پرش به محتوا

اوبی وان کنوبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اوبی-وان کنوبی
شخصیت جنگ ستارگان
الک گینس در نقش اوبی-وان کنوبی در جنگ ستارگان (۱۹۷۷)
نخستین حضورجنگ ستارگان امیدی تازه (۱۹۷۷)
پدیدآورجورج لوکاس
بر پایهژنرال مکوبی رکورتا
اثر آکیرا کوروساوا
ایفاگر
اطلاعاتِ درون‌داستانی
لقببن کنوبی، ژنرال کنوبی،
گونهانسان
جنسیتمذکر
عنوان
 • شاگرد (قسمت ۱)
 • شوالیهٔ جدای (قسمت ۲)
 • ژنرال جدای (در طول جنگ‌های کلون و قسمت سوم)
 • استاد جدای (قسمت‌های ۳–۶)
پیشهاستاد افسانه‌ای جدای
وابستگی
افراد مهمستین کرایز ، آناکین اسکای‌واکر
استادها
شاگردان
وطنStewjon[الف]

اوبی-وان «بن» کنوبی (انگلیسی: Obi-Wan "Ben" Kenobi) شخصیتی تخیلی در فرنچایز جنگ ستارگان است. او در سه‌گانهٔ اصلی در نقش مکمل حضور دارد و یک استاد جدای است که توسط الک گینس به تصویر کشیده شده‌است. در سه‌گانهٔ پیش‌درآمد که بعداً منتشر شد، نسخهٔ جوان‌تر از این شخصیت به‌عنوان یکی از دو پروتاگونیست اصلی داستان در کنار آناکین اسکای‌واکر ظاهر شده که توسط ایوان مک‌گرگور به تصویر کشیده شده‌است.

اوبی-وان کنوبی در سه‌گانهٔ اصلی مربی لوک اسکای‌واکر است و به او راه و رسم جدای را نشان می‌دهد. او پس از قربانی کردن خود در یک دوئل علیه دارث ویدر، لوک را از طریق گوست فورس در کنار استاد بزرگ جدای، یودا در راه مبارزه با امپراتوری کهکشانی راهنمایی و آماده می‌کند. او در سه‌گانهٔ پیش‌درآمد که داستانش دهه‌ها قبل جریان دارد، ابتدا پادوان (شاگرد) استاد جدای کوای-گان جین، است و بعد از مرگ استاد خود طی قولی که به کوای‌گان جین داده بود استاد و سرپرست آناکین اسکای‌واکر (پدر لوک)، می‌شود. اوبی-وان در کنار شاگردهای خود آناکین اسکای‌واکر و آسوکا تانو طی سه سال در جنگ‌های کلون موفقیت‌های بی‌شماری را به عنوان ژنرال جدای کسب می‌کند و دشمنان قدرتمند جمهوری را از میان بر می‌دارد و در نهایت با شکست ژنرال گریوس به جنگ های کلون پایان می‌دهد اما در همان لحظه‌ نقشه انتقام سیث (دارث سیدیوس) اجرا و کشتار جدای‌ها آغاز می‌شود. اوبی‌-وان در دوئلی سرنوشت ساز و غم‌انگیز در مقابل شاگرد و برادر خود آناکین که حالا در دام دارث سیدیوس و وجه تاریک نیرو افتاده قرار می‌گیرد و اجبارا موفق به شکست او می‌شود. اوبی‌-وان که فکر میکند موفق به کشتن آناکین شده او را رها می‌کند و به همراه پسر آناکین یعنی لوک خود را به سیاره تاتویین (زادگاه آناکین) تبعید می‌کند تا لوک را به عنوان امید جدید و فرد برگزیده برای شکست امپراتوری آماده کند.

اوبی-وان در ابتدا به عنوان یک پادوان و در نهایت به عنوان یک استاد جدای (Star Wars Rebels)، دو بار موفق به شکست لرد سیث، دارث ماول که شاگرد دارث سیدیوس (پالپاتین) بود، می‌شود. موفقیت های بزرگ کنوبی چه در میدان مبارزه و چه دانش و خرد بسیار او باعث شد تا به عنوان یکی بزرگترین جدای‌های تاریخ از او یاد شود. او با کمک به شکست امپراتوری خبیث کهکشانی به عنوان یک استاد افسانه‌ای جدای شناخته شد و در دنیای افسانه‌های جنگ ستارگان، لوک اسکای‌واکر به احترام او نام پسر خود را بن، برگرفته از بن کنوبی نامید.

نقش‌آفرینی سر الک گینس در فیلم اول این فرنچایز با عنوان جنگ ستارگان (۱۹۷۷) برایش نامزدی دریافت جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به همراه داشت و تنها بازیگری بود که برای این فرنچایز نامزد دریافت جایزهٔ اسکار شد. این شخصیت با بازی گینس از سوی انستیتوی فیلم آمریکا به عنوان سی و هفتمین قهرمان بزرگ تاریخ سینمای آمریکا انتخاب شد.[۴] نقش‌آفرینی مک‌گرگور در سه‌گانهٔ پیش‌درآمد که بازیگر نقش اصلی آن بود، مورد ستایش و تمجید قرار گرفت و به محبوبیت این شخصیت بسیار افزود.[۵] او بار دیگر این نقش را در مجموعهٔ تلویزیونی اوبی-وان کنوبی (۲۰۲۲) از شبکهٔ دیزنی پلاس ایفا کرده‌است.[۶]

روابط

[ویرایش]

رابطه استاد و شاگردی

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]
 1. Burton, Bonnie; Vilmur, Pete (August 14, 2010). "Star Wars Celebration Main Event: Play by Play". StarWars.com. Archived from the original on September 3, 2011. Retrieved January 1, 2019.
 2. "Obi-Wan Kenobi – Info, Pictures, and Videos". StarWars.com. Archived from the original on December 31, 2013. Retrieved January 1, 2019.
 3. "Star Wars: Q: Where's Obi-Wan's home ..." Official Star Wars Twitter. Twitter. August 14, 2010. Archived from the original on August 22, 2014. Retrieved 2010-09-20.
 4. "AFI's 100 YEARS…100 HEROES & VILLAINS" (به انگلیسی). American Film Institute. 2003-06-04. Retrieved 2022-07-06.
 5. Shepherd, Jack (2016-10-13). "Ewan McGregor reveals if he would return to Star Wars for Obi-Wan spinoff film". The Independent (به انگلیسی). Retrieved 2022-01-11.
 6. "The Galaxy Far, Far Away Just Got A Little Bigger…". StarWars.com. August 23, 2019. Archived from the original on August 24, 2019. Retrieved August 24, 2019.

یادداشت‌ها

[ویرایش]
 1. جرج لوکاس این سیاره را در مصاحبه‌ای با جان استوارت نام‌گذاری کرد[۱] و بعداً توسط منابع رسمی تأیید شد.[۲][۳]

پیوند به بیرون

[ویرایش]