پالپاتین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شیو پالپاتین
دارت سیدیوس
شخصیت جنگ ستارگان
ایان مک‌دیارمید درنقش پالپاتین در
بازگشت جدای (۱۹۸۳)
نخستین حضورامپراتوری ضربه می‌زند (۱۹۸۰)
پدیدآورجورج لوکاس
ایفاگر
صداپیشه
اطلاعاتِ درون‌داستانی
جنسیتمرد
پیشهفرمانده محفل نهایی
خانوادهافسانه‌ها:
کازینجا پالپاتین (پدر) ری (نوه)
دینسیت
زادگاهنابو
استادپلگوس
شاگرداندارث ماول،کنت دوکو،دارث ویدر

شیو پالپاتین[۳] (به انگلیسی: Sheev Palpatine) ( همچنین با نام سیتش دارث سیدیوس و در قسمت ششم تنها به عنوان امپراتور ) یک شخصیت خیالی و آنتاگونیست اصلی فرنچایز جنگ ستارگان است،[۴] که عمدتاً توسط ایان مک دیارمید نقش آفرینی شده‌است. در سه‌گانه اصلی، او به عنوان فرمانروای امپراتوری کهکشانی و استاد دارث ویدر نشان داده شده‌است. در سه‌گانه پیش‌درآمد، او به عنوان یک سناتور کاریزماتیک از نابو نشان داده شده‌است که با استفاده از فریب ماکیاولی و دستکاری سیاسی به مقام صدراعظمی جمهوری کهکشانی دست می یابد. وی با طراحی جنگ کلون ها و رهبری هر دو سوی جنگ با استفاده از شخصیت دوگانه اش، توانست کنترل سنای جمهوری را بدست آورد و با صدور فرمان 66، محفل جدای را به عنوان خائن معرفی کند. او با تبدیل جمهوری به نخستین امپراتوری کهکشانی، به عنوان امپراتور بر تخت فرمانروایی کهکشان تکیه زد. همچنین، با فریب دادن شوالیه جوان جدای،آناکین اسکای واکر،او را به وجه تاریک نیرو کشاند و موجب تولد دارث ویدر شد.

از زمان پخش اولیه بازگشت جدای، پالپاتین به عنوان یک سمبل شناخته شده شرارت در فرهنگ عامه شناخته شده‌است و از زمان شروع اکران فیلم‌های پیش‌درآمد نیز یکی از ضدقهرمانان شرور و فریبکار است. محوریت سیاست پالپاتین در مجلس سنای کهکشانی،بر پایه فریب دیگر سناتور ها برای کسب اعتماد آنهاست تا با سواستفاده از اختیاراتش حکومت کهکشانی را به سمت امپراطوری سوق دهد.

پالپاتین که مخفیانه و از طریق شاگردش(کنت دوکو)از وجود یک تاسیسات کلون سازی در سیاره کامینو آگاه است،از غیبت پدمه آمیدالا استفاده کرده و جارجار بینکس را که به نیابت از پدمه،نمایندگی سیاره نابو را برعهده دارد،ترغیب می کند تا مسئله ی «افزایش اختیارات صدراعظم»را برای اتمام جنگ،در مجلس مطرح کند. این حرکت منجر به موافقت مجلس و شروع کار واحد های کلون تروپر به عنوان نیروی نظامی رسمی جمهوری کهکشانی می شود.

منابع[ویرایش]

  1. Gourley, Matt. "I Was There Too". earwolf.com. Earwolf. Retrieved 10 November 2016.
  2. @pablohidalgo (October 26, 2016). "Okay here's what I've got. It is not Elaine Baker in the movie. @PhilTippett sculpted the piece and Rick applied it" (Tweet) – via Twitter.
  3. Luceno, James (2014). Tarkin. New York City: Del Rey Books. p. 93. ISBN 978-0-345-51152-2.
  4. Bueno, Fernando (2008). "The Emperor (Emperor Palpatine)". Star Wars: The Force Unleashed Prima Official Game Guide. Roseville, California: Prima Games. p. 20. ISBN 978-0-7615-5916-0.

پیوند به بیرون[ویرایش]

توضیحات[ویرایش]

  1. 2004 DVD and subsequent releases of Episode IV