کاپیتان مارول (فیلم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کاپیتان مارول
Captain Marvel (film) poster.jpg
پوستر انتشار سینمایی
کارگردان
 • آنا بودن
 • رایان فلک
تهیه‌کنندهکوین فایگی
فیلمنامه‌نویس
 • آنا بودن
 • رایان فلک
 • جنوا رابرتسون-دووت
داستان
بر پایهمارول کامیکس
بازیگران
موسیقیپینار توپراک
فیلم‌برداربن دیویس
تدوین‌گر
شرکت
تولید
توزیع‌کنندهاستودیو سینمایی والت دیزنی
تاریخ‌های انتشار
 • ۲۷ فوریه ۲۰۱۹ (۲۰۱۹-02-۲۷) (لندن)
 • ۸ مارس ۲۰۱۹ (۲۰۱۹-03-۰۸) (ایالات متحده)
مدت زمان
۱۲۴ دقیقه[۱]
کشورایالات متحده
زبانانگلیسی
هزینهٔ فیلم۱۵۲–۱۷۵ میلیون دلار[۲][۳]
فروش گیشه۱٫۱۲۸ میلیارد دلار[۴]

کاپیتان مارول (انگلیسی: Captain Marvel) یک فیلم ابرقهرمانی آمریکایی در سال ۲۰۱۹، بر پایهٔ شخصیت کارول دنورز / کاپیتان مارول از مارول کامیکس است. مارول استودیوز این فیلم را تولید کرد و توسط استودیو سینمایی والت دیزنی توزیع شد. این بیست و یکمین فیلم از دنیای سینمایی مارول (MCU) است. نوشتن فیلم‌نامه و کارگردانی فیلم بر عهدهٔ آنا بودن و رایان فلک بوده و جنوا رابرتسون-دووت نیز در نوشتن فیلم‌نامهٔ این فیلم سهیم بوده‌است. بری لارسون در نقش کارول دنورز در کنار ساموئل ال. جکسون، بن مندلسون، جایمن هانسو، لی پیس، لاشانا لینچ، جما چان، آنت بنینگ، کلارک گرگ و جود لا ایفای نقش می‌کند. داستان فیلم در سال ۱۹۹۵ واقع شده‌است و در آن دنورز را مجسم می‌کند که پس از اینکه زمین در مرکز درگیری کهکشانی بین دو تمدن بیگانه گرفتار شده، به کاپیتان مارول تبدیل می‌شود.

توسعهٔ فیلم از مه ۲۰۱۳ آغاز شد. این فیلم رسماً در اکتبر ۲۰۱۴ به‌عنوان اولین فیلم ابرقهرمانی به رهبری زن در استودیوی مارول اعلام شد. نیکول پرلمن و مگ لفاوه برای نوشتن فیلم در آوریل پس از ارسال شخصیت جداگانه استخدام شدند و عناصری را از خط داستانی کتاب کمیک «Kree–Skrull War» نوشتهٔ روی توماس در سال ۱۹۷۱ الهام گرفتند. در کامیک-کان سن دیگو ۲۰۱۶، لارسون در نقش دنورز معرفی شد و بودن و فلک برای کارگردانی فیلم در آوریل ۲۰۱۷ استخدام شدند. رابرتسون-دووت به زودی برای نوشتن مجدد فیلم‌نامه استخدام شد و با شروع فیلم‌برداری، سایر اعضای بازیگران نیز اضافه شدند. فیلم‌برداری مکانی در ژانویه ۲۰۱۸ آغاز شد و فیلم‌برداری اصلی از مارس در کالیفرنیا آغاز شد و در ژوئیه ۲۰۱۸ در لوئیزیانا به پایان رسید. چندین بازیگر نقش‌های خود از فیلم‌های پیشین دنیای سینمایی مارول را در کاپیتان مارول بازی می‌کنند؛ از جمله جکسون و گرگ که به صورت دیجیتالی در مرحله پس‌تولید جوان شده بودند تا وقایع دههٔ ۱۹۹۰ فیلم را مجسم کنند.

کاپیتان مارول در ۲۷ فوریه ۲۰۱۹ در لندن به نمایش درآمد و در ۸ مارس به عنوان بخشی از فاز سوم دنیای سینمایی مارول با نمایش سینمایی در ایالات متحده منتشر شد.[۵][۶] این فیلم در سراسر جهان بیش از ۱٫۱ میلیارد دلار فروش داشته‌است و این نخستین فیلم ابرقهرمانی به رهبری زن است که از مرز یک میلیارد دلار فروش عبور می‌کند. این فیلم پنجمین فیلم پرفروش ۲۰۱۹ شد[۷] و در طول نمایش سینمایی خود، بیست و سومین فیلم پرفروش تاریخ بود. این فیلم برای نقش‌آفرینی بازیگران، به ویژه نقش لارسون، مورد تحسین قرار گرفت. دنبالهٔ فیلم با عنوان مارول‌ها قرار است در ۱۱ نوامبر ۲۰۲۲ منتشر شود.[۸]

داستان

در سال ۱۹۹۵، در سیارۀ "هلا" پایتخت امپراتوری "کری"، ورس، عضو استارفورس از فراموشی و کابوس‌های مکرر که در آن یک زن مسن است، رنج می‌برد. یون-روگ، مربی و فرماندۀ ورس، او را برای کنترل توانایی‌های خود آموزش می‌دهد، در حالی‌که "آگاه اعظم"، هوش مصنوعی حاکم بر کری، از او می‌خواهد تا احساسات خود را تحت کنترل نگه دارد.

