لسیتین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

لسیتین یک لغت یونانی و به معنای زرده تخم مرغ است و علت نام‌گذاری آن، وجود میزان فراوان لسیتین در زرده تخم مرغ و همچنین کشف این ماده برای اولین بار در زرده تخم مرغ بوده‌است. لسیتین، درگروه فسفولیپید می‌باشد و اغلب به عنوان فسفاتیدیل کولین شناخته می‌شود. لسیتین فسفو لیپیدی است که در تمام موجودات زنده یافت می‌شود. این ماده مخلوطی از دی گلیسرید اسیدهای چرب استئاریک، پالمیتیک و اولئیک با استر کولین اسید فسفریک است. بدن قادر به ساختن لسیتین است بعلاوه لسیتین را می‌توان در بسیاری از غذاها یافت. تا این زمان هیچ ارزش غذایی برای لسیتین عنوان نشده‌است. لازم به یاداوری است که لسیتین موجود در سویا برای افزایش حافظه مفید است.
و نیز در خاویار یافت می شود

بیولوژی
فسفاتیدیل کولین یا لسیتین در اندام های سلولی وجود دارد و یکی از مهمترین ترکیبات فسفولیپیدهای سازنده غشا سلولی را تشکیل می دهد.

منابع[ویرایش]

  • www.pourateb.com
  • www.tebyan.net
  • www.khschool.comلسیتین

محتوی[ویرایش]

1 – بیولوژی 2 – محصول 1 – 2 : هیدرولیز لسیتین 2 – 2 : محصولات اصلاح شده ژنتیکی بعنوان منابع لسیتین 3 – ویژگی ها و کاربردها 1 – 3 : غذای افزودنی 2 – 3 : مکمل غذایی 3 – 3 : سازگاری با مکمل های ویژه 4 – 3 : لینک ممکن برای خطرات قلبی 4 – کلین در غذاها ، میلی گرم ها 1 – 4 : محدودیت های دینی 5 – منابع 6 – لینک های فوق العاده

بیولوژی[ویرایش]

محصول[ویرایش]

لسیتین تجاری ، بعنوان تولیدات غذایی مورد استفاده است که با فسفولیپید ترکیب شده و در روغن گداخته می شود . ترکیبات آن وابسته به منبع لسیتین است مانند روغن سوی بین . زیرا EU نیازمند مواد آلرژی زا در غذا است . فسفولیپید های مهم در لسیتین از سویا و گل آفتاب گردان هستند .آنها اغلب بدین صورت خلاصه می شوند : PC-PI-PE-PA فسفولیپیدهای خالص بوسیله کمپانی های تجاری تهیه می شوند .

هیدرولیز لسیتین[ویرایش]

آن ممکن است بصورت پروتئین هیدرولیز شود . در این هیدرولیز یک پروتئین از فسفولیپیدها ، یک اسید چرب را بوسیله فسفولیپاز حذف کرده است که لیزوفسفولیپید نامیده می شود .متداولترین آن A2,C2می باشند . لسیتین با فرایند تجزیه اجزا ، تجریه می شود . که طی آن لسیتین با الکل ترکیب شده که معمولا این الکل ، اتانول می باشد . اتانول از مواد چرب لسیتین جدا شده و سپس بوسیله تبخیر حذف شده و فسفات دیل کولین حاصل می شود.

محصولات ژنتیکی بعنوان منابع لسیتین[ویرایش]

همانطور که در بالا اشاره شد ، لسیتین در سطح بالایی پردازش شده است که بصورت محصول GM می باشد . آن بصورت ذاتی تفاوتی با لسیتین مشتق شده از محصولات غیر GM ندارد . مصرف کننده وابسته به ( مربوط به ) مواد غذایی که بصورت ژنتیکی اصلاح شده است می باشد که بصورت بالا از مواد غذایی جی ام مشتق شده است .مانند لسیتین . زمانیکه آئین نامه EC مصوب شد ، مقرر شد از برچسب غذایی که شامل مواد مشتق شده GMOs می باشد ، استفاده گردد .

