امپراتوری ضربه می‌زند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
امپراتوری ضربه می‌زند
This poster shows a montage of scenes from the movie. Dominating the background is the dark visage of Darth Vader; in the foreground, Luke Skywalker sits astride a tauntaun; Han Solo and Princess Leia gaze at each other while in a romantic embrace; Chewbacca, R2-D2, and C-3PO round out the montage.
پوستر انتشار سینمایی
کارگرداناروین کرشنر
تهیه‌کنندهگری کورتز
فیلمنامه‌نویس
داستانجرج لوکاس
بازیگران
موسیقیجان ویلیامز
فیلم‌بردارپیتر زوشیتسکی
تدوین‌گرپال هرش
شرکت
تولید
توزیع‌کنندهفاکس قرن بیستم
تاریخ‌های انتشار
  • ۲۱ مه ۱۹۸۰ (۱۹۸۰-05-۲۱)
مدت زمان
۱۲۴ دقیقه
کشورایالات متحده
زبانانگلیسی
هزینهٔ فیلم۳۰٫۵ میلیون دلار[۱]
فروش گیشه۵۳۸–۵۴۹ میلیون دلار[۲][۳]

امپراتوری ضربه می‌زند (انگلیسی: The Empire Strikes Back؛ با عنوان جنگ ستارگان: قسمت پنجم – امپراتوری ضربه می‌زند نیز شناخته می‌شود) یک فیلم آمریکایی در ژانر اپرای فضایی حماسی به کارگردانی اروین کرشنر است که در سال ۱۹۸۰ منتشر شد. نویسندگی این فیلم بر عهدهٔ لی براکت و لارنس کاسدان بوده‌است که آن را بر پایهٔ داستانی از جرج لوکاس نوشته‌اند. این فیلم که دنبالهٔ جنگ ستارگان (۱۹۷۷) است، دومین فیلم از مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان محسوب می‌شود و به‌ترتیب زمانی، پنجمین قسمت از «حماسهٔ اسکای‌واکر» به‌شمار رود. داستان این فیلم که سه سال پس از رویدادهای جنگ ستارگان (۱۹۷۷) رخ می‌دهد، نبرد میان امپراتوری شرور کهکشانی به رهبری پالپاتین و ائتلاف شورشی به رهبری شاهزاده لیا را روایت می‌کند. در همین حین، لوک اسکای‌واکر برای تسلط‌یافتن بر نیرو آموزش می‌بیند تا بتواند در برابر دارث ویدر، ارباب قدرتمند سیت، مقابله کند. در این فیلم گروه بازیگران متشکل از مارک همیل، هریسون فورد، کری فیشر، بیلی دی ویلیامز، آنتونی دنیلز، دیوید پراوز، کنی بیکر، پیتر میهیو و فرانک اوز ایفای نقش می‌کنند.

در پی موفقیت جنگ ستارگان، لوکاس براکت را برای نوشتن فیلم‌نامهٔ دنبالهٔ فیلم استخدام کرد. پس از مرگ براکت در سال ۱۹۷۸، لوکاس حماسهٔ جنگ ستارگان را به‌طور کلی مطرح کرد و پیش از استخدام لارنس کاسدان، نویسندهٔ مهاجمان صندوق گمشده (۱۹۸۱) برای بهبود بخشیدن کار خود، پیش نویس بعدی را خودش نوشت. لوکاس برای جلوگیری از استرسی که به‌دلیل کارگردانی جنگ ستارگان با آن روبه‌رو بود، وظیفهٔ کارگردانی فیلم را به یکی از آشنایان خود، اروین کرشنر، واگذار کرد و خود بر گسترش شرکت جلوه‌های ویژه اینداستریال لایت اند مجیک متمرکز شد. مراحل فیلم‌برداری از مارس تا سپتامبر ۱۹۷۹ در فینسه، نروژ و الستری استودیوز، انگلستان انجام شد. امپراتوری ضربه متقابل می‌زند با مراحل ساخت دشواری مانند مصدومیت بازیگران، بیماری‌ها، آتش‌سوزی‌ها و مشکلات تأمین منابع اضافی در نتیجهٔ افزایش هزینه‌ها روبه‌رو شد. بودجهٔ این فیلم در ابتدا ۸ میلیون دلار بود، اما تا پایان پروژه به ۳۰٫۵ میلیون دلار افزایش یافت.

