کارل گوستاف شانزدهم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کارل گوستاف شانزدهم
Crafoord Prize D81 9141 (42282165922) (cropped).jpg
پادشاه سوئد
دوران۱۵ سپتامبر ۱۹۷۳ تا اکنون
۱۹ سپتامبر ۱۹۷۳
پس ازگوستاو آدولف ششم
پیش ازویکتوریا
زاده۳۰ آوریل ۱۹۴۶ ‏(۷۶ سال)
کاخ هاگا، استکهلم، سوئد
ملکهسیلویای سوئد
فرزند(ان)ویکتوریا، ولیعهد سوئد
شاهزاده کارل فیلیپ، دوک ورملند
شاهدخت مادلین، دوشس هلسینگلاند و یستریکلاند
نام کامل
کارل گوستاف فولکه هوبرتوس
دودمانخاندان برنادوت
پدرشاهزاده گوستاف آدولف، دوک وستربوتن
مادرشاهزاده سیبیلا ساکسبورگ و گوتا
دین و مذهبمسیحی لوتری
امضاءکارل گوستاف شانزدهم's signature
خانواده پادشاهی سوئد
Great coat of arms of Sweden (without mantle).svg

اعلی‌حضرت پادشاه
علیاحضرت ملکه


کارل گوستاف شانزدهم (نام کامل: کارل گوستاف فولکه هوبرتوس، زادهٔ ۳۰ آوریل ۱۹۴۶) از ۱۵ سپتامبر ۱۹۷۳ پادشاه سوئد است. کارل گوستاف شانزدهم پسرداییِ شهبانو(=ملکه) مارگارته دوم دانمارک است و نیای او گوستاو پنجم سوئد پسر عموی پرنسس مارتا مادر هارالد پنجم نروژ است.

کارل گوستاف شانزدهم، پنجمین فرزند و تنها پسر شاهزاده گوستاف آدولف و شاهزاده سیبیلای ساکسبورگ و گوتا است. در هنگام تولد وی، جدش گوستاو پنجم پادشاه بود و او پس از پدربزرگ و پدرش، نفر سوم در نوبت جانشینیِ سلطنت سوئد بود. اما در زمانی که وی تنها نُه ماه داشت، پدرش در حادثهٔ سقوط هواپیما جان خود را از دست داد و او در سال ۱۹۵۰، بعد از به تخت نشستن پدربزرگش، در چهارسالگی به‌عنوان ولیعهد سوئد شناخته شد. وی بعد از مرگ پدربزرگش گوستاو آدولف ششم در سال ۱۹۷۳ به سلطنت رسید.

کارل شانزدهم در المپیک مونیخ در سال ۱۹۷۲، درحالی‌که هنوز ولیعهد بود، با سیلویا سومرلات، که از مترجمان و مهمانداران مراسم بود، آشنا شد. این دو در سال ۱۹۷۵ و بعد از به سلطنت رسیدن کارل، ازدواج کردند. زوج سلطنتیِ سوئد سه فرزند به نام‌های ویکتوریا، کارل فیلیپ و مادلین دارند که در این بین وویکتوریا، ولیعهد کنونی سوئد است.

مقام ولیعهد سوئد در هنگام تولد به شاهزاده کارل فیلیپ تعلق داشت، اما در زمانی که او کمتر از یک سال داشت، به‌دلیل تغییر در مواد مربوط به جانشینی سلطنت در قانون اساسی سوئد در اول ژانویه ۱۹۸۰، این مقام به خواهر بزرگ وی ویکتوریا منتقل شد. تا پیش از آن، پسر بزرگ پادشاه جانشین وی بود، اما بعد از این تغییر، بدون توجه به جنسیت، حق جانشینی به فرزند اول پادشاه داده شد.

منابع[ویرایش]