ورس در طول مأموریت نجات یک مأمور مخفی نفوذی در گروهی از بیگانه‌های تغییرشکل دهنده به‌نام اسکرال‌ها که کری با آ‌ن‌ها در حال جنگ است، توسط تالوس فرماندۀ اسکرال‌ها اسیر می‌شود. کاوش در خاطرات ورس آ‌ن‌ها را به‌سوی زمین هدایت می‌کند. ورس فرار می‌کند و در لس‌آنجلس فرود می‌آید. حضور او توجه مأمورن شیلد یعنی نیک فیوری و فیل کولسون را به‌خود جلب می‌کند ، اما بازجویی آن‌دو با حمله اسکرال‌ها متوقف می‌شود. ورس کریستالی حاوی خاطرات استخراج شدۀ خود را در تعقیب‌و‌گریز پس می‌گیرد در این حین فیوری اسکرالی را که خودش را به‌شکل کولسون درآورده، می‌کشد.

تالوس خودش را به‌شکل کلر، رئیس فیوری درمی‌آورد و به فیوری دستور می‌دهد تا با ورس کار کند و او را زیر نظر داشته باشد. ورس و فیوری با استفاده از خاطرات استخراج شده به تأسیسات پروژه پگاسوس در پایگاه نیروی هوایی ایالات متحده می‌روند. آن‌ها متوجه می‌شوند که ورس یک خلبان است که گمان می‌رفت در سال ۱۹۸۹ در حین امتحان کردن موتور آزمایشی که با سرعت نور طراحی شده توسط دکتر وندی لاوسون، همان کسی که ورس او را به‌عنوان زن کابوس‌های شبانه‌اش با یاد می‌آورد، مرده‌است. فیوری به شیلد محل آن‌ها را اطلاع می‌دهد و یک تیم سرمی‌رسد. فیوری متوجه می‌شود که کلر همان تالوس است و به ورس کمک می‌کند تا همراه گربۀ لاوسون با جت فرار کند.

آن‌ها برای ملاقات با خلبان سابق ماریا رامبو، آخرین فردی که ورس و لاوسون را زنده دیده‌است، به لوئیزیانا پرواز می‌کنند. رامبو و دخترش مونیکا فاش می‌کنند که ورس همان کارول دانورز است که زمانی مثل یک خانواده بودند. تالوس درحالیکه غیرمسلح است سرمی‌رسد و توضیح می‌دهد که اسکرال‌ها پناهجویانی هستند که به‌دنبال خانه‌ای جدید هستند و این‌که لاوسون یا همان مار-ول، یک دانشمند مرتدشده از کری است که به آن‌ها کمک می‌کرد. تالوس جعبه سیاه بازیابی شده از جت لاوسون را پخش می‌کند و باعث می‌شود دانورز حادثه را یاد بیاورد: یون روگ مار-ول را کشت تا مانع خراب کردن موتور توسط او شود، قبل از آن‌که کری بتواند آن‌را بازیابی کند. با منفجر شدن موتور، دانورز از جذب انرژی ناشی از انفجار، قدرتی را به‌دست آورد اما حافظۀ خود را از دست می‌دهد.

دانورز، تالوس، فیوری و رامبو آزمایشگاه مخفی لاوسون که در مدار زمین قرار داشته را پیدا می‌کنند؛ جایی که لاوسون چندین اسکرال از جمله خانوادۀ تالوس و تسرکت، منبع قدرت موتور لاوسون را پنهان می‌کرده‌است. در آنجا دانورز توسط استارفورس اسیر می‌شود و با آگاه اعظم ارتباط برقرار می‌کند. دانورز ابزار کاشته‌شدۀ کری در خود را که قدرت او را محدود می‌کرد بیرون آورده و باعث می‌شود تا به تمام توان بالقوۀ خود برسد. در نبرد بعدی، فیوری گربه را پیدا می‌کند و معلوم می‌شود یک فلرکن بیگانه است. گربه تسرکت را می‌بلعد و فیوری را چنگ می‌زند و این‌گونه چشم چپش را کور می‌کند. دانورز بمب افکن کری را نابود کرده و آن‌ها را مجبور به عقب‌نشینی می‌کند.

