حاد
  • عقربک مزمن

علل[ویرایش]

علل زمینه ساز عقربک باکتریایی یک آسیب قبلی ناخن، نظیر کندن زواید پوستی کنار ناخن موسوم به گوشه ناخن یا ریشه ناخن است. باکتری عامل این عفونت معمولاً استافیلوکوک است. عقربک قارچی در اثر عفونت با یک قارچ یا مخمر ایجاد می‌شود.

عوامل افزایش دهنده خطر[ویرایش]

آسیب اطراف ناخن انگشتان دست تماس شغلی با رطوبت مداوم (نظیر مشاغل ظرفشویی، لباسشویی، خودروشویی و خدمتکاری منازل) دیابت شیرین

پیشگیری[ویرایش]

جلوگیری از تماس زیاد دست‌ها با رطوبت خودداری از کندن گوشه ناخن جلوگیری از آسیب دیدگی نوک انگشت

درمان[ویرایش]

شستن ناخن با صابون، روزانه ۳ الی ۴ بار برای کم کردن درد توصیه می‌شود. اکثر پارونیشیاهای حاد باید با آنتی بیوتیک‌هایی مانند سفالکسین یا دی‌کلوگزاسیلین درمان شوند. در صورت وجود ورم چرکی ممکن است نیاز به خالی کردن چرک باشد و به ندرت دکتر ممکن است مجبور به برداشتن تکه‌ای از ناخن شود. پارونیشیای باکتریایی با دو هفته درمان معالجه می‌شود. پارونیشیاهای مزمن با استفاده از کرم‌های ضدقارچ مانند کتوکونازول درمان می‌شود. همچنین از داروهای ملایم استروئیدی مانند کورتیزول برای کاهش التهاب و سرخی پوست استفاده می‌شود. داروهای استروئیدی هرگز نباید به تنهایی در عارضه عقربک مزمن استفاده شوند. پارونیشیای قارچی مزمن بوده و بهبود آن ممکن است به ۶ ماه درمان نیاز داشته باشد. عود بیماری در هر دو نوع پارنیشیا شایع است.

منابع[ویرایش]

  1. رضوی برقعی، سید حسین: نقدی گذرا بر ویرایش اخیر «ذخیره خوارزمشاهی. در نشریه: «نشر دانش» سال بیستم، بهار ۱۳۸۲ - شماره ۱. ص۵۴.
  2. http://www.pezeshkan.org/?p=12787 سایت پزشکان ایران