پینه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پینه
نمونه‌ای از پینه بستن انگشتان پا
آی‌سی‌دی-۱۰ L84
آی‌سی‌دی-۹ 700
مدلاین پلاس 001232
سمپ D002145

پینه یا کِبـِره یا دَقِّه ناحیه‌ای سخت‌شده از پوست دست و پا و زانو یا پیشانی انسان از که براثر کار یا ساییدگی زیاد سفت و برجسته شده‌باشد. پینه را در فارسی کبره، کِوره، شوغ، شغه، شغ، شوخ، و سرو نیز می‌نامند.[۱]

پینه بستن پوست برای این است که لایه‌ای محافظ بر روی روپوست تشکیل شود و از پارگی روپوست براثر ادامه سایش‌ها جلوگیری شود.

پینه بستن پوست براثر سایش‌های مکرر، فشار، یا دیگر تحریک‌ها روی می‌دهد و به این خاطر بیشتر در پاها دیده می‌شود. در میان برخی از مسلمانان سایش زیاد پیشانی به هنگام سجده نیز باعث پینه بستن پیشانی می‌شود.[۱] کارگران ساختمانی، تعمیرکنندگان وسایل نقلیه، برندگان نی در نیزارها، و نوازندگان سازهای زهی از شاغلینی هستند که پینه زدن دست‌ها در آن‌ها زیاد دیده می‌شود. سرش زخمه‌ای در نوازندگی از حرکات پینه‌زا است. گیتاریست‌ها پینه‌ای نه چندان ضخیم در نوک انگشتان می‌زنند که معمولاً مطلوب است زیرا از احساس درد در نواختن‌های طولانی بعدی جلوگیری می‌کند.

مالش موضعی زیاد البته بیشتر در پوست ایجاد تاول می‌کند تا پینه. پینه‌ها به طور معمول زیان‌مند نیستند اما ممکن است گاهی اوقات به مشکلات دیگر، مانند زخم پوست یا عفونت بینجامند.

تشکیل پینه می‌تواند ارثی نیز باشد. اگر استخوان‌های خاصی از بدن به طور ارثی به حالتی تشکیل شده‌اند که کار بیشتری انجام می‌دهند یک لایه ضخیم‌تر از پوست بر روی آن‌ها به‌وجود می‌آید.

زمانی که پینه گسترده شده و در مرکز آن سلول‌های مرده پوست تجمع می‌کنند، تبدیل به میخچه می‌شود.

درمان[ویرایش]

پینه‌ها ممکن است خود به مرور زمان رفع شوند. پینه‌ها را می‌توان با سنگ پا یا سوهان از پوست زدود. پدیکوریست‌ها پینه‌ها را به صورت چاک چاک می‌بُرند و سپس تکه‌های آن را به روش حرفه‌ای از پوست برمی‌دارند.

پینه‌ها را می‌شود هم‌چنین با عوامل تجزیه‌کننده بافت‌های شاخی (عوامل کراتولیتیک) که حاوی اسید سالیسیلیک هستند از میان برداشت.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ لغتنامه دهخدا: پینه بستن.
  • Tantisiriwat N, Janchai S (July 2008). "Common foot problems in diabetic foot clinic". J Med Assoc Thai 91 (7): 1097–101