ویژگی ها و کاربردها[ویرایش]

لسیتین ویژگی امولسیون سازی و روان سازنده ( چرب کنندگی ) دارد و یک ظاهر کننده می باشد .که می تواند تماما متابولیزه شود . سوی بین مشتق شده از لسیتین که مکمل مواد غذایی است ترکیبی از 19-21 درصد از فسفات دیل کولین ، 8-20 درصد فسفات دیل کونولامین ، 20-21 درصد اینوستال فسفاتید ، 33-35 درصد روغن سوی بین ، 2-5 درصد استرول ، 5 درصد کربوهیدرات ، 1 درصد رطوبت و 5 – 11 درصد، دیگر فسفاتید ها می باشد . لسیتین در مواد غذایی انسان ها کاربرد دارد و همچنین خوراک حیوانی ، داروئی ، نقاشی و دیگر کاربردهای صنعتی . کاربردهای آن شامل : در صنعت داروئی ، واکنش های مرطوب سازی ، پایداری مواد و کمک به امولسیون سازی و کپسول سازی . در خوراک حیوانی ، چربی غنی و پروتئین و ........... در صنعت نقاشی ، فرم های پوشش حفاظتی برای سطوح بهمراه نقاشی و جوهر نقاشی و خصوصیات آنتی اکسید دارد . لسیتین همچنین ممکن است بعنوان آزاد کننده برای پلاستیک ها و در روان سازی موتور مورد استفاده باشد .

غذای افزودنی[ویرایش]

لسیتین غیر اکسیدی به همراه مواد غذایی مورد استفاده است همچنین در آماده سازی مواد غذایی و همینطور در مواد غذایی نیازمند به یک امولسیون سازی یا روان کننده می باشد . در صنعت شیرینی سازی ، کاهش دهنده چسبندگی می باشد و همچنین با مواد ترکیبی گران جایگزین می شود . کنترل کننده میزان شکر و شکلات ها است .آن در مواد ترکیبی مشابه کمک کننده عمل می کند . در خمیر و نانوایی کاهش دهنده تخم مرغ و چربی است . آن در پایداری تخمیر ، افزایش حجم ، حفاظت های سلول های خمیر مایه زمانیکه منجمد است ، کمک می کند . لسیتین بوسیله انجمن غذایی امریکا و انجمن داروئی برای مصارف انسانی مصوب شد .

مکمل غذایی[ویرایش]

به دلیل دارا بودن فسفات دیل کلین ها ، لسیتین یک منبع کلین می باشد و مواد مغذی ضروری دارد و برای جوش صورت و همچنین کاهش کلسترول سودمند است .

سازگاری با مکمل های ویژه[ویرایش]

تخم مرغ مشتق شده ( گرفته شده ) از لسیتین معمولا برای آنهایی که به تخم مرغ حساسیت دارند اهمیتی ندارد . از اینرو لسیتین تخم مرغ که اعتبار تجاری دارد بصورت بالایی خالص سازی شده و از پروتئین های آلرژی زا پرهیز شده است .

لینک ممکن برای امراض قلبی[ویرایش]

رشد بدن نشان دهنده لسیتینی است که بوسیله باکتری gut پوشش داده شده است که آزاد شده در چرخه است و ممکن است با آترو اسکلروسیس و حملات قلبی همراه باشد .

کلین در مواد غذایی ، میلی گرم ها 32 گرم محلول لسیتین گل آفتاب گردان 5 گرم جگر خام گاو 1 عدد تخم مرغ یک فنجان ....... 4 عدد میگو 1 فنجان چای سبز 2 فنجان برنج قهوه ای 1 فنجان ........ سوئیسی 1 فنجان برنج گل کلمی 4 جوجه مرغ 4 عدد گوشت گاو ، علف 3.2 ماهی ساردین 1 فنجا ن گل کلمی محدودیت های مذهبی لسیتین مشتق شده ازسویا بوسیله برخی کیت نیوت برای یهودیان ممنوع شده است ، زمانی که مواد غذایی لبنی ممنوع شده بود مسلمانان مصرف لسیتین را ممنوع نکردند چون از منابع گیاهی و حیوانی مشتق می شد که منبع حلال محسوب می شد . لسیتین از گیاهان و زرده تخم مرغ استخراج شده که منطبق با قوانین دینی است . اما در زمان های دیگر ممنوعیتی نداشت .

ترجمه از اذین ذوقی دانشجوی دانشگاه علوم تحقیقات گروه 3[ویرایش]