دارث ماول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شخصیت جنگ ستارگان
دارت ماول
Darth-maul.jpg
پست اولین نو آموز سناتور پالپاتین
لرد سیت
عضو جدایی طلبان
عضو فدراسیون تجاری
سیاره ایریدونیا
نژاد زابراک
جنسیت مذکر
قد ۱٫۷۵ متر
رنگ مو ندارد
رنگ چشم زرد
وفادار به جدایی طلبان
فرمان لرد سیت(دستور ۶۶)
فدراسیون تجاری
جنگ‌افزار شمشیر نوری
وسیلهٔ نقلیه بلادفین
نقش‌آفرینی از ری پارک
پیتر سرافیناویچ (صدا)

دارث ماول (به انگلیسی: Darth Maul) یکی از شخصیت‌های سه‌گانه پیش‌درآمد فیلم‌های تخیلی و حماسی جنگ ستارگان است که با نقش آفرینی ری پارک و صداگذاری پیتر سرافیناویچ در قسمت اول حضور یافت. وی در سیاره‌ای به نام داثومیر به دنیا آمد و توسط دارث سیدیوس از خانواده‌اش دزدیده شد. همچنین او در سریال هایی همچون جنگ کلون‌ها و شورشیان جنگ ستارگان نیز حضور داشته است. او همچنین یک شاگرد به نام ساواج اوپرس دارد . ساواج بعد از قطع شدن پای ماول به دنبال او گشت و پا های آن توسط مادر تالکین برگردانده شد و او دوشس ستین را به خاطر انتقامش به قتل رساند و ماندلور مال ان شد و بعد توسط اهسوکا و بو خانت کریز پس گرفته شد . او استاد تاریکی ازرا بریدجر بود ولی کانان جاروس نگذاشت که اورا به سمت تاریک بکشاند و او در تاتویین توسط اوبی وان کنوبی کشته شد

تاریخچه کلی[ویرایش]

دارث ماول ۵۴ سال قبل از نبرد یاوین به دنیا آمد و سنی نداشت که توسط دارت سیدیوس دزدیده شد و در کودکی آموزش دید. سیدیوس جهت آموزش او از سلاح مخصوص ماگنا گاردهای ژنرال گریووس استفاده کرد و مائول یکی از معدود لرد های سیت بود که به شمشیر نوری دو طرفه مجهز گردید. بعد از انجام چند مأموریت بدن سرخ رنگش توسط سیدیوس به طرح‌های تاریک سیت نقش دار شد و ماموریت‌هایی سخت‌تر و سخت‌تر به وی داده شد در آخرین ماموریتش که به قتل رساندن کوای‌گان جین و شاگردش او بی وان بود شکست خورد و بدنش دو تکه شد اما قبل از آن استاد جین را به قتل رسانید و این لرد سیت ۳۲ سال قبل از جنگ یاوین کشته شد. گفته می‌شود دارت ماول هم‌زمان با جنگ یاوین دوباره احیا شد و پاهایی سایبورگ مانند به او داده شد تا لرد ویدر را به قتل برساند اما ماموریتش ناتمام ماند.

حضور[ویرایش]

  • اپیزود اول:

اولین و آخرین حضور ماول در شش‌گانه جنگ ستارگان، اپیزود اول بود. او معاون دارت سیدیوس معرفی شد و هدفش کمک به نیمودیان‌ها جهت تسخیر نابو و همچنین رابط نیمودیان‌ها با دارت سیدیوس بود که همواره در کنار آنها به سر می‌برد تا اینکه جدای‌ها و سربازان کاخ نابو جهت باز یابی قدرتشان دست به کار شدند و ماول مسئول کشتن کوای‌گان جین و اوبی‌وان کنوبی گردید که طی جدالی طولانی موفق به قتل کوای‌گان جین شد اما سپس توسط اوبی‌وان کنوبی کشته شد.

  • بازی‌های رایانه‌ای:

حضور کوتاه او در فیلم باعث شده تا در تعداد محدودی بازی حضور یابد.

  1. lego star wars 1
  2. battle front 1 &2
  3. ...
  • کتاب‌های کمیک:
  1. Star wars: Episode 1
  2. Star wars: Darth Maul
  3. Star wars: Maul's Advantures
دارت ماول از معدود شخصیت‌هایی بود که شمشیر دو طرفه داشت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]