پالپاتین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سناتور پالپاتین
دارت سیدیوس
شخصیت جنگ ستارگان
Emperor RotJ.png
ایان مک‌دیارمید درنقش پالپاتین در
بازگشت جدای (1983)
نخستین حضورامپراتوری ضربه می‌زند (1980)
خلق‌شده توسطجورج لوکاس
مجسم‌شده توسط
با صدای
اطلاعات در جهان
جنسیتمرد
حرفهفرمانده محفل نهایی
خانوادهافسانه‌ها:
کازینجا پالپاتین (پدر) نوه:ری
مذهبسیت
زادگاهاکسگول

شیو پالپاتین[۳] (به انگلیسی: Sheev Palpatine) (همچنین با نام سیتش دارث سیدیوس و در ابتدا به عنوان امپراتور شناخته می‌شود) یک شخصیت خیالی و آنتاگونیست اصلی فرنچایز جنگ ستارگان است،[۴] که عمدتاً توسط ایان مک دیاردید نقش آفرینی شده‌است. در سه‌گانه اصلی، او به عنوان فرمانروای امپراتوری کهکشانی و استاد دارث ویدر نشان داده شده‌است. در سه‌گانه پیش‌درآمد، او به عنوان یک سناتور کاریزماتیک از نابو نشان داده شده‌است که با استفاده از فریب ماکیاولی و دستکاری سیاسی موجب افزایش رتبه خود به موقعیت عالی صدراعظم جمهوری کهکشانی و تبدیل آن به امپراتوری و به عنوان دشمن اصلی در کنار آناکین اسکای واکر / دارث ویدر در فیلم سوم است. و در سری خیزش اسکای واکر شخصیت منفی اصلی که توسط ری کشته می‌شود؛ همچنین او پدر بزرگ ری نیز هست.

از زمان پخش اولیه بازگشت جدای، پالپاتین به یک سمبل شناخته شده شر در فرهنگ عامه شناخته شده‌است و از فیلم‌های پیش‌درآمد نیز یکی از فریبکاران شوم و فروپاش دموکراسی است.

منابع[ویرایش]

  1. Gourley, Matt. "I Was There Too". earwolf.com. Earwolf. Retrieved 10 November 2016.
  2. @pablohidalgo (October 26, 2016). "Okay here's what I've got. It is not Elaine Baker in the movie. @PhilTippett sculpted the piece and Rick applied it" (Tweet) – via Twitter.
  3. Luceno, James (2014). Tarkin. New York City: Del Rey Books. p. 93. ISBN 978-0-345-51152-2.
  4. Bueno, Fernando (2008). "The Emperor (Emperor Palpatine)". Star Wars: The Force Unleashed Prima Official Game Guide. Roseville, California: Prima Games. p. 20. ISBN 978-0-7615-5916-0.

پیوند به بیرون[ویرایش]

توضیحات[ویرایش]

  1. 2004 DVD and subsequent releases of Episode IV