بحث الگو:بهار عربی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پیشنهاد میکنم که نام پطروس غالی را در این الگو اضافه کنید ، در قسمت ِ شخصیتها اضافه شود . ویکی خور (بحث) ‏۵ فوریه ۲۰۱۱، ساعت ۱۲:۱۹ (UTC)

افزوده شد. –Z [ب] ‏۷ فوریه ۲۰۱۱، ساعت ۱۷:۴۲ (UTC)

نام الگو و قرار دادن ایران[ویرایش]

خاورمیانه شامل بخشی از شمال آفریقا (مانند مصر و لیبی) هم می‌شود و عبارت «خاورمیانه و شمال آفریقا» عبارت چندان درستی نیست. بهتر است از همان عبارت «جنوب غربی آسیا و شمال آفریقا» که دو منطقهٔ متمایزند استفاده شود. جدا از این خاورمیانه یک اصطلاح اروپایی است و بهتر است تا جایی که ممکن است از آن استفاده نکنیم. البته دلیل انتقال همان مورد اولی است که نوشتم. همچنین ذکر ایران در این مقاله آن هم به خاطر ۲۵ بهمن که چند صد نفر یا نهایتاً چند هرار نفر در برخی خیابانهای تهران شلوغ کرده‌اند درست نیست. محسن عبدالهی ۶ اردیبهشت ۱۳۹۰، ساعت ‏۱۱:۳۴ (زهج)

حذف ایران و روسیه از الگو[ویرایش]

بهار عربی نمی‌تواند تاثیری بر ایران گذاشته‌باشد، چون بعد از آن اتفاق افتاده‌است.
در مورد روسیه هم باید منابع معتبری که این دو را به هم ربط بدهند، داشته‌باشید. In fact ‏۶ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۱۱:۵۱ (UTC)

به نظر من این دو موضوع با بهارعربی بی‌ارتباطند خصوصاً روسیه. من حتی درباره قرار گرفتن جنبش وال‌استریت در این الگو نظر مساعدی ندارم مگر اینکه منابع معتبری برای آن وجود داشته باشد.--عباس ‏۶ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۱۱:۵۳ (UTC)

اشتباه کاربر حذف کننده[ویرایش]

اگر به الگوی انگلیسی بهار عربی مراجعه فرمایید درمی یابید که هم اعتراضات ایران درش به چشم می‌خورد هم اعتراضات روسیه.

در مورد ایران اظهر من االشمس است چرا که آن اعتراضات در حمایت از بهار عربی مصر و تونس به وجود آمد و منابع بسیار زیادی هم وجود دارد که در خود مقاله هم موجود است.

این فکت عزیز اعتراضات ۲۵ بهمن سال ۸۹ پس از بهار عربی بوده‌است و نه پیش از آن!!!! گویا به لینک مورد نظر در ایران دقت نکردید و شما با اعتراضات سال ۸۸ اشتباه پنداشته‌اید. Hamedrocker (بحث) ‏۶ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۱۶:۳۱ (UTC)

وقایع سال ۸۹ ایران نیز در امتداد سال ۸۸ است. اعلام همبستگی به هیچ وجه مترادف با تاثیرپذیری نیست ! In fact ‏۷ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۰۷:۴۱ (UTC)

بهتر است به الگوی انگلیسی بهار عربی مراجعه کنید و می بینید که درش هم ایران وجود دارد و هم روسیه. Hamedrocker (بحث) ‏۷ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۱۹:۳۱ (UTC)

لینک به اعتراضات و خیزشها نه کشور[ویرایش]

در الگو به جای اینکه به اعتراضات و خیزشها لینک شویم به کشورهای آنها پیوند میخوریم. ماهان گـپ ‏۶ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۱۵:۱۳ (UTC)

البته ردیف اول را نخواندم. مشکلی نیست! ماهان گـپ ‏۶ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۱۵:۱۴ (UTC)

حذف خوزستان[ویرایش]

و اما دلیل حذف خوزستان:
در مقدمه همان مقاله آمده‌است که وقایع سال ۹۰ در واقع سالروز وقایع سال ۸۴ می‌باشد. که چندین سال قبل از بهار عربی بوده‌است. ضمن اینکه وقایع مذکور صرفاً در بخش کوچکی از خوزستان که یکی از استان‌های ایران می‌باشد، رخ داده‌است و ربط دادن آن به کل کشور ایران کاملاً نادرست است. In fact ‏۷ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۰۷:۴۸ (UTC)

ضمن اینکه ایران کشور عربی نیست که نامش در لیست کشورهای عربی باشد. In fact ‏۷ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۱۰:۱۰ (UTC)
مطمئن هستید که این حرف‌هایتان متعصبانه و جانبدارانه نیست؟ مگر اعتراضات در عربستان و سوریه و... در همه مناطق بود و یا ۱۰۰% مردم عرب بودند؟ در عربستان به اندازه ایران درگیری رخ داده و در سوریه هم بخشی بسیاری از اعتراضات مربوط به کردهای سوریه‌است و ربطی به عرب‌ها ندارد. --محک (گپ) ‏۱۸ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۰۸:۵۴ (UTC)
قرار نیست هرکجا که تظاهراتی می‌شود و در آن انسان‌های عرب نیز شرکت دارند جزء بهار عربی به حساب آید؛ فارغ از اینکه این درج شما مصداق بارز تحقیق دست اول است، عرض شود به خدمتتان که تظاهرات مذکور به مناسبت سالگرد تظاهراتی مربوط به شش سال پیش در اهواز بوده که در شش سال پیش نیز خبری از بهار عربی نبوده‌است. وانگهی بهار عربی به سلسله اعتراضاتی گفته می‌شود که در کشورهای عربی با نظام‌هایی تقریباً همگون و در یک بازهٔ زمانی مشخص [فارغ از دستیابی و یا عدم حصول نتیجه] گویند که تقریباً سلسله‌جنبانشان احزاب و طیف‌های اسلامگرا [اعم از معتدل تا تندرو] هستند نه هر کشوری که در بازهٔ زمانی بهار عربی در آن تظاهرات شده باشد و نه هر آن جای که انسان‌های عربی دست به اعتراض زنند و باز محض اطلاعتان که در سوریه تقریباً کردها همانند مسیحیان فعلاً چندان سفت و سخت به اعتراضات نپیوسته‌اند و به نوعی بیشتر موضع انفعالی دارند. به زبانی ساده: بهار عربی به مجموعه حوادث اجتماعی گویند که در کشورهای عربی رخ دهد؛ یعنی عرب بودن متعرضان سبب‌ساز ورود آن اعتراض به جرگهٔ بهار عربی نخواهد شد.--آرش ۱ فروردین ۱۳۹۱ ‏۲۰ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۱۵:۳۹ (UTC)