صالح مسلم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
صالح مسلم محمد
Saleh Muslim.jpg
صالح مسلم در ۲۰۱۲
رهبر حزب اتحاد دمکراتیک
اطلاعات شخص
زاده ۱۹۵۱ [۱]
شیران، استان حلب، جمهوری سوریه
حزب سیاسی حزب اتحاد دمکراتیک (۲۰۰۳−تاکنون)
دیگرعضویت‌های سیاسی حزب اتحاد دمکراتیک ۱۹۹۸−۲۰۰۳
همسر(ان) عایشه افندی[۱]
فرزندان آمد، پرویز ،
شروان، تیریژ،
اقامتگاه سوریه
محل
تحصیل
دانشگاه فنی استانبول (۱۹۷۷)
شغل مهندسی شیمی
تخصص سیاستمدار
مذهب اسلام سنی

صالح مسلم محمد رهبر حزب اتحاد دمکراتیک و قائم مقام کمیته هماهنگی ملی سوریه است.

مسلم در سال ۱۹۵۱ در نزدیکی شهر کوبانی در استان حلب به دنیا آمد. در سال ۱۹۷۷ با مدرک مهندسی شیمی از دانشگاه فنی استانبول فارغ‌التحصیل شد. برای فعالیت حرفه‌ای به عربستان سعودی رفت. در دههٔ نود میلادی برای فعالیت به زادگاه خود برگشت.

مسلم در که در دهه هفتاد میلادی مشغول تحصیل در دانشگاه فنی استانبول شد متأثر از قیام کردهای عراق به رهبری ملا مصطفی بارزانی به فعالیت برای احقاق حقوق کردهای سوریه مبادرت ورزید. شکست قیام کردهای عراق، اعتقاد مسلم را برای نیل به هدفش راسخ‌تر کرد. او در سال ۱۹۹۸ عضو حزب دموکرات کردستان سوریه شد. او که از عدم تأثیرگذاری الپارتی مأیوس شده بود، در سال ۲۰۰۳ آن را ترک و به اتحاد دموکراتیک پیوست؛ که اخیراً به عنوان شاخه سوریه حزب کارگران کردستان تأسیس شده‌است. او که به عضویت هیئت اجرایی اتحاد دموکراتیک درآمده بود سال ۲۰۱۰ به عنوان رهبر حزب انتخاب شد. مسلم پس از زندانی شدن خود و همسرش در سوریه، به مقر پ ک ک در کردستان عراق پناه بردند. هر چند که پس از خیزش مردم سوریه در سال ۲۰۱۱ دوباره به قامشلی در استان حسکه بازگشت. او که نقشی اساسی در ایجاد کمیته هماهنگی ملی سوریه داشت به عنوان قائم مقام آن انتخاب شد.

صالح مسلم در وااکنش به حمله ترکیه به شمال سوریه گفت کردهای سوریه آماده پیوستن به ارتش سوریه هستند.[۲][۳] وی در زمان نبرد عفرین، برای شرکت در دیداری با حمایت آمریکا به شهر پراگ رفته بود که به درخواست دولت ترکیه توسط جمهوری چک در ۲۵ فوریه ۲۰۱۸ دستگیر شد و گفته شد دادگاهی برای وی تشکیل می‌گردد که احتمال تحویل وی به مقامات ترکیه در آن وجود دارد [۴] ولی روز بعد آزاد شد و اجازه خروج از کشور به او داده شد.[۵]

منابع[ویرایش]