دانورز یون-راگ را روی زمین شکست می‌دهد و او را همراه با اخطاری به آگاه اعظم، به هلا باز می‌گرداند. دانورز برای کمک به اسکرال‌ها در یافتن خانۀ جدیدشان راهی می‌شود و برای فیوری یک پیجر می‌گذارد تا در مواقع ضروری بتواند با او تماس بگیرد. در همین حین، فیوری ایدۀ اولیه یافتن قهرمانانی مانند دانورس به ذهنش می‌رسد و نام آن‌ها را با الهام از نشان نیروی هوایی او، "انتقام جویان" می‌گذارد. در صحنۀ قبل از تیتراژ​​ که در سال ۲۰۱۸ اتفاق می‌افتد، پیجر فعال شده تحت نظارت انتقام جویان است که دانورز سرمی‌رسد. در صحنۀ پس از تیتراژ، گربه روی میز فیوری رفته و تسرکت را بالا می‌آورد.

نقدها

فیلم کاپیتان مارول در تاریخ ۲۷ فوریه سال جاری (۸ اسفند) در شهر لندن به نمایش درآمد و تا به امروز امتیاز ۶۵ را از بین ۴۷ نقد فیلم و سریال که در سایت متاکریتیک قرار گرفته، به دست آورده‌است. لازم است ذکر شود که این فیلم برای اکران در سینماهای ایالات متحده برای تاریخ ۸ مارس ۲۰۱۹ (۱۷ اسفند) تنظیم شده بود. به‌طور کلی می‌توان گفت که دربارهٔ این فیلم ویژگی‌هایی مانند «سرگرم‌کننده، لذت بخش و قابل درک» را عنوان کرده‌اند. از طرف دیگر هم عملکرد و ایفای نقش بری لارسون در قالب شخصیت اصلی داستان، تا حد زیادی مورد ستایش منتقدان قرار گرفت. با این حال، برخی دیگر از منتقدان امیدوار بودند که این فیلم، «جزئی‌تر و هیجان‌انگیزتر باشد».

بازیگران

انتشار

بازاریابی

در سپتامبر ۲۰۱۸، لارسون در موزه ملی هوافضای اسمیتسونین در برنامهٔ صبح بخیر آمریکا از نخستین تریلر فیلم رونمایی کرد.[۱۱] در ۲۴ ساعت اولیهٔ انتشار تریلر، بازدید از آن به بیش از ۱۰۹ میلیون بار رسید.

منابع

 1. "Captain Marvel". British Board of Film Classification. Archived from the original on March 4, 2019. Retrieved March 5, 2019.
 2. D'Alessandro, Anthony (March 11, 2019). "'Captain Marvel' Rises To $154M U.S. Opening; Experts Say Female Superhero Pic Will Pass Breakeven In Week's Time". Deadline Hollywood. Archived from the original on March 10, 2019. Retrieved March 11, 2019.
 3. Faughnder, Ryan (March 13, 2019). "'Captain Marvel' is likely to crush 'Wonder Park' at the box office". Los Angeles Times. Archived from the original on March 13, 2019. Retrieved March 13, 2019.
 4. "Captain Marvel". باکس آفیس موجو. بانک اطلاعات اینترنتی فیلم‌ها. Archived from the original on March 1, 2021. Retrieved March 1, 2021.
 5. Kazi, Safeeyah (February 27, 2019). "Brie Larson oozes girl power at the Captain Marvel premiere as she opens up on fears over the role". Evening Standard. Archived from the original on February 28, 2019. Retrieved February 27, 2019.
 6. Strom, Marc (October 8, 2015). "Marvel Studios Phase 3 Update". Marvel.com. Archived from the original on October 8, 2015. Retrieved October 8, 2015.
 7. "2019 Worldwide Grosses". Box Office Mojo. IMDb. Archived from the original on January 5, 2019. Retrieved May 12, 2019.
 8. Couch, Aaron (May 3, 2021). "Marvel Unveils 'Black Panther II' Title, First 'Eternals' Footage and More". The Hollywood Reporter. Retrieved May 3, 2021.
 9. Coggan, Devan (September 5, 2018). "Brie Larson talks suiting up as the 'flawed' but 'empowering' hero in Captain Marvel". Entertainment Weekly. Archived from the original on September 6, 2018. Retrieved September 6, 2018.
 10. Nemiroff, Perri (January 8, 2019). "'Captain Marvel': 28 Things to Know About the Marvel Cinematic Universe Prequel". Collider. Archived from the original on January 8, 2019. Retrieved January 8, 2019.
 11. Tartaglione, Nancy (September 18, 2018). "'Captain Marvel' Trailer: Brie Larson's Renegade Soldier Comes To Earth". Deadline Hollywood. Archived from the original on 18 September 2018. Retrieved September 18, 2018.

پیوند به بیرون