گابلین سبز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جن سبز (شخصیت کامیک))
پرش به: ناوبری، جستجو
گابلین سبز
گرین گابلین دشمن شماره 3 مرد عنکبوتی.jpg
ناشر

مارول کامیکس
اولین حضور

مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز شمارهٔ ۱۴ (ژوئیه ۱۹۶۴)
ساخته شده توسط

استن لی
استیو دیتکو
نام کامل نورمن آزبورن
گونه انسان جهش‌یافته
جهان زادگاه زمین
وابستگی به تیم شش خبیث، توطئه گر
هم‌دستان دکتر اختاپوس دکتر دووم
نام(های) مستعار شاه گابلین، شوالیه گابلین
توانایی‌ها
  • قدرت، استقامت، چابکی و واکنش ابرانسانی بواسطه مواد زیستی با فرمول گابلین
  • زوددرمانی
  • ضریب هوشی بالا
  • مهارت در هنرهای رزمی
  • شلیک اشعه از انگشتان

ابلین سبز (به انگلیسی: Green Goblin) شخصیت خیالی شرور بزرگ در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط مارول کامیکس است. که توسط استن لی و استیو دیتکو به عنوان دشمن شخصیت ابرقهرمان مرد عنکبوتی خلق شده است و برای اولین بار، در شمارهٔ ۱۴ از مجموعه کمیک مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز در ژوئیه ۱۹۶۴ معرفی شد. ویلم دافو در فیلم های مرد عنکبوتی نورمن آزبورن را بازی کرده اند.

معرفی[ویرایش]

نورمن در کودکی بشدت توسط پدر خود شکنجه میشد پدرش بارها و بارها وی را در زیرزمینی در امارت آزبورن زندانی میکرد به همین خاطر فکر و ذهن وی برای شرارت پرورش یافته شد نورمن بعدا به یک دانشمند و تاجر موفق تبدیل شد و فورا دست به ساخت ماده ای برای تقویت جسمانی بدن انسان ها طراحی کرد با توجه به نبود داوطلب نورمن از این فورمول روی خود استفاده کرد فورمول موفق بود و بدن وی را به شدت قدرتمند کرد اما عوارض جانبی آن تاثیر منفی بر روی ذهن بود که باعث بروز رفتاری جنون آمیز از آزبورن شد

دشمنی با مرد عنکبوتی[ویرایش]

نورمن آزبورن به عنوان دشمن شماره یک مردعنکبوتی شناخته میشود وی بارها مردعنکبوتی را آزار داده و باعث بدترین اتفاقات در زندگی پیتر پارکر شده بدون شک بزرگترین جنایت وی در حق پیتر کشتن معشوقه او گوئن استیسی بود بعد از مرگ گوئن توسط گلایدر خود کشته شد اما پس از دو دهه مجددا به عرصه بازگشت تا اعمال شرورانه خود را ادامه دهد.

تهاجم مخفی[ویرایش]

نورمن آزبورن در رویداد تهاجم مخفی که توسط نژاد اسکرال ها صورت گرفته بود در نقش منجی ظاهر شد و خود را شخصیتی خیرخواه به جامعه معرفی کرد بعد به ریاست سازمان شیلد دست پیدا کرد و با تایید دولت آمریکا سازمان را منحل و سازمانی جدید تحت عنوان همر را احداث نمود و با استخدام تعدادی تبهکاری گروهی موسوم به انتقام‌جویان تاریک را تاسیس کرد تا به تعقیب اعضای انتقام جویان برود او به حمله به آسگارد دست به یک تهاجم همه جانبه و نسل کشی آزگاردیان زد.

تجهیزات[ویرایش]

از مهم ترین تجهیزاتی که وی استفاده میکند میتوان به گلایدر، بمب های سمی و اسلحه های مرگبار یاد برد

منابع[ویرایش]