دانشگاه صنعتی اراک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۴°۰۵′شمالی ۴۹°۴۲′شرقی / ۳۴٫۰۸°شمالی ۴۹٫۷°شرقی / 34.08; 49.7


دانشگاه صنعتی اراک
آرم دانشگاه صنعتی اراک
آرم دانشگاه صنعتی اراک
تأسیس ۱۳۶۷
نوع دولتی
کارشناسی بله
کارشناسی ارشد بله
مکان پرچم ایران اراک، مرکزی
تلفن 086-33400
وب‌گاه arakut.ac.ir

دانشگاه صنعتی اراک (Arak University of Technology)، نام یکی از دانشگاه‌های صنعتی ایران است که در استان مرکزی و در شهر اراک واقع شده‌است و با هدف تربیت نیروی‌های متخصص برای صنایع ایران و استان مرکزی به عنوان یکی از چهار قطب صنعتی ایران و پایتخت صنعتی ایران در رشته‌های فنی مهندسی دانشجو می‌پذیرد.

گروه‌ها و مقاطع آموزشی[ویرایش]

گروه‌ها و مقاطع آموزشی
دانشکده گرایش کارشناسی کارشناسی ارشد دکترا
دانشکده مهندسی مکانیک گروه ساخت و تولید * *
گروه تاسیسات حرارتی و برودتی *
گروه طراحی کاربردی *
گروه مهندسی برق قدرت * *
گروه مهندسی معدن اکتشاف - مکانیک سنگ * *
گروه مهندسی عمران نقشه برداری *
عمران *

تاریخچه[ویرایش]

دانشگاه صنعتی اراک از سال ۱۳۶۷ با عنوان آموزشکده فنی مهندسی با هدف تریبت نیروی متخصص برای صنایع استان مرکزی آغاز به کار نمود. در آن زمان برای ۹ گرایش کاردانی در رشته¬های مکانیک، برق و متالورژی با ظرفیت نهایی ۱۲۰۰دانشجو برنامه‌ریزی‌های لازم انجام و مجوزهای مربوطه اخذ گردید و با همکاری ماشین سازی اراک در سه گرایش ماشین ابزار، ریخته گری و نقشه کشی صنعتی تا سال ۱۳۷۵ اقدام به پذیرش دانشجو می‌نمود.

ساختمان اصلی دانشگاه

در سال ۱۳۷۵ با آماده شدن اولین فاز طرح عمرانی دانشکده، دانشجویان به محل اصلی (محل کنونی) منتقل گردیدند و دانشگاه علم و صنعت ایران با توجه به نیاز منطقه و نیز توسعه آموزش عالی با عنوان دانشگاه علم و صنعت ایران ـ واحد اراک تربیت نیروی متخصص کارشناسی مورد نیاز استان مرکزی را مورد توجه قرار داد و طی برنامه میان مدت توسعه در پنج رشته کاربردی و تخصصی شامل مهندسی مکانیک ساخت و تولید، مهندسی مکانیک تأسیسات حرارتی و برودتی، مهندسی عمران نقشه برداری، عمران و مهندسی معدن ـ گرایش اکتشاف و گرایش مکانیک سنگ و مهندسی برق در تمامی گرایش‌ها اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی نمود.

نمایشگاه دائمی کانی و سنگ دانشگاه صنعتی اراک

در تیر ماه سال ۱۳۸۹ در راستای توسعه کیفی و کاربردی آموزش عالی در کشور و نیاز استان صنعتی مرکزی به یک دانشگاه صنعتی و نیز فعالیتهای قابل توجه آموزشی و پژوهشی آن، این مجموعه موفق به اخذ مجوز از شورای برنامه‌ریزی و گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جهت ارتقاء به دانشگاه صنعتی اراک گردید.

در حال حاضر این دانشگاه به عنوان یکی از مهمترین دانشگاه‌های استان مرکزی با بیش از ۱۰۰۰ نفر دانشجو در رشته‌های تخصصی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و 90 نفر عضو هیات علمی تمام وقت و مدعو مشغول به فعالیت آموزشی و پژوهشی می‌باشد و تا کنون ۱۱۸۷ نفر از این مرکز آموزشی موفق به کسب درجه کارشناسی در رشته‌های مختلف مهندسی گردیده‌اند.

پیوند به بیرون[ویرایش]