این دنبالهٔ مورد انتظار در ۲۱ مهٔ ۱۹۸۰ منتشر شد و پرفروش‌ترین فیلم سال شد. این فیلم تقریباً ۴۰۱٫۵ میلیون دلار در جهان فروش داشت. بر خلاف فیلم پیشین، امپراتوری ضربه متقابل می‌زند با نقدهای ضد و نقیضی از سوی منتقدان روبه‌رو شد و از سوی طرفداران به‌دلیل سبک تاریک‌تر و لحن بالغانه‌تر نسبت به فیلم نخست، مورد مناقشه قرار گرفت. با این وجود، منتقدان شخصیت یودا—عروسکی که لوک اسکای‌واکر را تعلیم می‌دهد—را به دلیل بیان واقع‌گرایانه و شخصیت‌پردازی تحسین کردند. این فیلم نامزد دریافت چندین جایزه شد و در این میان، برندهٔ دو جایزهٔ اسکار، دو جایزهٔ گرمی و یک جایزهٔ بفتا شد. انتشارهای بعدی فروش کلی این فیلم را به ۵۳۸–۵۴۹ میلیون دلار افزایش داده‌است. امپراتوری ضربه متقابل می‌زند با احتساب تورم سیزدهمین فیلم پرفروش تاریخ در ایالات متحده و کانادا است.

در سال‌های پس از انتشار، امپراتوری ضربه متقابل می‌زند مورد ارزیابی مجدد منتقدان قرار گرفته‌است و اکنون به عنوان بهترین فیلم در مجموعه جنگ ستارگان شناخته می‌شود و نامش در میان برترین فیلم‌های تمام دوران قرار گرفته‌است. این فیلم تأثیر به‌سزایی در صنعت فیلم‌سازی و فرهنگ عامه داشته‌است و دنبالهٔ کمیابی محسوب می‌شود که نسبت به نسخهٔ پیشین خود بهتر عمل کرده‌است. نقطهٔ اوج فیلم که نشان می‌دهد ویدر پدر لوک است، اغلب به عنوان یکی از بزرگ‌ترین پیچش داستانی در سینما نامیده می‌شود. از این فیلم انواع گوناگونی از محصولات و اقتباس‌ها، از جمله بازی‌های ویدئویی و نمایش رادیویی پدید آمد. کتابخانهٔ کنگرهٔ ایالات متحده در سال ۲۰۱۰ آن را برای نگه‌داری در فهرست ملی ثبت فیلم برگزید. دنبالهٔ این فیلم در سال ۱۹۸۳ با عنوان بازگشت جدای منتشر شد و سه‌گانهٔ اصلی جنگ ستارگان را به پایان رساند. در پی آن سه‌گانه‌های پیش‌درآمد و دنباله منتشر شدند که داستان «حماسهٔ اسکای‌واکر» را به پایان می‌رساند.

طرح داستان

شورشیان در سیاره یخ زده هاث هستند و امپراتوری نیروهای خود را برای نابود کردن آن‌ها به آن سیاره میفرست، لوک اسکای واکر طبق پیشنهاد Force ghost (شبح منشأ گرفته از نیرو) اوبی وان کنوبی برای تعلیم فنون نیرو و راه و رسم جدای‌ها نزد استاد یودا رفته و از طرفی پرنسس لیا و هان سولو همراه با سایر نیروهای شورشی‌ها درگیر مبارزه با لرد وِیدر هستند و به ناچار به شهر ابری پناه می‌برند، لوک در میانه‌های دوره آموزش استاد یودا را ترک می‌کند تا به دوستانش کمک کند اما در بین راه با حقیقت تکان دهنده‌ای رو به رو می‌شود که پدرش همان دارث ویدر است ولی با رد کردن درخواست پدرش آنجا را با دستی قطع شده ترک می‌کند

منابع

  1. Rinzler, J. W. (2010). The Making of Star Wars: The Empire Strikes Back — The Definitive Story. United Kingdom: Aurum Press. ISBN 978-1-84513-555-3. OCLC 657407687.
  2. "Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980)". باکس آفیس موجو. Archived from the original on May 9, 2021. Retrieved August 30, 2021.
  3. "Star Wars Ep. V: The Empire Strikes Back". نامبرز. Archived from the original on June 29, 2021. Retrieved May 13, 2013.

پیوند به بیرون