حمد بن عیسی آل‌خلیفه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حمد بن عیسی آل خلیفه
King Hamad bin Isa Al Khalifa of Bahrain (cropped).jpg
نام کامل حمد بن عیسی بن سلمان آل خلیفه
لقب(ها) پادشاه بحرین
زادروز ۲۸ ژانویهٔ ۱۹۵۰ ‏(۶۸ سال)
زادگاه الرفاع , Flag of Bahrain.svg
پس از عیسی بن سلمان آل خلیفه
دودمان آل‌خلیفه
پدر عیسی بن سلمان آل خلیفه
مادر حصه بنت سلمان آل خليفه

حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین از سال ۲۰۰۲ است.حمدبن عیسی به شدت منتقدین سیاسی راسرکوب می‌کند وبحرین یکی ازکشورهایی است که حقوق بشر در آن بدرستی رعایت نمی‌شود.برای مثال روحانی محبوب شیعیان بحرین وبیشترشیعیان جهان که علی‌رغم کهولت سن وبیماری چندسال است تحت حصرخانگی وبازداشت شدیداست وگفته می‌شودپادشاه بحرین قصددارداین منتقدحکومت راسلب تابعیت نماید.

دوران جوانی[ویرایش]

حمد بن عیسی آل خلیفه در ۲۸ ژانویه سال ۱۹۵۰ در بحرین متولد شد. پدر وی عیسی بن سلمان آل خلیفه نام داشت . حمد بن عیسی پس از گذراندن دوران مدرسه برای ادامه تحصیل به انگلستان رفت . او فارغ التحصیل دانشکده افسری Leys School همشایر انگلستان در سال ۱۹۶۸ و Fort Leavenworth کانزاس آمریکا در سال ۱۹۷۲ است.[۱]

حکومت[ویرایش]

او پیش از این در سال ۱۹۶۴ سن ۱۴ سالگی با عنوان ولیعهد بحرین و در سال ۱۹۹۹ امیر بحرین شد. حکومت بحرین در سال ۲۰۰۲ از امیر نشین به پادشاهی تغییر نام داد.[۲] او در ابتدای سلطنت خود ، به اصلاحاتی از جمله آزادی تعداد زیادی از زندانیان سیاسی، انحلال دادگاههای امنیتی و آزادی احزاب سیاسی بصورت محدود ، دست زد . پادشاهان بحرین از قدیم به دلیل اینکه اکثریت مردم این کشور را شیعیان تشکیل می دهند و خاندان سلطنتی اهل تسنن هستند ،سعی می‌کنند با انتقال شهروندان دیگر کشورهای سنی مذهب و دادن شناسنامه بحرینی به آن‌ها ، نسبت جمعیت شیعیان به اهل سنت بحرین را کاهش دهند .

سرکوب تظاهرات مردم[ویرایش]

در سال ۲۰۱۱ ، مردم بحرین که عموم آن‌ها را شیعیان تشکیل می دهند برای اعتراض از وضیعیت سیاسی کشورشان دست به تظاهرات زدند . پلیس بحرین با تظاهرکنندگان برخورد شدید کرد . اما تظاهرات مردم شدیدتر شد . در همین زمان ارتش عربستان سعودی با هماهنگی حمد بن عیسی به بهانه جلوگیری از نفوذ ایران ، وارد بحرین شد و به شدت با کمک پلیس بحرین اعتراضات مردم را سرکوب کردند . ایالات متحده آمریکا در مورد سرکوب اعتراضات بحرین سکوت اختیار کرد . تا ابتدای سال ۲۰۱۲ ، ۷۶ نفر از مردم بحرین به دست نیروهای امنیتی بحرین و عربستان کشته شده‌اند .

حمد بن عیسی پس از ورود ارتش عربستان از فرماندهان سعودی تشکر کرد .

منابع[ویرایش]