جدای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کیت فیستو جدای

جدای (به انگلیسی: Jedi) قهرمانان اصلی در سری داستان‌های جنگ ستارگان می‌باشند. آنها راهبان باستانی، معنوی، و سازمان شایسته‌سالاری علمی که ریشه قدمت آن به حدود ۲۵٬۰۰۰ پیش از نبرد یاوین بر می‌گردد، هستند.

نظام جدای[۱] بیشتر از معلمان، فلاسفه، دانشمندان، مهندسان، پزشکان، دیپلمات‌ها و رزمندگان، همه‌چیزدان‌ها تشکیل شده است که با خدمت به دیگران، خود را وقف امور خیریه، شهروندی و کار داوطلبانه کرده‌اند. ایدئولوژی جدای و راه سخت زندگی به عنوان یک چالش ارزشمند برای زندگی کردن در جهان جنگ ستارگان است. سلاح‌های سنتی آنها شمشیر نوریاست؛ یک شمشیر که از یک تیغهٔ پلاسمایی مانند یک کریستال ساخته شده است. از سازمان‌های جنبش‌های نوپدید دینی از جداییسم الهام گرفته شده است.[۲]

دید کلی[ویرایش]

جدای، از قدرت عرفانی به نام فورس (نیرو)، به منظور کمک و محافظت از کسانی که نیاز به کمک دارند، استفاده می‌کند. اعضای جدی، به عنوان شوالیه‌های جدای شناخته می‌شوند که تمام زندگی خود را صرف احترام با دفاع و حفاظت از اشخاص نیازمند می‌کنند و مانند همتایان خود، سیث‌ها از سلاح اصلی خود یعنی شمسیر نوری استفاده می‌کنند.

منابع[ویرایش]

  1. "Jedi Order". StarWars.com. Retrieved 28 October 2015. 
  2. Chryssides, George D. (2011). Historical Dictionary of New Religious Movements. Ashgate Publishing, Ltd. ISBN 978-0-810-87967-6. 

پیوند به بیرون[ویرایش]