یودا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یودا
شخصیت جنگ ستارگان
Yoda at Empire Strikes Back.png
اولین حضور امپراتوری ضربه می‌زند (1980)
ساخته شده توسط جرج لوکاس
توسط عروسک گردان فرانک اوز (عروسک گردانی, قسمت‌های اول, پنجم و ششم, هشتم)
دیپ روی (صحنه و لباس, قسمت پنجم)
اطلاعات
اسم کاملیودا
گونهناشناخته
جنسیتمرد
شغلجدای
عنواناستاد بزرگ جدای (قسمت‌های یک تا شش)

عضو شورای عالی جدای (قسمت‌های یک تا سه)

ژنرال ارتش بزرگ جمهوری (قسمت‌های دو و سه)
قد ۶۶ سانتی متر
سن حدود ۹۰۰ سال
محل مرگ سیاره داگوبا

یودا (به انگلیسی: Yoda)، شخصیتی خیالی در مجموعه حماسی جنگ ستارگان ساخته جورج لوکاس است. او یک استاد خردمند و مقتدر «جدای» است که در سه‌گانه جدید سری فیلم‌های جنگ ستارگان، رهبری شورای جدای‌ها را به عهده دارد و در سه‌گانه پیشین، اولین بار در «امپراطوری ضربه می‌زند»، ظاهر شده و به تعلیم لوک اسکای‌واکر جوان می‌پردازد. فرانک اُز، عروسک‌گردانی و تقلید صدای یودا را در فیلم‌های جنگ ستارگان به انجام رسانده‌است.

تمبر یودا به عنوان شخصیت محبوب جنگ ستارگان منتخب مردم در آمریکا[۱][۲]

حضور[ویرایش]

تهدید شبح ۱۹۹۹ قسمت اول[ویرایش]

در این قسمت کوای‌گان جین ، آناکین اسکای‌واکر جوان را به مجلس جدای‌ها می‌آورد و خواستار آموزش او است. یودا خطر آناکین از جانب وابستگی او به مادرش و خطر جدی تر ، جنبه تاریک نیرو را احساس میکند.این در خواست از کوای گان جین رد می‌شود.

در هنگام مرگ کوای گان ،از شاگردش اوبی‌وان کنوبی قول می‌گیرد که به جای او آناکین را آموزش دهد. یودا اوبی وان را یک شوالیه می خواند و به او اجازه آموزش شاگرد جدیدش را می‌دهد.

حمله کلون‌ها ۲۰۰۲ قسمت دوم[ویرایش]

یودا توسط جلوه‌های ویژه کامپیوتری (CGI) ظاهر شده‌است. یودا، اکنون کنترل مستقیم سیاست‌ها را به عنوان استاد شورای عالی ،علاوه بر موضع قدیمی خود یعنی استاد بزرگ را بر عهده دارد، یکی از بسیاری از جدای‌ها است که نگران ظهور جدای طلبان هستند؛ یک گروه از سیستم‌های سرکوب در برابر کهکشان.

انتقام سیت ۲۰۰۵ قسمت سوم[ویرایش]

آناکین در این قسمت با جاسوسی پالپاتین به سمت نیروی تاریک کشیده می‌شود. سناتور پالپاتین بعداً جمهوری را به یک امپراتوری مستبد تبدیل میکند. در این زمان یودا در سیاره کاشیک است. او به ترتیب توسط نیروی درونی خود مرگ هر یک از جدای‌ها را احساس میکند. چرا که آن‌ها توسط خیانت و نیروهای خودی کشته شدند. او به تنهایی به نبرد با پالپاتین میرود ولی نمی‌تواند بر او غلبه کند و سرانجام عقب نشینی میکند. او خود را به داگوبا تبعید می‌کند و پیشنهاد می‌دهد فرزندان آناکین یعنی لوک و لیا را از امپراتوری پنهان کنند.

امپراتوری ضربه میزند ۱۹۸۰ قسمت پنجم[ویرایش]

لوک اسکای واکر برای پیدا کردن یودا به داگوبا میرود. یودا ابتدا خود را معرفی نمی‌کند و تمایلی نیز برای آموزش دادن ندارد ولی او با روح اوبی‌وان کنوبی در ارتباط است و به خاطر سفارش او به لوک آموزش می‌دهد.

بازگشت جدای ۱۹۸۳ قسمت ششم[ویرایش]

یودا بسیار ضعیف است و به لوک اطلاع می‌دهد که آموزش او کامل شده‌است اما اگر با دارت ویدر مواجه نشود جدای کامل نخواهد شد. همچنین تأیید می‌کند که دارت ویدر پدر او است. زیرا قبل از آن ،این واقعیت از او پنهان شده بود.

در صحنه نهایی فیلم ، پس از شکست امپراتوری، لوک روح یودا به همراه اوبی‌وان کنوبی و آناکین اسکای‌واکر را در کنار هم می بیند.

منابع[ویرایش]

  1. "Star Wars: Yoda". United States Postal Service. Retrieved 21 May 2008.
  2. "Yoda Stamp Makes His Solo Debut". Lucasfilm. Retrieved 21 May 2008.

پیوند به بیرون[ویرایش]